Autor Wątek: Polaris dla chłopaka i dziewczyny.  (Przeczytany 16446 razy)

Kubaki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« dnia: Marzec 23, 2009, 01:22:55 pm »
Witamy forumowiczów!

Zamierzamy rozpocząć przygodę z łucznictwem i potrzebujemy porady. Chłopak i dziewczyna mają prawie po 30 lat i chcą kupić dwa łuki Polaris. Jesteśmy z Tarnowa i nie mamy w mieście sklepu ze sprzętem, więc nie mamy jak przeprowadzić testów empirycznych :)

Ja mam 192 cm wzrostu, a rozpiętość ramion (odległość czubków palców wskazujących) około 189 cm. Teoretycznie wychodzi długość naciągu w okolicach 30 cali. Dziewczyna ma 172 cm wzrostu i rozpiętość ramion 170 cm, czyli naciąg 26 cali. Pytanie w jakim stopniu można polegać na tak oszacowanych wartościach? Jeśli można, to wziąłbym Polarisy 70" i 66". Naciąg dla siebie planuję około 32-36 funtów, a dla drugiej połówki około 22-26 funtów. Na cięższe łuki może przyjdzie czas w przyszłym roku.

Największy problem to chyba strzały, bo tabele doboru tychże są dość skomplikowane. Wiem, że dla początkujących powinny być ze dwa cale dłuższe niż długość naciągu, czyli odpowiednio 32" i 28". Pozostaje kwestia innych parametrów i decyzji pomiędzy karbonowymi, aluminiowymi i drewnianymi. A może zamówić strzały "za długie" i przyciąć samemu? Z aluminium nie byłoby problemu, ale czym się tnie karbony?

Jestem praworęczny, ale lewooczny (partnerka jest w 100% lewicowa). Jaki w związku z tym łuk kupić dla siebie?

I wreszcie, czy jakiś sklep internetowy jest w stanie wyregulować i przygotować zestawy do strzelania? Łuksport ma w ofercie gotowe Polarisy, ale tylko z celownikami (a my jakoś wolimy bez).

Uff, to chyba tyle. Nie oczekuję odpowiedzi od razu na wszystkie pytania i z góry dziękuję za każdą poradę.

Pozdrawiam!

bodzio-Bogdan Guminski

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • www.slowianscylucznicy.fora.pl
Odp: Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2009, 01:47:30 pm »
Witam.
Sklep internetowy www.sklepluczniczy.pl wszystkie sprawy związane z doborem łuków i strzal tam załatwicie.
pozdrawiam
bodzio
Samick Vision +Ramiona Fiber 38#, Basic 32#
Turek Styrczula 35#
Samick Sage 35#


Strzaly Cedrowe
Strzaly carbonowe Stepic 500
Strzaly carbonowe Beman Flasch 630
Strzaly carbonowe Black Max Elite 500

Kubaki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2009, 02:11:27 pm »
Dzięki za szybką odpowiedź. Mimo wszystko nie odrzucę pomocy forumowych fachowców, nie zaszkodzi uzbroić się w wiedzę jeszcze przed telefonem do sklepu :)

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2009, 05:58:34 pm »
Przy tak relatywnie niewielkich siłach naciągu, raczej proponowałbym Wam strzały karbonowe (Beman Flash)lub ewentualnie(choć to moim zdaniem gorsza alternatywa)aluminiowe (Easton Jazz)-drewniane nie są aż tak wytrzymałe-szybko więc potrzebowalibyście nowych ;)
Jeśli chodzi o tabele doboru strzał to nie ma w tym nic skomplikowanego-wystarczy zaznaczyć odpowiednie zakresy w okienkach selektorów...a to raczej nic trudnego zważywszy fakt że znacie długość naciągu oraz jego siłę...
Strzały z włókna węglowego przycina się szybkoobrotowymi piłami o drobnych zębach (by zapobiec strzępieniu się promieni)-innymi narzędziami lepiej tego nie robić...Jeśli jesteś praworęczny ale lewooczny to prawdopodobnie będziesz potrzebował łuku leworęcznego(naciąganego lewą ręką)-chyba że przeważy praworęczność-wtedy będziesz potrzebował łuku praworęcznego; i musiał nakłonić prawe oko do "współpracy" ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2009, 06:02:51 pm wysłana przez N.E.M.O »

Kubaki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2009, 11:24:13 am »
Przeczytałem twoją odpowiedź i myślę "cholera, jakie selektory?", ale już zlokalizowałem. Staram się doszkolić w tej materii, wielkie dzięki za wskazanie kierunku. Po pracy ogarnę sobie FAQ na stronkach EASTONA i BEMANA :)

EASTON http://www.eastonarchery.com/products/selection-target
Wybrałem recurve bow, weight 30-35 lbs, arrow length 31" (nie ma do wyboru 32"). Wynikiem jest 13 różnych modeli strzał, przy czym ich parametry na razie jeszcze mało mi mówią.

BEMAN http://www.beman.com/products/shaft-selector
Tu wybrałem recurve, 32-36 lbs i długość 32". Niestety wśród wyników nie ma modelu Beman Flash.

PS.
Moglibyśmy ewentualnie podjechać do jakiegoś sklepu w Krakowie, żeby "przymierzyć" kilka łuków przed zakupem. Znacie miejsce ze sprzętem warte polecenia w grodzie Kraka?

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2009, 04:36:02 pm »
Wybacz-mój błąd...przeoczyłem podaną przez Ciebie długość naciągu...faktycznie Flash`e dostępne są tylko do 29~29,5 cala...

Aczkolwiek sądzę że 32" to i tak trochę za dużo,zwłaszcza że Polaris jak i większość innych  podobnych mu konstrukcji,przystosowany jest do 28" naciągu(z pewnym choć też nie za dużym marginesem)...
Dlatego nie przesadzałbym z długością strzał,zwłaszcza jeśli zechcecie strzelać sportową techniką(naciągając cięciwę do brody).
Wraz ze zmianą długości naciągu zmienia się również parametr strzał(mimo że łuk jest ten sam)-więc samodzielne ich skracanie może przynieść czasem więcej szkód niż pożytku...

Łukami które bez obaw można naciągać nawet do 34 cali są łuki azjatyckie (np.tradycyjne koreańskie i tureckie)-ale to całkiem inna "bajka".

P.S
ICS Energy też są dobre...

http://www.sklepluczniczy.pl/strzaly-18.html

« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2009, 04:47:34 pm wysłana przez N.E.M.O »

Kubaki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2009, 06:53:39 pm »
Wyczytałem tutaj, że Samick Polaris 70 to "bow for those with a 29 inch to 32 inch draw length", czyli nadawałby się dla mojej obliczonej długości naciągu 30". Teraz tylko kwestia długości strzał. Normalnie kupuje się chyba o cal dłuższe niż długość naciągu, a dla początkujących o dwa cale dłuższe. Czy tak?

Odrobiłem zadanie domowe i widzę takie możliwości, najpierw dla mnie:
31" EASTON XX75 Platinum Plus albo JAZZ (size 2016)
31" EASTON Lightspeed (size 500)
31" BEMAN ICS ENERGY (size 460)
31" BEMAN ICS HUNTER (size 500)

lub
32" EASTON XX75 Platinum Plus albo JAZZ (size 2115 z tabelki powyżej 36 lbs)
32" EASTON Lightspeed (size 400)
32" BEMAN ICS ENERGY (size 460 lub 410)
32" BEMAN ICS HUNTER (size 400)


Dla niej niestety (albo "stety") mniejszy wybór:
27" EASTON XX75 Platinum Plus albo JAZZ (size 1716)
28" EASTON XX75 Platinum Plus albo JAZZ (size 1816)
27" lub 28" BEMAN ICS ENERGY (size 690)
27" lub 28" BEMAN FLASH (size 750)


Uff.

Więc mogę jej kupić polecane strzały FLASH, ale nie wiem co wziąć dla siebie. Zastanawiam się o ile gorsze będą strzały aluminiowe i czy warto wydać na komplet karbonów więcej niż chcę wydać na sam łuk. No i w końcu jakie wziąć długości.

N.E.M.O

  • Gość
Odp: Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2009, 07:46:20 pm »
Cytuj
Zastanawiam się o ile gorsze będą strzały aluminiowe i czy warto wydać na komplet karbonów więcej niż chcę wydać na sam łuk.

Aluminiowe strzały tylko pozornie są tańsze...nie wiem czy spodobała by Ci się wizja prostowania tych skrzywionych ;) poza tym są też cięższe od "karbonówek" co przy niewielkiej sile łuku też nie jest bez znaczenia.
Wytrzymałość i trwałość strzał węglowych powoduje jednak że ich koszt zwraca się po pewnym czasie...

Niestety- strzały są często droższe od samego łuku (paradoksalnie-gdybyś miał krótsze ręce wyszłoby taniej ;) ) ale warto w nie zainwestować...

Co do określania długości...znam osoby których strzały nie mają żadnego marginesu bezpieczeństwa...moje są o 12,7 mm dłuższe od nominalnych.
Sądzę że 1 cal więcej wystarczy....
Nie wiem jak mierzyłeś ale spróbuj jeszcze tej metody i porównaj wyniki ;)
http://www.youtube.com/watch?v=RdV8suofTsM

P.S
Cytuj
"bow for those with a 29 inch to 32 inch draw length"
Zbytnio bym się tym co piszą nie sugerował...

Na stronie producenta np. : najsilniejsze ramiona do Polarisa mają tylko 30 lbs.(o tych 32-36 ani słowa)

Inna sytuacja: mój SHB (65#) oficjalnie nie jest produkowany(Samick nie ma tego wariantu w żadnej ofercie) ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2009, 07:57:07 pm wysłana przez N.E.M.O »

Kubaki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2009, 11:46:44 am »
W takim razie już smaruję zapytanie do www.sklepluczniczy.pl, czy będą w stanie mi poskładać tego Polarisa i czy strzały 31" ICS ENERGY 460 będą do niego odpowiednie. Niestety nie widzę u nich w ofercie ramion POLARIS ani normalnej cięciwy dakronowej.

Tymczasem moja pani zmienia zdanie jak rękawiczki i zaczyna marudzić na temat łuku DIANA... jak się już zdecyduje to pewnie jeszcze tu zawitam. Tymczasem wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrawiam!

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Polaris dla chłopaka i dziewczyny.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 26, 2009, 01:49:32 pm »
 w sklepie łuczniczym poskladaja Ci to wszystko bez problemu a ramion i cieciw tez u nich dostatek choc moze sie zdarzyc ze trzeba poczakac.Polecam napisac do nich,na pewno pomoga
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250