Autor Wątek: Łucznictwo a wzrok..  (Przeczytany 4823 razy)

ubot

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Łucznictwo a wzrok..
« dnia: Styczeń 06, 2021, 12:22:37 pm »
Jestem ciekaw czy uprawianie łucznictwa (nieważne jakiego.. ;)) Ma wpływ na wzrok?
Tzn, czy może poprawiać lub pogarszać jakość widzenia..
Pomińmy wszelkie ewentualne wypadki lub urazy które mogą się zawsze przydarzyć komuś mniej ostrożnemu.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Łucznictwo a wzrok..
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2021, 01:03:05 pm »
Jako aktywność uprawiana ma powietrzu w "okolicznościach przyrody" powinno wpływać pozytywnie. Ale jeśli łuk będzie za mocny i łucznik będzie się z nim siłował i spinał kark i szyję to może pogorszyć dopływ krwi do głowy i oczu i wtedy może być wręcz przeciwnie :-)

Wysłane ze smyrfona via Tapatalk

Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

ubot

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Łucznictwo a wzrok..
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2021, 01:16:48 pm »
Poza świeżym powietrzem, mi chodzi jeszcze o aspekt związany z celowaniem.., czy to może mieć dobry czy negatywny wpływ na sam wzrok..
Ja np. strzelam z broni palnej (sportowo) i o ile posługiwanie się muszką i szczerbinką "ćwiczy" i poprawia dodatkowo" wzrok.., to już używanie optyki (lunety celownicze) ma niestety lekko negatywny wpływ na sprawność wzroku ..

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Łucznictwo a wzrok..
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2021, 08:37:46 pm »
Wg mnie  używanie soczewki w celownikach może pogarszać wzrok - to tak jakby nosić okulary - nie mając wady wzroku. Ja zaniechałem używania soczewki i wyniki na 18 i 50m  nie pogorszyły się - oczywiście jestem amatorem i samoukiem, za to poprawił  mi się  komfort widzenia.
Ludzie strasznie zachłystują się soczewkami myśląc,  że to będzie panaceum na ich braki treningowe. Łucznicy klasyczni  potrafią wystrzelać wyniki porównywalne z bloczkami - nie  używając soczewek.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Łucznictwo a wzrok..
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 07, 2021, 09:42:03 am »
Poza bloczkami, praktycznie w każdym łuku optyki brak (albo i celownika :) )
a strzela się otwartymi oczami, więc ja bym tu wpływu na wzrok nie upatrywał.
Moim zdaniem wpływ może być taki jak spacerów po lesie :)

W każdym razie u siebie po ponad 4 latach strzelania zmian nie zauważam.
A te które zauważam, to raczej od pracy przy komputerze.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

ubot

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Łucznictwo a wzrok..
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 07, 2021, 11:01:10 am »
Czyli jeżeli jest to tylko raczej pozytywny.., bo "ćwiczymy" oko podobnie jak na przyrządach otwartych w w broni palnej.
Więc tylko na plus.. :)

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: Łucznictwo a wzrok..
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2021, 01:43:36 pm »
W moim przypadku łucznictwo wpłynęło zbawiennie nie tylko na wzrok, ale na całe moje zdrowie.
Wcześniej większość mojego wolnego czasu spędzałem siedząc przed komputerem, albo gapiąc się w telewizor.
Łucznictwo sprawiło, że wyszedłem na świeże powietrze i zacząłem się ruszać. Przecież po te strzały trzeba chodzić.
Teraz, po prawie trzech latach jestem znacznie zdrowszy, sprawniejszy fizycznie i silniejszy.
Negatywnego wpływu na wzrok nie zauważyłem.
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

łill_szkarłatny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Łucznictwo a wzrok..
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2021, 02:56:39 pm »
ok,

ale warto rozróżnić strzelanie przez soczewkę - która wg mnie będzie pogarszała wzrok (zapewne bardzo powoli), od strzelania bez niej.

Jak najbardziej jestem za tym, że łucznictwo poprawia sprawność i koordynację ruchową - dla mnie to forma medytacji - na pograniczu hipnozy nawet rzekł bym,   ja zrezygnowałem z soczewki świadomie - z wielu względów.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Łucznictwo a wzrok..
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2021, 07:40:52 am »
ok,

ale warto rozróżnić strzelanie przez soczewkę - która wg mnie będzie pogarszała wzrok (zapewne bardzo powoli), od strzelania bez niej.

Ale przecież cały czas piszemy, że łuki to jedno a "rowery" z optyką to zupełnie inna bajka :-)



Wysłane ze smyrfona via Tapatalk
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

archibow

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 206
  • sie strzela sie
Odp: Łucznictwo a wzrok..
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2021, 10:24:06 pm »
Łucznictwo generalnie nie ma większego wpływu na jakość widzenia (chyba że komuś puści spust przy naciąganiu), ale duża wada wzroku i mocne okulary mają wpływ na celowanie z bloczka.
Wiem z doświadczenia że mocne szkła zakrzywiają obraz, tym mocniej im bliżej krawędzi szkła, a co za tym idzie w okularach widzi się cel pozornie przesunięty niż jest w realu.
Z tego powodu też nie jestem w stanie sam sobie ustawić łuku  >:(
PSE Drive NXT
cel Sanlida X10
lipko Ten Zone
Trophy Taker Spring Steel
Tru Ball Beast XT hybrid
VAP v3, Skylon Empros, Skylon Edge
Oak Ridge Shade Umber + WNS Explore B1