Autor Wątek: stara PSE nova -instrukcja ? ile obrotów można odpuścic ?  (Przeczytany 1399 razy)

wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
stara PSE nova -instrukcja ? ile obrotów można odpuścic ?
« dnia: Październik 25, 2020, 10:07:12 pm »
Ma ktoś może instrukcje starej PSE NOVA ? chodzi o coś około 1997 -1998 roku.
lub chociaż może ktoś pamięta po ile obrotów śrub  można odpuścić ramiona  ?  lub zakres regulacji siły naciągu -jeśli na łuku pisze 70# to na ile można bezpiecznie zejść w starym łuku PSE Nova?

 tak  z samej budowy - mocowanie ramion raczej nie jest przystosowane do większych regulacji...

Mathews

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: stara PSE nova -instrukcja ? ile obrotów można odpuścic ?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2020, 02:56:41 pm »
Instrukcja do modelu Nova V4 wersja z roku 2000 informowała o max 4 obrotach.Pamiętam,że również w starszych modelach z bloczkami Stage3,V3 czy One Cam a także Nova Maxis HL ostrzegano aby nie odkręcać więcej jak 4 obroty.Łuk 70# można bezpiecznie " odpuścić " o te 4 obroty,co powinno dać ok.57 - 60#. Tyle pamiętam.
W praktyce odkręcałem ramiona modeli Spirit,Polaris ,Nova Maxis czy Baby-G o więcej niż 4 obroty ale to były wyłącznie ramiona 50 lub 60#. Regulacja mocowania ramion jest zależna przede wszystkim od tego,jak głęboko są wkręcone śruby regulujące siłę naciągu i z czego jest zrobiony majdan łuku - odlew magnezjowy czy aluminium wycinane maszynowo.
Mam nadzieję,że coś pomogłem.
Majdany ILF : SKY Conquest + dedykowane ramiona, WNS FC100,WF Lark 23, Gillo Ghost + ramiona Border EP10,Fivics Vellator.
Strzały : Easton Axis ,CX Predator,,Skylon Radius,Beman Centershot.

wit

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: stara PSE nova -instrukcja ? ile obrotów można odpuścic ?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2020, 04:13:43 pm »
dziękuję -pomogłeś.

Jak dotąd odkręciłem po półtora obrotu i więcej się bałem. Dopuszczalne   4 obroty wystarczą mi w zupełności. Śruby siedzą głęboko -co najmniej 12mm gwintu trzyma  jeśli zluzuje się 4 obroty (sprawdzałem luzem -jeszcze bez założonej cięciwy i kabli).

     Tylko, że same uchwyty -plastikowe rynienki bardzo płytko siedzą na majdanie a i ramiona w tych plastikowych gniazdach też płytko siedzą. Przy poluzowaniu śrub drastycznie spada  boczne trzymanie i ramion i ich gniazd -i to jest dodatkowe ryzyko oprócz samych gwintów. Ale jeśli pisali o dopuszczalnych 4 obrotach to  mam spokojnie.

   W nowszych łukach te gniazda/uchwyty ramion dużo głębiej wchodzą na majdan lub mają jakieś formy prowadzeń. W starej PSE Nova jest to jeszcze dość prymitywne rozwiązanie a gwinty śrub są wprost w alu majdanu -nie są nawet wahliwie  jak obecnie ...