Autor Wątek: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących  (Przeczytany 23258 razy)

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 16, 2013, 05:51:24 pm »
...na powtarzalność wpływa nie tylko technika, ale i psychika.
Z tego względu łucznik w złożeniu, jeszcze przed strzałem, jest przygotowany, że strzał w pewnej chwili nastąpi - a on dalej będzie trwał dokładnie w takiej postawie jak w chwili zwolnienia cięciwy. Takie nastawienie i praktykowanie tego - pomaga w osiągnięciu powtarzalności strzału i jak najmniejszym oddziaływaniu łucznika na pracę łuku. Łucznik nie powinien "łapać" wypadającego z rąk łuku, ani nawet przygotowywać się psychicznie do tej czynności... zanim strzała nie osiągnie celu.
W myślistwie ma to jeszcze znaczenie takie - by minimalizować jakiekolwiek ruchy w trakcie oddawania strzału i bezpośrednio po strzale, gdyż nawet niewielki ruch jest szalenie demaskujący w terenie. Nie pomaga wtedy ani kamuflaż optyczny ani zapachowy. Zwierzyna do końca nie może mieć świadomości istnienia łucznika.

Jeśli ktoś jednak od zawsze łuk łapał...i osiągnął w tej trudniejszej drodze - nirvanę  ;) - a wyniki na tarczy wskazują, że mu to wręcz pomaga,...to cóż, życzyć dalszych sukcesów.


----------------------------------------------------------------------------------------
I jeszcze dodam, że wyjaśniłem w sąsiednim, podobnym wątku....co rozumiem pod pojęciem "poprawnie" i dlatego w tej kwestii zdania nie zmieniam.
Natomiast jeśli stwierdzisz, że da się bez smyczy strzelać celnie - to się zgodzę, bo poprawnie i celnie - to dwa niezależne pojęcia. Czy się wzajemnie uzupełniają - zależy od łucznika.   
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 07:58:22 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 16, 2013, 08:51:03 pm »
To teraz ja :) Staż 6 lat z czego bloczek trochę ponad rok. Wyniki życiowe póki co 340/285, norma ok 330/280.

http://youtu.be/WVQTI1CCgf0

Biodro wywalone do przodu niestety... Co jeszcze źle?
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 09:23:01 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


fangel

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 118
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 16, 2013, 08:56:59 pm »
Wg. dobrych starych rad powinieneś utrzymać pozycję 3-5 sekund od zwolnienia cięciwy. Używasz smyczy, a zaciskasz dłoń przy wystrzale (oj ja się nawalczyłem z tym odruchem- bo przecież jak można wypuścić z ręki coś za co się słono płaciło i jest moją ulubioną zabawką :) ).
Pozdrawiam Marcin Sadyś

SF Forged+ 25"
SF ELITE F/F 42lbs 70"
celownik SF Velocity Carbon Pro
button SF Forged
podstawka SF Elite
Cartel Alu/Carbon przód, Carbon boki
Carbon One 600, PowerFlight 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 16, 2013, 09:02:36 pm »
Po wystrzale ściślej ujmując;-) Nie wiem, nie jestem tego świadom - mi na nagraniu wygląda na to że łuk uderza o palce z przodu po czym cała ręka idzie w dół. 5 sekund? To strasznie dużo. Zmęczyłbym się chyba 2 razy bardziej;) Tu jednak zostanę przy swoim bo wydaje mi się że strzale nie przeszkadzam. Jednak dzięki za komentarz;)
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 09:08:36 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 16, 2013, 09:33:15 pm »
Tu jednak zostanę przy swoim bo wydaje mi się że strzale nie przeszkadzam.

Ponoć nawet strzale, zdąży się przeszkodzić.. niektórzy mówią. :)

5 sek.. może wydawać się wiecznością, ale.. lepiej potrzymać, przynajmniej 2 sek.. zamiast pół :D..

Mi się wydaje, że przytrzymanie łuku po strzale wprowadza swojego rodzaju zamknięcie pieczołowitego cyklu, z całą resztą czynności przed strzałem.. który to cykl, siłą rzeczy będzie skutkował lepszym skupieniem.
Trudno się przełamać, ale warto.

Ja długo z tym walczyłem i dalej walczę, jak się zapomnę :)
..u mnie skutkowało to chaotycznym opuszczeniem ręki i łuku po strzale.. i mimo, że czasami 10 wpadały.. to czułem, że nie ma tego wykończenia.
Jak nie wpadło co chciałem, to z nerwów opuszczałem łuk szybciej.. i kółko się zamykało, spirala zniesmaczenia narastała szybciej. :(
Teraz nawet jak trzymam te 1-2 sek .. nie pół. Wprowadzam tym jakiś spokój, czuję jak łuk przyjemnie gra po strzale i resztę treningu odbywam z niezłymi wynikami, jak na mnie.  ;)

Fakt, piszę o trzymaniu.. ale, chodzi o swobodne "wypuszczenie" po strzale.
Moje łuki zostają raczej w miejscu, na tyle je dociążam, więc nazwę to przytrzymaniem.
zapalony łucznik

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 16, 2013, 09:38:39 pm »
Ale przecież Reo...;D (żart) Okej wezmę pod uwagę;) Co jeszcze?
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 16, 2013, 09:55:01 pm »
Przestań.. żartowniś się znalazł. ;D
Dobrze to wygląda jak widać, że ktoś stara się powtarzalnie układać do strzału..
Nie ważne jak (oczywiście na początku podręcznikowo), ale za każdym razem starannie tak samo (myślę, że świadczy to o jakiejś wyrobionej świadomości, a nie takie tam walenie na odwal, byle do przodu..)


Troszkę chyba chwyt. Za bardzo "trzymasz". No i po strzale dociskasz resztę palców, wygląda jakbyś w impulsie łapał łuk po strzale. Może nie ten kąt..
W teorii, ręka w której trzymasz łuk powinna naśladować maszynę do przestrzeliwania.

http://www.youtube.com/watch?v=w3QBvv9hfjI

zapalony łucznik

fangel

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 118
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 16, 2013, 09:59:41 pm »
No i przytrzymanie po strzale fajnie wygląda, tak maaaaaajestatycznie jakby łucznik był jednością z łukiem i strzałą...  :o Jak się ktoś do końca nie zna to powie "Ooooo" :), a później przeważnie pada "eee, daj se szczele" :).
Pozdrawiam Marcin Sadyś

SF Forged+ 25"
SF ELITE F/F 42lbs 70"
celownik SF Velocity Carbon Pro
button SF Forged
podstawka SF Elite
Cartel Alu/Carbon przód, Carbon boki
Carbon One 600, PowerFlight 500

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 16, 2013, 10:04:09 pm »
Prawda, zwłaszcza przy klasykach, ale bloczki też podobnie. :)
zapalony łucznik

Piotr Kociołek

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 416
    • PBA
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 16, 2013, 10:08:27 pm »
...przytrzymanie łuku po strzale wprowadza swojego rodzaju zamknięcie pieczołowitego cyklu, z całą resztą czynności przed strzałem.. który to cykl, siłą rzeczy będzie skutkował lepszym skupieniem....

O to właśnie chodzi. To jest po to, by w trakcie strzału nawet nie myśleć o tym co będziemy robić jak strzała opuści łuk...
Ona łuk opuści i będzie sobie lecieć niezależnie do celu, łuk odskoczy nam od dłoni, zatrzyma się na smyczy i zacznie rotować delikatnie w przód...ale nasza "procedura" strzału jeszcze trwa i jeszcze jej "daleko" do końca  :). W ten sposób przyzwyczajamy organizm do nie-wpływania lub nie-zakłócania strzału podświadomym działaniem.

Niektórzy światowi mistrzowie, jak zapewne zauważyliście - mają swoje manierki i odejścia od tej zasady, potrząsając łukami zaraz po oddaniu strzału, szarpiąc nimi w bok, robiąc dziwne miny...itd., ale ich już nikt nie ocenia, póki walą same dychy. W wydaniu rekreantów i amatorskich zawodników na naszym krajowym poziomie...takie mistyczne udziwnienia są nieco zabawne  ;).
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 10:18:29 pm wysłana przez Piotr Kociołek »
Anarchy, Conquest Apex 8

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 16, 2013, 10:19:25 pm »
Co do chwytu to staram się trzymać książkowo - na filmie słabo to widać, ale palce są kompletnie luźne, kostki pod kątem (jakim nie mierzyłem;) Generalnie w żaden sposób nie trzymam majdanu.

No i mój największy ból - obecnie strzelam niezbyt sportowo, czyli świadomie naciskając spust. Ale zacząłem trenować na spuście palcowym nieświadomie wyzwalając strzał. Jest ciężko, wyniki gorsze o 10-15 pkt. Generalnie ciężko mi się zdecydować;-) No i nie chciałbym się też całkiem oduczać spustu nadgarstkowego bo dużo strzelam też Fielda i 3D.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 10:31:20 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 16, 2013, 10:36:14 pm »
...na powtarzalność wpływa nie tylko technika, ale i psychika.
Z tego względu łucznik w złożeniu, jeszcze przed strzałem, jest przygotowany, że strzał w pewnej chwili nastąpi - a on dalej będzie trwał dokładnie w takiej postawie jak w chwili zwolnienia cięciwy. Takie nastawienie i praktykowanie tego - pomaga w osiągnięciu powtarzalności strzału i jak najmniejszym oddziaływaniu łucznika na pracę łuku. Łucznik nie powinien "łapać" wypadającego z rąk łuku, ani nawet przygotowywać się psychicznie do tej czynności... zanim strzała nie osiągnie celu.
W myślistwie ma to jeszcze znaczenie takie - by minimalizować jakiekolwiek ruchy w trakcie oddawania strzału i bezpośrednio po strzale, gdyż nawet niewielki ruch jest szalenie demaskujący w terenie. Nie pomaga wtedy ani kamuflaż optyczny ani zapachowy. Zwierzyna do końca nie może mieć świadomości istnienia łucznika.

Jeśli ktoś jednak od zawsze łuk łapał...i osiągnął w tej trudniejszej drodze - nirvanę  ;) - a wyniki na tarczy wskazują, że mu to wręcz pomaga,...to cóż, życzyć dalszych sukcesów.


----------------------------------------------------------------------------------------
I jeszcze dodam, że wyjaśniłem w sąsiednim, podobnym wątku....co rozumiem pod pojęciem "poprawnie" i dlatego w tej kwestii zdania nie zmieniam.
Natomiast jeśli stwierdzisz, że da się bez smyczy strzelać celnie - to się zgodzę, bo poprawnie i celnie - to dwa niezależne pojęcia. Czy się wzajemnie uzupełniają - zależy od łucznika.   

Jak najbardziej ma to sens i jestem w stanie zgodzić się z tym w 100%, ale mimo iż masz smycz i czujesz lecący łuk który ciągnie ci za smycz ŁAPIESZ go więc defakto tak czy siak spodziewasz się tego chwytu bo on nastąpi ZAWSZE. Zaintrygowało mnie to ciutek, i mimo wcześniejszych filmików gdzie naprawdę ingerencja w chwyt jak i łuk odbywa się już bez udziału strzały ( Piotrek świadkiem sam to kręcił ze mną i nie tylko on i potem oglądał poklatkowo ). Mam smyczkę jak i sznurówkę zbadam temat być morze odkryję coś nowego albo wyważę otwarte drzwi nie przeczę :).

Wracając do nieszczęsnego chwytu poprosiłem żonę żeby cynkeła mi 2 fotki ręki chwytnej, w momencie jak złożę palce wcześniej trochę się rozpędziłem i pisałem, że skręca mi majdan ale zrobiłem straszny błąd bo schowałem wszystkie palce na siłę za majdan i cały układ SZLAK trafił, dopiero niedawno mnie to tknęło i zostawiłem 1 palec a resztę podobnie jak Darek na fotce do nowej książki złożyłem i kurdę pozycja również wyszła mi perfekt jeżeli chodzi o zgranie osiowe całego układu i mam swego rodzaju ZAGWOSTKĘ, czy zostać przy swoim czy strzelać tym, na pewno oba ustawiają osiowo łuk, ale niestety nie będę miał opcji CHWYTU łuku po strzale jak to miałem do tej pory z racji schowanych palców.

2 fotki na szybko i to jest dokłądnie mój układ strzelania, fotka jest z tego samego chwytu zrobiona 2 s po sobie z różnych pozycji bardziej od dołu jak i bardziej od frontu z palcami podkurczonymi ( w mojej wersji spoczywają od przedniej strony majdanu w naturalnym rozluźnionym zgięciu nie tyle dotykając majdan co go muskając smyrając i to tak o psi kłak )




pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 10:49:39 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 16, 2013, 10:42:16 pm »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 16, 2013, 10:48:20 pm »
yyyy hmmm kurde faktycznie xD miałem otwarte 2 wątki na raz bo czytałem i chyba myślałem, że ten cytat jest w tamtym xD i tak mi się tu wklepało, dla mnie te tematy są pokrewne ciutek i nie iem czy by ich nie wypadało podłączyć w jedno.

Może niech Admin przeniesie to o ile trzeba do tamtego drugiego wątku.


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2013, 10:59:52 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Co robie źle? - czyli temat zbiorczy dla początkujących
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 17, 2013, 01:05:54 am »
http://www.youtube.com/watch?v=b0kpwOH7YzM
Fajny filmik trafiłem, nie żebym zachęcał do naśladownictwa, ale ogólnie.. warto zobaczyć.
zapalony łucznik