Autor Wątek: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris  (Przeczytany 12786 razy)

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 21, 2015, 09:44:49 pm »
Czyli sam sobie nie wylicze mocy łuku?
Na Dolnym ramieniu mam napisane
64"-XX(nieczytelne bazgroly) lbs.
68"-XX(nieczytelne bazgroly) lbs.
To może mieć coś wspólnego z mocą? Nie rozumiem tego opisu, do czego się odnosi.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 21, 2015, 09:51:04 pm »
Te nieczytelne bazgroły to właśnie jest istotne to naciąg w funtach
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 21, 2015, 10:12:52 pm »
Aha. Teraz jeśli popatrzeć na te bazgroly z punktu widzenia cyfr  :P to prawdopodobnie wychodzi :
64"-36lbs
68"-34lbs
To możliwe?
I o co tu chodzi?

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 21, 2015, 10:44:02 pm »
Aha. Teraz jeśli popatrzeć na te bazgroly z punktu widzenia cyfr  :P to prawdopodobnie wychodzi :
64"-36lbs
68"-34lbs
To możliwe?
I o co tu chodzi?

Tak.
Dane ramiona można zamontować do majdanów różnych długości uzyskując tym samym różne długości łuku (przynajmniej w łukach typu Polaris). Jeśli zamontujesz je do majdanu o długości 24 cale to będziesz miał łuk o długości 68 cali, który będzie miał znamionową (przy długości naciągu 28 cali) siłę naciągu wynoszącą 34 funty. Jeśli zamocujesz je do majdanu o długości 20 cali to będziesz miał łuk o długości 64 cale i sile naciągu 36 funtów.
1# = 1lbs = 1 funt = 0,454 kg
1" = 1 inch = 1 cal = 25,4 mm
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 22, 2015, 12:12:19 am »
Czy spin jest powiązany z długością? Chodzi mi tu o to czy istnieje możliwość dostosowania spinu i długości do określonego łuku aby wszystko było dobrze dopasowane. Bo z tego co widzę odpowiednia długość strzały do mojego łuku powinna wynosić 28" a spin 630. Tylko ze tam gdzie mam zamiar zamawiać przy spinie 630 długość sięga 31"

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 22, 2015, 01:04:58 am »
Warto mieć oprócz zestawu strzał opierzonych jeszcze dodatkowo ze dwie strzały bez lotek o takim samym parametrze ugięcia (spinie), długości i takiej samej masie grotu.
Proponuję lekturę opisu testu nieopierzonej strzały (ang. bare shaft tuning), np. tu: http://www.plaszowianka.fc.pl/articles.php?id=3&page=2. W skrócie polega to na tym, że strzały nieopierzone (bez lotek) powinny się grupować razem z opierzonymi w szerokim zakresie odległości. Ja robię testy na odległość do 30 m choć można i więcej. Za pomocą testu ustala się wysokość siodełka i parametry strzały.
Skracając strzałę usztywniamy ją, wydłużyć się nie da  ;) - można ją wymienić. Zwiększając masę grotu zmiękczamy strzałę, zmniejszając masę grotu usztywniamy ją.
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Munin

  • Gość
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 22, 2015, 09:27:18 am »
Czy spin jest powiązany z długością? Chodzi mi tu o to czy istnieje możliwość dostosowania spinu i długości do określonego łuku aby wszystko było dobrze dopasowane.

I tak i nie. Spine to fizyczna pojęcie mówiące o giętkości promienia i mamy dwa rodzaje spine-ów.
- Spine Statyczny to ten gdzie mamy promień na którym jest podany jego parametr ugięcia 500, 630, 360.
- Spine Dynamiczny to ten który jest w gotowej strzale która ma swoją długość, jest obciążona z jednej strony grotem a z drugiej lotkami. Taki zestaw im dłuższy tym miększy bo jest rozpatrywany jako całość od dna nasadki do czubka grotu. Żeby było śmieszniej to spine dynamiczny występuje również w łuku i do niego właśnie dobiera się "dynamikę" strzały.

Bo z tego co widzę odpowiednia długość strzały do mojego łuku powinna wynosić 28" a spin 630. Tylko ze tam gdzie mam zamiar zamawiać przy spinie 630 długość sięga 31"
Długość strzały dobiera się do fizycznych proporcji łucznika, do jego stylu strzelania, rodzaju grotu (myśliwskie wymagają trochę dłuższych strzał), rodzaju łuku (naturalne niektóre nie lubią naciągu dłuższego niż X). W Twoim wypadku jak już pisałem tu http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=6006.msg59699#msg59699 długość naciągu wynosi 29 cali a nie 28. Sam sobie oblicz podstawiając do wzoru
Długość strzały jest dobierana indywidualnie i jak już się trochę ostrzelasz będziesz wiedział o co w tym chodzi, to co podaje sprzedawca to jest odcinkiem na jaki dane promienie kroi fabryka i nie dostaniesz takiego promienia w dłuższym odcinku. Jaco ma krótkie (wybacz Jacku) łapki albo taką technikę  i jeśli dobrze pamiętam strzela on ze swojego bloczka strzałami o długości 27.5" i parametrze 500.

Sprawa testów wszelakich moim zdaniem powinna nie dotyczyć początkujących gdyż do każdego z nich wymagana jest jakaś powtarzalność, w przypadku początkujących jedyne co należy zrobić to postawić przyszłego łucznika 10m przed tarczą i zalecić wystrzelenie na tej odległości łącznie około tysiąca strzał aby następnie zwiększyć dystans.

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 22, 2015, 09:45:04 am »
Ja długość naciągu mierzyłem przy pomocy metra i drugiej osoby, naciagnalem łuk do odpowiedniej odległości i druga osoba zmierzyla odcinek od tyłu łuku do napietej cieciwy. A do wyniku dodałem jeszcze 5 cm

Rozumiem że mam zamówić strzały z fabrycznym spinem 630 i kazać przyciąć strzałę do 29"

Munin

  • Gość
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 22, 2015, 10:04:54 am »
To te 184 cm o których pisałeś to jest Twój rozstaw czy rozstaw +5 cm?

Sprzedający dał Tobie całkiem znośną propozycję z rozwiązaniem. Pierwsze strzały zazwyczaj mają krótki żywot. Ja swój pierwszy tuzin w większości przestrzeliłem czy połamałem trafiając w nie innymi strzałami bo za dużo na raz z bliskiej odległości pakowałem do jednego celu czy nie trafiając w cel i uderzając w kamienie. Tylko jedną zgubiłem ale to zasługa strzelania z dostosowanej do umiejętności (bliskiej) odległości.

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 22, 2015, 10:37:34 am »
Nie. 184 to czysta długość.

Zależy mi na wyborze odpowiednich strzał bo szanuje swoje pieniądze i czytałem że strzały są nawet ważniejsze od łuku

Munin

  • Gość
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 22, 2015, 01:19:03 pm »
Już na karbonie zyskasz bo jest bardziej powtarzalny niż drewno czy bambus. Myślę że 570 dłuższa o 2 cale od wyliczonej długości naciągu będzie dobrze latać. Tym bardziej, że sportowy naciąg jest troszkę krótszy od wyliczonego, dynamicznie strzały powinny być dopasowane dobrze do Twojego zestawu. Teraz tylko stanąć i strzelać.

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 22, 2015, 03:26:44 pm »
Nie lepsze 630 z długością 31"
Albo 750 z długością 30"?
od 570 z 32"? (Czyli aż o 3-4 cale większe od mojej długości naciągu)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2015, 05:16:19 pm wysłana przez DrIuS »

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 23, 2015, 02:26:58 pm »
Ostatecznie wybrałem strzały Eston Inspire 750 o długości 30". Spin taki jak Shaft selector wskazywał a, długość większa o jakieś 2 cale powinna być dobra.

Dziękuję wszystkim którzy poświęcili czas by mi pomóc, dzięki wam zyskalem wiele doświadczenia i wiedziałem jak wybrać dobre strzały.

Niech wasze luki trwają wiecznie, a strzały zawsze trafiają do celu i wesołych świąt ☺

Munin

  • Gość
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 23, 2015, 03:30:08 pm »
Hmm dość odważny wybór. Według shaft selektorow będą za miękkie, według kalkulatorów spine dynamicznego za twarde. Moim zdaniem do Polarisa powinny być spoko tym bardziej , że Polarisy mają półkę głęboką ale nie jest to centershot. Mniejsza ... Daj znać jak się to Tobie sprawdza, zdjęcia i filmy ze strzelania mile widziane :)

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 23, 2015, 03:33:06 pm »
Ostatecznie wybrałem strzały Eston Inspire 750 o długości 30". Spin taki jak Shaft selector wskazywał a, długość większa o jakieś 2 cale powinna być dobra.

 ☺

Nie wiem skąd je wziąłeś, bo Easton Inspire 750 produkowane są z maksymalna długością promienia 29,5".
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.