Autor Wątek: pióra  (Przeczytany 5206 razy)

Batu Chan

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
pióra
« dnia: Czerwiec 28, 2009, 12:24:41 am »
możecie mi podać istotne różnice pomiędzy piórami gęsimi a indyczymi ? do wyrobu profesjonalnych lotek używa się indyczych, ortodoksyjni tradycjonaliści twierdzą że tylko gęsie są tró , ale mnie interesuje które mają lepsze właściwości (innymi słowy które są trwalsze) , zrobiłem kilka strzał używając gęsich i niestety nie mogę nic powiedzieć bo owe po kilku wystrzałach się ulotniły w nieznane mi miejsce , ale na oko widzę że gęsie pierze jest cieńsze i delikatniejsze, co chyba nie wróży mu trwałości.

Ivar Trzy Strzały

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 107
    • Posłannicy Chorsa
Odp: pióra
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 01, 2009, 12:45:44 pm »
No tak to z tymi piórami jest, że im twardsze i sztywniejsze tym trwalsze... ale mówimy tu o codziennym i niekoniecznie profesjonalnym podejściu do strzelania, czyli kiedy strzały spotykają na swojej drodze takie ośrodki, że gdyby miały jakikolwiek wpływ na cokolwiek to by zawróciły...  ;D Jeśli dobrze zrobisz lotki gęsie (żeby same nie odleciały) i nie będziesz nimi orał ziemi tylko szył w porządną tarczę to nie ma powodu do obaw, napewno długo będą spełniać swoją funkcję.
"Mój sekret celności? - PRAKTYKA" - Simo Häyhä

oltonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: pióra
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2010, 06:36:03 pm »
cześć
jestem nowym użytkownikiem forum
witam wszystkich serdecznie
zainteresował mnie temat lotek, ponieważ zajmuję się łucznictwem tradycyjnym (w części także średniowiecznym) i sam produkuję strzały na użytek mój i moich znajomych z bractwa łuczniczego
przeczytałem, że "ortodoksyjni tradycjonaliści" bardziej cenią lotki z piór gęsich...
przewaga lotek z piór gęsich nad lotkami z piór indyczych wynika z regionu, w którym przyszło nam żyć
a konkretnie: w średniowiecznej Europie nie były znane indyki
z tego powodu np. łucznik angielski nie mógł mieć strzał z lotkami z indyka
zatem strzały z gęsim opierzeniem są autentyczne i wierniej odzwierciedlają realia epoki
różnica jest subtelna ale dla niektórych wyraźnie odczuwalna
jeśli powtórzyłem informacje zawarte już na forum to przepraszam
zdrówka
Bytomir
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2010, 09:22:47 pm wysłana przez oltonm »

oltonm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: pióra
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2010, 09:21:07 pm »
uzupełniając poprzedni post odniosę się do walorów użytkowych lotek z piór indyka
z mojego doświadczenia wynika, że są one sztywniejsze, grubsze i mocniejsze od lotek gęsich
nawet po przeciągnięciu przez słomiankę nie deformaują się w tak znaczącym stopniu jak lotki gęsie
do strzelania codziennego wykorzystuję lotki indycze
można je kupić gotowe i od razu kleić do promieni
jednak robie także lotki gęsie
te z kolei sam wycinam i szlifuję z naturalnych piór "pożyczonych" wprost z gęsich skrzydeł
świetna zabawa i poczucie, że robisz coś od podstaw wykorzystując proste narzędzia
łucznicy odtwarzający średniowieczne łucznictwo wiedzą o jakich odczuciach piszę
Bytomir