Autor Wątek: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris  (Przeczytany 12788 razy)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 20, 2015, 09:39:31 pm »
To sugeruję się nauczyć bo bez nich daleko nie zajdziesz ;) Jak również wykazanie odrobiny wysiłku w celu znalezienia odpowiedzi przed zapytaniem na forum po raz "x" o to samo. Ok proponuję skończyć ten temat.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2015, 09:50:36 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Munin

  • Gość
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 20, 2015, 09:52:07 pm »
No cóż... w cywilizowanych krajach za te i inne rzeczy odpowiadają trenerzy i początkującego zawodnika guzik to interesuje on ma za zadanie jedynie strzelać i między treningami ćwiczyć. W Polskich realiach to albo klubów nie ma albo są za drogie i dlatego tego typu akcje będą się powtarzać nawet jak będzie zaczepiony post z informacjami jak to czy tamto zrobić, wyliczyć, dobrać to postów niewiele mniej dzięki temu pojawiało się będzie.
Jaco ma rację, temat został wyczerpany.

TreQ

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 265
    • XMS Multigaming
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 21, 2015, 09:19:58 am »
AyE!

Panowie. Nie spinajmy się. Forum służy między innymi do uzyskania informacji na swoje pytania. To że te odpowiedzi były udzielane zylion razy, w różnych konfiguracjach jest mało ważne. A co do przyklejenia tematu z definicją podstawowych pojęć i wzorów wcale nie jest głupim pomysłem.

A co do Twoich pytań:
recurve - refleksyjny, rodzaj łuku jakiego używasz. (inne opcja compound - bloczkowy )
draw lenght - DL, wysokość cięciwy. Odcinek pomiędzy krawędzią majdanu a cięciwą. Optymalny określony przez producenta łuku. Zachowanie tego parametru jest ważne przy powtarzalności strzelania.
spine - parametr ugięcia strzały (im większy spine tym bardziej strzała jest giętka) patrz --> Paradoks łucznika

Pozdrawiam!
Ludzie kiedyś byli bliżsi sobie... Musieli. Broń nie niosła tak daleko.
Dzidownica: Samick Polaris 30# 70" Dzidy: Easton Inspire 630
FB: Grupa Łucznicza "Sagittarius"
www.lucznicy.dl.pl - Mapka łuczników

Munin

  • Gość
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 21, 2015, 10:35:52 am »
Tu nie chodzi o spinanie się tylko o bicie piany troszkę bez sensu, dwie strony postów natłuczone na temat jednego parametru strzał. Ja nie widzę przeszkód w udzielaniu informacji ale chętniej się odpowiada kiedy widać, że pytający odrobił "zadanie domowe" i tylko szuka potwierdzenia tego co mu wyszło bo nie ma zaufania do tego czy dobrze zrozumiał to co przeczytał i wywnioskował.

spine - parametr ugięcia strzały (im większy spine tym bardziej strzała jest giętka) patrz --> Paradoks łucznika
Tu byłbym ostrożniejszy nieco, strzały karbonowe i ich parametr ugięcia jest podawany jako tysięczne części cala o jaki ugiął się promień strzały pod określonym obciążeniem (1.92 funta przy podporach ustawionych na 28"). I tak numer 500 mówi nam, że promień ugiął się 0.5", 350 informuje nas o ugięciu promienia o 0.35", natomiast 1200 ugiął się o całe 1.2". Czyli im numer większy tym miększy promień.

Drewno natomiast podawane jest odwrotnie, im wyższy numer tym "twardszy" promień i tam numer spinu jest skutkiem dzielenia rozstawu podpórek (26") przez wysokość ugięcia w wymiarze ułamku dziesiętnego. Czyli promień ugiął się pod obciążeniem (2 funty) o 0.5" to jego numer spinu to 52#, jak ugiął się 1" to jego numer spinu to 26#.

Aluminiaki ... dla mnie zagadka dobrze, że producent podaje coś więcej niż cztery cyfry z których jedynie wynika grubośc promienia i grubość ścianki bo bym się nigdy w tym nie połapał :P
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2015, 10:38:06 am wysłana przez Munin »

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 21, 2015, 03:06:10 pm »
Wracając do mojego tematu. Zadzwonilem do sklepu podałem im siłę naciągu(15kg) i na tej podstawie doradzili mi strzały 570 Eston Inspire z długością 32"
Zapytałem się także o przycinanie. Na co sprzedawca odpowiedział: ze nie ma sensu ich przycinać bo strzały ulegną utwardzeniu i to wpłynie na parametry.

Powinienem zaufać sprzedawcy i kupić strzały z określonymi parametrami przez niego?

ps:
Skierowane do adresatów "nie pomocnych" odpowiedzi
Przepraszam że napisałem cokolwiek i liczyłem na pomoc kogoś kto ma doświadczenie, myślałem że forum jest właśnie od tego. Jeśli komuś szkodzi pomóc, bo ceni swój czas bardziej niż odrobinę bezinteresownej pomocy. To po co w ogóle czyta ten temat i udziału bezsensownych odpowiedzi?

Zdaje sobie sprawę że prawdopodobnie mógłbym uzyskać informację na mój temat z innych źródeł niż obecne. Lecz forum też służy od tego, a uzasadnienie dlaczego wybrałem ta metodę znajduje się w pierwszym poście.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2015, 04:01:24 pm wysłana przez DrIuS »

Munin

  • Gość
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 21, 2015, 04:02:58 pm »
I sprzedawca rozwiązał problem z przycinaniem, dostaniesz dłuższe sztywniejsze strzały żeby spine dynamiczny pasował do Twojego łuku i długości naciągu :) Jest to dla sprzedającego szczęśliwsze rozwiązanie bo ma mniej roboty, jakby przyciął musiałby dać miększe promienie. W sumie to poza długością teoretycznie nie zauważysz różnicy a za sztywne strzały na początek to chyba nawet lepiej niż za miękkie.

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 21, 2015, 05:14:29 pm »
A mówiłem od samego początku że najlepiej w sklepie doradzą ;)
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

TreQ

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 265
    • XMS Multigaming
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 21, 2015, 05:22:55 pm »
AyE!

No i mamy odpowiedzi :) ale tak swoją drogą powtórzę: pomysł z umieszczeniem FAQ na przyklejonym poście w tym dziale jest więcej niż OK.

Pozdrawiam!
Ludzie kiedyś byli bliżsi sobie... Musieli. Broń nie niosła tak daleko.
Dzidownica: Samick Polaris 30# 70" Dzidy: Easton Inspire 630
FB: Grupa Łucznicza "Sagittarius"
www.lucznicy.dl.pl - Mapka łuczników

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 21, 2015, 05:26:38 pm »
A mówiłem od samego początku że najlepiej w sklepie doradzą ;)

Czyli mam posłuchać sprzedawcy czy w waszych odpowiedziach jest ironia?  ;D

Takie pytania pojawiło mi się ponieważ może jestem zielony ale wydaje mi się że parametry strzał nie wybiera się tylko do siły łuku. A dłuższe strzały mają wpływ na jakość strzelania, ponieważ każdy centymetr strzały wystający poza tylną część łuku jest dodatkowym obciążeniem

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 21, 2015, 06:32:22 pm »
Weź to na logikę. Jak trzymasz w ręce cały ołówek to idzie go wygiąć i złamać. Spróbuj wygiąć 1/8 ołówka. To samo jest ze strzałą. Spine strzały jest podawany dla ugięcia promienia strzały na odcinku 28". Jak promień jest dłuższy to strzała "robi się bardziej miękka".

Reasumując aby dobrać strzałę musisz znać siłę łuku przy Twojej długości naciągu i samą długość naciągu. Za długa strzała to niepotrzebna masa którą napędzasz i będzie problem z używaniem klikera. Za krótka będzie spadała z podstawki. Do długości promienia dochodzi grot i nock który musisz uwzględnić w długości. Masa grotu też zmienia parametr spine. To tak jakbyś chciał ręką uderzyć firanę....a później ścianę. Masa ma znaczenie i niewątpliwie czujesz kiedy ręka ci się bardziej ugnie. To samo jest z promieniem strzały.

Dlatego właśnie polecam amatorom takim jak ja dobór sklepowy. Mają odpowiednie oprogramowanie. Jak podam ile ma mieć cała strzała długości i jaką mam siłę łuku przy moim naciągu określą spine...i wykonają strzałę o odpowiedniej długości promienia...masie grotu tak że wyjdzie to co chcę.

Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Munin

  • Gość
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 21, 2015, 07:09:28 pm »
Należy rozróżnić spine statyczny czyli taki jaki jest podawany do promienia i spine dynamiczny czyli taki jaki występuje w gotowej strzale. Spine dynamiczny dobiera się do łuku i parametrów łucznika. Można robić różne cuda ale to zawsze jest coś kosztem czegoś. Jak wspominał Tomasz klikera już nie użyjesz, jak przytniesz promienie tak żeby pod kliker pasowało to będą za twarde do tych ramion o jakieś 10lbs. Ogólnie będą działać dobrze w szczególności na zewnątrz.

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 21, 2015, 07:25:34 pm »
Reasumując aby dobrać strzałę musisz znać siłę łuku przy Twojej długości naciągu[...]
Jak coś takiego obliczyć? TreQ o tym pisał ale nie zrozumiałem go.

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 21, 2015, 08:04:07 pm »
Siłę łuku można zmierzyć wagą taką jak np do ryb. Byle da sie ją zahaczyć o cięciwę. A normalnie przyjmuje się że jak na Twoim łuku piszę np. #30 to każdy następny cal naciągu powyżej 28 cali daje #2.


Czyli jak łuk #30 naciągasz 30 cali to jego siła wynosi #34

Tu masz przykład gotowego dynamometu: http://sklepluczniczy.pl/narzdzia-do-tuningu/2290-dyamometr-decut-bow-scale.html


Idzie znaleźć tańsze na allegro.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2015, 08:13:10 pm wysłana przez Tomasz Ryszka »
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

DrIuS

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 21, 2015, 08:54:43 pm »
A co oznacza #? Już się z tym oznaczeniem wielokrotnie spotkałem, a nigdzie nie mogę znaleźć jego rozumienia.

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Parametry strzał do mojego łuku Samic Polaris
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 21, 2015, 09:05:34 pm »
Klikera w polarisie nie będzie raczej montował nawet tam nie ma miejsca na kliker znaczek ten #oznacza funty jak kupi dłuższe strzały delikatnie i walnie parę razy w kamień to się grot do środka wbije i i tak trzeba będzie przyciąć i wkleić jeszcze raz
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos