Autor Wątek: Modernizacja starego łuku  (Przeczytany 5612 razy)

Wilk

  • Gość
Modernizacja starego łuku
« dnia: Marzec 03, 2009, 08:58:13 am »
Witam, posiadam dość leciwego bloczka i chciałbym go zmodernizować we własnym zakresie. Przeczytałem na forum ze stare łuki miały kable zrobione z linki metalowej z kotwiczkami i zaczepami z ołowiu oraz krzywki z tworzywa co było ich słabą stroną i właśnie takie elementy są w moim Fred Bear. Chciałbym zrobić sobie nowe krzywki i kable. Jestem w stanie zrobić identyczne krzywki tylko zastanawiam się jaki materiał do tego będzie lepszy czy zrobić je z aluminium czy może z teflonu przemysłowego, którego wytrzymałość jest ogromna ponieważ jest wykorzystywany w ciężkich maszynach narażonych na ogromne obciążenia zamiast łożysk ślizgowych. Co do kabli to nie wiem w jaki sposób w nowych łukach cięciwa jest połączona z kablami, oglądałem różne zdjęcia i wyglądało mi to tak jakby cięciwa i kable były jedną całością. Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie :) zastanawiałem się czy ewentualnie nie zostawić kabli nadal jako stalowej linki ponieważ jej wytrzymałość bardzo duża tylko zrobił bym nowe zaczepy tak aby się nie wyrywały małe odlewy z mosiądzu lub brązu. Proszę profesjonalistów o radę :)

kissielec

  • Gość
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2009, 09:31:34 am »
Jeśli chodzi o mocowanie cięciwy i kabla na krzywkach, to wg mnie zależy to od modelu łuku, a wiec zastosowanych krzywek. Jaki to model i z którego roku ? Fred Bear ma jakieś tam archiwalne materiały, specyfikacje i instrukcje:
http://www.beararcheryproducts.com/customer-service/manuals/
Chociaż po sposobie mocowania cięciwy do stalowych linek - wnioskuję, że to b. stary model   :-\ którego nie ma w najstarszych, dostępnych w necie katalogach.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2009, 09:34:40 am wysłana przez kissielec »

adamc1

  • Gość
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2009, 09:49:27 am »
Teflon ma niska sztywność i wytrzymałość mechaniczną co eliminuje go z tworzyw które mógłbyś zastosować do wykonania bloczków.

Wilk

  • Gość
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2009, 11:16:40 am »
Jest to model Black Mag a roku produkcji nie znam nie ma go nawet na łuku poniżej zamieszczam jego zdjęcie:



Więc teflon pewnie się nie sprawdzi ale może spróbuję go przetestować ponieważ wykonałem z niego elementy do przedniego wahacza w swoim zabytkowym motocyklu i tam sprawdzał się znakomicie. Był narażony na tarcie i ściskanie i przez wiele lat i żadnego uszczerbku.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2009, 11:20:40 am wysłana przez Wilk »

adamc1

  • Gość
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2009, 12:12:52 pm »
Jak tam sobie chcesz .

Wilk

  • Gość
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2009, 01:04:09 pm »
A z jakiego materiału są wykonywane obecnie bloczki i w jaki sposób cięciwa jest połączona z kablami ponieważ tak jak pisałem wcześniej na zdjęciach wygląda to tak jakby były jedną całością, niestety nie mogę obejrzeć na żywo współczesnego łuku  :-\ a chciałbym spróbować zrobić tak jak są obecnie stosowane.

adamc1

  • Gość
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2009, 01:21:59 pm »
To mniej więcej wygląda tak


Pozdrawiam Adam
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2009, 09:25:56 pm wysłana przez adamc1 »

Wilk

  • Gość
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2009, 05:01:34 pm »
Innych bloczków niż te które są nie będę próbował założyć nawet nie brałem tego pod uwagę, postaram się natomiast wykonać takie same z aluminium. Muszę jeszcze zastanowić się nad kablami.

Bardzo dziękuje za odpowiedzi :-)
Pozdrawiam!

adamc1

  • Gość
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2009, 07:24:38 pm »
Proponuję zastosować taki gatunek: EN AW-2017A - PA6
Pozdrawiam Adam

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 03, 2009, 07:32:25 pm »
A ja kiedyś wykonałem taką przekładkę: w starym PSE wymieniłem bloczki plastikowe okrągłe na aluminiowe Synergy i kable stalowe na fastflight. Ale nie potrafię powiedzieć, czy dobrze wyszło bo łuk był generalnie dla mnie za długi i źle mi się z niego strzelało. Ale działał - nic się nie rozpadło, nie urwało. Problemem było dobranie długości kabli i cięciwy, wybrnąłem tak, że znalazłem łuk na bloczkach Synergy o podobnym rozstawie i zamówiłem sznurki jak do tego łuku.
Pozdro.
PS Bloczki kupiłem na e-bay'u, za jakieś śmieszne pieniądze.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

Wilk

  • Gość
Odp: Modernizacja starego łuku
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 04, 2009, 09:25:33 am »

 / rocznik 1988/

Mathews skąd wiedziałeś jaki to rocznik, posiadasz może jakieś dane dotyczące tego modelu?
Dużo szukałem w necie ale niewiele znalazłem.

Pozdrawiam!