Autor Wątek: Podstawka blaszkowa  (Przeczytany 11327 razy)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 31, 2016, 12:58:35 pm »
Sipap chodzi raczej o rozstaw blachy a nie jej sztywność. Gruba strzała łatwiej spada niż cienka, na tej samej blaszce podobnie jak Tomek problemy miałem tylko z grubasami. Na treningach wszystko było pięknie, spadało raz na 30-50 strzałów ale na zawodach przy odrobinie stresu jak mi spadła strzała gdy zostało ostatnie 30 sekund to było nieciekawie. Moim zdaniem dobrze mieć 2 blachy o różnym rozstawie i sztywności (do halówek i outdoor) co przy BTK się zupełnie nie sprawdza.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2016, 01:12:31 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 31, 2016, 02:23:21 pm »
No ja  wiem ,że chodzi o rozstaw. Ale ta blaszka 0.12 oprócz tego,że jest sztywniejsza to ma właśnie większy rozstaw. Nie wiem,czy dobrze zrozumiałem Ciebie i Tomka,ale Wy zdaje się strzelacie z tej samej blaszki zarówno strzałami halowymi jak i outdoor i zapewne jest to blaszka 0.10 . Jeżeli jest inaczej to sorry.
Ja do grubasków zakładam blaszkę 0.12 która oprócz tego,że jest sztywniejsza to ma jeszcze wiekszy rozstaw. A 0.10 bedę używał do outdoorowych VAP-ów.
Tylko nie bardzo rozumiem,dlaczego ma to się nie sprawdzać przy BTK? Przecież w regulaminie nie ma nic o zakazie zmiany blaszek (czy jakiejkolwiek) modyfikacji sprzetu),czy strzelaniu dwoma rodzajami strzał.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 31, 2016, 06:39:16 pm »
Regulamin BTK zabrania jakichkolwiek serii próbnych pomiędzy 18 i 50m dla mnie zmiana blachy ustawianie tego wcześniej osobno na 50m osobno na 18m a w połowie znów zmieniać blachę było bez sensu. Wole nic nie grzebać tylko po prostu zmienić strzały i nie przejmować sie tym czy czasem nie mam za szerokiej blachy i czy mi strzała nie spadnie z za wąskiej. Zdecydowanie za dużo pierniczenia się ze zmianą blachy jest.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2016, 06:41:06 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 31, 2016, 07:46:01 pm »
A,teraz rozumiem już o co Ci chodziło z tą nie przydatnością do BTK. Jednak nie do końca się z tym zgadzam. Blaszkę o szerszym rozstawie będę używać tylko do strzelania na 18m. Wystarczy przestrzelać tylko tę odległość na szerszej blaszce,zaznaczyć na celowniku. Resztę odległości strzelam na powietrzu strzałkami cieńszymi,lżejszymi i do nich używam cieńszą blaszkę.
Tym bardziej jak nie można wykonywac serii próbnej przed drugą serią,to lepiej ją strzelać na blaszce która jakby jest dedykowana pod określony typ strzał. A sama wymiana blaszek to 30 sekund i po sprawie.
Ale rozumiem Twoje obiekcje co do tego,bo ja też za bardzo nie lubię pierniczyć się z ustawieniami podczas strzelania.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

oldolo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
    • http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=38
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 02, 2016, 12:23:36 am »
Zastanawiam się czy warto dokupić blaszke 0.12. Kolega sipap248 pisał, że ma zamiar zrobić test papierowy a jest posiadaczem blaszek 0.10 i 0.12 i tu napisze o co mi chodzi i nie  ogarniam przytym czy wogule warto zawracać sobie tym głowę. :) Mam nadzieję że mi to wyjaśnicie.
 Podstawkę z blaszką 0.10 ustawiłem pod strzały tarczowe 31" spin 340 waga 525 grain i przez papier wychodzi piękna gwiazdka z 2,...5 i 10m dalej zabrakło chęci. Na 18 m strzela się powtarzalnie i nic dziwnego nie zauważyłem

W niedzielę zabrałem dodatkowo strzałę lżejszą 29" spin 375 waga 448 grain lotki 9,5 cm w obu przypadkach i pyknąłem przez papier gdzieś z 8 m łuk 60#
Rozdarcie papieru wyszło 2,5 cm na prawo na godzinie 13:30, żałuje że nie wziąłem jeszcze lżejszych strzał..

 I tu ciekawi mnie co pokaże papier na blaszkach 0.10 i 0.12 strzelając np strzałą  ciężką przez obie  . Obstawiam że jednak blaszka 0.12 jest potrzebna chociaż zakresy wagowe pomiędzy nimi nie są wcale takie duże.
Rozsądek nakazuje ustawiać przeciążoną blaszke 0.10 pod strzały ciężkie na 18 m bo mniej czasu na stabilizację.
Ja właśnie tak zrobiłem a jak wy to robicie koledzy ?


« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2016, 12:45:46 am wysłana przez oldolo »
Andrzej T

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 02, 2016, 05:53:22 am »
Pod każdą strzałę musisz ustawić podstawkę, nie ma jednego uniwersalnego ustawienia. Przy takiej wadze strzał korzystałbym tylko z blachy 0,012. Jaki masz model podstawki, da się ustawić kąt pochylenia blachy?

To widział?
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2016, 06:00:34 am wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

oldolo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
    • http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=38
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 02, 2016, 07:47:09 am »


To widział?


Widział  :) mam kilka podstawek wcześniej miałem założoną opadającą nap quik tune 2100 teraz ze względu na chęć popykania z blaszki kupiłem spod hogg rover. Wcześniej miałem strzały lżejsze, ustwiałem strzelałem jak się zużywały dokupywałem podobne i tak zleciało osiem lat przygody z łukiem ....no nie tylko z łukiem strzelałem zawody pucharowe hft z wiatrówek. Teraz jednak łuk  ;D
Andrzej T

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 02, 2016, 08:40:16 am »
To jak na drugiej strzale masz rozdarcie na 13:30 to najprostrze co możesz zrobić to:

1. Podnieś podstawkę do góry (jeżeli te strzały o spinie 375 mają mniejszą średnicę od tych 340 - zakładam, że to alusy)
2. Następnie przesuń podstawkę w lewo o jakiś 1mm na początek

Generalnie najpierw eliminuje się rozdarcia pionowe, potem poziome. Tutaj masz lekką kombinację obydwu. Standardowe, gdy zmienia się strzały.

Np. poniżej masz przykład. Po prawej strzała Beman MFX 29 cala z grotem 100 grains, po lewej z grotem 125 grains ta sama strzała.



Ja podchodzę do tematu inaczej. Tzn. ustawiam podstawkę w poziomie idealnie do linii środka majdanu (no tak +/- 0,2mm). W pionie tak aby strzała na niej oparta miała idealny poziom. Resztę kręcę albo control/buss cable albo yokami. Następnie ustawiam celownik w poziomie (lewo-prawo) z 4m strzelając w środek linii o grubości 5-6mm. Efekt jest taki, ze nie muszę potem robić testu na odchodzenie, aby sprawdzić czy podstawka jest dobrze ustawiona, pozostaje jedynie ustawienie pionowe celownika na odległości 18m i inne, jakie tam potrzebuje akurat.

Dziwne jest to, że rozdarcie masz na odległości 8m. To sporo na test papierowy, generalnie jak masz lotki prawie 10cm to w przeciągu 4-5m strzała powinna już być ustabilizowana i lecieć prosto. Nie strzelasz czasem do tego papieru pod kątem, albo na dworze z wiatrem?
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2016, 08:52:48 am wysłana przez gibber »
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 02, 2016, 11:09:27 pm »
A co byście proponowali poprawić przy takiej przestrzelinie:


Ja opuściłem pętelkę(bo była za wysoko) i dałem podstawkę lekko w lewo. Niestety musiałem iść już do pracy i nie miałem czasu strzelić,by przekonać się czy moje działanie cos dało.
Ale może źle kombinuje?
Przestrzelina była jednakowa zarówno po strzeleniu grubaskiem halowym ,jak i po strzale VAP-ami.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 02, 2016, 11:45:26 pm »
A co do łatwości spadania strzał z podstawki, to może Tomku używasz zarówno do grubaskow jak i cienkich strzał, blaszki 0.10 ? Tak podobno robi sporo osób.

grubość blaszki nie ma znaczenia a jej szerokość.....
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 03, 2016, 12:23:05 am »
O to mi właśnie chodziło.Pisząc blaszka 0.10 miałem na myśli blaszkę węższą. To wydaje mi się logiczne. A może jest blaszka 0.10 ale tak szeroka jak 0.12 ?
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 03, 2016, 12:31:52 am »
.010 oznacza grubość blachy a nie rozstaw jej języczków. Można mieć blachę np .10 zarówno wąska jak i szeroką. I rzadko kiedy producent daje z podstawką blachy zarówno wąskie jak i szerokie trzeba sobie spiłować albo dokupić. Ja przynajmniej miałem w zestawie blachy .008 i .012 tej samej szerokości.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2016, 12:34:26 am wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


oldolo

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 63
    • http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=38
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 03, 2016, 06:32:47 am »


     A wiesz co gibber ?......jak napisałeś o tym wietrze i kącie to pucha mi się otworzyła. Zawsze w kufrze mam parę kartek A3 a te ostatnie były jakieś mocno pogniecione i do stojaka zapinałem papier na trzy spinacze. G-2, D-1 bo czwartego ktoś normalnie za.......ł pożyczył . Cięższą strzałą strzeliłem centralnie tam papier był ładnie napięty, a lżejszą w bok i tu papier pewnie był już lużny i stąd to rozdarcie, albo i nie. I stojak jakiś taki od stania na powietrzu zrobił się rozlazły, może też był skręcony ? Pyknę jaszcze raz przez papier. Tym razem bardziej świadomie  :) Dzięki za rady.



   
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2016, 08:31:02 am wysłana przez oldolo »
Andrzej T

gibber

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 955
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 03, 2016, 07:07:05 am »
A co byście proponowali poprawić przy takiej przestrzelinie:

Ja opuściłem pętelkę(bo była za wysoko) i dałem podstawkę lekko w lewo. Niestety musiałem iść już do pracy i nie miałem czasu strzelić,by przekonać się czy moje działanie cos dało.
Ale może źle kombinuje?
Przestrzelina była jednakowa zarówno po strzeleniu grubaskiem halowym ,jak i po strzale VAP-ami.

Z pętelką ok - w dół. Z tym, że przy rozdarciu w lewo powinieneś przesunąć podstawkę w prawo, nie w lewo jak napisałeś. W PSE, możesz też spróbować odkręcić śrubę (pół obrotu) od elastycznego oddciągu i zobaczyć, czy to coś da.
Mathews V3 31, Elite Impulse, Gillo G1, Border Hex

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Podstawka blaszkowa
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 03, 2016, 08:51:04 am »
Możesz tez użyć systemu regulacji ramion LAS zgodnie z tym co zaleca producent

http://youtu.be/pKk7QoNE1Ys



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.