Autor Wątek: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał  (Przeczytany 16362 razy)

Infernus_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« dnia: Sierpień 02, 2015, 07:41:12 pm »
Witam,

Wątek jak dziesiątki innych, czytałem część, ale mam wątpliwości i nie chcę na początek się zniechęcić przez zły dobór sprzętu.
Chcę kupić łuk klasyczny do celów rekreacyjnych i potrzebuję pomocy w wyborze.

Moje "parametry":
wzrost: 178 cm
rozpiętość ramion: ok. 177 cm
subiektywna sprawność fizyczna: przeciętna
leworęczny
oko dominujące: lewe

Zazwyczaj na początek polecane są przez Was łuki Samick Polaris, wybrałem sklep - http://www.centrum-lucznicze.pl/klasyczne-drewniane-olimpijskie i zostały najważniejsze sprawy czyli:

długość łuku,
siła naciągu,
typ, marka, długość strzał oraz ich parametry,
dodatkowe akcesoria.

Proszę o pomoc jako ktoś całkowicie zielony, ale chcący wejść w ten sport.





Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2015, 08:59:16 pm »
Witam,

Wątek jak dziesiątki innych, czytałem część, ale mam wątpliwości i nie chcę na początek się zniechęcić przez zły dobór sprzętu.
Chcę kupić łuk klasyczny do celów rekreacyjnych i potrzebuję pomocy w wyborze.

Moje "parametry":
wzrost: 178 cm
rozpiętość ramion: ok. 177 cm
subiektywna sprawność fizyczna: przeciętna
leworęczny
oko dominujące: lewe

Zazwyczaj na początek polecane są przez Was łuki Samick Polaris, wybrałem sklep - http://www.centrum-lucznicze.pl/klasyczne-drewniane-olimpijskie i zostały najważniejsze sprawy czyli:

długość łuku,
siła naciągu,
typ, marka, długość strzał oraz ich parametry,
dodatkowe akcesoria.

Proszę o pomoc jako ktoś całkowicie zielony, ale chcący wejść w ten sport.


Ja przy 190 wzrostu mam 70" Myślę ze u ciebie od 62" do 66" max będzie dobre. +- 10 od wzrostu. Siła to zależy od twoich preferencji ale niedawno doradzałem koledze u mnie w okolicy. Dałem mu postrzelać z 32# - sam kupił 22# na początek i myślę ze jest zadowolony.

Długość naciągu masz: 177 / 2,5/2,54=28" ale na początek wpada 1-1,5"dłuższe (powiedzmy max 30"). Co do marki Beman Carbon flash na początek lub odpowiedniki (EASTON INSPIRE) spine 750.

Co do reszty osłona na palce, osłona na przedramię i może  podstawka pod łuk - resztę z czasem.
Samick Polaris 70" 36#

Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2015, 11:59:38 pm »
Ja mam 1 ale co do długości  . Prędzej poleciłbym by kupić 68" ja mając kilka cm więcej wzrostu strzelałem z takiego a później łatwiej będzie sprzedać. Sam mam 28.5" naciągu i co do spinu to  poleciłbym jeśli 22# to 900 , albo jesli 32# to 750 zależnie od długości strzały .
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2015, 12:08:17 am wysłana przez Tomasz_R »
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#

Infernus_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2015, 02:24:50 pm »
Dziękuję, ostatecznie zamówiłem:
Łuk dla leworęcznych (LH)
Długość łuku: 66"
Długość naciągu: 29"
Siła naciągu: 30 lbs
Strzały: Beman Carbon Flash, parametr 630 (długość strzały 31)
Dzisiaj odpisano mi, że zmienili długość łuku na 68", bo 66" przy takiej długości naciągu jest niepoprawny.
Zobaczę, jak będzie jutro, gdy paczka dotrze.

Munin

  • Gość
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2015, 03:18:16 pm »
I dobrze, że zmienili łuk na 68" długości, łucznik o wyliczonej długości naciągu 27" - 28" powinien mieć łuk o długości 68".
Teraz tak, przy prawidłowej postawie te wyliczone 28" Twojego naciągu powinno się kończyć w okolicach zewnętrznej krawędzi majdanu. Jak się skończy przy otworze na button to znaczy, że mocno przeciągasz :D
Na początku bez trenera czy kogoś obeznanego w temacie który będzie patrzył i nanosił poprawki może być ciężko.
Powodzenia

Łukasz

Infernus_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2015, 08:13:28 pm »
Zdaję sobie z tego sprawę, ale czytanie postów i oglądanie filmów z tej dziedziny powinno też coś dać. Na razie chcę się przekonać, czy to sport dla mnie. Jeżeli tak, to się będzie w niego inwestować.

Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2015, 12:30:36 am »
Zdaję sobie z tego sprawę, ale czytanie postów i oglądanie filmów z tej dziedziny powinno też coś dać. Na razie chcę się przekonać, czy to sport dla mnie. Jeżeli tak, to się będzie w niego inwestować.
Dlatego polecamy Ci sprawdzony sprzęt dla początkujących a nie od razu profesjonalny sprzęt za kilka tysięcy.. Jeśli nie spodoba się ów piękny sport to z łatwością odzyskasz ok 70% wartości sprzedając albo więcej , kto to wie.
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#

Infernus_PL

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 08, 2015, 08:18:29 pm »
Łuk do mnie dotarł, poskładałem go, oddałem trochę strzałów, jedną strzałę już zgubiłem :-\.
Chciałbym dokupić matę słomianą 65 cm ze stojakiem, ale zastanawia mnie, ile tak mniej więcej będzie się dało w nią postrzelać, nim będzie się nadawała do wyrzucenia? Czy powinna dać radę zatrzymać strzały z łuku jak wyżej? Znacie jakieś inne dobre improwizowane cele?

Druga sprawa to celownik Cartel Midi Junior - niezbyt pojmuję tą jego podziałkę - jednostka podstawowa to metry czy stopy?

Po trzecie chcę dokupić button i lepszą podstawkę pod strzałę:
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/192
http://www.centrum-lucznicze.pl/produkt/467
Czy powinny one razem ze sobą działać?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2015, 08:53:43 pm wysłana przez Infernus_PL »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 08, 2015, 09:13:01 pm »
To co jest na fabrycznych podziałkach w celownikach nijak nie odpowiada realnym odległościom. Musisz je sobie przestrzelać sam i zanotować nastawy.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Munin

  • Gość
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 08, 2015, 09:24:25 pm »
Moim zdaniem powinieneś zacząć z gołym łukiem łapiąc cięciwę o szerokość skórki poniżej nock pointa.
Co do buttona to ktoś znający się na rzeczy spojrzeć powinien, Polarisy i SF Optimo nie miały na tyle głębokiej półki żeby się tam zmieścił i prawidłowo działał button, tam normalnie strzała leży poza osią ramion.
Cel najprostszy i zarazem najtańszy i najskuteczniejszy to jutowy worek po ziemniakach wypchany starymi ciuchami.

LillyQ

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2015, 03:48:15 pm »
Hej, nie wiem czy powinnam zakładać nowy temat ale w sumie chodzi o to samo wiec chyba nie ma sensu :)

Chciałabym kupić łuk i mam pytanie czy ten będzie dla mnie odpowiedni bo nie za bardzo się znam a przygodę z łucznictwem dopiero bym zaczęła.

Więc o to łuk:
http://centrum-broni.pl/p/334/28647/luk-bloczkowy-barnett-freak-nasty-25-lb-luki-bloczkowe-luki-luki-i-kusze.html

A moje parametry to:
Wzrost: 164 cm
Rozpiętość ramion: ok. 157 cm
Sprawność fizyczna: przeciętna
Oko dominujące: lewe
Jestem leworęczna :)


Będę wdzięczna za pomoc :)

Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 28, 2015, 04:38:43 pm »
Nikt raczej nie wypowie się o takim "łuczku"(a przynajmniej pozytywnie) Nikt chińszczyzną się tutaj nie interesuje.
Poza tym nie ten dział.
Jak chcesz tylko tyle na łuk wydać to polecam prędzej Samicka Polarisa.
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#

Munin

  • Gość
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 28, 2015, 10:21:22 pm »
LillyQ odpuść sobie tego bloczkowego cudaka, za taką samą gotówkę zakupisz dobrej jakości łuk klasyczny (olimpijski) dla początkujących lub niczego sobie łuk tradycyjny, bloczkowego o akceptowalnej jakości i poziomie bezpieczeństwa nawet używanego za tę kwotę nie kupisz. Jeśli kręcą Cię celowniki, strzelanie sportowe poszukaj łuków Samick Polaris lub SF Optimo+ albo Jandao Begginer.
Jak będziesz wybierać łuk klasyczny to Twoja długość naciągu wynosi 25 cali, łuk wielkości 64"-66" o mocy ... 20 funtów, może więcej, może mniej, to już trzeba by Cię do łuku przymierzyć i dać naciągnąć.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 29, 2015, 12:11:20 pm »
Nikt raczej nie wypowie się o takim "łuczku"(a przynajmniej pozytywnie) Nikt chińszczyzną się tutaj nie interesuje.
Poza tym nie ten dział.
Jak chcesz tylko tyle na łuk wydać to polecam prędzej Samicka Polarisa.


Hmm Barnett jest firmą amerykańską ;) Ale oczywiście ten model to model absolutnie podstawowy dla dzieci.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: Klasycznie - pomoc w doborze łuku i strzał
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 29, 2015, 12:21:24 pm »
Ja mianem chinola nazywam imitacje łuków i produkty chińskie
 
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#