Autor Wątek: Dobrze zmontowany czy źle? źle! i moja walka z ustawieniami.  (Przeczytany 39943 razy)

gelorad

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 65
Dobrze zmontowany czy źle? źle! i moja walka z ustawieniami.
« dnia: Grudzień 23, 2008, 09:43:58 am »
Witam
Wydaje mi się że mój PSE NOVA, jest źle zmontowany (taki przyszedł). Jak kupowałem zmówiłem z regulacją i teraz zastanawiam się czy nie popełnili błędu. Na poniższych zdjęciach górnego bloczka widać przekoszenie (skręcenie) ramienia. Bloczek nie jest w linniii cięciwy. Drugi bloczek jest tak samo krzywo.


Tutaj zaznaczyłem czerwoną linią grzbiet ramienia, a żółtą linią krawędż ramienia tam gdzie siedzi ośka bloczka. Widać wyrażnie że obie linie tworzą kąt i nie są równoległe, co oznacza ze ramię jest skręcone/przekoszone. Dodadkowo obok w wycinku zaznaczyłem jak przebiega linia krawędzi bloczka (błękitna) w sosunku do linii cięciwy (fioletowa)


Przypuszczam, że przyczyną może być złe założenie kabli (kolejne zdjęcie górnego bloczka). Kabel jest na jednym końcu rozdwojony tworząc dwa "ogony" i każdy z nich założony na koniec ośki bloczka - normalka. Oba ogony zapewne mają identyczną długość. 'Odciągacz' kabli jest po prawej stronie.
Zastanawia mnie dlaczego ogon zazanczony na czerwono czyli ten po przeciwnej stronie odciągu jest mocno skręcony (kilka obrotów), a ten prawy (na żółto) ma znikome skręcenie może z pół obrotu. Na chłopski roum wydaje mi się że powinno byc odwrotnie lewy prosto a prawy skręcony czyli skrócony.


Ale może tak ma być ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2008, 11:15:43 am wysłana przez gelorad »

kissielec

  • Gość
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2008, 10:12:36 am »
Zdjęcia wskazywałyby, że rzeczywiście coś może być nie tak, ale trudno jednoznacznie zawyrokować na podstawie zdjęć. Z tego co pamiętam to PSE Nova nie jest single-cam'em, ma dwie takie same krzywki - więc cięciwa powinna być równoległa do osi łuku (majdanu, ramion, bloczków).
Trzeba dać ten łuk doświadczonemu bloczkowcowi do ręki.

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2008, 10:30:27 am »
Witaj,
Wygląda jakby ktoś założył odwrotnie zaczepy kabla. W przypadku tego rozdzielenia kobla (yoka) strona bliższa odciagu kabla powinna być bardziej skręcona niz ta dalsza odciągu. Tu wygląda jakby było odwrotnie...

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Hungry

  • Gość
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2008, 11:05:44 am »
na zdjęciach wygląda fatalnie, ale z drugiej strony w b.tanich modelach łuków zwykle tak do końca dobrze sie nie ustawi ...  8)

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2008, 12:45:40 pm »
No bez przesady :) W tym przypadku jest to ewidentnie zle ustawione. Zacząłbym od zmiany stron zaczepu yoki..


Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

adamc1

  • Gość
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2008, 12:59:08 pm »
Dawno tego modelu nie miałem w ręce wiec zadam pytanie dodatkowe :
Czy V kabla jest układem samonastawnym czy po prosu jest to rozdwojona linka w układzie Y. ?? jeżeli przypadek drugi to trzeba po prostu ustawić odpowiednio skracając  odcinki jeżeli pierwszy to poproszę o więcej zdjęć.

gelorad

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2008, 01:42:41 pm »
@adamc1
Nie wiem czy napewno dobrze rozumiem co piszesz, ale kabel jest jakby zwykłą cięciwą. Jeden koniec jest rozdwojony na długości około 20cm, potem zaczyna się owijka na reszcie kabla, drugi koniec jest zaczepiony na przeciwległej krzywce.

@cypher
Potwierdzasz jakby moje obserwacje i obawy. Dokładnie! Strona przeciwległa odciągowi jest mocno skręcona a przyległa rozwinięta. Na zdjęciu drugim można to dość dobrze zaobserwować.

Teraz widzę jeszcze jedną rzecz. Wenątrz ramienia jest przestrzeń na bloczek. Jego przesunięcie (na boki wzdłuż ośki) zdaje się regulowane jest za pomocą tych czarnych podkładek, Po prawej stronie tam gdzie krzywka jest ich więcej a po lewej tam gdzie bloczek mniej. Przez to też cały mechanizm jest przesunięty na ośce w lewo w zględem ramienia. Wobec tego kabel przebiega centralnie, a cięciwa z boku czyli po lewej....tak ma być?

adamc1

  • Gość
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2008, 02:21:20 pm »
W takim przypadku jaki opisujesz tzn układ V nie jest samonastawny. Powinieneś dokonać regulacji samodzielnie, zacznij od wyprostowania układu regulując długością rozdwojonych odcinków kabli . Po tych czynnościach
zrób zdjęcia i zobaczymy co dalej . W razie problemów pytaj odpowiem.
Inne wyjście to oddanie sprzętu do serwisu lub któregoś z kolegów który potrafi to zrobić. Pozdrawiam Adam

gelorad

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2008, 03:49:26 pm »
Dzięki. Czyli jednak spaprali trochę robotę.

Odnośnie ostatniego problemu, już wiem dlaczego tak ustawili że krzywka cięciwy jest z boku a nie na środku. Do krzywki cięciwy przykręcona jest krzywka kabla (sorki ale jeszcze nie znam tych nazw co jest co) śrubkami których łby wystają. Gdyby przesunąć całość na środek to te łby by skrobały po ramieniu. Sytuacja patowa.

Jeszcze jedno pytanie. W majdanie są dwa podłużne wyżłobienia w miejscu gdzie przechodzi mniej więcej strzała. Jedno jest na poziomej półeczce a drugie z boku na pionowej części. Czy mogą być one wskaźnikiem jak powinna być ustawiona podstawka? Ze względu na krzywo ustawione bloczki, dolne wyżłobienie mija się ze strzałą na podstawce o jakies 5mm. Wyżłobienie boczne jest idealnie na wysokości strzały.

W narożniku zaznaczyłem na czerowono oba:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2008, 04:01:13 pm wysłana przez gelorad »

Lonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 23, 2008, 04:09:46 pm »
Witam

z tego co się orientuję to te wyżłobienia są pomocne przy wstępnym ustawieniu łuku, tzn. chodzi o to żeby strzała leżała na podstawce mniej więcej równolegle do tych wyżłobień.

pozdrawiam
Łuk: Mathews Monster 70#
Podstawka: NAP Quik Tune Smart Rest
Celownik: G5 Optix XR 2
Stabilizator: Doinker BF11
Peep: G5 Meta Magnesium

White_Eagle

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 267
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 23, 2008, 06:23:42 pm »
Witam serdecznie.
Może trochę od siebie dodam.
Nie wiem czy łuk kupiłeś nowy, czy też używkę.
Jeżeli to jest łuk używany, to proszę zwróć uwagę na ośkę. Dokładnie jest tak. Jest ośka zamocowany do ramienia i krzywką. Pomiędzy krzywką a ośką jest łożysko ślizgowe z metalu kolorowego. To jest chyba mosiądz. Jeżeli łuk jest używany, to prawdopodobnie łożysko ślizgowe jest już z jednej strony wytare i dlatego występuje zjawisko przekoszenia bloczka. Aby to sprawdzić, konieczne jest rozebranie kółka od ramienia łuku i zdjęcie ośki i wyb icie łożyska. Z uwagi na to, że mój kolega miał takie zjawisko, to sugeruje to sprawdzić.
Praca bloczka pod kąta będzie powodować niszcze cięciwy, która nakłada się na bloczek.

Pozdrawiam serdecznie
White Eagle
Łuk Bloczkowy Bowtech PATRIOT DUALLY
Celownik Shibuya
Optyka Las Vegas SCODE + 0,50
Strzały EASTON POWER FLIGHT 400
HW100Tqf LONG
FWB 300S Universal
TWINMASTER SPORT + LUNETKA 2X20 WALTHER
ŁUCZNIK 1970
GG 3176262

gelorad

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2008, 11:39:49 pm »
Łuk jest nowy ze sklepu  ;)

adamc1

  • Gość
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 24, 2008, 09:17:53 am »
Ja kiedyś kupiłem nowego HOYTA TRYCONA w niemieckim sklepie na oko było wszystko ok tylko jego ustawienie nijak się nie miało do danych z tabliczki na ramionach, miał mieć 70# a miał 62 # chciałem kupować nowe ramiona nie znając innego rozwiązania, w zawiązku z tym ze mój angielski jest tragiczny o pomoc w zakupie poprosiłem Maćka który problem przedstawił w jakimś amerykańskim sklepie łuczniczym,  efektem było  info aby sprawdzić ustawienia w stosunku do karty tuningowej, była to kluczowa informacja. Łuk po ustawieniu nabrał mocy :) i 72#.
Jednym słowem wszystko może się zdarzyć a czym tańszy model tym łatwiej drobne  pomyłki na montażu.
Pozdrawiam Adam

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 24, 2008, 02:11:27 pm »
Witaj,

Miałem kiedyś ten model łuku. Popełniłem nawet jego recenzję:

http://www.cypher.home.pl/sekcjalucznicza/index.php?option=com_content&task=view&id=53&Itemid=37

Łuk powinien mieć następujące parametry:
- Rozstaw od osi do osi: 35,5?
- Wysokość naciągu: 7,75?

Pierwszą zatem rzeczą do wykonania z Twojej strony jest dokładne zmierzenie tych parametrów (z obu stron!). Nawet niewielka różnica spowoduje odchylenie krzywek i w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia łuku. Jeżeli rzeczywiście zauważysz taką różnicę, to możesz zniwelować ją poprzez odpowiednie skręcenie/rozkręcenie tego "rozdwojonego" kabla (yoke). Pamiętaj ATA=35,5"!!!!!

Górna i dolna krzywka muszą być w jednej osi (no, z tolerancją 1-2mm). I - uwaga!, nie musi to być oś łuku!. Niektóre konstrukcje już tak mają i bynajmniej nie jest to błąd.
Najważniejsze jest, by osie obrotu krzywek były absolutnie równoległe do siebie. Inaczej ramiona nie będą pracowały prawidłowo i istnieje ryzyko ich uszkodzenia (brrr, aż strach myśleć, co mogłoby się zdarzyć łucznikowi...).

Oczywiście do prawidłowego ustawienia łuku potrzebna jest prasa. Nawet przenośna (2 linki i śruba rzymska).

Powodzenia
Maciek




Lonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Dobrze zmontowany czy źle? prśba o opinie
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 26, 2008, 11:13:51 pm »
Witam

Podłączę się do tematu.
Mianowicie mam takie pytanie, ostatnio zmierzyłem sobie siłę naciągu łuku Bear truth 2 który fabrycznie powinien być ustawiony na 70lbs i 28'. Pomiar wykazał 30kg co daje około 66lbs. Biorąc pod uwagę to że ramiona są dokręcone praktycznie maksymalnie oraz to że w instrukcji pisze że zmiana długości naciągu "dzięki modułom" ( bynajmniej ja to tak rozumiem) nie powinna mieć wpływu na siłę naciągu, problem dotyczy tego czy to powinno tak być czyli 66lbs przy tej długości naciągu, czy też faktycznie coś jest nie tak?

pozdrawiam
Łuk: Mathews Monster 70#
Podstawka: NAP Quik Tune Smart Rest
Celownik: G5 Optix XR 2
Stabilizator: Doinker BF11
Peep: G5 Meta Magnesium