Autor Wątek: Pomoc z doborem właściwego łuku  (Przeczytany 4395 razy)

CronosTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Pomoc z doborem właściwego łuku
« dnia: Listopad 23, 2020, 12:33:45 pm »
Witam.
To jest mój pierwszy post więc liczę na wyrozumiałość.
Osobiście używam w tym momencie Oak Ridge Mongo 60" 30 funtów, Mam 165cm wzrostu co prawdopodobnie powoduje że nie wykorzystuje całego potencjału tego łuku. A mianowicie zauważyłem że mam problem dostrzelić strzałę na odległość 50 metrów (nie celując mniej więcej pod kątem 40 stopni). Dodatkowo jak mam przestrzał pomiędzy dachem a otworem strzelczym (gdzie jest ograniczona możliwość strzelania w górę) strzały na 35 metrów nie jestem w stanie dostrzelić do tarczy (brakuje jakieś 7 metrów). Tak samo jest problem z przełożeniem łuku przez ogrodzenie (mur, palisadę) nie jestem w stanie strzelać celnie przez to że nie opuszczę łuku pod odpowiednim kątem (ramiona są za długie i opierają się na przeszkodzie).

Tutaj pytanie do was ponieważ od dłuższego czasu chciałem przerzucić się na 40 funtów ale turniej gdzie miałem te problemy spowodował że zastanawiam się również o zmniejszeniu długości łuku. A dokładniej z 60"(155cm?) i myślałem o ~50"(127cm?).

Tutaj najważniejsze pytanie czy z zwiększeniu mocy i zmniejszeniu długości ramion będę mógł strzelać na dłuższe dystanse przy mniejszym kącie paraboli?

Dodatkowo prosiłbym o jakieś rady jaki łuk kupić do 700zł.
Jako przykład łuku który by mnie potencjalnie interesował (chodzi o typ łuku a nie konkretnie o markę czy dany łuk):
-Oak Ridge Sada
-Samik SKB 50

Liczę na pomoc oraz życzę miłego dnia.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pomoc z doborem właściwego łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2020, 02:57:45 pm »
Po pierwsze, należałoby ustalić jaką masz długość naciągu, wtedy będzie można mówić o tym ile mocy łuku wykorzystujesz.
Zmierz długość strzały w pełnym naciągu, od cięciwy do miejsca w którym wystaje poza łuk
(naciągnij łuk kilka razy i niech ktoś Ci zaznaczy na strzale to miejsce, potem zmierz długość)

Bazując tylko na wzroście i przyjmując że ludzie mają ramiona mniej więcej tej rozpiętości co wzrost, wychodzi 26.5" naciągu
co oznacza że w Twoich rękach łuk ma zamiast 30# tylko 27#, co wcale nie jest tak mało.
Ale to tylko szacunki, najlepiej jak zmierzysz naciąg.

Dalej, nie bardzo rozumiem Twój opis, 


A mianowicie zauważyłem że mam problem dostrzelić strzałę na odległość 50 metrów (nie celując mniej więcej pod kątem 40 stopni).
Strzelałem z łuku 26# na 50m i nie musiałem strzelać w niebo żeby dosięgnąć celu.
Pytanie zatem, jakie masz strzały, może jakieś bardzo ciężkie, bo lekkimi karbonami nie powinno być z tym problemu, tym bardziej na 30m.


Tak samo jest problem z przełożeniem łuku przez ogrodzenie (mur, palisadę) nie jestem w stanie strzelać celnie przez to że nie opuszczę łuku pod odpowiednim kątem (ramiona są za długie i opierają się na przeszkodzie).

Tego nie bardzo rozumiem, z krótszym łukiem prawdopodbnie będziesz miał takie same problemy.
Między 60" a 50" różnica w długości dolnego ramienia będzie ok 12 cm.
60" to już jest krótki łuk :)


Tutaj pytanie do was ponieważ od dłuższego czasu chciałem przerzucić się na 40 funtów

Przeskok z 27# na 37# to bardzo dużo, chyba że w obecnej chwili Twój łuk do guma od majtek,
którą możesz naciągać jednym palcem.

Tutaj najważniejsze pytanie czy z zwiększeniu mocy i zmniejszeniu długości ramion będę mógł strzelać na dłuższe dystanse przy mniejszym kącie paraboli?
Tak, z mocniejszego łuku strzały latają bardziej płasko :)
Na zmiejszenie paraboli główny wpływ ma moc łuku, jego dynamika i waga strzał.
Długość ramion nie ma większego znaczenia.



Dodatkowo prosiłbym o jakieś rady jaki łuk kupić do 700zł.
Jako przykład łuku który by mnie potencjalnie interesował (chodzi o typ łuku a nie konkretnie o markę czy dany łuk):
-Oak Ridge Sada
-Samik SKB 50

Z tych dwóch raczej Sada i to w wersji bambusowej,
chociaż jeśli do 700 zł to Buck Trail Hayk jest ładniejszy i lepiej wykończony :)
Jest jeszcze Flint, jeszcze krótszy jeśli chcesz (48")

Zwróć jeszcze uwagę, że te wschodnie łuki nie mają półki na strzałę, trochę inaczej się strzela.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2020, 02:59:30 pm wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

CronosTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pomoc z doborem właściwego łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2020, 01:48:47 pm »
Nie miałem czasu by szybciej odpowiedzieć na wiadomość a dodatkowo przed odpowiedziałem chciałem sprawdzić wszystkie rzeczy, o których pisałeś.
Tak więc po kolei:

Po pierwsze, należałoby ustalić jaką masz długość naciągu, wtedy będzie można mówić o tym ile mocy łuku wykorzystujesz.
Zmierz długość strzały w pełnym naciągu, od cięciwy do miejsca w którym wystaje poza łuk
(naciągnij łuk kilka razy i niech ktoś Ci zaznaczy na strzale to miejsce, potem zmierz długość)

Bazując tylko na wzroście i przyjmując że ludzie mają ramiona mniej więcej tej rozpiętości co wzrost, wychodzi 26.5" naciągu
co oznacza że w Twoich rękach łuk ma zamiast 30# tylko 27#, co wcale nie jest tak mało.
Ale to tylko szacunki, najlepiej jak zmierzysz naciąg.
Tak więc naciągając strzałę i mierząc mój naciąg wyniki przedstawiają się tak:
2x65cm, 3x66cm, 2x67cm, 1x68cm
Dodatkowo szerokość majdanu:
na wysokości podstawki-5cm, w najwęższym miejscu-4cm
Jeśli trzeba mogę zmierzyć z dokładnością do mm.


Strzelałem z łuku 26# na 50m i nie musiałem strzelać w niebo żeby dosięgnąć celu.
Pytanie zatem, jakie masz strzały, może jakieś bardzo ciężkie, bo lekkimi karbonami nie powinno być z tym problemu, tym bardziej na 30m.
Szczerze to nie aż tak wysoko musiałem strzelać ale jednak celować musiałem jakieś 10-12 metrów nad celem (gałęzie drzewa) żeby dostrzelić strzałę na 50 metrów. Dodatkowo muszę zauważyć że celuje w następujący sposób:
Naciągam łuk do punktu haczenia (kącik ust) a następnie grotem strzały celuję do celu (nie konkretnie w środek bo to zależy od dystansu)

Strzały, które używałem:
-Musen 85cm Spine 500 Carbon Arrows with Red Feather and Replaceable Tips for Recurve Compound Bow Hunting Shooting Archery, waga podane 35g (zważone na wadze kuchennej 32-34g), 8mm średnicy, kupione na aliexpress.


Tego nie bardzo rozumiem, z krótszym łukiem prawdopodbnie będziesz miał takie same problemy.
Między 60" a 50" różnica w długości dolnego ramienia będzie ok 12 cm.
60" to już jest krótki łuk :)
Doskonale sobie zdaje sprawę, że 60" to już krótki łuk. Węgierski łucznik konny jeśli mnie pamięć nie myli strzelał z łuku o długości 160-180cm. Stąd to tylko było moje pytanie czy dobrze myślę. Mimo wszystko łuk wschodni bardziej mi się podoba niż angielski (długi).


Przeskok z 27# na 37# to bardzo dużo, chyba że w obecnej chwili Twój łuk do guma od majtek,
którą możesz naciągać jednym palcem.
No aż tak łatwo żeby naciągnąć 1 palcem to nie jest, ale jestem w stanie oddać około 300 strzałów bez zmęczenia ręki. Dodatkowo zastanawiam sięnad zakupem 3 łuku. Dwa poprzednie prezentują się tak:
-Rolan Snake 60" 18#
-Oak Ridge Mongo 60" 30#
Tak więc przeskok z 18# na 30# też jest znaczny a po kilku treningach palce i ręka się przyzwyczaiły do tego ciężaru.
Dodatkowo miałem okazję u kolegi na wsi w weekend wypróbować łuk koreański, nie pamiętam konkretnej nazwy ale pamiętam że miał 45# na 31" naciągu, dość przyjemnie się strzelało (wystrzeliłem około 36 strzał i bardziej bolała mnie ręka, która trzymała rękę bo nie miałem odpowiedniej rękawiczki i lotki ocierały mi palec ;D)


Tak, z mocniejszego łuku strzały latają bardziej płasko :)
Na zmiejszenie paraboli główny wpływ ma moc łuku, jego dynamika i waga strzał.
Długość ramion nie ma większego znaczenia.
No dobra, ale czy zmniejszenie długości ramion nie zwiększy dynamiki łuku? A co za tym idzie prędkości wylotowej?

Z tych dwóch raczej Sada i to w wersji bambusowej,
chociaż jeśli do 700 zł to Buck Trail Hayk jest ładniejszy i lepiej wykończony :)
Jest jeszcze Flint, jeszcze krótszy jeśli chcesz (48")
Cenę podałem mniej więcej orientacyjnie, czyli jeśli łuk kosztowałby 750zł a byłby jednak fajną propozycją to bym się nad nim zastanowił. To samo jeśli chodzi o długość, jakoś specjalnie nie będę odczuwał różnicy pomiędzy 46"-50", chyba że się mylę to poproszę o wyprowadzenie z błędu.


Zwróć jeszcze uwagę, że te wschodnie łuki nie mają półki na strzałę, trochę inaczej się strzela.
Wiem o tym, łuki bez półki ściągają bardziej w lewo przy celowaniu w środek. Dodatkowo chce zauważyć że chciałbym mieć możliwość startowania w turniejach zarówno w kategorii tradycyjnych jak i hunterów a nie tylko hunter.

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: Pomoc z doborem właściwego łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2020, 05:08:34 pm »

Po pierwsze, należałoby ustalić jaką masz długość naciągu, wtedy będzie można mówić o tym ile mocy łuku wykorzystujesz.
Zmierz długość strzały w pełnym naciągu, od cięciwy do miejsca w którym wystaje poza łuk
(naciągnij łuk kilka razy i niech ktoś Ci zaznaczy na strzale to miejsce, potem zmierz długość)

Bazując tylko na wzroście i przyjmując że ludzie mają ramiona mniej więcej tej rozpiętości co wzrost, wychodzi 26.5" naciągu
co oznacza że w Twoich rękach łuk ma zamiast 30# tylko 27#, co wcale nie jest tak mało.
Ale to tylko szacunki, najlepiej jak zmierzysz naciąg.
Tak więc naciągając strzałę i mierząc mój naciąg wyniki przedstawiają się tak:
2x65cm, 3x66cm, 2x67cm, 1x68cm
Dodatkowo szerokość majdanu:
na wysokości podstawki-5cm, w najwęższym miejscu-4cm
Jeśli trzeba mogę zmierzyć z dokładnością do mm.

Czyli wiele się nie pomyliłem :) 66/2.54 daje 26" naciągu, co oznacza,
że w Twoich rękach, łuk jest średno ok 4# słabszy niż jest to na nim napisane.

Co określasz szerokością majdanu?
Jego grubość tak jak na niego patrzysz, kiedy masz naciągnięty łuk, czy jak patrzysz na niego z boku?
Trzeba to doliczyć do długości naciągu, którą zmierzyłeś czy nie?

Strzelałem z łuku 26# na 50m i nie musiałem strzelać w niebo żeby dosięgnąć celu.
Pytanie zatem, jakie masz strzały, może jakieś bardzo ciężkie, bo lekkimi karbonami nie powinno być z tym problemu, tym bardziej na 30m.
Szczerze to nie aż tak wysoko musiałem strzelać ale jednak celować musiałem jakieś 10-12 metrów nad celem (gałęzie drzewa) żeby dostrzelić strzałę na 50 metrów. Dodatkowo muszę zauważyć że celuje w następujący sposób:
Naciągam łuk do punktu haczenia (kącik ust) a następnie grotem strzały celuję do celu (nie konkretnie w środek bo to zależy od dystansu)

Strzały, które używałem:
-Musen 85cm Spine 500 Carbon Arrows with Red Feather and Replaceable Tips for Recurve Compound Bow Hunting Shooting Archery, waga podane 35g (zważone na wadze kuchennej 32-34g), 8mm średnicy, kupione na aliexpress.

Po pierwsze, z długości Twojego naciągu, wychodzi że łuk ma jakieś 26#,
przy czym jest to beginer bow z dakronową cięciwą i longbow, więc mniej dynamiczny niż to z czego ja strzelałem
(sportowy łuk refleksyjny z ramionami z karbonem i szybką cięciwą)
To jest pierwsza rzecz która wpływa na osiągi.
Dwa ja kotwiczę pod brodą (sportowo) co od razu daje mi lepszy kąt wyjścia strzały (w górę)
w stosunku do Twojego kotwiczenia do kącika ust.
I trzecia sprawa, chyba najważniejsza w tym równaniu,
masz ch***nie ciężkie strzały do słabego łuku, które mają bardzo duży opad na 50m. (moje strzały ważą ok 19g)

Strzały masz, za twarde (grubszy materiał) i za długie co wpływa na masę,
poza tym, sądząc po wadze, to jest mix carbonu i włókna szklanego, stąd taka waga.

To by wyjaśniało, dlaczego tak Ci wychodzi to strzelanie :)

Sama zmiana strzał na lekkie karbony znacznie poprawiłaby donośność Twojego łuku.
Dodatkowo zmiana na refleksa (huntera czy wschodniego) da dodatkowego kopa :)


Doskonale sobie zdaje sprawę, że 60" to już krótki łuk. Węgierski łucznik konny jeśli mnie pamięć nie myli strzelał z łuku o długości 160-180cm.
Stąd to tylko było moje pytanie czy dobrze myślę. Mimo wszystko łuk wschodni bardziej mi się podoba niż angielski (długi).
Kupisz sobie łuk taki jaki Ci się podoba :)
Co do konnych, to raczej używają krótszych łuków niż 160cm.
Zapewne znajdą się wyjątki od tej reguły, nie śledzę tego aż tak.


Przeskok z 27# na 37# to bardzo dużo, chyba że w obecnej chwili Twój łuk do guma od majtek,
którą możesz naciągać jednym palcem.
No aż tak łatwo żeby naciągnąć 1 palcem to nie jest, ale jestem w stanie oddać około 300 strzałów bez zmęczenia ręki. Dodatkowo zastanawiam sięnad zakupem 3 łuku. Dwa poprzednie prezentują się tak:
-Rolan Snake 60" 18#
-Oak Ridge Mongo 60" 30#
Tak więc przeskok z 18# na 30# też jest znaczny a po kilku treningach palce i ręka się przyzwyczaiły do tego ciężaru.
Dodatkowo miałem okazję u kolegi na wsi w weekend wypróbować łuk koreański, nie pamiętam konkretnej nazwy ale pamiętam że miał 45# na 31" naciągu, dość przyjemnie się strzelało (wystrzeliłem około 36 strzał i bardziej bolała mnie ręka, która trzymała rękę bo nie miałem odpowiedniej rękawiczki i lotki ocierały mi palec ;D)

Popatrz na to trochę inaczej.
Nie wiem jak jesteś silny i wysportowany, ale ..
pierwszy łuk miałeś o naciągu 18-4 = 14#. Z takich łuków strzelają dzieci.
drugi łuk masz 30-4 = 26#, to jest mniej więcej tyle, co się proponuje na początek zabawy z łukiem dla dorosłych i młodzieży.
Można zaryzykować, że od razu mogłeś zaczynać od tego łuku.

No i teraz cały pic, przesiadka z gumy od majtek na mocniejszy łuk, nie sprawiła Ci problemu,
bo pierwszy był zwyczajnie za słaby, stąd skok o ponad 10# nie był problemem.
Teraz przeskoczyć kolejne 10# może być już ciężko,
bo już używasz łuku, że tak powiem "prawie" optymalnego czyli radzisz sobie z nim spokojnie.

Teraz a propos tego koreańca, 45#/31" więc na palcach miałeś 45-10 = 35# albo i mniej,
bo łuki nie koniecznie mają liniowy wzrost mocy w stosunku 2#/1". Raczej pod koniec nabierają mocy szybciej.

Podsumowując, jeśli potestowałeś tego koreańca i czujesz
że mógłbyś z niego strzelać dłużej, to 40# łuk (36# na palcach)
w sumie nie powinien być dla Ciebie zbyt wielkim wyzwaniem.

Sam obaliłem swoją pierwszą tezę :) ale i danych podałeś więcej ;)
Zwłaszcza te 300 strzał bez zmęczenia zmieniają postać rzeczy,
bo sugerują że łuk 30# jest dla Ciebie jeszcze ciągle trochę za lekki.

Z drugiej strony ciekawi mnie trochę jak trenujesz albo jak liczysz te strzały.
U nas w klubie na 2h trenningu w najlepszym razie udaje się oddać 200 strzał.
Strzelając seriami po 6. Ile strzał strzelasz na raz?


Tak, z mocniejszego łuku strzały latają bardziej płasko :)
Na zmiejszenie paraboli główny wpływ ma moc łuku, jego dynamika i waga strzał.
Długość ramion nie ma większego znaczenia.
No dobra, ale czy zmniejszenie długości ramion nie zwiększy dynamiki łuku? A co za tym idzie prędkości wylotowej?

Zmniejszenie długości ramion trochę zmienia dynamikę łuku,
ale myślę że nie tyle ile się spodziewasz :)


Cenę podałem mniej więcej orientacyjnie, czyli jeśli łuk kosztowałby 750zł a byłby jednak fajną propozycją to bym się nad nim zastanowił. To samo jeśli chodzi o długość, jakoś specjalnie nie będę odczuwał różnicy pomiędzy 46"-50", chyba że się mylę to poproszę o wyprowadzenie z błędu.

Myślę, że między 48" a 52" różnica jest już zauważalna, bardziej niż między 60 a 50".
Bo to są już takie długości, że kąty na cięciwe robią bardzo ostre.
Z drugiej strony, przy Twoim naciągu może to być mniej odczuwalne,
ja mam 29" i z 52" Hayka wolę jednak strzelać z zekiera niż z 3 palców.
Z 60" łukiem jeszcze mam w miarę komfortowo.


Zwróć jeszcze uwagę, że te wschodnie łuki nie mają półki na strzałę, trochę inaczej się strzela.
Wiem o tym, łuki bez półki ściągają bardziej w lewo przy celowaniu w środek. Dodatkowo chce zauważyć że chciałbym mieć możliwość startowania w turniejach zarówno w kategorii tradycyjnych jak i hunterów a nie tylko hunter.

Co do klasyfikacji na tradycyjnych turniejach się nie wypowiem, sprawdź tylko, czy jak masz wschodniaka,
czy możesz startować jako hunter, poza tym, co turniej to może być inaczej z tego co czytam.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2020, 08:52:16 am wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.