Autor Wątek: Pomiar długości łuku bez oznaczeń  (Przeczytany 1980 razy)

everand

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Pomiar długości łuku bez oznaczeń
« dnia: Grudzień 08, 2020, 05:59:57 pm »
Stoję przed zakupem mojego pierwszego łuku

Maiłem okazję postrzelać z klasyka 30lbs jako punkt odniesienia. Wiąże się to z moimi przemyśleniami na temat wyboru naciągu jaki powinienem wybrać. Łuk, który pożyczyłem na ramionach miał wypisaną jedynie siłę naciągu, natomiast brak informacji jakiej jest długości. Do czego zmierzam? Ile faktycznie naciągałem - z jaką siłą przy moim zmierzonym naciągu 28" (173 wzrost)

Rzeczony łuk bez cięciwy między końcami ramion w linii prostej ma jeśli dobrze pamiętam około 156cm. Nie mam pojęcia czy to prawidłowa metoda pomiarowa, czy należy mierzyć z założoną cieńciwą czy też należałoby użyć np. "miarki krawieckiej" i zmierzyć wzdłuż ramion a nie po prostej

Czy na podstawie tego jesteście w stanie mi powiedzieć jaki to rozmiar łuku i czy go przypadkiem nie przeciągałem albo nie dociągałem?

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pomiar długości łuku bez oznaczeń
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 09, 2020, 09:58:24 am »
Długość łuku nie jest Ci potrzebna do policzenia siły naciągu.

Siła łuku napisana na nim, jest mierzona przy naciągu 28" (o ile nie jest to łuk dziecięcy (bo tu często jest to 26") lub jakiś koreański (bo te niektóre są mierzone na 31")).
Więc jeśli na tym co testowałeś jest napisane 30# i Twój naciąg to ok 28" 
to oznacza, że na palcach miałeś ok 30#.

Z długości łuku jaką podałeś, wychodzi że był to łuk ok 64"
(bo łuk się mierzy "po ramionach", po krzywiźnie a nie w lini prostej, więc trochę należy dodać do tego co podałeś).
64" to całkiem normalna długość łuku a 28" to całkiem standardowy naciąg
i praktycznie każdy łuk (poza dziecięcymi) jest przygotowany na takie naciągi.
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.