Autor Wątek: Kilka pytań o użytkowanie sprzętu od początkującego  (Przeczytany 2392 razy)

jack777

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Kilka pytań o użytkowanie sprzętu od początkującego
« dnia: Styczeń 14, 2018, 10:20:34 am »
Dzień dobry :)
Pomału rozpoczynam swoją przygodę z łucznictwem konnym. Trochę podstaw już miałem okazję złapać ale po zakupie własnego sprzętu bardzo szybko pojawiło się kilka pytań.

1. Łuk (Windfighter) ma taką skórzaną "owijkę" zaraz nad majdanem. Jeżeli to jest niejasne to mogę wrzucić zdjęcie. Nie udało mi się znaleźć jak to się profesjonalnie nazywa. Zauważyłem, że wraz ze strzelaniem ta owijka się powoli wyciera - są jakieś sposoby żeby o nią zadbać? Czy jak już się za mocno wytrze trzeba ją po prostu wymienić?

2. Strzały (Easton Powerflight) - strzelam do tarczy domowej roboty postawionej na górce ziemi. Jak to na początku nie zawsze trafiam w tarczę więc strzały czasem muszę wyciągać z ziemi. No i zauważyłem, że po kilku strzałach groty mają tendencję do okręcania się. Pomału już sobie wyrabiam nawyk, że przy zbieraniu strzał sprawdzam czy wszystkie groty są dokręcone ale czy tak powinno być?

3. W tej górce ziemi jest niestety jeszcze trochę kamieni. Przy strzelaniu jedna ze strzał trafiła w kamień i odbiła się od niego. Pomijając trochę zgnieciony grot to zaraz zanim strzała jakby się rozjechała (Zdjęcie: https://imgur.com/cnGy3pO). Czy strzelanie taką strzałą jest bezpieczne? Można to jakoś naprawić?

Co do łuku to wiem, żeby ściągać cięciwę i smarować ją co jakiś czas. A co ze strzałami? Macie jakieś "zabiegi" żeby starczyły na dłużej?

Krystian

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 104
Odp: Kilka pytań o użytkowanie sprzętu od początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2018, 11:06:35 am »
Ad.3
jeżeli promień nie został uszkodzony, wystarczy energicznie uderzyć o coś twardego grotem i wszystko winno wrócić do normy.

Munin

  • Gość
Odp: Kilka pytań o użytkowanie sprzętu od początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2018, 12:13:53 pm »
Ad 1.
Skóra w tym miejscu się od strzał wyciera, przypuszczalnie za sztywne strzały i błędy ręki łucznej.
Wymień te skórkę na nową i nową nasącz solidnie woskiem w ten sposób skórę utwardzisz.

Ad 2.
Niestety groty się odkrecaja od uderzeń w cel. Masz kilka możliwości,
- taśma teflonowa na gwincie trzyma dobrze ale nie permanentnie,
- gumowe oringi można założyć między grot i insert i solidnie odkręcić.
- sklej na lakier do paznokci :D
- niebieski klej do gwintów.

Ad 3.
Od uderzenia wysunął się insert z promienia.
Nic na siłę, wykręć o kilka obrotów grot tak żeby nie przylegał do insertu, podgrzej grot zapalniczką albo innym płomieniem ale nie za mocno, klej stanie się elastyczny i będziesz mógł wepchnąć insert do promienia.

jack777

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Kilka pytań o użytkowanie sprzętu od początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2018, 07:59:12 pm »
Super! Wielkie dzięki za odpowiedzi :)