Autor Wątek: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.  (Przeczytany 7793 razy)

Panik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« dnia: Listopad 27, 2015, 06:46:51 pm »
Witam, chciałbym prosić o radę co do wyboru długości łuku, mam 178cm wzrostu i chcę kupić pierwszy łuk Samick Polaris (40 lbs), zastanawiam się w jaki sposób dobrać długość łuku tak by naciąg był odpowiedni? Jestem kompletnie zielony w temacie i oprócz określenia LBS nie mam o tym pojęcia.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2015, 07:27:21 pm »
Ja bym brał długość 68" ale jak to twój pierwszy łuk to nie bierz 40# to za dużo
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2015, 07:29:25 pm wysłana przez KAZIU »
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2015, 07:52:59 pm »
Nie wiem czemu każdy na pierwszy łuk chce mieć jak najmocniejszy. Z nami strzela na hali koleś co ma naciąg #10 i strzała się wbija na 18m spokojnie w słomiankę. Według mnie dla kogoś kto chce się uczyć strzelać to dystans jest najmniej istotną sprawą. Podstawa to postawa ;) Zwolnienie cięciwy to uwieńczenie całego szeregu czynności związanych z przygotowaniem do strzału. Wszelakie czynniki powodujące dyskomfort w tym procesie = brak celności.

Kup sobie ramiona ~#25 i ucz się strzelać i trafiać. W końcu ramiona są wymienne i stosunkowo tanie.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Panik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2015, 10:15:26 pm »
Odpowiedź jest prosta mam dużo siły i myślę, że mała siła naciągu szybko przestanie mi wystarczać (ćwiczę regularnie). Próbowałem dla zabawy strzelanie z łuku bloczkowego i nawet LBS o wartości 55 nie sprawiał mi trudności, nad techniką co prawda muszę popracować :).
A więc wracając do długości wybrać 68? Sprzedawca ma w ofercie 66/68/70 stąd moje pytania.

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 27, 2015, 10:36:29 pm »
Najpopularniejsze ramiona 68.


A ze mnie to chyba jakieś widocznie chuchro jest
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Panik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2015, 11:10:19 pm »
Ja tam nie oceniam, nie próbuję nikomu udowodnić jaki to nie jestem, domyślałem się też, że będziecie zwracać na to uwagę bo sam nikomu początkującemu nie poleciłbym więcej niż 5-10kg naciągu, po prostu jestem święcie przekonany, że nie będę miał z tym problemu.
Za odpowiedzi bardzo dziękuję, myślałem, że rozmiar dobiera się trochę inaczej, ale rozwialiście moje dziwne teorie.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2015, 11:36:47 pm »
Tak bierz 68 o ile się nie mylę 70 jest od mniej więcej 185 cm wzrostu
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Munin

  • Gość
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2015, 11:55:22 pm »
Weź poprawkę, że przy pełnym naciągu będziesz trzymał te 40 funtów na czubkach 3-ch palców i żadne krzywki nie zdejmą z Ciebie 65% wagi mocy ramion. Poza tym to się właśnie nazywa nauka (kupię i się dowiem) a nie powielanie schematów (bo pisali że 40 nie powinienem) :)

szwed

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2015, 01:01:57 am »
W mojej opinii to zależy, jeżeli masz naciąg równy lub mniejszy niż 28 cali bierz 68, jeżeli naciągasz więcej niż 28 brałbym 70. Nie pytasz co prawda o siłę, ale powiem tak: u mnie w klubie zawodnicy strzelający 70m na zawodach mają max 36 funtowe ramiona, taki łuk spokojnie donosi strzałę z zadowalającą celnością (mistrz kraju w kategorii)i nie brakuje celownika,ale to zawodnicy trenujący kilka lat po 26 dni w miesiącu, a i tak czasami przy problemach z techniką wracają na miesiąc, czasem dwa na apacza z naciągiem 14-18 funtów po to by pracować nad techniką nie walcząc przy tym z naciągiem - jeżeli będziesz chciał to coś z tego wywnioskujesz, pozdrawiam

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2015, 08:25:55 am »
Ogólnie uważam że jeśli nie strzela się na ponad 50 metrów lub jeśli się nie poluje to bez sensu takie silne ramiona nawet teraz jak wymieniam łuk na inny to i tak zostaje przy 32# nie widzę sensu zmieniać na więcej póki co, a żeby strzelać ponad 50m i trafiać to trzeba troszkę poćwiczyć a mając 12 strzał wolę potrenować jeszcze sezon na słabszych ramionach niż męczyć się po 5 seriach z 40 #. Trzeba pamiętać dla wszystkich początkujących że trening to nie jest jeden strzał tylko przynajmniej 100 razy trzeba te 40 # naciągnąć a to się może odbić na wynikach i niepotrzebnie denerwować
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Panik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2015, 09:24:17 am »
Wezmę to pod uwagę i być może kupię łuk o mniejszej sile naciągu, natomiast à propos długości strzały czy powinienem określić jakiś konkretny wymóg dla sprzedawcy w związku z tym?

@Edit
Czy połączenie 2 sztangielek o łącznej masie 22kg i następnie pociągnięcie ich trzema palcami będzie w miarę dokładnym odzwierciedleniem takiego 40lbs? Nie bawiłem się w takie rzeczy bardzo dawno a czas mi nie pozwala na wybranie się do jakiegoś klubu itp.

zobrazowałem to w ten komiczny sposób
http://imgur.com/xs3GkiP
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2015, 10:15:24 am wysłana przez Panik »

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2015, 10:08:50 am »
Strzała w pełnym naciągu powinna wystawać ok 1" poza podstawkę.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

szwed

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 28, 2015, 10:09:46 am »
strzała nie może być krótsza niż Twój naciąg, bo spadnie z podstawki i zrobi krzywdę, weź przynajmniej cal-dwa cale dłuższą, pamiętaj też o doborze spinu stosownie do siły posiadanych ramion

Panik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 28, 2015, 10:21:28 am »
W takim razie jak to zmierzyć? Na sucho bez łuku :D?

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Samick Polaris wymiary - pierwszy łuk.
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 28, 2015, 10:36:44 am »
Na sucho nie da się zmierzyć. Możesz najwyżej policzyć na podstawie rozstawu swoich ramion.

Tu masz to opisane: http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=4016.0
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.