Autor Wątek: Wymagający Łuk  (Przeczytany 10112 razy)

OlympicWarrior

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Wymagający Łuk
« dnia: Listopad 23, 2015, 08:52:47 pm »
Witam. Jestem tutaj nowy, konto założyłem przed chwilą. Co do tematu - jestem dość wymagającą osobą, mianowicie, zależy mi, by łuk był długi (70") i mocny (ok. 30kg. naciągu) . Jestem raczej silnym człowiekiem, więc myślę, że dam sobie z tym radę. Co do samego łuku, zależy mi również, żeby był refleksyjny, wytrzymały (żeby się nie połamał po kilkunastu strzałach). Mój przedział cenowy to - 1000 zł. Bardzo proszę, o nie udzielanie odpowiedzi, typu:
-Nie odpowiem Ci na pytanie
-Pytanie jest dziwne
-Musisz dokładniej się określić
Proszę o same konkrety. Dodam, że łuk może być złożony.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2015, 09:20:11 pm »
30 kilo na pierwszy łuk? Odradzam. Chyba że miałeś na myśli funty.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2015, 09:23:53 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


OlympicWarrior

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2015, 09:42:30 pm »
Jak wspomniałem  jestem dość silną osobą, a zależy mi na łuku "zabójczym" . W takim razie jaki łuk polecasz?

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2015, 09:46:17 pm »
Za tysiąc można już pomyśleć o metalowym majdanie i ramionach ILF które można wymieniać na silniejsze, nie polecam nic ponad 32 funty na początek może być majdan Samick vision x, albo sf axiom plus l który jest już z podstawką i buttonem do tego jakieś ramiona np cartel cięciwa celownik i może nawet na jakiś tani stabilizator wystarczy za 1000 da się złożyć coś klasycznego a jak ci się ramiona zrobią za miękkie to kupisz sobie za niewielką kwotę mocniejsze
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

TreQ

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 265
    • XMS Multigaming
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2015, 09:55:26 pm »
AyE!

Konkrety? OK 30 kilo to 60 funtów mniej więcej. Na początek - jak napisałeś na pierwszy łuk to za dużo. Dlaczego? A no dlatego przyjacielu że nie będziesz w stanie z niego skutecznie celować. Nie wspominając już  o możliwości przeciążenia swojego organizmu (zwróć uwagę że do naciągania łuku używa się mięśni które zazwyczaj nie są najsilniejsze, mimo chodzenia na siłownię). Zakup coś lżejszego myślę że 22 - 26 funtów będzie optymalne. Opanuj podstawy - postawę, technikę naciągania, kotwiczenia i technikę celowania. Jak to zrobisz kup mocniejsze ramiona np. 40#

PS.
Każdy z łuków jest "zabójczy". Nawet z 22# można spokojnie coś ustrzelić / zrobić poważną krzywdę. Liczą się groty, słabe łuki nie poradzą sobie z ciężkimi grotami :) No i spine strzał też się liczy... No ale to już inna bajka.

Pozdrawiam!
Ludzie kiedyś byli bliżsi sobie... Musieli. Broń nie niosła tak daleko.
Dzidownica: Samick Polaris 30# 70" Dzidy: Easton Inspire 630
FB: Grupa Łucznicza "Sagittarius"
www.lucznicy.dl.pl - Mapka łuczników

OlympicWarrior

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2015, 10:25:03 pm »
Chłopaki, czyli koniec końców, jaki to miałby być łuk? Jaki majdan i ramiona? Ufam Waszemu doświadczeniu, więc zrezygnuję z 30kg. i myślę, że dla mnie odpowiedni by był  ok. 22 kg. Tylko podajcie mi konkret. Konkretny zestaw. Strzelałem trochę z luku o naciągu 15 kg. i było lekko. Technika opanowana, trafiałem w butelkę z odległości 15-20 m. Podkreślam - długość łuku 70" oraz minimalna moc 20 kg.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2015, 10:34:42 pm wysłana przez OlympicWarrior »

TreQ

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 265
    • XMS Multigaming
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2015, 11:06:12 pm »
AyE!

20kg to 40 funtów. To dużo. A konkrety? Zestawy proszę:
1.Samick SHT
2.Cartel Fantom

Generalnie, każdy majdan ma wymienne ramiona. Więc znajdujesz ładny majdan i dokupujesz do tego ramiona o odpowiedniej mocy. Na przykład TAKI majdan i TAKIE ramiona. Do tego cięciwa, strzały i komplet ochraniaczy. Powinieneś zmieścić się w 1000.

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2015, 11:08:59 pm wysłana przez TreQ »
Ludzie kiedyś byli bliżsi sobie... Musieli. Broń nie niosła tak daleko.
Dzidownica: Samick Polaris 30# 70" Dzidy: Easton Inspire 630
FB: Grupa Łucznicza "Sagittarius"
www.lucznicy.dl.pl - Mapka łuczników

Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2015, 11:48:46 pm »
Z tymi 30kg jakbym wcześniej zauważył post to pierwsza myśl... Właśnie widzimy przyszłego kalekę... Można być "Pudzianem"Ale nawet jemu na początek poleciłbym nie więcej niż 35# xD ...a jak chcesz więcej niż 40# strzelać to może jakiś hunterek łuk... bez celowników i innych bajerów... zważając na nick to jeśli myślałbyś niby o strzelaniu turniejowym to 44# to max i chyba nikt więcej tam nie używa...
http://www.sklep-robinhooda.pl/luk-samick-deermaster-clear-fieldbow-45-60-duplikat-1.html co do huntera... ale to zmiana kategorii tematu wychodzi
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2015, 11:52:07 pm wysłana przez Tomasz_R »
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#

Munin

  • Gość
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2015, 11:57:45 pm »
Zacznijmy od początku, nie widziałem do łuków klasycznych ramion o mocy 30kg (tak btw to jest ponad 65 funtów), do "tradycyjnych" TD hunterów a i owszem ale to wtedy nie ten dział.
Zrób test, weź sprężynową wagę wędkarską czy inną która wytrzyma wagę 50 kg i spróbuj ją naciągnąć kilka razy a niech ktoś z boku się przyjrzy ile na niej wyciskasz. Potem przemnóż to przez średni trening czyli razy 150-300 w seriach po 5-10 strzał i będziesz miał ogół podstawowej wiedzy na temat tego co potrzebujesz :D

OlympicWarrior

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 24, 2015, 04:24:17 am »
Bardzo spodobał mi się tan Cartel Fantom. Na Samicka SHT zwróciłem uwagę trochę wcześniej, to właśnie on przekonał mnie do 30 kg. naciągu, ponieważ widziałem, jak dziadek strzela z tego naciągu w tym łuku, a strzały leciały niczym błyskawica. Ale jest według mojego gustu za krótki. Czyli jeżeli z czasem będę miał potrzebę zwiększyć moc, to w tym Fantomie zwyczajnie wymienię ramiona na mocniejsze, bez ryzyka, że coś się złamie? Majdan to wytrzyma? ... To mówicie chłopaki, że nawet na Olimpiadach zawodnicy używają łuków maks 44# ? Widziałem, jak strzelają na 70m. Czy taka moc wystarczy spokojnie, by strzelić na ten dystans celnie?
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2015, 04:45:49 am wysłana przez OlympicWarrior »

KAZIU

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 539
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 24, 2015, 04:49:41 am »
Dokładnie nikt nie strzela z mocniejszych łuków klasycznych niż 44# i tak będziesz mógł tylko dokupić inne ramiona i strzelać dalej co do 70m to długa droga zanim zaczniesz trafiać na taki dystans. Oprócz majdanu cartel fantom w budżecie zmieszczą ci się jeszcze jeśli chodzi o majdan Samick vision x, SF axiom +L, kap winstorm tutaj ma giełdzie ktoś ma na sprzedaż majdan Samick vision że stabilizatorami celownikiem podstawką i buttonem za 550 dasz 270 za ramiona i można strzelać
Pse stinger extreme 70#
Fuse cybex XT micro
Ripcord sos

Munin

  • Gość
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 24, 2015, 11:01:33 am »
Dokładnie nikt nie strzela z mocniejszych łuków klasycznych niż 44# i tak będziesz mógł tylko dokupić inne ramiona i strzelać dalej co do 70m to długa droga zanim zaczniesz trafiać na taki dystans.
Z tymi 44 funtami to nie jest tak do końca prawda ale wersji, że nie ma mocniejszych ramion niż 44# się trzymajmy
https://www.youtube.com/watch?v=q94YZ6HVQE8
Za daleko masz do mnie bo dałbym Tobie do łapek kilka łuków i pomachałbyś sobie chwilkę. Nie masz gdzieś w swojej okolicy klubu łuczniczego czy jakiegoś łucznika który dałby Tobie ponaciągać jakiś swój łuk?
Co do dziadków strzelających z 30 kg łuków to nie ten pierwszy i nie jedyny, znam kilka babć które strzelają z mocniejszych łuków niż ja kiedykolwiek byłem w stanie naciagnąć. Nie chciałbym takiej w łapki wpaść bo rozszarpałaby jak młode kocię :D

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 24, 2015, 04:20:29 pm »
Kurcze jak bym siebie widział  ;D Jak masz możliwość to podjedz do jakiegoś sklepu / klubu i postrzelaj chwile. Ja byłem "chojrak" od razu chciałem 40# przeszło mi dopiero jak strzeliłem z 40. Stwierdziłem ze jednak 30 - co potem okazało się tez błędem. No ale każdy od razu myśli że jak troszkę ćwiczy to da radę.
Niesetny przy naciąganiu pracują mięśnie których raczej nie ćwiczysz.
Samick Polaris 70" 36#

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 24, 2015, 05:54:35 pm »
co do 70m to długa droga zanim zaczniesz trafiać na taki dystans
Zgadzam się.

Ja strzelam z Ragim Impali - czyli kategoria barebow i traditional (zależnie). Można pokusić się o założenie celownika (są gwinty) ale na b. krótkich dystansach celownik chowa się za majdanem bo okno w tym łuku jest za niskie (jest to typ hunter/field przeznaczony do strzelania bez celownika). Ramiona max. 60# można założyć, min. 30#. Z racji tego, że w turniejach Field/3d odległości są do 45m dla tej kategorii to na większych nie strzelam. 45m trenuję sporadycznie, głównie po to, żeby wiedzieć jak celować z takiej odległości. Normalnie do treningu strzelam na 30m, ostatnio na 18m. Przy 45m jest więcej łażenia niż strzelania i wydaje mi się, że duże odległości szybko się nudzą ;-)
Kolejna sprawa, jeżeli przykładowo przy 10m rozrzut/skupienie masz np. 20cm (koło o fi 20cm i w nim mieszczą się zawsze wszystkie strzały), to z twierdzenia Talesa wychodzi, że przy 30m będziesz miał 60 cm, a przy 70m - 140cm  :o. Zatem spora część strzał będzie mijała tarczę i lądowała w trawie. Jak nie masz jakiegoś strzałochwytu (maty albo jakiegoś nasypu z ziemi) to strzały możesz szukać nawet kilkadziesiąt metrów za czy przed tarczą, a mają one to do siebie że wbijają się wtedy doskonale poziomo - pod trawą, piaskiem itp., więc bardzo trudno je znaleźć. Sporo czasu trzeba będzie więc poświęcić na szukanie strzał lub trzeba się będzie liczyć z dodatkowymi wydatkami na zakup nowych.
Obstawiam na początek nie więcej niż 30# naciągu i małe odległości np. do 20m - raczej dla treningu postawy. Jak skupienie będzie odpowiednie to można zwiększać odległości. Na początek też mogę zalecić używanego Polarisa albo coś w tym guście - łatwo kupić i łatwo sprzedać.
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

OlympicWarrior

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Wymagający Łuk
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 24, 2015, 07:01:46 pm »
Zatem, sugerując się Waszymi poradami przyjaciele, postanowiłem, że zakupię Fantoma. Z czasem, jak przyjdzie technika i siła, dokupię mocniejsze ramiona. Póki co, 40 funtów powinno wystarczyć. Obiecuję, że nagram filmik zdający relacje ze strzelania :) Myślicie, że ten łuk to najlepszy wybór?
P.S
W sumie jakby nie patrzeć, z takiego łuku można też polować. Jakbym się podkusił, to bym go pomalował sprayem na kolory "łowieckie"
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2015, 08:08:22 pm wysłana przez OlympicWarrior »