Autor Wątek: Czym różnią się łuki?  (Przeczytany 5135 razy)

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Czym różnią się łuki?
« dnia: Czerwiec 18, 2019, 08:18:51 pm »
Od około miesiąca jestem szczęśliwym właścicielem Polarisa 70" 32#. Już wiem że łuki które mnie pociągają,  zarazem kierunek w którym będę podążał to huntery. Jak każdy "neofita" oczywiście rozglądam się za kolejnym zakupem  ;) I tu pojawia się moje pytanie. Czym różnią się łuki tego typu za 500 zł i te za 2000 zł? Przykładowo czym różni się względnie tani Samick Sage od Samicka Devastatora? Czy jest jakaś wielka różnica między Polarisem a Sage (na pozór różni je tylko kolorystyka)? Czy faktycznie to różnica w użytych materiałach przekłada się na cenę? Wreszcie czy chodzi o trwałość tychże łuków? Wiem że to pytanie "leszcza" ale jestem ciekaw odpowiedzi i z góry dziękuję za Wasze wyjaśnienia.

PS. Przy okazji pytanie o łuk który szalenie mi się spodobał, a mianowicie Tesla SSR od Łukasza Nawalnego. czy ktoś mógłby mi coś powiedzieć na jego temat?
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2019, 09:48:13 pm »
Huntery to jak nazwa wskazuje łuki typu myśliwskiego, tworzone z myślą o polowaniach lub wzorowane na takie. Są mniejsze (zwykle do maks. 62"), często szybsze, mają większe siły naciągu i mniej jaskrawą kolorystykę.

Co do różnicy w cenie - nie, zwykle się nie przekłada. Płacisz zazwyczaj za bardziej "odjechany" sprzęt, który czasami nieco lepiej się sprawuje, ale przeważnie tylko lepiej wygląda i ma w sobie bardziej egzotyczne gatunki drewna, karbon itp. Sporo osób które znam strzela z najtańszych lub prawie najtańszych, masowo produkowanych łuków i mają świetne wyniki. Droższy łuk nie jest też gwarantem lepszej wytrzymałości, a bywa, że jest wręcz na odwrót i tania masówka o sprawdzonej konstrukcji potrafi nieraz więcej znieść niż jakiś wypasiony, robiony na zamówienie łuk.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2019, 07:07:49 am »
Topowy bloczek hunter to około 4k do 5k PLN plus osprzęt. Kultura naciągu, magazynowana energia, łatwość tuningu, ustawienia i jakość wykonania kosztują. W łukach bloczkowych, różnice pomiędzy takim za tysiaka a dwa są pomijalne, ale inny level się otwiera, gdy mamy budżet 4-5k PLN. Nie inaczej jest, gdy kupujemy klasyka.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 19, 2019, 10:12:01 am »
Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Fakt że nie napisałem tego wyraźnie, ale chodzi mi o huntery tradycyjne. Łuki bloczkowe jako takie jakoś mnie nie pociągają. Natomiast czym są łuki typu hunter oczywiście wiem. Szukam odpowiedzi na pytania które zadałem wcześniej, bo tego nie mogę sam ustalić. Na forum są oczywiście opisane doświadczenia z użytkowania poszczególnych łuków, ale te opisy niewiele mi mówią.
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2019, 10:26:33 am »
To oczywiste, ale analogia z bloczkami jest zasadna. Dostajesz to, za co płacisz.
Huntery do 1000 to najtańsze drewno, w rdzeniu włókno szklane, tańsze kleje, gorsza wykończeniówka, mniejsze refleksy a to wszystko przekłada się na żywotność produktu, charakterystykę naciągu, szybkość łuku, jego dynamikę i celność oraz nagły przyrost siły naciągu, szczególnie jak ktoś ma powyżej 29-30 cali i długie łapy. Zostaw taki łuk z cięciwą na miesiąc, zobaczysz czy wróci do fabrycznego kształtu.
Z drugiego bieguna hunterów od 3k do 5-6k PLN zyskujemy dość sporo, szczególnie w jakości wykończenia, zastosowanych technologi w ramionach. Np. standardowo przyjmuje się, że siła w refleksyjnych przyrasta 2 funty / 1 cal naciągu, ale weźmy takie łuki Border z ramionami Hex 8 i tam siła od 22 do 28 cali jest stała wraz z naciągiem, czyli łuk 40lbs ma stałe 40lbs od 22 do 28 cali! a dodatkowo chłopaki mogą tak zaprojektować ramiona pod klienta, który ma powiedzmy 28,5 cala naciągu, ze ostatni 1 cal pojawia się letoff , czyli siła naciągu spada wraz z długością naciągu. Warto wspomnieć, że majdan jest przekładką drewna, karbonu, micarty i dociążony wewnętrznie. Takie rzeczy kosztują i będą kosztować.

Huntera ILF poskładasz na metalowym majdanie za 800 PLN, ale nie będzie miał nic wspólnego z Hoyt Satori + ramiona Carbon Velos za 5000 PLN. Co do wyników, przyjęło się powiedzenie, że polski pilot i na drzwiach do stodoły poleci. Pewnie, że można oblecieć zawody Hunterem za 1000 i za 5000 z podobnymi wynikami, ale dobrze wiedzieć, że słabe wyniki to wina operatora łuku a nie sprzętu.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Low_Key_Lyesmith

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 19, 2019, 12:16:46 pm »
Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czuję się trochę mądrzejszy :-)
Dumny posiadacz Samicka Polaris 70" 32# ;-)

Legolas

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1218
  • Lone Wolf
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 19, 2019, 03:39:34 pm »
Gibber
Co to za łuk Border? Co za firma robi takie cuda?
Mathews TRX 40, 60#
Axcel Achieve XP 9",UltraView UV3XL+szkło X-365 Focus Double Archromat x6 
Hamskea Epsilon
Conquest Smackdown 30"+15"
Hamskea Insight Peep
Scott Longhorn Hex
Victory Archery 3DHV, 400 Elite

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

kluczyk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 20, 2019, 09:58:41 am »
(...) łuki Border z ramionami Hex 8 i tam siła od 22 do 28 cali jest stała wraz z naciągiem, czyli łuk 40lbs ma stałe 40lbs od 22 do 28 cali! a dodatkowo chłopaki mogą tak zaprojektować ramiona pod klienta, który ma powiedzmy 28,5 cala naciągu, ze ostatni 1 cal pojawia się letoff , czyli siła naciągu spada wraz z długością naciągu.
To nie jest możliwe bez bloczków, fizyka nie pozwala :)
Prawdopodobnie źle zrozumiałeś - nie siła jest stała, tylko wzrost siły jest stały, powiedzmy 2lbs na cal od 22 do 28 cali. Letoff też nie jest możliwy, ale jest możliwe takie zrobienie ramion, żeby wzrost siły był mniejszy pod koniec naciągania, przykładowo 1.5lbs od 28-go do 30-go cala.
Poza tym wyobraź sobie łuk, którego pełną siłę musisz naciągnąć od 22 cali bicepsem zamiast plecami, jaki sens?

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 20, 2019, 10:08:10 am »
Poogladaj filmy na ich FB, poczytaj o tych ramionach na AT a glownie opinie ich użytkowników.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 20, 2019, 10:10:26 am »
Cytuj
To nie jest możliwe bez bloczków, fizyka nie pozwala :)

Widocznie jest możliwe przy odpowiednim profilu ramion. Chociaż to ciągnięcie pełnej siły łuku od 22" też mnie nie przekonuje. Tutaj wykres zmierzonych sił HEX8 (na pomarańczowo) w porównaniu z wcześniejszym modelem HEX7,5:



A tutaj przyrost lbs na cal naciągu:


gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 20, 2019, 10:20:04 am »
"Chociaż to ciągnięcie pełnej siły łuku od 22" też mnie nie przekonuje"

Te wykresy są dla ramion Hex-7.5 czyli zeszłorocznego designu, przepaść pomiędzy 2019 Hex 8.
Trzeba by spróbować, charakterystyka mocno bloczkowa, czyli smoooothheee ;-)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2019, 10:22:40 am wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Dedal

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 20, 2019, 11:44:12 am »
Na wykresach jest HEX8 i HEX7,5.

lukaszn

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 21, 2019, 07:08:32 am »
Konstrukcja hex 8 jest bardzo ciekawa, unikalna . To łuk manchu w świecie recurve. Ma świetne wyniki szybkości na ciężkich strzałach dzięki temu będzie bardzo dobrym łukiem do polowań. Łuk ma ograniczenie wagi strzały do 10 gpp i nie powinno się strzelać lżejszymi . Jednak jeśli chodzi o strzelanie targetowe nie dorówna klasycznym recurve które tolerują wagę strzał 6-7 gpp, osiągają dużo większe szybkości i mniejszą parabolę

kluczyk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Czym różnią się łuki?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 21, 2019, 02:33:36 pm »
Ciekawe, ciekawe. Zawsze dobrze czegoś nowego się dowiedzieć :)
Charakterystyka rzeczywiście jak manchu, nawet bardziej płaska, pewnie energię też można osiągnąć większą niż wynika z siły naciągu. Ale manchu nie ma 80% siły przy 18".

Chociaż na filmach ludzie wyraźnie czują ten letoff i fakty trzeba akceptować, to nadal wydaje mi się to podejrzane... ;)