Autor Wątek: czy to już overdraw?  (Przeczytany 7372 razy)

redrover610

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
czy to już overdraw?
« dnia: Maj 14, 2010, 12:19:50 am »
Czy stosowanie podstawek takich jak Trophy Ridge Whisker Biscuit, Octane Hostage Pro, NAP Quick Tune 360 to jest już w jakimś stopniu overdraw?

Punkt podparcia strzały w takiej podstawce znajduje się bowiem dużo bliżej cięciwy niż w podstawce opadającej.
Jak przy użyciu tego typu podstawek dobierać długość strzały?
Stosować się do zasady mówiącej że w pełnym naciągu powinna wystawać ona około 1 cala poza punt podparcia (to wydaje się najbardziej logiczne) ale w takim wypadku chyba zawsze będzie to mniej niż długość naciągu łuku która jest mierzona chyba od najdalszego punktu uchwytu plus 1,75 cala.
Czy stosować się dalej do zasady aby strzała była równa długości naciągu (w tym wypadku chyba wystawała by ciut za dużo poza podstawkę)?

Którą podstawkę z podanych niżej uważacie za lepszą:
Octane Hostage Pro
czy
NAP Quick Tune 360

pierwsza ma trzy szczotki a druga dwie szczotki i plastikową dolną podstawkę...

@(o.o)@

  • Gość
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2010, 12:42:14 am »
Spokojnie, ten centymetr bliżej dla podstawki chwytającej względem opadającej to nie jest "dużo bliżej cięciwy". Bez paniki.
Strzały dobierz sobie tak, żeby nadawały się do normalnych podstawek, nie tylko chwytających - na przykład strzała może kończyć się wraz z majdanem. Ten centymetr w tą czy w tą różnicy wielkiej Ci nie zrobi - bo do strzelania na treningu z tego samego łuku używasz krótszych strzał a przy strzelaniu z ostrych grotów zawsze stosujesz ciut dłuższe aby sobie kuku niechcący nie zrobić.

A uwierz mi, że podstawkę chwytającą prędzej czy później wyrzucisz do kosza na śmieci.

Najlepsza podstawka... Hm... Te, o które pytasz są z całą pewnością z kategorii "najgorsze".

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2010, 01:06:50 am »
W przypadku każdego narzędzia przeznaczonego do zabijania (a z tego co wiem z naszej rozmowy na PM - Pan chce polować) - najważniejsze jest bezpieczeństwo dla ludzi. Im bardziej zbliży Pan podstawkę do cięciwy przybliżając też grot - tym większa szansa, że w czasie któregoś strzału strzała spadnie przebijając Panu dłoń. Zwłaszcza stosując podstawki które nie obejmują strzały.  Stąd łuki konstruowane do bicia rekordów odległości mają wbudowane ochraniacze ręki łucznej.

Podstawki ze szczotkami otaczające strzałę są bardziej bezpieczne - strzała nie spadnie na dłoń. W czasie polowania nie tak łatwo spadnie strzała, gdy ruszy Pan łukiem w bok za przesuwającym się celem.

Lecz z takich podstawek strzela się mniej celnie. Trą o strzałę spowalniając ją, i niszcząc. Nierównomierne tarcie powoduje gorszą celność. Szczotki wymagają częstej wymiany.

Jaki typ Pan wybierze -  Pański wybór. W końcu Pańskie zdrowie, Pańskie ryzyko. Będą Panu odradzać na tym forum podstawki szczotkowe - ale proszę wziąć pod uwagę, że żadna z tych osób nigdy nie polowała, a niektórzy nawet mogą zacząć Panu ubliżać pod pretekstem, że "nie szanuje Pan życia", gdy się Pan zdeklaruje jako chętny do polowania :).

Powodzenia i Darz Bór!

redrover610

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2010, 01:07:54 am »
A dlaczego to "chwytające" są niby aż tak złe?
Albo nie zrozumiałem i są po prostu lepsze "chwytające"?
Jeśli chodzi o fakt, że z czasem się zużywają, to w pełni akceptuję związane z tym koszta i utrudnienia.
Łuk ma być używany do celów myśliwskich stąd moje nastawienie na ten typ podstawek, najmniejsze skomplikowanie zestawu i jego niezawodność.
Trenować zaś zamierzam dokładnie na tym samym czym później będę polował (za wyjątkiem grotów oczywiście) stąd moje pytanie o strzały. Jeśli strzała "bojowa" będzie się kończyć wraz z końcem majdanu to dodając jeszcze parę centymetrów broadhead'a i lekki overdraw podstawki "chwytającej" otrzymamy już spory odcinek jaki będzie wystawał poza punkt podparcia, czy tak może być?

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2010, 01:23:22 am »
Którą podstawkę z podanych niżej uważacie za lepszą:
Octane Hostage Pro
czy
NAP Quick Tune 360

Ta druga jest trwalsza.
Taką teraz zamawiam.

I niech Pan uważa na "rady" typu:

Cytuj
do strzelania na treningu z tego samego łuku używasz krótszych strzał a przy strzelaniu z ostrych grotów zawsze stosujesz ciut dłuższe aby sobie kuku niechcący nie zrobić.

Bo wtedy n a polowaniu Pan nie trafi!
Strzela się strzałami tej samej długości i wagi zarówno na polowaniu, jak i w czasie treningu.

@(o.o)@

  • Gość
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2010, 01:27:38 am »
Wszystkie chwytające to najtańsze i najgorsze rozwiązanie - wybacz, ale późna pora i nie chce mi się przepisywać tego, co znajdziesz w wyszukiwarce tematów. Generalnie niszczą lotki, nie są precyzyjne i nie nadają się do strzelania np. z FOBów, które są bardzo dobrym rozwiązaniem na polowaniu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są opadające - np. QAD Ultra Rest, która również podtrzymuje strzałę i zapobiega jej spadaniu ale składa się w ułamek sekundy po oddaniu strzału. Jest o niebo lepszym rozwiązaniem niż chwytająca a jej możliwości w zakresie polowania nie ustępują w niczym takiemu Whisker Biscuitowi.

Czy strzała może mieć aż taką długość o jaką pytasz? Wszystkiego dowiesz się z testu papierowego :) Strzałę za długą zawsze możesz skrócić. W drugą stronę się nie da ;)

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2010, 01:47:53 am »
Opinie o podstawce QAD Ultra Rest:

"I had mine for over a year. It was good until it stopped locking in place. I called the manufacturer and they would not stand behind their product."

"I bought my rest 3 seasons ago. The first season it worked fine although I didn't hunt much in the cold.
In the second season I noticed I had to work to get it to lock up and it didn't fall all the way down when released.
This last season I finally had to change rests when it got cold to insure that it would not mess up an opportunity to shoot."

"I used this rest all early season, never had a problem worked fine but when it got cold it wouldn't fall away right, i could hear the arrow hitting the rest. shooting indoors it works fine once it has warmed up. love the features, if they fixed the cold aspect of it i would buy again, one of my buddies used the same brand, the company sent him a new one because it wouldn't work when it was cold, his new one didn't work either"

A poluje się również w zimie...

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2010, 01:57:12 am »
Wszystkie chwytające to najtańsze i najgorsze rozwiązanie - wybacz, ale późna pora i nie chce mi się przepisywać tego, co znajdziesz w wyszukiwarce tematów. Generalnie niszczą lotki

Te dwie podstawki, o które Pan się pytał - nie niszczą lotek. Jedynie trą o promienie.

kissielec

  • Gość
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 14, 2010, 09:14:44 am »
W sytuacji gdy masz do oddania 1 strzał na polowaniu - podstawka Whisker Biscuit lub pochodne - jest dobrym, niezawodnym, cichym rozwiązaniem - stosowanym przez wielu bynajmniej nie początkujących myśliwych.
Do strzelania treningowego się natomiast nie nadaje bo masakruje lotki po dłuższym strzelaniu.
Co do szybkości strzały - to bez wątpienia obniża - ale wg moich doświadczeń (mam taką podstawkę w rezerwie) nie na tyle - by powodować zmianę ustawienia pinów w celowniku. Używałem ją awaryjnie na zawodach 3D, bez pogorszenia wyniku.

Co do opadającej QAD UltraRest, to bardzo sobie chwalę, głównie za prostotę, ustawiania i używania, trzymanie strzały i system Lock Down...i jak do tej pory (ok. 2 lat) nienaganną niezawodność mechanizmu - o każdej porze roku  :). Testy papierowe i strzeleckie - też wychodzą b.dobrze.

Nie mam natomiast przekonania do podstawek widełkowych, w których strzała opiera się na sprężynujących, metalowych widełkach. Z taką podstawką (renomowanej f-my NAP) nie udało mi się nigdy zaliczyć nawet próby papierowej.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2010, 09:35:51 am wysłana przez kissielec »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 14, 2010, 09:54:41 am »
Najciemniej zawsze pod latarnią :)
http://bowhunting.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=12:wybor-podstawki-pod-strza&catid=2:sprzet&Itemid=13

Strzała z bloczka po zwolnieniu cięciwy zaczyna pracować w pionie. Każąc jej przeciskać się przez jakieś dziwne cuda - niewidy nie wpłynie to dobrze na jej pracę.

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 14, 2010, 10:31:13 am »
W sytuacji gdy masz do oddania 1 strzał na polowaniu - podstawka Whisker Biscuit lub pochodne - jest dobrym, niezawodnym, cichym rozwiązaniem - stosowanym przez wielu bynajmniej nie początkujących myśliwych.
Do strzelania treningowego się natomiast nie nadaje bo masakruje lotki po dłuższym strzelaniu.

Pan redrover610 nie pytał się o podstawkę Whisker Biscuit.
Te podstawki, o które się pytał mogą uszkadzać jedynie te lotki, które są wklejone pod sporym kątem względem osi promienia lub na bardzo cienki promień  -albo same lotki są zakrzywione.

Cytuj
Co do opadającej QAD UltraRest, to bardzo sobie chwalę, głównie za prostotę, ustawiania i używania, trzymanie strzały i system Lock Down...i jak do tej pory (ok. 2 lat) nienaganną niezawodność mechanizmu - o każdej porze roku .

Nie polującemu Panu kissielcowi dobrze się sprawowała w zimie.
Amerykańskim bowhunterom, których wypowiedzi przytoczyłem już niekoniecznie.
Wybór należy do Pana.

kissielec

  • Gość
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 14, 2010, 10:58:13 am »
Strzała z bloczka po zwolnieniu cięciwy zaczyna pracować w pionie. Każąc jej przeciskać się przez jakieś dziwne cuda - niewidy nie wpłynie to dobrze na jej pracę.

Zgoda, ...z tym, że strzała dobrze skonfigurowana z siłą łuku, ten ruch pionowy - ma ledwo, ledwo,...a włókna szczeciny - są na tyle elastyczne, że nie stawiają promieniowi destruktywnego oporu. Schody zaczynają się, ...gdy przez to "futro" ma się przeciskać trójca, dużych broadhead'owych lotek. Zapewniam, że nawet lotki naklejone bez offset'u stosunkowo szybko trzeba będzie wymienić. Stosowałem nawet krótkie sztywne i niskoprofilowe...i to samo.

Mnie ta podstawka ani nie pogorszyła celności - (0-50m) ani nie spowodowała rozsunięcia pinów w celowniku. Spowodowała natomiast wydatki związane z nowymi lotkami  :). Nie polecam tej podstawki - bo są rozwiązania dużo lepsze, ale strzelać celnie z tego się da - byle nie za dużo  ;D.
Natomiast gdybym miał przed sobą naprawdę surviwalową wyprawę łowiecką, z wielodniowym bytowaniem w trudnym terenie, przy niewiadomej pogodzie,... to niewykluczone, że zainstalowałbym na łuku - właśnie to szczecinowe kółko  :).

Natomiast wracajac do tematu przewodniego:
wg mnie - każde cofnięcie punktu podparcia strzały w kierunku cięciwy - to już jest overdraw i przy doborze strzały należałoby wartość tego cofnięcia uwzględnić. Zarówno Whisker Biscuit jak i QAD UltraRest, mają punkt podparcia strzały poza oknem majdanu - i w tym wypadku overdraw występuje. Ja mierzę go od osi śruby mocującej podstawkę.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2010, 11:33:16 am wysłana przez kissielec »

Degusti

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 88
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 14, 2010, 01:02:18 pm »
Witam

Co do podstawki Octane Hostage i częstej wymiany szczotek. Ja w swojej wymieniam raz na rok i tylko jedną (dolną), przy prawidłowym ustawieniu tylko tą wyciera i to w nieznacznym stopniu. Fakt, miałem na początku swojej przygody z łucznictwem z nią problemy i wtedy wycierało mi wszystkie szczotki ale tylko dlatego że nie miałem pojęcia o wstępnych ustawieniach łuku. Nie wiem jak inni ale ja z tą podstawką mam przestrzelinę perfekt. Co do celności to jest to podstawka myśliwska i do 45-50m na pewno większych różnic nie będzie porównując ja do opadające. Posiada za to ten komfort że strzała z niej nie spada. Co do wyrzucania  do śmieci, to ja swojej na pewno na inną nie zamienię bo spełnia swoje zadanie na 120%  :)




łuk-PSE X-FORCE OMEN Pro UF 72# 29'
celownik-Truglo Range Rover Wheels
podstawka-Trophy Ridge Revolution
stabilizator-SVL S-COIL XL 7"
strzały-EASTON AXIS 300 (495 grain-295 fps)
kołczan-BOHNING JACK PINE 5
spust-Jim Fletcher 3D Hunter

jopsa

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 374
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 14, 2010, 01:11:20 pm »
Zastanowiło mnie, czemu teoretycznie najlepsza podstawka opadająca nie ma dobrych opinii u bowhunterów polujących w zimie, a zachwala ją np. nie polujący Pan kissielec, który też strzela w zimie.

I chyba znam przyczynę:

1. Bowhunter wykupujący z dużym wyprzedzeniem dość drogie polowanie - idzie na nie czy deszcz, czy śnieg, czy zadymka. On naprawdę testuje sprzęt w warunkach zimowych.

2. Osoba nie polująca idzie sobie w zimie postrzelać gdy jest ładnie - a gdy zadymka, marznący śnieg z deszczem i wygwizdów - siedzi w ciepłym domku.
I tyle.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2010, 01:22:34 pm wysłana przez jopsa »

@(o.o)@

  • Gość
Odp: czy to już overdraw?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 14, 2010, 02:38:47 pm »
Witam
Nie wiem jak inni ale ja z tą podstawką mam przestrzelinę perfekt. Co do celności to jest to podstawka myśliwska i do 45-50m na pewno większych różnic nie będzie porównując ja do opadające. Posiada za to ten komfort że strzała z niej nie spada. Co do wyrzucania  do śmieci, to ja swojej na pewno na inną nie zamienię bo spełnia swoje zadanie na 120%  :)
Zapytam w ten sposób - strzelałeś z podstawki opadającej? :) Niezaprzeczalnie podstawka prostsza technologicznie jest mniej zawodna. Ale znając jopsę, to żeby się odgryźć pół dnia spędził na szukaniu cytatów, żeby wykazać, że podstawki QAD są do kitu. Podobnie jak kissielec używam tej podstawki, strzelałem z niej zimą i nic ale to nic nie mam jej do zarzucenia. A eksploatuję ją naprawdę ostro, bo strzelam z niej kilka razy w tygodniu po kilkadziesiąt strzał.

Jak już pisałem, są rzeczy na polowaniu, których nie da się zrobić z podstawką chwytającą, na przykład:
http://www.starrflight.com/broadhead.php

Wracając do tematu ;) strzały do polowania dobrałbym tak, żeby przy pełnym naciągu nie było ryzyka, że ostrze potnie nam rękę, uszkodzi podstawkę itd. I nie obstawiałbym zbytnio za tym, że strzała po zmianie grotu z tarczowego na ostry będzie latała dokładnie tak samo.