Autor Wątek: jaką siłę naciagu ma łuk?  (Przeczytany 4354 razy)

Hungry

  • Gość
jaką siłę naciagu ma łuk?
« dnia: Marzec 24, 2009, 04:20:21 pm »
wydaje mi się, że część poczatkujących forowiczów popełnia jeden podstawowy błąd podając siłę naciagu swojego łuku.  ???
tj. podają maksymalna siłę naciagu jaką podaje producent, zamiast zmierzyć ile faktycznie ma ich łuk. A to duży błąd skutkujący np. tym, że wybierają na tej podstawie za twarde strzały.
A powiem szczerze, że jeszcze mi się nie zdarzyło, by łuk nawet przy maksymalnym dokręceniu śrób, dawał tą siłę naciagu podawaną przez producenta. Podobnie jest z podawaną szybkością lotu strzały :o
Dlaczego tak jest - odpowiedź jest prosta - podstawowa przyczyna to standard pomiaru siły naciagu, który  zakłada długość naciągu chyba z 30" (albo nawet 31, nie pamiętam dokładnie), a jak ktoś ma krutszy naciąg to maxa nie osiagnie z przyczyn technologicznych (krutszy naciąg = mniejsza siła naciągu)  :)

Dlatego trzeba mierzyć samemu  Panowie i Panie, a nie czytać z danych łuku  ;D

adamc1

  • Gość
Odp: jaką siłę naciagu ma łuk?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2009, 10:12:07 am »
Jeżeli chodzi o łuki hoyta przynajmniej te które miałem po ustawieniu ich zgodnie z kartami tuningowymi czyli ata + wysokość cięciwy osiągały parametry przewidziane przez producenta ostatnio wymieniałem w Vectrixie bloczki z systemu vector cam na Cam 1/2 plus według kart tuningowych katery z 2008r ponieważ majdany maja identyczną geometrię, ( inny wygląd zewnętrzny ale Vectrix jest ładniejszy )
twardość łuku pozostała bez zmian.
Łuki Hoyta miałem 4 trzy kupiłem nowe jeden był używany.
Tyle moich doświadczeń.
Pozdrawiam
Adam

kissielec

  • Gość
Odp: jaką siłę naciagu ma łuk?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2009, 01:54:28 pm »
Ja z kolei, póki nie zaopatrzyłem się w wagę, wyliczałem siłę łuku z ilości odpuszczonych obrotów śrub - od maksymalnego ich skręcenia, zakładając, że zakres 4 obrotów to 10#  ;D
Jest to wyliczenie bardzo niedokładne, bo zakłada, że przy maksymalnym skręceniu śrub - siła jest taka jak podaje producent. W rzeczywistości jest zwykle ciut mniejsza  :).

Natomiast co do relacji: siła łuku/strzała, - to tabele doboru strzał wg Eastona czy Bemana zawsze traktowałem dogmatycznie, dopóki doświadczalnie nie sprawdziłem, że są one właściwe ale dla dolnych zakresów siły.

Przykładowo:
1. zamierzam strzelać z siły ok. 64#.
2. w shaft-selektorze znajduję przedział 60-65# i po zdefiniowaniu krzywek i dł. strzały - wyskakują mi konkretne promienie strzał które dla w/w zakresu siły łuku będą się zachowywać idealnie.
3. przygotowuję wybraną w ten sposób strzałę i zaczynam strzelać przez papier,
    doregulowując śrubami ustawienia siły łuku.

Jeszcze nie zadarzyło mi się uzyskać czystej przestrzeliny jeśli siłę ustawiłbym na 64-65#, niezależnie co będę wyczyniał z grotami czy lotkami.
A wg shaft-selectora taka siła powinna być jeszcze prawidłowa dla tej strzały.
Czysta dziura w papierze wychodzi natomiast przy sile 60-61# czyli dolna granica przedziału podanego przez shaft-selector. Na tej podstawie wnioskuję, że shaft-selektory proponują strzały nieco za miękkie  :-\, lub przedziały właściwej siły łuku - określają zbyt szeroko.

Nie ma to znaczenia gdy nie zależy nam na szybkości strzały (np. dla strzelań halowych z małych odległości), ale jak zaczynamy poszukiwać każdego fps'a, to chcielibyśmy strzałę o określonej wadze wypuścić z największą właściwą dla niej siłą - a tu klops! i mimo, że tabela lub shaft-selektor zapewnia, że przy górnej wartości siły z podanego zakresu, również "będzie Pan zadowoloony" - to okazuje się, że wtedy strzała wychodzi z łuku "zygzakiem" ;D.

Może, wg tego co pisał w sąsiednim wątku kolega Mathews - shaft-selektor powinien pytać o jeszcze jeden parametr łuku - "rozstaw osi - ATA" ? albo jak twierdzi po doświadczeniach kol. Hassassin - sprężynowy dynamometr aż tak zaniża wartość siły łuku ?
I bądź tu mądry.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2009, 10:05:21 pm wysłana przez kissielec »

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: jaką siłę naciagu ma łuk?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 26, 2009, 12:00:07 pm »
Piotr, na "sztywność" strzały wpływ ma rozkład masy w osi wzdłużnej. Tym czasem na patyczku bywa grot, wklejane potrafią mieć 5 cm długości - czynnik usztywniający. Zrobisz oklejkę pod lotkami to dodasz masę przy nasadce - czynnik usztywniający. Zmienisz fabryczne uni-bushing'i - znów coś się zmieni. Lotki też różnią się masą... Selektory pracują na modelu matematycznym a model im dokładniejszy tym mniej użyteczny  :-\ Nic nie zastąpi eksperymentu. I intuicyjnie wyczuwam, że lepiej (szybciej na chronometrze) jest dokładnie zestroić układ łuk-strzała niż walić mocniej, ale bokiem.
A co do dynamometrów: one raczej są dobre, o ile nie są uszkodzone  :)
Jeśli mam wątpliwości co do odczytu, zapinam dwa o siebie i je rozciągam, jeśli oba wskażą to samo - jest dobrze. I poza początkiem i końcem zakresu powinny pokazywać wystarczająco dokładnie. Problem się zaczyna, jeśli ktoś ciągnie bez wyczucia: łuk dojdzie do stopu a mierzący ciągnie dalej - wówczas wynik będzie na pewno zawyżony... Trzeba zrobić kilka pomiarów - 5?8?, wyniki radykalnie odbiegające odrzucić a pozostałe uśrednić i będzie OK.
Pozdro.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: jaką siłę naciagu ma łuk?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2009, 03:26:48 pm »
lepiej (szybciej na chronometrze) jest dokładnie zestroić układ łuk-strzała niż walić mocniej, ale bokiem.

Jasne że lepiej,
ale w 3D parametr szybkości strzały jest dość istotny... i naturalne jest, że zawodnik poszukuje optimum minimalizującego efekt błędu w ocenie odległości.
Optimum to jest oczywiście wypadkową wielu aspektów, m.in.:
- regulacji prawidłowego wyjścia strzały z łuku i grupowania się strzał w celu,
- stosunku wagi strzały do siły łuku pod kątem zużywania się materiałów i mechanizmów
  łuku,
- możliwości fizycznych zawodnika,...itd.
i trudno tu którykolwiek z tych aspektów pominąć lub uznać za mniej ważny.
Dlatego, przygotowanie sprzętu do strzelań na nieoznaczone odległości - tak, by był zbliżony do optimum, jest wg mnie dość skomplikowane.
Zaryzykowałbym twierdzenie, że bardziej złożone niż do strzelania tarczowego.
 :)
Pozdrawiam.


Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: jaką siłę naciagu ma łuk?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 26, 2009, 04:18:19 pm »
Chyba się wyraziłem nieprecyzyjnie.
Uważam, że aby uzyskać większą prędkość strzały na - powiedzmy - 10. metrze i następnych, lepiej odpuścić ciut ale uzyskać "zegarmistrzowskie" zestrojenie niż walić mocno ale "na pałę". Strzała źle wystrzelona będzie stawiała znacznie większy opór i w rezultacie opadnie szybciej niż wystrzelona ciut słabiej ale precyzyjnie.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: jaką siłę naciagu ma łuk?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 26, 2009, 04:36:55 pm »
No tak,... racja. Energia zużyta na stabilizowanie się źle wystrzelonej strzały na pewno jej nie przyspieszy a spowolni.