Autor Wątek: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?  (Przeczytany 1587 razy)

humungus

  • Gość
właśnie przyszły axisy, więc powoli je skręcam i drutuję, na deser zostawiłem sobie klejenie lotek, wybrałem takie http://www.sklep-robinhooda.pl/lotka-tite-flight-easton-pm-200-shield-200-lotka-gumowa-jak-model-aae-max-flex-187.html

maszynka do klejenia która mam (decut nexus), ma takie chore jak dla mnie wcięcie od dołu klamry, które uniemożliwia dociśnięcie lotki na całej długości jeśli chcemy ją dokleić 1cm od końca promienia w ustawieniu dla bloczka - a tak na przykład mam fabrycznie poklejone powerflighty

nie wiem za bardzo jak to obejść,  no niby można wysunąć nasadkę z promienia i zyskam w ten sposób 0,5cm na klamrze ale to i tak mało a to robota na oko - więc istnieje ryzyko niepowtarzalności serii produkcyjnej

klamra na drugim końcu nie ma wcięcia ale na moje oko ona pasuje tylko w jednej pozycji - tej z wcięciem do dołu


czy ma to może marginalne znaczenie, i lotki można pokleić 1 cal od końca promienia?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2019, 09:33:23 pm »
Ależ masz problemy xD No pewnie ze można, sam mam tak poklejone lotki, bo na tym odcinku trzymam strzałę podczas zakładania. Jakież to ma znaczenie centymetr w te czy we wte? Gdybyś okleił 10 cali od nocka no to faktycznie miałoby już znaczenie. Byleby wszystkie poklejone tak samo.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2019, 09:35:28 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


humungus

  • Gość
Odp: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2019, 11:08:13 pm »
dzieki za słowa otuchy
 jutro bez środków dopingujących kleje patyki, ale kurde belas, nawet jak się weżmie w łape tuzin axisów i 9 powerfrajtów, to czuć różnice wyraźną  ;D

smox

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 447
Odp: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2019, 07:35:04 am »
Podepnę się pod ten temat, bo swojego czasu uroiło mi się w głowie, że jestem dobrym strzelcem, a za moje kiepskie wyniki odpowiedzialne są właśnie strzały i sam złoże sobie lepsze niż ze sklepu. Na szczęście wyniki się poprawiły zostałem przy gotowych strzałach, chociaż temat jest godny uwagi i kiedyś pewnie do niego powrócę.

Nie znam angielskiego, więc informacji o składaniu strzał szukałem na stronach rosyjskojęzycznych, bo trochę pamiętam go jeszcze ze szkoły. Większość znalezionych informacji była mi znana, ale dowiedziałem się też sporo nowych rzeczy.

Ot, choćby o wyginaniu promienia na prasie, by znaleźć kierunek w którym strzała się wygina i tam kleić lotkę prowadzącą (od 18.45) - https://www.youtube.com/watch?v=wcO6F8M4OSk
Moje pytanie - co o tym sądzicie? Warto to robić, czy kleić lotki gdzie popadnie? Drugie pytanie - warto przyklejać naklejki, czy kleić lotki bezpośrednio na promień?

Warto też zerknąć na ten filmik - https://www.youtube.com/watch?v=yaQ73bOnb_o Nawet nie znając rosyjskiego można się sporo dowiedzieć.

Odnośnie pytania humungusa, to lotki powinno się kleić jak najbliżej nocka, jednak w takiej odległości, by podczas strzelania nie dotykały twarzy.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2019, 07:50:36 am wysłana przez smox »
Man Kung MK-CB75
Podstawka Maximal Eraser
Celownik Kinetic Stark z lipkiem 0.5
Strzały Easton PowerFlight
Spust nadgarstkowy Poe Lang

Mollo999

  • Gość
Odp: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2019, 08:34:29 am »
Smox naklejki ( wrapsy) przy klejeniu lotek może i ładnie wyglądają i możesz w ten sposób je sobie spersonalizować ale przy każdej awarii jednej z lotek tracisz wszystkie 3 ( 4) plus naklejkę które też tanie nie są czyli ogólnie- koszta rosną.  Ja mam chyba coś około cal od nocka i w tym miejscu kleje pasek fluoro socx wraps i za lotką taki sam żeby je po prostu łatwiej znaleźć plus fajnie to wygląda z lotkami flex fletch 225 których kupiłem jakieś 500szt na wyprzedaży.

humungus

  • Gość
Odp: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2019, 08:42:26 am »
chyba i ja jestem skazany na cal od nocka, choć wolał bym mniej - n alogikę im lotki bliżej nocka tym szybciej stabilizują lot - na krótszym dystansie, im dalej do celu tym ma to mniejsze znaczenie, tak to widzę obserwując lot strzały

będę kleił na palę, zakładam, że rurki karbonowe wyginają się tak samo w każdą stronę (kleję super glutem  pattex - zwykły, nie żel)

nie oklejam niczym, bo zależy mi na wadze
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2019, 08:45:31 am wysłana przez humungus »

Mollo999

  • Gość
Odp: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2019, 09:23:00 am »
Większy wpływ na stabilizację ma kształt ( wysokość) lotek niż ich odległość od nocka ( te 0,5 cała nie robi praktycznie żadnej różnicy) dlatego też blazery są tak popularne i inne wysokie w myśliwskim łucznictwie gdzie dystans jest krótki a szybka stabilizacja konieczna z uwagi na ciężkie strzaly i groty .

doozers

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1086
Odp: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 24, 2019, 10:50:12 am »
Ot, choćby o wyginaniu promienia na prasie, by znaleźć kierunek w którym strzała się wygina i tam kleić lotkę prowadzącą (od 18.45) - https://www.youtube.com/watch?v=wcO6F8M4OSk
Moje pytanie - co o tym sądzicie? Warto to robić, czy kleić lotki gdzie popadnie?

To już jest zaawansowana technika tuningu strzał.
Jeśli chcesz mieć sprzęt wyżyłowany do technicznych granic możliwości
żeby wiedzieć, że tylko Ty jesteś winowajcą słabego strzału, to warto :)

Czytałem gdzieś na amerykańskiej stronie o tym, tylko metoda była inna,
promień zaślepiony z obu końców wkładany do wody aby pływał
i wtedy ustawi się on tak że lżejsza strona będzie nad powierzchnią (tak jak kłoda drewna w wodzie).

Założenie tego tuningu polega na tym, że skoro strzały karbonowe są klejone
z warstw karbonu, to jest gdzieś miejsce gdzie jest szew,
warstwa karbonu gdzieś się zaczyna i kończy.
Więc w jednym ustawieniu promienia strzała będzie zawsze wyginać się chętniej
niż w innym (bo gdzieś jest grubsza, sztywniejsza).

Cały pic polega na tym, żeby tak pokleić lotki,
żeby wszystkie strzały wyginały się tak samo (w stosunku do lotek)
przez co będą bardziej powtarzalne i "jednolite" w zachowaniu.

Gdzieś wyczytałem, że jeśli chodzi o inwestycje w sprzęt łuczniczy,
można sobie przyoszczędzić na wszystkim,
ale strzały powinno się kupować najlepsze na jakie nas stać.
A taki tuning to kolejny poziom pomagania sobie :).

Im bardziej zunifikowane strzały, tym mniejszy wpływ na trafienie ma rozrzut ich parametrów.

Każdy tuning ma na celu takie ustawienie parametrów sprzętu,
żeby wszystko było ustawione jak najoptymalniej,
aby ilość możliwych błędów (które się niestety sumują) była jak najmniejsza.

Oczywiście, tuning strzał to jest już taki poziom,
że wpływ na wyniki nie będzie już widoczny w prost,
zwłasza jeśli technika ciągle kuleje.

Na początkowym etapie, moim zdaniem większy wpływ ma dobór parametru strzały
czy korekty w technice (dlatego ja się też jeszcze w to nie bawiłem :) ).

Druga metoda uzyskania lepszych strzał (bardziej prostoliniowych)
polega na tym, żeby robić strzały z promieni pełnej długości, testowanych na spinerze.

Tu założenie jest takie, że strzały są coraz bardziej krzywe na końcach.
Badamy je aby sprawdzić czy na którymś końcu są bardziej krzywe,
żeby nie ciąć ich na pałę z jednego końca, tylko przyciąć więcej z tego końca,
który jest bardziej krzywy.
Dzięki takiej praktyce, może uzyskać bardzo proste strzały
w cenie o oczko niżej :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2019, 10:57:05 am wysłana przez doozers »
Kinetic Meos 21" + UUKHA Ex Evo2 #28
W&W CXT + Kinectic Palmaris 30#
Diamond Infinity EDGE PRO, FUSE Helix Slider 1-pin, QAD HDX.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 24, 2019, 11:06:28 am »
A realia są takie że nawet strzały za 2 dyszki .006" (o ile są w miarę przyzwoite i powtarzalne) pozwalają strzelać wyniki w okolicach 350/295. Najsłabszym ogniwem (uwaga niespodzianka) ...jest operator. IMO dobre strzały jak najbardziej, ale ważniejszy jest łuk, stabilizacja (to u mnie zrobiło największą różnicę, długi stabilizator i łuk z dużym ATA) Ale to nie jest tak że jak ktoś strzela po 320pkt budżetowymi strzałami to po zakupie strzał z górnej półki będzie strzelał 340. Także ja sugeruję takie zabawy dopiero jak mamy w miarę dobry sprzęt i solidną formę (naprawdę solidną)

Inna sprawa że jak kolega SMOX strzela na razie na 18m to więcej punktów mu da tania gruba (9.3mm) aluminiowa strzała niż droga zwykła. Z prostego faktu że jest zwyczajnie grubsza i dlatego połapie więcej "10" ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2019, 11:26:28 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


humungus

  • Gość
Odp: odległość lotki od końca promienia - co polecacie? jaki to ma wływ na lot?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 24, 2019, 07:25:25 pm »
strzały poklejone,  średnia waga 337gn +- 1gn, czyli urwałem 30gn w stosunku do poprzednich, zobaczymy jak będą latać :D