Autor Wątek: Ręka łuczna  (Przeczytany 6903 razy)

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Ręka łuczna
« dnia: Październik 04, 2015, 08:51:35 pm »
W literaturze można wyczytać, że ręka powinna być w jednej linii z ramionami. Czy dotyczy to obu osi? Tzn ani w górę...ani w dół...ani w lewo...ani w prawo... - tylko dokładnie ma stanowić przedłużenie linii łączącej ramiona? Pytam bo mam wrażenie że ręka łuczna /lewa/ ucieka mi w prawo - co skraca długość naciągu. Za to gdy ją bardziej odchylę w lewo to cięciwa opiera mi się o boczna krawędź klatki piersiowej.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Munin

  • Gość
Odp: Ręka łuczna
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2015, 10:46:53 pm »
Nie jestem jakimś specjalistą tym bardziej w strzelaniu klasycznym bo strzelam z tradycyjnych wschodnich ale nie zgadzam się z tym co napisałeś. Z tego co ja pamiętam to przedramię ręki cięciwnej ma stanowić przedłużenie strzały i w miejscu zakotwiczenia palców na cięciwie nie powinno być żadnych kątów między strzałą a ręką, gdyż tylko w ten sposób uzyskamy płynne uwolnienie strzały "z pleców". A żeby to się dało zrobić nie da się mieć ręki łucznej "prostopadle" do łuku. Dłoń może być ustawiona prostopadle do tarczy bo na niej łuk się tylko wspiera ale przedramię, ramię i plecy są w jednej linii i pod kątem względem łuku ustawione.
Z mojego punktu widzenia to wygląda tak, strzała i przedramię ręki cięciwnej są w jednej linii prostopadle do celu a ręka łuczna i plecy pod kątem względem łuku.

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Ręka łuczna
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2015, 07:29:07 am »
Majac na myśli ramiona chodziło mi o plecy a nie luk. Mnie wlasnie zastanawia jak duzy moze byc ten kat miedzy lukiem skierowanym w strone celu a linia laczaca ramiona plecow i reke luczna. Moze to sa akademickie dywagacje ale chce w końcu to robić jak nalezy. Za każdym razem jak juz na tarczy sie fajnie układa to wynajduje jakis blad w postawie i znowu  sie grupa rozjezdza.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Lukasz Urbanek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Ręka łuczna
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 05, 2015, 07:40:14 am »

I tyle teorii. W praktyce dosyć trudno uzyskać dokładnie taką postawę. Z tego co piszesz, to wygląda, że masz podobny problem do mojego, łuk składa Cię do środka. To na co możesz zwrócić uwagę, to (weź pod uwagę, że tych rad udziela amator na podtawie swoich doświadczeń, a nie trener):
- skręt bioder - upewnij się, że twoja pozycja jest stała i nie skręcasz się w takcie strzału (ja często taki błąd popełniałem, teraz rzadziej)
- skręt nadgarstka ręki łucznej - upewnij się, że uchwyt jest pewien i niezmienny, że łuk nie ściąga nadgarstka do środka lub na zewnątrz
- dociąganie cięciwy po lini, a nie łuku, tj. wjechać nią wprost pod podbródek, a nie dociągać z boku lub dołu. Pozwala to lepiej wyczuć tę równoległą linię, ułatwia także luźne ustawienie ręki łucznej (bez wypychania)
- napięcie pleców - najważniejsze! niezbędne dla prawidłowego strzału jak i zachowania prawidłowej postawy (u mnie główny problem to delikatne poluźnienie tego napięcia tuż przed momentem oddania strzału). Zwróć też uwagę na łokieć ręki cięciwnej, by odciągać go maksymalnie do tyłu (za swoje plecy, nie jak najdalej od łuku po linii prostej). Jest to ściśle związane z napięciem pleców.

Ja dociągam cięciwę do klatki piersiowej tak, że czuję jak się o nią opiera. Pomaga to utrzymać powtarzalność.

Munin

  • Gość
Odp: Ręka łuczna
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2015, 08:37:26 am »
Majac na myśli ramiona chodziło mi o plecy a nie luk.
O masz, to się zafixowałem we własnym światopoglądzie i nijak z tego nie chciało mi wyjść to co napisałeś.

Mnie wlasnie zastanawia jak duzy moze byc ten kat miedzy lukiem skierowanym w strone celu a linia laczaca ramiona plecow i reke luczna. Moze to sa akademickie dywagacje ale chce w końcu to robić jak nalezy.
Spróbuj z dynamiczną postawą, zobacz pierwsze filmy z tej playlisty, może się coś Tobie rozjaśni w materii postawy i nie tylko postawy https://www.youtube.com/playlist?list=PLgbLzH5QIFaOB0tM39_vPXoXC5WboDlQJ
Nie mam pojęcia na ile ta wiedza jest spójna z tym czego uczą trenerzy w Polskich klubach łuczniczych. Ja niestety a może stety nie miałem okazji być szkolony w klubie pod okiem sportowego trenera. Obecnie moją prawidłową postawę i skuteczne strzelanie egzekwuje dwoje kolegów z pracy, za każde pudło muszę wpłacić do imprezowej puszki firmowej 50 centów.

Za każdym razem jak juz na tarczy sie fajnie układa to wynajduje jakis blad w postawie i znowu  sie grupa rozjezdza.
Mam to samo, jak już coś zaczyna wyglądać zadowalająco wprowadzam jakąś modyfikację postawy, chwytu gripa czy cięciwy, sposobu uwalniania z pierścienia i wszystko zaczynam od początku.

- skręt bioder - upewnij się, że twoja pozycja jest stała i nie skręcasz się w takcie strzału (ja często taki błąd popełniałem, teraz rzadziej)
W jakim sensie skręt bioder i w którą stronę? Sporadycznie strzelam z pozycji "bocznej" bo moje strzelanie jest zazwyczaj bardziej dynamiczne z ruchu do ruchomego celu ale na treningach mi zalecano właśnie lekko skręcać się chowając bark ręki cięciwnej za siebie żeby linia pleców i ręki łucznej stanowiła jedną linię. Nie potrafię tego opisać słowami, pokazanie tego wychodzi zawsze łatwiej.

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Ręka łuczna
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2015, 03:31:52 pm »
Bardzo dziękuje za wyjaśnienia. O to własnie mi chodziło. Teraz już mam przynajmniej jakieś jarzenie jak to powinno wyglądać. Będę musiał się ponagrywać albo żonę zachęcić do przeanalizowania materiałów i pomocy. Chociaż teściowa do krytykowania była by lepsza ;)
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Lukasz Urbanek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Ręka łuczna
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2015, 03:49:53 pm »
- skręt bioder - upewnij się, że twoja pozycja jest stała i nie skręcasz się w takcie strzału (ja często taki błąd popełniałem, teraz rzadziej)
W jakim sensie skręt bioder
Chodzi mi o skręcenie bioder przodem do ręki łucznej, co skraca długość naciągu i generalnie psuje stabilność postawy. Zaczyna się wtedy "pływać", uruchamia nie te mięśnie, które powinno i ogólnie gorzej się strzela.

Chociaż teściowa do krytykowania była by lepsza ;)
Taaaak, do krytyki na teściowe zawsze można liczyć. ;-)

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Ręka łuczna
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 06, 2015, 08:54:18 pm »
Dzięki za te filmiki na youtube. Super wszystko wyjaśnione. Gość poleca jednak postawę w której plecy są w jednej linii z ręką łuczną a nie prostopadle do tarczy. Ma to sens gdyż znika kąt pomiędzy łuczną a plecami. Kombinuje jak za każdym razem ustawiać się /czego się trzymać/ aby za każdym razem była ta linia prosta.

Zastanawiam się jeszcze nad jedną sprawą...bo wszyscy tak dążymy do doskonałości....a tak naprawdę te wszystkie rzeczy związane z postawą mają istotny wpływ na skupienie??? czy tylko poprawiają ergonomię strzelania???

Im więcej się skupiam na rękach...nogach i setce innych rzeczy przy strzale tym gorzej wychodzi. Jak strzelam "na luzaka" koncertując się na celu i strzelając jakby od nie chcenia to wychodzi dużo lepiej. Może wydaje się to bez sensu ale tak to wygląda.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.