Autor Wątek: Tuning Katery i podobnych  (Przeczytany 8116 razy)

adamc1

  • Gość
Tuning Katery i podobnych
« dnia: Marzec 04, 2009, 08:34:54 pm »
Próbowałem przeprowadzić szczegółowy tuning swoich łuczków i nasuwa mi się tak uwaga, strzały dobierane według tabelek lub programów doboru przy szybkich bloczkach są zbyt miękkie.
Dla vectrixa o sile naciągu 60# odpowiednie okazały się strzały o parametrze 340 a i tak trzeba było odpuścić o jeden obrót naciąg.
A Katery nie udało mi się ustawić w sensie idealnej przestrzeliny przez papier nie mam na tyle sztywnych strzał jak na razie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2009, 08:41:53 pm wysłana przez adamc1 »

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 04, 2009, 09:02:18 pm »
Podaj jakie stzrały, jaka długość naciągu i długość promienia, jakie groty i opierzenie. Sprawdzę w OnTarget2, ciekaw jestem co powie :)

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

adamc1

  • Gość
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2009, 09:38:40 pm »
długość naciągu 29" promień 29" grot 100g lotki arizona  2,5" 3szt. adapter + Gnock strzały powerflight ja mam aktualnie 340.

kissielec

  • Gość
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 04, 2009, 09:49:02 pm »
U mnie w Truth2 (naciąg AMO - 29,75"), podręcznikową, czystą przestrzelinę w papierze (dystans 3m) uzyskuję przy następujących ustawieniach:

1. Łuk 62#, 29" strzała GT Hunter Expedition 5575 (spine 400), grot
    combo 100, 4 lotki Duravanes 3D 1,8" z 1-stopniowym, prawym offsetem, przewyżka
    3/8", (F.O.C.=13%), overdraw=1,4", prędkość strzały =285fps.


2. Łuk 64#, 29" strzała Beman 9.3 (spine 340), grot bullet 100, 3 lotki
    Duravanes Low Profile 4" z 1-stopniowym, prawym offsetem, przewyżka 3/8",
    (F.O.C.=10%), overdraw=1,25", prędkość strzały =291fps.


łuk w trakcie testu miał krótki stabilizator Limbsaver S-coil, celownik Toxonics K955T i przymocowany, pusty kołczan Alpine na 5 strzał.

Strzała na podstawce w obu wypadkach jest laserowo ustawiona w płaszczyźnie cięciwy i bloczków - i zawsze przyjmuję zasadę - że żadnych regulacji podstawką, jedynie nock-pointem i siłą ramion a jeśli to za mało to ew. modyfikacją strzały (długość, grot, lotki,...). Wg mojego skromnego doświadczenia - wielkie trudności w paper-tuningu sprawiają zbyt ciasny nock (lub za gruba owijka) i zbyt wysokie lotki.

W Hoycie zmieniam aktualnie krzywki na regulowane, więc jeszcze go nie ustawiałem przez papier.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2009, 02:15:50 pm wysłana przez kissielec »

Stinger

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 04, 2009, 10:06:04 pm »
U mnie przestrzeliny wyszły podrecznikowo, przy czym ustawialem je 1-szy raz wlasnorecznie, ale moze mialem szczescie :) Fakt, ze wczesniej poczytalem troche teorii jak to robic. Regulowalem podstawke i zacisk, bez lasera. Strzala nie jest poziomo w napietym luku ale tak bylo w instrukcji od podstawki (drop-away). PSE Stinger, 60#, 30", Powerflight - 340, 100 grain.
PSE Stinger 60# @30"
QAD Hunter Ultra Rest
Viper Predator H1000 0.019

adamc1

  • Gość
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2009, 08:51:12 am »
Możliwe że są zbyt lekkie zobaczymy jak biedą zachowywały się cięższe strzały.
Może skusze się na takie AXIS? Full Metal Jacket? Dangerous Game? o parametrze 250.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 09:00:49 am wysłana przez adamc1 »

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2009, 08:56:58 am »
Regulowalem podstawke i zacisk, bez lasera.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2009, 09:00:26 am »
Taki przyrząd, który zastępuje laser można zrobić z plastikowej zakrętki i kawałka drutu, n.p. od wieszaka z pralni chemicznej. A, jeszcze potrzebny jest jakiś koralik albo coś, co będzie się po drucie przesuwało ale nie spontanicznie  :)
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2009, 09:21:03 am »
Zgadza się... ja zrobiłem to kiedyś z druta do wyplatania swetrów (zdekompletowałem żonie  ;)) ... ale to ustawia strzałę równolegle do majdanu, a nie w osi cięciwy i bloczków - jak być powinno.
W single-cam (jak patrzymy na łuk od strony cięciwy) - cięciwa przebiega skośnie w stosunku do geometrycznej osi ramion i majdanu i ustawienie strzały równolegle do majdanu nie zapewnia, że strzała będzie znajdować się w płaszczyźnie wyznaczonej przez cięciwę i bloczki. Dlatego używam bow-plane, a nie laserka montowanego w miejscu celownika, który moim zdaniem jest dobry, ale dla dual-cam'ów.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2009, 11:26:08 am wysłana przez kissielec »

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2009, 03:45:53 pm »
Ten... nie bardzo zrozumiałem.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2009, 06:22:31 pm »
Faktycznie,...nie brzmi to klarownie, ale nie mam pomysłu jak to zgrabnie opisać. Przydałyby się rysunki poglądowe...
Zasada działania bow-plane'a natomiast jest taka, że przypomina on krótką strzałę i ma dwa podłużne otwory na wylot, które emitują promień lasera płaszyznowo. Promien ten widać w postaci cieńkiej czeronej linii na elementach łuku. Obraca się tą "strzałę" na podstawce wzdłuż jej osi - w taki sposób, by ta laserowa płaszczyzna pokryła się idealnie z cięciwą, a następnie tak przesuwa sie podstawkę, by ten płaszczyznowy promień pojawił się we wgłębieniach obu bloczków.

W ten sposób cięciwa, grot strzały i bloczki - leżą na jednej geometrycznej płaszczyźnie -jak być powinno (i płaszczyzna ta zwykle - nie jest równoległa do majdanu).
Teraz jeśli dobierzemy idealnie sztywność strzały do siły łuku - mamy pewność, że strzała łuk opuści najczyściej jak to tylko możliwe.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2009, 12:17:08 pm wysłana przez kissielec »

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 05, 2009, 10:52:07 pm »
OnTarget2 twierdzi ze PF340 jest zdecydowanie za twardy i powinny byc strzały o parametrze 400... Nie wiem czemu tak jest...

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

adamc1

  • Gość
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 06, 2009, 03:29:49 pm »
Też mam ten programik ale u mnie z kolei pokazuje że 340 :) a piękne rozdarcie z prawej strony przestrzeliny jest, przy strzelaniu z 400 jest dwa razy dłuższe.
Hrehor pisze że dotyczy to sprzętu o prędkości do 280ft/sek a powyżej należy dobierać twardsze strzały niż w tabelkach itp.

arkadio

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 234
  • Bowhunting! I love this game!
Odp: Tuning Katery i podobnych
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 06, 2009, 07:39:40 pm »
witam
koledzy możecie mi wyjaśnić jak to jest z tymi strzałami.
czy strzały 340 mają większą sztywność od 400?
bo ja myślałem że to jest odwrotnie.
dzięki i pozdrawiam
łuk: PSE X-Force 6 GX 72#, PSE X-FORCE 6 HF 70#
podstawka: Ripcord Code Red
celownik: Viper Predator MICRO 5PIN
stabilizator: SVL S-COIL XL 7"
kołczan: Bohning Lynx 6
spust: T.R.U BALL Copperhead Xtra
strzały: Beman ICS Hunter 300
dalmierz: Leupold

adamc1

  • Gość
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2009, 08:03:32 pm wysłana przez adamc1 »