Autor Wątek: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter  (Przeczytany 16884 razy)

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« dnia: Kwiecień 10, 2009, 02:58:52 pm »
Czołem,
Mam pytanie czy do łuku typu hunter stosuje się podstawkę pod strzałę (tak jak w klasyku), czy strzała leży w okienku w majdanie? Pytam, bo właśnie sobie taki sprawiłem i przy pierwszym strzale z "okienka" zerwało mi kawałek materiału (takiego futerka), którym jest ono podklejone.

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2009, 03:32:53 pm »
Jak najbardziej stosuje się podstawkę.
Zwykła, opadająca czy typu WhiskerBisquit - wybór należy do Ciebie.
Ceny są różne, jakość także. Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz kasy - zainwestuj w zwykłą. Jeśli masz kasę - w opadającą (DropAway).
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 10, 2009, 03:38:13 pm »
A do bloczka to mam pełen osprzęt, a teraz chodzi mi o coś takiego:

Takiego Huntera sobie ostatnio sprawiłem - bardzo mi się podobają.

N.E.M.O

  • Gość
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2009, 03:55:49 pm »
W swoim SHB mam podstawkę a`la Bear- tzn. kawałek filcu na półce i łatka z boku.
Jeden minus(a może plus): nie nadaje się do strzelania strzałami z gumowymi lotkami-tylko z pierzastymi...
Z racji tego ze filc się wyciera-przyklejam go do łuku dwustronną,piankową taśmą samoprzylepną...bardzo łatwa wymiana podstawki bez szkody dla łuku...

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2009, 04:10:47 pm wysłana przez N.E.M.O »

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2009, 03:58:03 pm »
A no właśnie gumową lotką sobie ten filc zdjąłem przy pierwszym strzale...

motek

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 90
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 11, 2009, 12:25:38 am »
Cześć!

Ja używam  do huntera (Stingray) podstawki Cartel Flipper nr456500.Oznaczenie podstawki w.g Łuksportu . Cartel z nr.456700 jest awaryjny.W otwór przeznaczony na button wklejam filc grubości ~~ 4 mm. Można strzelać strzałami z lotkami z piór i gumowymi . Do wyboru . Podstawkę przyklejam na taśmę samoprzylepną dwustronną na gąbce.Strzela się b.dobrze. Blachę można zamaskować naklejoną skórą. W razie czego mogę podesłać fotkę.

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 11, 2009, 10:50:41 am »
Ja do mojego Black Beara uzywam podstawki W&W oraz buttona.

Ale mozesz spokojnie strzelac z tego filcu (lotkami pierzastymi).
Dobrym pomyslem jest wklejenie pod filc np. zapalki lub czegos w tym rodzaju (tam gdzie opiera sie strzala na polce), tez zeby miec jak nejmniejszy kontakt miedzy strzala a majdanem.
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

N.E.M.O

  • Gość
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 11, 2009, 11:39:00 am »


Jeśli półka jest półokrągła-to żadna zapałka nie jest potrzebna...

pozdr

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2009, 11:55:41 am wysłana przez N.E.M.O »

Odie

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 76
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 13, 2009, 07:19:35 pm »
No racja ...
Ale z zdjecia Tomasza wydaje mi sie, ze polka jest prosta - moze zreszta jest to tylko kwestia perspektywy na zdjeciu.

A jesli nie masz otworu na button, a koniecznie chcesz miec podstawke - to mozesz zalozyc sobie np. taka podstawke:
http://www.abbeyarchery.com.au/p/BA3545/Bear+Weather+Arrow+Rest+RH.html (przyklejana do majdanu, wiec nie trzeba wiercic).
1. 21'' "Warf" Black Jenings Lightning  / Samick Universal Glass - 32#@28
2. 23'' Hoyt Radian / Win & Win Winus - 34#@28
3. Dwa "Bisoki" - angielskie z malym refleksem - 34 & 41#@28
Strzaly: Easton Redline oraz swierkowe  :)

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 13, 2009, 08:47:18 pm »
Półkę mam prostą. Pójdę do sklepu łuczniczego - może coś sobie dobiorę. Widzę, że ludzie również z takich drewniaków strzelają z dodatkowych podstawek - umożliwi mi to wykorzystanie strzał, które już posiadam.

Nawiasem mówiąc postrzelałem sobie cały dzień w sobotę z tego łuku - strzela mi się znacznie lepiej niż z Samicka SKB50, którego jakiś czas temu miałem (dokładnie ta sama waga naciągu) - może to przez ten majdan tak pasujący do dłoni?
Zwiększyłem tylko wysokość BH do lekko ponad 8" (wg rad kolegów z amerykańskich forum) - naprawdę jestem zadowolony ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2009, 08:48:53 pm wysłana przez Tomasz_SB »

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 15, 2009, 03:27:30 pm »
Miałem przez parę dni zwykłą plastikową podstawkę Hoyta, ale, że jakoś nie pasowała mi do łuku (bardziej emocjonalnie bo sprawdzała się bardzo dobrze), zainstalowałem sobie tą podstawkę beara (tzn filc + skórka).
Wcześniej kupiłem też kilka strzał z pierzastymi lotkami i też jest bardzo dobrze a i wygląd nie razi.

Zastanawiające jest to, że od momentu zakupu łuku (ponad miesiąc temu), nie strzelałem ani razu z bloczka ...

RedPunica

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 116
    • o mnie na Facebooku
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 16, 2009, 08:14:24 pm »
A jak z celnością po zmianie bloczka na huntera?

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 16, 2009, 09:06:05 pm »
A jak z celnością po zmianie bloczka na huntera?

Znacznie lepiej :)
Tzn w bloczku jak w żółte nie trafię to się wkurzam, hunterem jak w żółte trafię to jestem szczęśliwy  ;D

Tomasz_SB

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 18, 2009, 11:04:26 am »
Postrzelałem sobie ostatnio z tą podstawką beara na większe odległości (30-60m) i mam takie spostrzeżenia - ściąga mi strzały na lewo (im dalej tym większą korektę muszę wprowadzać przy celowaniu).
Czy to wina twardości strzał, a może tak ma być?

Strzały mam karbonowe Easton Power Flight o twardości 500 - lotki pierzaste. Łuk ma 43# przy 28" (ja naciągam między 29" a 30")

N.E.M.O

  • Gość
Odp: podstawka pod strzałę do łuku typu hunter
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 18, 2009, 04:15:24 pm »
Są zawodnicy z masochistycznym podejściem do tematu, którzy celują np. w torebkę po chrupkach leżącą 2 metry obok i pół metra ponad linią tarczy by ją trafić...Tylko co to za przyjemność strzelać z ?karabinu z krzywą lufą? ? (bez skojarzeń ;))

Przy odrobinie cierpliwości można ?stuningować? swój sprzęt tak by zawsze strzelać do celu położonego w osi strzały z każdej odległości...Jedyną trudnością która wtedy pozostaje jest ustalenie odpowiedniej poprawki na wysokość...
Zbaczanie strzał w lewo przy łuczniku praworęcznym oznacza zbyt sztywne strzały(u leworęcznego zbyt miękkie)...mimo że w tym przypadku ich parametr jest zgodny z tabelami w selektorze.
Wszelkie poprawki o których napiszę za chwilę będą dążeniem do ?zmiękczenia? strzał tak by powróciły na właściwy kurs-chociaż moim zdaniem sztywność Twoich strzał jest jednak odpowiednia.
Cały więc ?zwanzig? w  odpowiednim zestrojeniu ze sobą całości.

Ale dosyć lania wody...

Zakładam że nie przechylasz specjalnie łuku i że strzelasz w miarę powtarzalnie...

Jest kilka rozwiązań Twojego problemu, m in. takie :

1.   Załóż cięższy grot
2.   Zmniejsz BH
3.   Zdejmij tłumiki z cięciwy lub zrób je lżejsze/mniejsze
4.   Zmniejsz grubość bocznej łatki na majdanie-chociaż przy oryginalnej podstawce (jak u Ciebie) raczej ma ona odpowiednie wymiary

Najpierw spróbuj każdej z możliwości osobno a dopiero w razie braku efektów kilku jednocześnie...

Powodzenia

P.S
Moja ?konfiguracja sprzętowa?
Łuk 65# @28? (faktyczna długość naciągu 29-29.5? )
BH ~ 8?
Używam tych samych strzał co Ty ale o parametrze 340 i długości 29.5?
Lotki pierzaste
Grot wkręcany 100 grain

Przy tych ?ustawieniach? strzała leci zawsze ?jak po sznurku? nawet do celu odległego o 70 i wiecej metrów-jedynym ograniczeniem jest niestety mniejsze lub większe drżenie ręki...

Pozdr