Autor Wątek: Pomiar twardości naciągu w compoundzie  (Przeczytany 6158 razy)

burykot

  • Gość
Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« dnia: Luty 08, 2009, 08:20:19 am »
Panowie sprzętowcy, jak zmierzyć aktualną twardość łuku. Mam Hoyta ramiona 50-60#.
Pomiar tradycyjną wagą sprężynową taką jaką używałem w klasyku nic nie daje bo wychodzą jakieś bzdury i za każdym razem inaczej.

DDT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 192
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2009, 10:06:08 am »
Maszynka do mierzenia sily naciagu. Jezeli masz blisko do ktoregos ze sklepow luczniczych to tam napewno maja. Ja mierzylem w luksporcie.
Chalupniczo tez sie da tylko trzeba wolno naciagac i miec pomocnika ktory odczyta wage :)
Reflex GROWLER 70#
Podstawka - QAD Ultra LD Pro Rest
Celownik - Trophy Ridge Micro Alpha V5
Peep - G5 META MAGNESIUM
Stabilizator - LimbSaver Sims S-Coil
Spust - TRUBall LOOP MASTER
Strzaly - BEMAN ICS BowHunter 400 (385gr)
oraz kołczan - Treelimb

eryk

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 08, 2009, 10:42:49 am »
Ja mierzylem takim urzadzeniem w klubie luczniczym w Lublinie.
Urzadzenie bylo bardzo proste: specjalny haczyk mocowany do cieciwy wychodzacy z cylindra w ktorum byla sprezyna. Na zewnatrz cylindra bylaskala w funtach i najwyższe polozenie bylo zaznaczane na tej skali po pomiarze. u mnie wychodzilo 65# w moim hoyt supertec
Samik SKB 50 at 60#
BEAR Carnage at 70#
W odwodzie armaty czarnoprochowe www.navivat.pl

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2009, 06:34:31 pm »
A my w klubie używamy zwykłych dynamometrów do łuków, takich: http://www.luksport.pl/components/com_virtuemart/shop_image/product/090%20BOW%20SCALE.jpg
Jeśli się ciągnie bez szarpania czyli tak, jak do strzału, to wyniki są powtarzalne w granicach 1-2 lbs czyli dość dokładne. Się robi kilka pomiarów, z nich wyciąga (w sposób intuicyjny  ;)) dominantę i jest OK.
Pozdrawiam
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2009, 02:06:42 pm »
Zaobserwowałem przez lekko ponad 1/2 roczny okres użytkowania łuku, spadek jego maksymalnej siły. Łuk ma ramiona 70#.
Jako nowiutki dawał max. 68#, a obecnie po max. skręceniu śrub pokazuje 64#  :-\.
jednocześnie w stosunku do danych katalogowych, ma lekko mniejszą wysokość cięciwy (z 7" na 6.75") oraz ciut większe ATA (z 33" na 33.39"). Cięciwa Winner's Choice jest w stanie jak nowa (czyżby się rozciągnęła ?  :o ). Łuk jest przynajmniej 1-2 razy w tygodniu strzelany, najczęściej Bemanami 9.3.-340, 29" z grotem 100grs.
Większa niż 64# siła nie jest mi potrzebna, ale teoretycznie powinna to być połowa jego możliwości a nie szczyt.
Czy mógłbym poprosić o jakąś diagnozę ?

p.s.
Serwis producenta odpisał mi, żebym nieco skrócił przez skręcenie - cięciwę i kable.
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2009, 04:03:34 pm wysłana przez kissielec »

adamc1

  • Gość
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 19, 2009, 04:13:57 pm »
Witaj miałem kiedyś podobny problem z Tryconem XL po przywróceniu wartości katalogowych ( ATA itp. )  wszystko wróciło do normy.

kissielec

  • Gość
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 19, 2009, 05:00:41 pm »
po przywróceniu wartości katalogowych ( ATA itp. )  wszystko wróciło do normy.
Dzięki Adamie za słowa otuchy  ;)
Pozdrawiam,
P.

p.s.
Po skręceniu kabli i cięciwy, tak by uzyskać właściwe dla tego modelu ATA, rzeczywiście wrócił właściwy "power". Po wszystkim musiałem mu przywrócić umiejscowienie nock-pointa i peep'a na cięciwie, bo "się wzięło" i zmieniło, ale jest już OK. Mam teraz delikatny zapas na śrubach, przy zachowaniu tej samej siły co przed zabiegiem.
 :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2009, 12:25:06 pm wysłana przez kissielec »

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 19, 2009, 09:38:29 pm »
Dynamometr sprężynowy zaniża wartość o około 4,1 funta.
Mierzyłem swoje cudo wszystkim - wagą metryczną, dynamometrem sprężynowym i elektronicznym. Ten ostatni jest najdokładniejszy ale także wymaga kilku pomiarów.

Polecam odwiedzić najbliższy sklep lub warsztat łuczniczy z elektronicznym dynamometrem. Lub zainwestować samemu - przydaje się szczególnie przy zabawie z popuszczaniem ramion (co ja uczyniłem u siebie celem wstrzelenia się w FITA).
To oczywiście z moich doświadczeń. Pozdrawiam!
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

kissielec

  • Gość
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 25, 2009, 03:32:22 pm »
Dynamometr sprężynowy zaniża wartość o około 4,1 funta.
Zaciekawiłeś mnie Pawle i zaniepokoiłeś tym spostrzeżeniem.
4 funty dla regulacji łuku ze strzałą - to bezkresny dystans!
wobec tego wszystkie dynamometry sprężynowe należałoby wyrzucić do kosza - bo ich posiadanie nie miałoby najmniejszego sensu. Ewentualnie odkleić nalepkę ze skalą i umieścić ją na tubusie właściwie  ;).
Ale z kolei większość osób ich używa. Czyżbyśmy wszyscy trwali w ok. 4-ro funtowym błędzie ?
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2009, 09:15:40 am wysłana przez kissielec »

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 25, 2009, 07:56:10 pm »
Mam w domu pożyczony dynamometr sprężynowy od Dawida, dodatkowo mierzyłem w Luksporcie - oba podawaly przedzial 55-56,5# następnie ten sam naciąg zmierzyłem dwoma dynamometrami elektronicznymi. Oba podały wartość nieco ponad 60# (60,1 i 60,3). Bawiłem się jeszcze wagą wędkarską (metryczną). Uśredniając wszystkie odchylenia i zakładając, że najmniej mylą się dynamometry elektroniczne wyszło, że sprężynowe pokazują wartość zaniżoną o 4,0-4,2# od faktycznej.

Inna sprawa, że ważny jest też sposób naciągania i mierzenia, bo nawet elektroniczne potrafią szaleć i trzeba wartość uśredniać. Oczywiście to tylko moje doświadczenia, ale mierzyłem sprężynówkami z dwóch niezależnych źródeł...

Na szczęście na zawodach FITA mają tylko sprężynówki do kontroli sprzętu póki co :D

PS. Wg mnie to wina sprężyny - pewnie w niższym przedziale myli się o wiele mniej, zapewne błąd pogłębia się wraz ze wzrostem siły naciągu. Wszak sprężyna sama w sobie do dość niedoskonałe urządzenie miernicze.
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2009, 07:59:21 pm wysłana przez Hassassin »
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

adamc1

  • Gość
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 25, 2009, 07:56:54 pm »
Dynamometry sprężynowe po prostu mają kiepska dokładność i należy ich wskazania uznać za orientacyjne.

kissielec

  • Gość
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 25, 2009, 09:37:51 pm »
Hmm. Moja sprężynka, jeśli chodzi o powtarzalność pomiaru, to nie jest najgorsza, bo na kilka naciągnięć - pokazuje to samo, czasem ew. +_1#. Ale co do pokazywanej wartości - to nie mam porównania z innego rodzaju dynamometrami, np. elektronicznymi  :-\ , a w tym wszystkim własnie wartość jest najważniejsza.
Pozdrawiam.

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 26, 2009, 08:02:04 am »
Ja będę miał Dawidową sprężynkę w Jaworzu, to sprawdzimy wspólnie.
Może ktoś będzie miał dodatkowo elektroniczną - to się porówna ;)
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 26, 2009, 09:44:56 pm »
Dynamometry sprężynowe po prostu mają kiepska dokładność i należy ich wskazania uznać za orientacyjne.
Adam, żaden miernik nie mierzy dokładnie. A cyfrowe kokietują użytkownika łatwością odczytania wyniku. Tym czasem niepewność pomiaru to ileś procent zakresu pomiarowego plus kilka (!) cyfr na ostatnim miejscu. "Sprężyny" są wystarczające do naszych zastosowań.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

adamc1

  • Gość
Odp: Pomiar twardości naciągu w compoundzie
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 26, 2009, 09:58:16 pm »
I do ogólnych pomiarów takiego dynamometru używam.
Natomiast z kawałka deski, wciągarki do łodzi, oraz  hakowej wagi elektronicznej zmajstrowałem przyrząd, mierzę naciąg co 2cm i przy okazji widzę jak wygląda charakterystyka bloczków.
Oczywiście wystarczy wejść na stronę producenta i zobaczyć prawie to samo.
Pozdrawiam Adam