Ankieta

Czy chciałbyś zostać myśliwym-łucznikiem ?

Zdecydowanie mnie to nie interesuje. Wystarcza mi łucznictwo sportowe.
3D-tak, ale zabijać zwierzęta ? to chyba przesada.
Nie wykluczone, że łowiectwo spodobałoby mi się
Tak. Chciałbym
Zdecydowanie TAK. Chciałbym być współorganizatorem myśliwstwa łuczniczego w Polsce

Autor Wątek: Łuk w łowiectwie  (Przeczytany 389495 razy)

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 06, 2009, 01:15:04 pm »
Sprawa ma raczej postać węzła gordyjskiego.
Wnioski:
My siedzimy w temacie, więc sprawa wydaje się dla nas prosta i oczywista i dziwi nas tak duża rozbieżność w tym względzie ze zwyczajami w innych krajach, nawet w tej samej Europie.
W Polsce natomiast, łucznictwo jako sport niszowy, a tym bardziej - łucznictwo bloczkowe, a tym bardziej -  łucznictwo 3D - jest zajęciem mało popularnym. Łucznictwo terenowe dopiero przeradza się z piknikowej rekreacji w sportową dyscyplinę, niestety dalej super-niszową.
Więc o łucznictwie myśliwskim jak sądzę rozmawiać za wcześnie.
Tym bardziej, że kręgi łowieckie, które mogłyby skutecznie wspomóc lobbowanie modyfikacji prawnych - mówiąc najdelikatniej - prezentują raczej niechętną obojętność, wychodząc przeważnie z założenia, że każda zmiana obecnego stanu byłaby szkodliwa.
(chociaż myśliwi którzy mają stałe kontakty z kolegami z zagranicy - już coś na temat łowiectwa cięciwowego wiedzą i wykazują zainteresowanie)

Podsumowujac:
wcześniej czy później na pewno, ... ale jak widać wszystko w swoim czasie.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2009, 05:49:43 pm wysłana przez kissielec »

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 06, 2009, 03:56:52 pm »
Znaczy tak, jak napisałem: impuls sprawczy musi pójść od środowiska myśliwskiego. Chcemy przyspieszyć proces - zostańmy myśliwymi a potem sączmy naszą ideę w uszy współtowarzyszy broni. Palnej.
Pozdro.
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 06, 2009, 04:41:26 pm »
No tak, węzłów gordyjskich się nie rozwiązuje, tylko przecina... ;)
Co zatem należy uczynić by zasilić zielone szeregi leśnych strzelców:
http://www.pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=www.pzlow.pl&_PageID=120&_RowID=341&_CheckSum=-1610218618
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2009, 05:02:52 pm wysłana przez kissielec »

adamc1

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 06, 2009, 06:44:26 pm »
Węzły generalnie się rozwiązuje ( wiem GORDYJSKI ) .
W tym wypadku podoba mi się strzelanie do makiety zająca oczywiście poza tym że jest zrobiona ze stali. Może przygotowalibyśmy mechanizm do poruszania makiety według 

PRAWIDŁA STRZELAŃ MYŚLIWSKICH
NA ZAWODACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ PZŁ


§7.

   1. Urządzenie ruchomej makiety zająca powinno być wykonane z blachy (3,5 - 5,0 mm) tak, aby przedstawiała zająca w skoku, długość makiety - licząc od piersi do nasady omyka - winna wynosić 45 cm, a wysokość, mierzona na środku zapadki - 17 cm. W odległości 4 cm od początku makiety (na piersi makiety), wycinamy prostokątny poziomy otwór o wymiarach 16 x 12 cm, za którym znajduje się zapadka o 1 cm większa na wszystkich bokach od otworu i wykonana z blachy 4 mm. Sprężyny i urządzenie zwalniające wg uznania konstruktora.
   2. Makieta zająca musi być tak wyregulowana, aby zwalniała urządzenie sygnalizujące trafienie pod naciskiem 1 kg w każdym miejscu zapadki, jak również, aby przy strzałach z odległości 40 metrów nabojem dozwolonym do strzelania zająca, zaznaczała trafienie (wskaźnik zaznaczający trafienie z materiału koloru jaskrawego). Wskaźnik  zaznaczający trafienie nie może być widoczny przed strzałem.
   3. Makieta zająca powinna być ustawiona na urządzeniu poruszającym ją w taki sposób, aby odległość pomiędzy dolną jej częścią a poziomem gruntu lub belki wynosiła 14 cm. (Uwaga: poziom belki równa się poziomowi stanowiska).
   4. Makieta zająca porusza się w obu kierunkach na przebiegu, przechodząc jego długość 6 metrów w polu widzenia strzelca w czasie od 1,4 do 1,6 sekundy. Odległość od stanowiska do makiety wynosi 35 metrów.


i pobawimy się :)



Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 06, 2009, 07:16:22 pm »
A nie łatwiej będzie zrobienie podstawki poruszającej się po szynie oryginalnego zająca/dzika "strzelnicowego" wspomnianego w regulaminie, do której będzie montowana figura 3-D?

W ten sposób moglibyśmy - korzystając z mechanizmu strzelnicy myśliwskiej - używać dowolnej figury 3D w ruchu? Jeśli filozofuję, to mnie popraw Adamie.
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#

adamc1

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 06, 2009, 07:30:16 pm »
Jasne że łatwiej skorzystać z czegoś co istnieje ja miałem na myśli wykonanie urządzenia które da się zapakować do bagażnika lub wysłać jakąś spedycją do organizatora zawodów np teraz zawody będą w Grzybowie aby większa grupa mogła się cieszyć zabawką.
Kiedyś miałem ochotę sam zrobić takie urządzenie nabyłem nawet stosowny motoreduktor wraz z falownikiem oraz sterownikiem simensa (LOGO) zrobiłem koncepcję stacji napędowej stacji napinającej i wózka do montażu zwierzaka 3d oraz sterowania, ale już wydałem na podstawowe elementy równowartość nowego łuku i jakoś nie bardzo chciałbym w to inwestować dalej.
Wiec elementy leżą i czekają na to aż przyjdzie czas.
Wózek miał mieć możliwość poruszania się tam i z powrotem na długości do 20m
z regulowana prędkością ( nie pamiętam już jaką musiałbym sprawdzić jaki to motoreduktor mam przygotowany)

Herr Otto Flick

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 381
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 06, 2009, 07:54:27 pm »
Adam ja boję się zapytać co ty tam jeszcze masz  ;D

Pioter

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 347
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 06, 2009, 08:04:45 pm »
A nie boisz się, że poziom zaawansowania technologicznego tego zająca skłoni go do ucieczki i rozpoczęcia życia na własną rękę? Znaczy łapę...
Taka dzika sztuczna inteligencja...
A jak skuma, o co w tym wszystkim chodzi i zacznie polować na myśliwych?!?   :o
SŁ "GRYF" Szczecin. Noł chojt, noł siurlok
Piszę poprawnie po polsku

adamc1

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 06, 2009, 08:06:36 pm »
To dopiero będzie zabawa :)

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 09, 2009, 09:27:19 am »
 :D ;D
tylko nie wyprodukujcie mu również zajęczycy, bo sytuacja może się totalnie wymknąć spod kontroli...

ale poważniej - to taka zabawka na pewno byłaby niezłą ciekawostką na zawodach, mimo, że z łuku nie poluje się na zwierzęta w ruchu.

Nawet jeśli zwierzyna się porusza a jest w odległości skutecznego strzału, to powoduje się poprzez jakiś szmer lub użycie wabika - chwilowe zatrzymanie zwierzęcia, które w tym momencie zaczyna nasłuchiwać. I ten moment powinien wystarczyć do oddania precyzyjnego strzału.
Bardzo popularna metoda polowania z łukiem polega na tym, że:
strzelec zrasza płynami wabiącymi, gałęzie lub pnie w miejscu które upatrzył sobie do oddania strzału. Wabione akustycznie zwierzę, podchodzi w tę okolicę i podczas obwąchiwania tych miejsc - inkasuje strzałę.
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2009, 09:39:56 am wysłana przez kissielec »

adifri

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 74
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 09, 2009, 06:27:44 pm »
witam kolegow

bardzo mnie cieszy caly ten post:) siedzialem w stanach 3 lata i mialem mozliwosc uczestniczyc w polowaniu z lukiem  w stanie illinoiss. Sam jestem mysliwym i powiem szczerze ze oddaje swoj glos za tym by jednak dopuscic luk do polowan w Polsce. Uwazam, ze to naprawde piekne hobby a luk to swego rodzaju powrot do pierwotnosci:)

pozdrawiam
 adrian
Diamond Justice 2006 (70# single cam)
Podstawka opadająca RipCord
Celownik Red Head hunting 3piny
Strzały Easton St.Epic 300
Spust Scott

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 09, 2009, 06:42:27 pm »
Sam jestem mysliwym i powiem szczerze ze oddaje swoj glos za tym by jednak dopuscic luk do polowan w Polsce
Dzięki Adrian za Twój post.
Twoja pozytywna opinia - jako myśliwego, ma tutaj szczególne znaczenie
i...napawa optymizmem.
Pozdrawiam. 

radar1977

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 09, 2009, 10:57:20 pm »
Witam
Przeczytałem cały post i .................nasówa mi sie kilka uwag.
Fakt mało wiemy(my łucznicy) o plowaniu i łowiectwie-tak samo jak o wędkarstwie przy pomocy łuku.
Tak samo mało wiedzą mysliwi o łukach-patyk ze sznurkiem.Myslę że tym panom nie chce się potrenować a poza tym, PZŁ to organizacja bardzo elitarna do której bardzo trudno jest się dostać z zewnątrz(pomijam egzaminy państwowe itp).I ona tą elitarność chroni , poza tym posiadanie broni palnej w tym kraju to nadal oznaka statusu społecznego i znajomości............Więc nie dziwcie sie ze nie chcą nas dopuścić do polowania.Jak by nas dopuścili to i zaraz ktoś wyskoczy że chce polować z wiatrówki(tak tak z wiatrówki) albo z dzidy(tak tak z dzidą ,nożem, oszczepem poluje się).I jak to sie skończy?
Posiadam łuk myśliwski,bloczkowy, a czy chciąłbym polować?Niewiem.
A ilu z was chciałoby polować?

Nowotny

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 10, 2009, 10:37:23 am »
Ale bzdury!!!
Co z tego ze przeczytałes skoro nie zrozumiałes? :)
Fakt - mało wiecie o polowaniu - z tym trzeba się zgodzić w całej rozciagłosci.

1) Co niby ci "Panowie" mieli by trenować? I po co?
2) PZŁ to organizacja taka sama jak każda inna i nie ma najmniejszego problemu by się do niej dostać pod warunkiem spełnienia odpowiednich warunków które sa jasno sprecyzowane. (wiek, niekaralnośc za przestepstwa okreslone w Ustawie Prawo Łowieckie.)
3) Jak ta organizacja chroni te "elitarność" Mozesz sprecyzować?
4) Posiadanie broni w tym kraju nie jest zadną oznaka statusu społecznego.
Mozesz wyjaśnić jakiego to statusu społecznego jest oznaką? I jakich to "znajomości" tzba uzyc by ja miec?
5)Kto nie chce was dopuścic do polowania?

Jak dla mnie to bzdury, ale moze wy macie większą wiedzę na ten temat?

Adifri
A na co Ty chcialbyś polować w tym kraju z łukiem?

Hassassin

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 343
Odp: Łuk w łowiectwie
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 10, 2009, 10:45:57 am »
To ja odwroce pytanie:
Na co chcialbys Nowotny, aby NIE POLOWANO w Polsce z lukiem?
Łucznik wart jest tyle, co jego zapasowa cięciwa.

Bowtech Sentinel 60#
Barnett Ghost 410 185#