Autor Wątek: Poprawne wyznaczanie długości naciągu  (Przeczytany 36019 razy)

lukilak1994

  • Gość
Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« dnia: Marzec 30, 2013, 01:09:54 pm »
Na forum pojawia się dużo pytań co do poprawnego mierzenia długości naciągu. Ten film powinien na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości wśród początkujących.

Jedna z technik:
http://mathewsinc.com/media/video-gallery/#7777

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2013, 07:47:58 pm wysłana przez lukilak1994 »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2013, 01:25:11 pm »
Najlepiej chyba liczyć to tak, u nas zwykle mierzymy rozpiętość w cm.
rozp. ramion w cm:2,5:2,54=DL w calach.
Łukasz, a co z tym dodawaniem cala? Na filmie tego nie ma...
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


lukilak1994

  • Gość
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2013, 01:45:10 pm »
Przy dodawaniu cala chodziło mi o mierzenie naciągu w bloczku i tradycyjnym. W bloczku AMO Draw Length to długość podana do końca majdanu, i przelicznik z tego linku jest jak najbardziej odpowiedni. Dlatego też znalazł się w tematach dotyczących łuków bloczkowych. W tradycyjnym mierzymy do wewnątrz rękojeści. Czyli mamy cal lub więcej mniej naciągu  ;D W moim przypadku tak przynajmniej jest, wypowiedz opierałem na własnych doświadczeniach.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2013, 01:53:33 pm »
Okej, czyli jak mówiłem, widocznie nie zrozumieliśmy się tam.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


N

  • Gość
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2013, 02:01:21 pm »
W tradycyjnym mierzymy do wewnątrz rękojeści. Czyli mamy cal lub więcej mniej naciągu  ;D W moim przypadku tak przynajmniej jest, wypowiedz opierałem na własnych doświadczeniach.

Błąd kolego !
Długość naciągu mierzy się wszędzie jednakowo czyli w pełnym naciągu od dna nasadki/osady do grzbietu łuku lub przedniej krawędzi majdanu; do wewnątrz rękojeści -ściślej mówiąc do najgłębszego jej miejsca,(cięciwa oczywiście "w stanie spoczynku")- mierzy się wysokość cięciwy czyli BH(brace height)...
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2013, 02:26:05 pm wysłana przez N »

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 30, 2013, 05:52:45 pm »
fajnie tylko Panowie (bloczkowcy) który z Was zmierzył jaką naprawdę ma długość naciągu w swoim łuku? mnie "powaliło" mierząc DL w Hoycie i Elite oba które powinny mieć naciąg 28" miały od 0,5" do nawet 0,75 cala za długi naciąg w stosunku do tego co powinno być. W moim przypadku powinienem mieć DL 28" ale np. w hoycie moduły mam odpowiedzialne za dl 27,5" co daje w przybliżeniu (wg AMO) 28". Nie wiem jak w tradycyjnych ale w bloczkowych jak kupujesz łuk to Długość Naciągu to troche jak kot w worku ;)
P.S. i tak producenci "przyśpieszają" swoje łuki z 28" robi się 28,5" i już jest progres. poczytajcie troszkę o mikrotuningu DL polecam dla tych co na prawdę lubią tuningować swoje łuki :)
P.S. 2 - bloczkowcy jaką macie długośc naciągu w stosunku do tej metody z filmu?? mierząc ramiona u mnie 28" w praktyce 27,5" 
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2013, 06:03:35 pm wysłana przez forlorn »
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 30, 2013, 06:30:05 pm »
Wymierzone 27' na łuku ustawione 27'. Jaki jest naprawde DL to nie wiem.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


lukilak1994

  • Gość
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 30, 2013, 07:47:19 pm »

Błąd kolego !
Długość naciągu mierzy się wszędzie jednakowo czyli w pełnym naciągu od dna nasadki/osady do grzbietu łuku lub przedniej krawędzi majdanu;
Dzięki N za sprostowanie, jeżeli kogoś wprowadziłem w błąd to przepraszam.  Na tradycyjnych mało się znam, widocznie ktoś na początku mojej przygody z tradycjonalem wprowadził mnie w błąd i tak już zostało. Teraz tylko bloczek :D
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2013, 07:48:55 pm wysłana przez lukilak1994 »

Hungry

  • Gość
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2013, 09:39:25 pm »
W tradycyjnym mierzymy do wewnątrz rękojeści. Czyli mamy cal lub więcej mniej naciągu  ;D W moim przypadku tak przynajmniej jest, wypowiedz opierałem na własnych doświadczeniach.

Błąd kolego !
Długość naciągu mierzy się wszędzie jednakowo czyli w pełnym naciągu od dna nasadki/osady do grzbietu łuku lub przedniej krawędzi majdanu;
...

sorry ale nie jest tak jak piszesz. To jest droga na skróty prowadząca do frustracji łuczników, którym się potem wydaje, że dostali łuk z inną dł. naciągu niż zamawiali :)

Długość naciągu łuku, zgodnie z zasadami opisywanymi przez producentów, mierzy się w pełnym naciągu i równa się

1.     odległości między dnem nasadki a środkiem otworu w majdanie łuku (w który wkręca się buton lub podstawkę) będącego na wysokości najgłębszego miejsca rączki łuku, które to miejsce z kolei tak jak napisałeś służy do mierzenia BH.

2.     do tego wyniku dodaje się 1  i 3/4 cala (1,75)

No i mamy prawidłowo wyliczoną długość naciągu (uniezależnioną od grubości majdanu, która to różni się znacząco zależnie od producenta i modelu łuku)  8)

N

  • Gość
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2013, 01:23:20 am »
sorry ale nie jest tak jak piszesz. To jest droga na skróty prowadząca do frustracji łuczników, którym się potem wydaje, że dostali łuk z inną dł. naciągu niż zamawiali :)

Długość naciągu łuku, zgodnie z zasadami opisywanymi przez producentów, mierzy się w pełnym naciągu i równa się

1.     odległości między dnem nasadki a środkiem otworu w majdanie łuku (w który wkręca się buton lub podstawkę) będącego na wysokości najgłębszego miejsca rączki łuku, które to miejsce z kolei tak jak napisałeś służy do mierzenia BH.

;)Taaak... a jeśli nie ma tego otworu,gniazda itp,itd etc. ? jeśli majdan jest niewiele szerszy/grubszy od ramion a tak zdarza się w większości konstrukcji tradycyjnych to jak zastosujesz tę "regułę" hmmm ? ;)

2.     do tego wyniku dodaje się 1  i 3/4 cala (1,75)

No i mamy prawidłowo wyliczoną długość naciągu (uniezależnioną od grubości majdanu, która to różni się znacząco zależnie od producenta i modelu łuku)  8)

No nie tak prędko mój drogi ;p tym razem to Ty sobie skróciłeś ;)

Grubość/szerokość majdanów wbrew pozorom nie jest aż tak różna w większości przypadków(chociaż wiadomo że wszędzie zdarzają się odstające od reszty wyjątki).

Tak swoją drogą nie jest "przypadkiem" tak, że standardowa odległość 28"(norma AMO/ATA) niezależnie od modelu wypada dokładnie przy przedniej krawędzi majdanu po dodaniu tych 1,75" od gniazda buttonu(Bergera) tudzież punktu podparcia strzały w pełnym naciągu niezależnie od producenta danego modelu ? ;)

Tak czy inaczej na poparcie tego co już poprzednio napisałem(a odniosłem się głównie do twierdzenia kolegi na temat łuków tradycyjnych) jest aż nadto dowodów i potwierdzeń...

np.:



"The proper way to calculate your draw length is measuring from the throat of the nock to the back of the bow (farthest part away from you) at full draw. "






" Here is a tip that makes finding the ATA true draw length even easier.

A great deal of modern day bows are manufactured with a distance of 1-3/4 inches from the pivot point to the back of the bow.

So, if you are using a bow that is 1-3/4 inches from the pivot point to the back of the riser all you need to do is measure from the nock grove or nock point at full draw to the back side of the bow to find true draw length. "





Określanie długości naciągu

PS
To swojego Windfightera zamawiałeś z jaką długością naciągu ? :o :P :D....  ;D wybacz nie mogłem się powstrzymać...
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2013, 01:48:13 am wysłana przez N »

Dariusz Gi

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 31, 2013, 08:30:43 am »
Cytuj
fajnie tylko Panowie (bloczkowcy) który z Was zmierzył jaką naprawdę ma długość naciągu w swoim łuku? mnie "powaliło" mierząc DL w Hoycie i Elite oba które powinny mieć naciąg 28" miały od 0,5" do nawet 0,75 cala za długi naciąg w stosunku do tego co powinno być. W moim przypadku powinienem mieć DL 28" ale np. w hoycie moduły mam odpowiedzialne za dl 27,5" co daje w przybliżeniu (wg AMO) 28"

A sprawdzałeś czy w  obydwu łukach się ATA zgadza i znaki na camach?? No i przede wszystkim jakie funtarze masz na tych lukach? Bo jeśli np hoyta masz 50-60, a elite 60-70 i obydwa odpuszczone na min. to na 100 będziesz miał większa dł naciągu niż producent podaje ;)
Co Ci po tytule jak pusto w szkatule ...

Mathews maniac XD

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 31, 2013, 01:30:37 pm »
Cytuj
fajnie tylko Panowie (bloczkowcy) który z Was zmierzył jaką naprawdę ma długość naciągu w swoim łuku? mnie "powaliło" mierząc DL w Hoycie i Elite oba które powinny mieć naciąg 28" miały od 0,5" do nawet 0,75 cala za długi naciąg w stosunku do tego co powinno być. W moim przypadku powinienem mieć DL 28" ale np. w hoycie moduły mam odpowiedzialne za dl 27,5" co daje w przybliżeniu (wg AMO) 28"

A sprawdzałeś czy w  obydwu łukach się ATA zgadza i znaki na camach?? No i przede wszystkim jakie funtarze masz na tych lukach? Bo jeśli np hoyta masz 50-60, a elite 60-70 i obydwa odpuszczone na min. to na 100 będziesz miał większa dł naciągu niż producent podaje ;)
oba łuki mam dokręcone na max'a ATA I BH się zgadzają wszystko się zgadza poza DL. Polecam zmierzyć jaką na prawdę macie długość naciągu w swoich łukach metodą opisaną wyżej :)
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 31, 2013, 05:45:38 pm »
Witam
Odnoszę wrażenie, że problem leży tu przede wszystkim po stronie językowej.
Przy pierwszym podejściu do mierzenia "długości naciągu" u swoich młodych zmierzyłem ich od nadgarstka ręki trzymającej łuk do podbródka, gdyż tak mi się wydawało poprawnie. Cięciwa w spoczynku jest na "wysokości nadgarstka" a po naciągnięciu cięciwy jest "kotwiczona" przed mostkiem. A tu się okazało ze guzik prawda ;-)
Do tej długości trzeba by jeszcze dodać co nie co (BH+?) aby to prawda była.
Wniosek, trzeba jak w każdym zagadnieniu zaczynać od poznawania podstaw, gdyż nazewnictwo fachowe potrafi wprowadzić w błąd tych co chcą iść na skróty ^^

Hungry

  • Gość
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 02, 2013, 11:01:38 am »
...

Kolego N, jesteśmy w dziale poświącynym łucznictwu BLOCZKOWEMU.
Stąd moja reakcja, bo nie doczytałem w odnośniuku, że chodzi o łuki tradycyjne  ;D

Btw link przydany nie tylko w kwestii dł. naciagu :

http://www.archery.org/UserFiles/Document/FITA%20website/07%20Publications/02_downloads/Coaches_Manual_Lev2/05_Compound.pdf


Jakbyśmy poprawnie nie zmierzyli długości naciągu łuku bloczkowego którą potrzebujemy, to nie zawsze otrzymamy łuk z taką właśnie dł. naciągu. W zeszłym roku zamawiałem Hoyta z bloczkami spiral na 29,5 cala (te bloczki mają tylko łączną regulację letoff 55-65% wpływającą na długość naciągu w zakresie do ¼ cala). Otrzymałem łuk o ponad ½ cala dłuższy do czego musiałem się dostosować. Podobnie było u mojego kolegi Marcina, ten sam problem,  tyle że u niego na dobre wyszło i po lekkiej korekcie techniki jest teraz nawet odrobinę za krótki  :D.

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Poprawne wyznaczanie długości naciągu
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 19, 2014, 10:15:15 pm »
Koledzy pozwolę sobie odswierzyc temat. Zmierzyłem sobie rozstaw ramion. Wyszło mi z pomiaru około 180-181 cm. Czyli według wzoru ,po przeliczeniu na cale daje to 28.38-28.50" długości naciągu. Luk mam w tej chwili ustawiony na 29". Strzelam ze spustu nadgarskowego. Czy wskazane jest abym zmniejszył naciąg, powiedzmy na 28.5" ? czy te 0.5" ma duze znaczenie. Tym bardziej,że jak patrzyłem na film który nagrałem aby zobaczyc jak kotwiczę- to wydaje się,że wszystko jest prawidłowo. Cięciwa przechodzi przez kącik ust,leciutko dotyka czubka nosa. Czy warto jednak zmienic na te podręcznikowe 28.5" . A ha nie wiem czy to jest ważne,ale mam 182 cm wzrostu.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500