Autor Wątek: Jak zmniejszyć let-off??  (Przeczytany 1609 razy)

CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Jak zmniejszyć let-off??
« dnia: Grudzień 12, 2020, 11:05:46 pm »
Hej, zadaję pewnie głupie pytanie moim perfekcyjnie niezawodnym Kolegom forumowym ale godzinę wertowałem forum i nie znalazłem a wolę jednak chyba nie próbować na pałę. Używam Hoyta Nitruxa, ma ustawiony fabrycznie 80% ale poczytałem trochę różnych rzeczy na ten temat w necie - o większej stabilności i powtarzalności strzału, o mniejszym negatywnym wpływie na cięciwę w pełnym naciągu, że duży let-off to do myślistwa a mniejszy zwykle ustawiają sobie tarczowcy itd. Nie wiem na ile to prawda bo ja mam jedynie wrażenie, że przy tych 80% jest taki jakby za miękki, pewnie lepiej wiecie o co chodzi. Więc pytanie do Was, czy jak mam ustawioną na camach długość naciągu 28 cali, wyrażoną literką E(E = 28 cali, F = 29 cali, G = 30 cali, no i w dół: D = 27 cali, C = 26 cali itd.), to czy zmniejszając let-off, hamulce przestawiam na krótszy naciąg czy na dłuższy, czyli z E na D czy na F? Pytanie też, jak duża może być bezpieczna różnica między pozycją alfabetyczną(że tak to ujmę) hamulca vs śrub ustalających długość naciągu? Dzięki z góry!
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Jak zmniejszyć let-off??
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2020, 11:48:14 pm »
Moduł na dłuższy naciąg spowoduje zmniejszenie letoffu. Ale jak coś na własne ryzyko ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2021, 06:22:32 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: Jak zmniejszyć let-off??
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2020, 12:02:31 am »
Czym to może grozić, Jaco?
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Jak zmniejszyć let-off??
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2020, 11:12:12 am »
Przestawienie w ten sposób raczej nie powinno grozić niczym, ale producenci tego nie zalecają wiec jakby co się ubezpieczam ;)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


CountDooku

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 298
Odp: Jak zmniejszyć let-off??
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2020, 12:04:22 pm »
Aha, rozumiem :) No spoko, też doczytałem w tym pdfie Hoyta i interpretuję to tak, że jest zalecane dla 80% let-offu :) Bo formalnie to trzeba by było zmienić nakładkę na cam, dającą mniejsze odpuszczenie, tylko nie wiem czy do tego mojego modelu są takowe. Ponoć w większości PSE po prostu przesuwa się hamulec i producent nie zabrania tego, w Hoycie jest to dyskusyjne ale tak jak piszesz, nie widzę co mogłoby to zepsuć. Jeśli dobrze sobie to wyobrażam, to przestawienie hamulca niżej, skróci mi DL ale jeśli tak, to po prostu nie ruszając z miejsca hamulca, przestawię śruby naciągu na oczko wyżej.
 Zresztą, czeka mnie grubsza robota bo wczoraj zorientowałem się, że kropka w lipku znajduje się ze 3 cm na lewo od linii tworzonej przez cięciwę, strzałę i podniesione widełki podstawki. Zaniepokoiło mnie to, ponieważ w miarę powtarzalnie trafiam a swój stały "chwyt" gripu ustaliłem w ten sposób, że ręka łuczna stanowiła jedynie oparcie dla gripu podczas naciągania a dopiero po pełnym złożeniu się dołączałem palce, delikatnie zamykając chwyt. Więc na mój chłopski rozum to sposób, który nie wykrzywia łuku i najwierniej zachowuje pożądaną relację naciągniętej strzały na widełkach w stosunku do linii łuku, co skłania mnie do 3 różnych wniosków:
- źle myślę i nie wystarczy oprzeć a muszę łuk jednak powtarzalnie wykrzywiać
- przy dużym let-offie, wykręcenie d-loopa specyficznym spustem(hot shot vapor 3) znacząco ale zawsze w podobny sposób wykrzywia mi układ
- coś jest nie tak z łukiem, ustawieniem camów względem siebie itd - co wydaje mi się najmniej prawdopodobne bo kilka razy przy różnych innych okazjach był badany okiem specjalisty i chłopaki by to wyłapali, więc tego..
Łuk     - Hoyt Stratos/Mathews Halon X Comp
Celow. - B3 Exact / Fast Eddie XL
Podst.  - Sanlida Blade Rest
Staby  - B-Stinger Countervail
Spust  - B3 Omega PRO / B3 Ranger
Strzały - Skylon Paragon, Skylon Preminens