Autor Wątek: Dobor strzal  (Przeczytany 15082 razy)

dizelski

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Dobor strzal
« dnia: Lipiec 17, 2009, 08:31:55 pm »
Witam, jestem raczej poczatkujacym lucznikiem. Posiadam luk ragim victory (jego parametry 26lbs, dlugosc 70", oraz (nie potrafie okreslic co to za parametr, jest to amo draw lenght) 28". Niedawno zaopatrzylem sie w osprzet luczniczy jednak nie jestem pewien czy dobrze dobralem strzaly. uzywam strzal easton xx75, superlite 2113. interesuja mnie kupno strzal easton powerflight, jednakze nie potrafie okreslic jakie parametry strzal aluminiowych odpowiadaja karbonowym.Prosze o pomoc, ewentualnie sugestie innych strzal w podobnej(do 30zl) cenie oraz o konkretne parametry; moga byc strzaly aluminiowe lub carbonowe. Pozdrawiam.

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 17, 2009, 09:36:23 pm »
Cytuj
nie potrafie okreslic co to za parametr, jest to amo draw lenght  28".

AMO* draw lenght (długość naciągu przy której mierzona jest siła łuku)- często oznaczany symbolem "@"("at")
W Twoim przypadku oznacza to,że łuk ma twardość 26 funtów zmierzoną przy długości naciągu 28 cali (jest to wartość standardowa dla większości łuków-poza nielicznymi wyjątkami, np. dla tradycyjnego Windfightera siła mierzona jest @31"
Siły naciągu łuków dla dzieci mierzone są zwykle przy 26" (np. Orliki p.Bisoka)...

Jeśli chodzi o parametry strzał to najłatwiej znaleźć je przy użyciu selektorów
producentów strzał, min. Bemana lub Eastona...
Jedyne co musisz zrobić to wybrać odpowiednie opcje(typ,siła łuku i długość naciągu-Twoja własna)...konkretne nazwy strzał wraz z parametrami wyświetlą się automatycznie...
Adresy do tych stron były już podawane parokrotnie na tym forum (patrz opcja Szukaj...zawsze można też wykorzystać poczciwego wujka Google`a)

A potem sprawdzasz czy dane strzały można kupić i za ile, np. na www.sklepluczniczy.pl ...


Black

*AMO- Archery Manufacturers and Merchants Organization
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2009, 11:15:59 pm wysłana przez N.E.M.O »

dizelski

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 18, 2009, 01:35:08 pm »
Dzieki za odpowiedz. Teraz juz na pewno cos dobiore.pozdrawiam.

student

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2009, 06:38:31 pm »
Witam.

Żeby nie zaśmiecać podłączę sie do tego tematu. Może któryś z bardziej doświadczonych kolegów by mi pomógł:
- mierząc rozpiętość ramion wychodzi mi że strzała powinna mieć 27"
- mierząc na wyciągniętych rękach w przód wychodzi mi 26-27"
- ale mierząc naciąg  na łuku ( takim prowizorycznym ) wychodzi mi długość strzały 29"
I teraz pytanie która metoda pomiaru jest najbardziej miarodajna.

Potrzebne mi to bo chcę zamówić strzały carbonowe i wolę mieć precyzyjnie określoną długość ( na początek oczywiście).

Drugie pytanie to czy do strzał carbonowych przy łuku refleksyjnym groty mają różną masę a jeśli tak to jak je dobrać do długości strzały.

Na forum szukałem ale jakoś nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
Hoyt Eclipse + Samick Privilege

Beman Flash

lucznikruda

  • Gość
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2009, 06:49:08 pm »

- ale mierząc naciąg  na łuku ( takim prowizorycznym ) wychodzi mi długość strzały 29"


Jaki to jest łuk prowizoryczny, jak wygląda?

student

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2009, 02:35:22 pm »
Zrobiłem w sumie łuk prosty długości ok160 cm, kawałek prostej listewki okrągłej i zmierzyłem.
Hoyt Eclipse + Samick Privilege

Beman Flash

lucznikruda

  • Gość
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2009, 02:48:07 pm »
Do pomiaru długości naciągu są odpowiednie przyrządy lub odpowiednie metody, ale z tym prowizorycznym łukiem przesadziłeś. Pierwsze dwa sposoby które podałeś są OK ale ten z łukiem to odpada zdecydowanie.

student

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2009, 03:06:07 pm »
Oki ale możesz mi powiedzieć czemu. Przecież zaleca się zmierzenie naciągu na łuku właśnie. A to czy jest on super hi-tec czy zwykły z "gałęzi" to raczej nie ma znaczenia. Liczy się tylko sam pomiar wykonany na tymże. Ale moge sie mylić. Po to pytam żeby odpowiedź otrzymać.  :)
Hoyt Eclipse + Samick Privilege

Beman Flash

lucznikruda

  • Gość
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 05, 2009, 03:16:49 pm »
Dla mnie łuk z gałęzi to łuk z gałęzi, takim to mogą sobie dzieci postrzelać żeby krzywdy sobie nie zrobiły. Dla mnie miarodajnymi sposobami pomiaru naciągu (jeżeli oczywiście nie masz przyrządów)  są te dwa pierwsze.
A to, że zaleca się robienie pomiaru na łuku to chodzi o normalny łuk a nie taki wystrugany na szybko z gałęzi.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2009, 08:51:16 pm wysłana przez lucznikruda »

student

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 05, 2009, 03:31:31 pm »
Więc biorąc pod uwagę te dwa pierwsze to lepiej zastosować dłuższą strzałę jako dla zaczynającego strzelanie ( bo z rozpiętości ramion wychodzi 27" )??  Bo sam już nie wiem o wybrać?
Hoyt Eclipse + Samick Privilege

Beman Flash

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 08, 2009, 04:58:53 pm »
Więc biorąc pod uwagę te dwa pierwsze to lepiej zastosować dłuższą strzałę jako dla zaczynającego strzelanie ( bo z rozpiętości ramion wychodzi 27" )??  Bo sam już nie wiem o wybrać?

Jeśli jesteś początkujący to lepiej gdy będziesz miał dłuższe strzały.
Skoro stosując się do dwóch metod pomiaru wyszedł Ci identyczny wynik to znaczy że tak jest i że Twoja długość naciągu to 27 cali.
Myślę więc że 28-28,5 cala będzie OK.

Dobór grotu to już inna bajka...zależy od typu strzały, jej sztywności oraz siły Twojego łuku (o której nic nie napisałeś).
Przy dobrze dobranym grocie strzała wystrzelona z właściwego dla niej łuku, nie zbacza z toru lotu w żadną stronę, zmierza do celu stabilnie i prosto jak po sznurku...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2009, 05:15:05 pm wysłana przez N.E.M.O »

student

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 08, 2009, 10:13:22 pm »
Łuk będzie miał siłę 26#, a strzała to Bemann Flash w "rozmiarze" 750.

Teraz pytanie czy sklep sam dobierze grot pasujący do promienia czy samemu to by trzeba wiedzieć?
Hoyt Eclipse + Samick Privilege

Beman Flash

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Dobor strzal
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 08, 2009, 10:28:04 pm »
Nie jestem pewien w 100%( tylko na 99,8) ale wydaje mi się że strzały Beman Flash wyposażone są w groty o jednym tylko wagomiarze-więc jakby co to nie masz już problemu ;)


pozdr