Autor Wątek: Lunety obserwacyjne, lornetki  (Przeczytany 23718 razy)

Ponury

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 05, 2016, 01:37:04 pm »
Domyślam się , że niestety spina podczas zawodów robi swoje :). Po analizie dostępnych na rynku w tym przedziale cenowym oraz tej wielkości (czyli małych i poręcznych= 0,6 kg; cena ok. 1,2; powiększenie 12x) wybrałem MONARCH 12x42. Na pewno są lepsze jednak do tego co ja potrzebuję, mi wystarczy. Kupiłem przez internet w sklepie TELESKOPY i byłem przygotowany, że jak po sprawdzeniu nie będę zadowolony , to po prostu odeślę. Dla mnie się sprawdziła. Jakość wykonania ok.- w końcu Nikon. Ogólnie pozytywnie jestem zaskoczony , szczególnie po tych negatywnych opiniach na internecie. Jedyny minus to łączone dekielki na okulary lornetki są nie dopasowane i spadają-to jest kompletnie bezsensu.

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 05, 2016, 01:55:08 pm »
Życie to niestety sztuka kompromisu.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 08, 2016, 08:27:57 am »
Mi sie udało wycyganić za pół ceny vortex diamondback 10x42 i muszę przyznać ze całkiem sympatyczna. Obraz w sumie dla mnie ten sam co nikon action z tym ze większe powiększenie i wieczysta gwarancja.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 08, 2016, 08:57:13 am »
też dobra, choć dachowe mają jednak węższe pole widzenia ale za pól ceny to było tylko brać :)
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 08, 2016, 09:44:19 am »
Cieżko już na tym stracić. Pewnie protestuje i puszczę dalej.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

vellkan

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 595
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 08, 2016, 10:03:03 am »
Ja finalnie kupiłem lornetkę Vixen Atrek HR 8x32 WP.
Mała, poręczna, jasna i wygodna w obsłudze :)
Na razie sprawdzałem ją w pełnym słońcu, ale muszę jeszcze potestować ją w cieniach.

Rozważałem monokular Vortexa, bo w tej cenie mogłem wybrać wersję 10x36, ale zobaczymy jak to się sprawdzi.
Najwyżej potestuję i puszczę dalej jak Tomek :)
Mathews TRX38 50"
Shibuya CBX+ Viper 1 3/4"
Trophy Taker Spring Steel 2 Micro
BeeStinger Premium Elite + BeeStinger Sidebar Elite
Truball HBC
VAP V1 450
W wolnej chwili: Win&Win Black Wolf 44"
Były: PSE Phenom / PSE Supra / Hoyt Podium

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 08, 2016, 10:31:45 am »
Ważne ze wodoszczelna. Nie wyobrażam sobie sytuacji gdy podczas zawodów dostanie sie do środka woda i soczewki zaparuja od środka - pokonany.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Moghartsen

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 08, 2016, 05:06:31 pm »
Panowie wczoraj testowałem tego Bresser'a hunter 10x50, solidna budowa jak na tę pieniądze, dość ciężki ale jak się oprze o łuk to nie goni jak głupi, ostrość można ustawić jedną ręką, 5 lat gwarancji. Jeśli chodzi o jakość obrazu jest przyzwoita, ładnie widać tarcze zarówno z 18 jak i 50m, na dalszych odległościach mogłem policzyć ilość liści na gałęziach w koronie drzewa ( bardzo wysoka brzoza) z odległości ok 100-120m. Do tego dokupić ew statyw i idealne rozwiązanie jak ktoś szuka czegoś nowego w niedużych pieniądzach :) cała obudowa ogumowana i dobrze w dłoniach leży, jak przerzuciłem na przekos przez kark i rękę to nie ma obaw że przy strzale się cieciwą zachaczy i nie dusi, w chodzeniu i kucaniu też nie przeszkadza. Także w teren też się nada. Największą wada to osłony na soczewki, nie przylegają ciasno i jak się trochu trąci to któraś z przesłon może po prostu spaść z okulara, i są dzielone, na upartego można by je jakoś przymocować do samej lornetki żeby nie pogubić. Wydaję mi się że za 180 zł z przesyłką, jak ktoś nie potrzebuję czegoś wybitnego i lekkiego a zależy na nówce to będzie zadowolony. Można by ew jeszcze pomyśleć o ciut mniejszych paramterach 7x32 czy coś, żeby było bardziej kompaktowe, ale ogólnie pozytywnie :)
PSE compound 1997-1999

PSE Stinger x 2016
Qad Ultra rest hunter
PSE 3 pin celownik myśliwski
Spust nadgarstkowy Carter Like Mike

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 08, 2016, 05:20:16 pm »
Dzisiaj dotarła do mnie luneta obserwacyjna Praktica 20-60x77....jedyna rozsądna używka jaką znalazłem na allegro. Wycyganiona standardowo za 50% ceny :)

Wiedziałem że to nie firma kogucik i ma swoje tradycję od wielu lat chociażby w produkcji lustrzanek. Ale to co do mnie dotarło.....ser mi wypadł z dzioba. Mam trochę doświadczenia w sprzęcie bo bawię się z astronomią - wykonanie naprawdę pachnie Niemcami ;) Zarówno focuser jak i zoom działają płynnie i bez zarzutu. Obraz w całym przedziale powiększenia jasny i nasycony. Rewelacyjna ochrona okularu poprzez nakręcaną tubę chroniącą całość przed urazem mechanicznym.

http://www.praktica.pl/index.php?id=26&tx_prbinocular_pi1%5BshowUid%5D=119&cHash=45102704223a1e097c3b5ac31ba45a89

Cena nowej to: ~600zł
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Moghartsen

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 166
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 08, 2016, 05:31:28 pm »
Gratulacje, kawał sprzętu :)
PSE compound 1997-1999

PSE Stinger x 2016
Qad Ultra rest hunter
PSE 3 pin celownik myśliwski
Spust nadgarstkowy Carter Like Mike

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 17, 2016, 06:27:40 pm »
Kurna,przekonaliście mnie do używania lunety obserwacyjnej. Bo jednak owszem przez lornetkę widać dobrze,ale trochę cięzka i po jakims czasie zaczyna mnie denerwować.
Dlatego zdecydowałem się kupić ten model (bo po prostu na nic lepszego mnie w tej chwili nie stać):
Celestron LandScout 60 12-36x60
Zdaje się wspominał o niej Marek. Jak wypróbuję to skrobnę parę słów czy się sprawdza przy obserwacji tarczy.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 17, 2016, 07:00:20 pm »
 Strzały na 50m dojrzy się nawet najtańszym szmelcem. Oczywiście różnice w jasności i ostrości będą. Na zawodach popularny  jest lidlowy Auriol za 100 zł ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2016, 07:03:08 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 17, 2016, 07:09:02 pm »
Wg mnie Pawel 36 to za małe powiększenie. Tzn widać tez bo przecież przez lornetkę x10 widać ale ja lubię przywalić x60 bo wtedy praktycznie tylko tarcza jest widoczna i widać poszczególne linie i oczywiście trafienia.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 17, 2016, 07:24:52 pm »
No tez tak uważam 40-60x do tarczy raczej. Widać będzie ale to i tak stoi na statywie zatem nie ma się co ograniczać powiększeniem.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Lunety obserwacyjne, lornetki
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 17, 2016, 07:32:52 pm »
Jak masz spory budżet to biez to http://www.vortexoptics.com/product/vortex-diamondback-20-60x80-angled-spotting-scope


Kolega ma co bawi sie w ornitoligie i miałem okazje zerknąć.

Tylko pytanie czy warto płacić tyle forsy za kryształ obraz przy powiększeniu x60 czy chcesz po prostu wiedzieć na 99% w co trafiłeś.

Niewątpliwie zaleta vortexa to dożywotnia gwarancja.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.