Autor Wątek: Długość łuku bloczkowego  (Przeczytany 13007 razy)

maciej6619

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 197
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 08, 2015, 05:08:44 pm »
Marcin ma rację, 70# na tarczę to robienie sobie krzywdy. Chodzi o to że niektóre łuki nie mają zbyt wielkiego odpuszczenia. Jak masz 70# to nie powinno się go odpuszczać ( zmniejszać siły naciągu ) jak do wartości jaką przewidział producent. Są łuki o dużej odpuszczalności, tylko po co ? Jeśli tarcza to 50 # w zupełności wystarczy, i łuk w takim przedziale 40-50# może po "krótkim"  ;D treningu 60 - będzie optymalnie. Reasumując dobieraj siłę naciągu powoli, trenuj na mniejszych obciążeniach i z czasem je zwiększaj, nie szarp się od razu na optimum bo nabawisz się kontuzji i będzie po zabawie. A strzelanie z olimpijczyka, czy z łuku tradycyjnego to trochę inna bajka jak bloczek, inne kotwiczenie inne celowanie itd. itp. Postrzelasz to załapiesz.
Mathews Apex 7
celownik CBE 3D
Shibuya Ultima
carbon one 500

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 08, 2015, 05:31:20 pm »
Po co 70# na Suprze, zdecydowanie bierz 60# i tak z niej nie będziesz polował.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Grzechu A3D

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 358
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 08, 2015, 06:45:16 pm »
Jak się obniży 70 do 60 to i tak jest problem?
60# Może być problem, lepiej jak można obniżyć przynajmniej do 50#, dla mnie jest sprawa oczywista, nie kupuje się łuku o naciągu powyżej 60#, bo w zasadzie po co, na zawodach i tak nie można strzelać łukiem o sile powyżej 60#. Osobiście strzelam z łuku o sile 50# i uważam że to wystarczy 8)
Łuk - Mathews TRX-38 50#
Łuk - Mathews TRX-38 G2 50#
Stab - B-Stinger 33''
Cel - Shibuya Ultima Carbon CPX 365 "9" / SHREWD 0,75"
Podst - Spot Hogg EDGE
Spust - Tru Ball Fulkrum, Tru Ball GOAT, Tru Ball Executive
Strzał - Vap1; X23; XX75

Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 08, 2015, 07:43:15 pm »
nie kupuje się łuku o naciągu powyżej 60#,

Tu akurat się nie zgodzę..... jako drugi łuk fajnie mieć coś 70# - o ile się tyle naciąga - Lubiłem czasem sobie postrzelać z czegoś mocniejszego. Żałuję że sprzedałem swojego xforce ale co zrobić... czasu się nie cofnie... jednak mam już na oku coś co zrekompensuje jego stratę :) i będzie to 70# (lub więcej jeśli się trafi bo będę na używkę polował) Taka fajna odskocznia od tarczowej 60 :)
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Tomasz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 08, 2015, 07:52:30 pm »
No obniża się go do 55. Raczej polował nie będę, ale jakby się taka okazja nadarzyła to nie omieszkam. Przez resztę czasu 70lbs, nie będzie mi przeszkadzało, jeżeli na zawody wystarczy go odpuścić do 55.

Jak już taka dyskusja rozgorzała :) To dodam, że łucznictwo nie jest dla mnie celem samym w sobie, a więc i zawody i zdobywanie na nich coraz większej ilości punktów to też nie najważniejsze, w tej zabawie. Chodzi tutaj o doskonalenie samego siebie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2015, 08:15:51 pm wysłana przez Tomasz »
Samick Polaris 68" #28, #40

Grzechu A3D

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 358
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 08, 2015, 08:11:47 pm »
nie kupuje się łuku o naciągu powyżej 60#,

Tu akurat się nie zgodzę..... jako drugi łuk fajnie mieć coś 70# - o ile się tyle naciąga - Lubiłem czasem sobie postrzelać z czegoś mocniejszego. Żałuję że sprzedałem swojego xforce ale co zrobić... czasu się nie cofnie... jednak mam już na oku coś co zrekompensuje jego stratę :) i będzie to 70# (lub więcej jeśli się trafi bo będę na używkę polował) Taka fajna odskocznia od tarczowej 60 :)
Napisałem że dla mnie, jeśli ktoś chce to może sobie strzelać i z 90#. Niespełna 2 lata temu przeszedłem kontuzję barku i to właśnie z powodu silnego naciągu, a kolega z klubu po takiej kontuzji niestety ale nie strzela do dziś. Tak często kończy się przygoda jeżeli ktoś ma ambicje na duże "lbs-y"
Łuk - Mathews TRX-38 50#
Łuk - Mathews TRX-38 G2 50#
Stab - B-Stinger 33''
Cel - Shibuya Ultima Carbon CPX 365 "9" / SHREWD 0,75"
Podst - Spot Hogg EDGE
Spust - Tru Ball Fulkrum, Tru Ball GOAT, Tru Ball Executive
Strzał - Vap1; X23; XX75

Tomasz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 08, 2015, 08:21:07 pm »
Dlatego wszystko trzeba z rozwagą i nie można przesadzać, na wszystko potrzeba czasu.

Za dużo razy już edytowałem ten post :D Dziękuję za odpowiedzi i porady. Dopytam jeszcze o to czy 70tka odpuszczona do 55 jest do przyjęcia.
Samo zaś łucznictwo jest dla mnie dość osobiste i wiąże się z doskonaleniem samego siebie, więc mogę mieć nieco inne spojrzenie na niektóre sprawy i nieco inny cel.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2015, 08:36:36 pm wysłana przez Tomasz »
Samick Polaris 68" #28, #40

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 08, 2015, 08:38:03 pm »
Ale wiesz że jedyne co zyskasz z 70# to tylko to że będzie ci trudniej wyciągać strzały z maty i szybciej ją zniszczysz. Bo strzały specjalnie szybciej to nie będą latały. I przynajmniej w teorii łuk najbardziej efektywnie pracuje na maximum swojej siły.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 08, 2015, 08:43:46 pm »
Dziękuję za uświadomienie, aczkolwiek zadałem nieco inne pytanie :)

Przypomnę, czy odpuszczona 70tka do 55, jest do przyjęcia na zawodach?
Samick Polaris 68" #28, #40

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 08, 2015, 08:44:41 pm »
Obecnie jest. Do minusów jeszcze dodaj większe problemy ze sprzedażą. A w camo to już całkiem ;)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 08, 2015, 08:49:28 pm »
No rozumiem. Ale przypomnę o zastosowaniu jakie było podane na pierwszej stronie wątku. Mianowicie sprzęt tarczowy, a polowanie jako dodatek :)

Zastanawiałem się nad czarnym jeszcze, ale tandetnie wtedy te czerwone elementy wyglądają. Najładniejszy niebieski :D
Poza tym kolega bołhónter twierdził, że brak camo nie jest problemem w lesie, więc raczej wziąłbym niebieski, a na głośność strzału dałoby się coś poradzić.

No dobra to pytanko jeszcze, aby popchnąć wątek dalej :D Czy w cenie Supry byłoby coś bez dyskusji lepszego do tarczy? (nie licząc używek, bo to kwestia okazji)
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2015, 09:03:20 pm wysłana przez Tomasz »
Samick Polaris 68" #28, #40

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 08, 2015, 09:03:06 pm »
Tu to 80% pytań pada pod kątem polowań, a faktycznie zaczyna polować może z tego kilka % ;) Stąd moja mała wiara, bez urazy ;) Realne zajęcie się tym tematem to koszta wielokrotnie przewyższające wartość łuku.

Co do koloru to zdecydowanie dla mnie czerwony byłby najlepszy - i o ile zdecyduję się na Supre w 2016 to taki kolorek będzie. Choć w realu to taki trochę bordo bardziej...

Z nówek moim zdaniem nie bardzo. Porównywalne Hoyty i Mathewsy to 4000-4500zł. Nie wspominając o Mathewsach NOCamach które pewnie będą stać po 5-6 tys.

Supra to jest uber killer tarczowy jak ktoś potrafi strzelać.

Natomiast odrzucanie używek jest bardzo dużym błędem, z drugiej strony dzięki temu mamy rynek wtórny po czasami bardzo atrakcyjnych cenach ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2015, 09:09:34 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Tomasz

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 08, 2015, 09:08:25 pm »
Wiem o tym i ani myślę się obrażać. Dlatego nie kupię huntera i biorę pod uwagę, że pewnie nigdy może się taka okazja nie trafić. I chcę dobrać łuk tak, żeby ta otwarta furtka do polowania nie zamykała możliwości tarczowych.

Nie odrzucam używek, tylko chciałem porównać nową suprę do nowych innych. Ale o używkach porozmawiamy jak już się coś konkretnego raczej trafi, bo też wszystkiego się nie dostanie :p Taki Hoyt Edge bardzo mi się podoba, ale nie będę się nad nim zastanawiał, bo kolega już się go pozbędzie do czasu jak uzbieram pełną kwotę. Może ktoś pomyśli że wcześnie więc temat zaczynam, ale taki wydatek muszę zaplanować, a do tego dobrze wiedzieć ile tego dobra jest potrzebne :) No niestety za dużo wydatków.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2015, 09:19:36 pm wysłana przez Tomasz »
Samick Polaris 68" #28, #40

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 09, 2015, 11:36:27 am »
I do tej Supry mocno doradzałbym osprzęt sportowy czyli celownik tarczowy + długie lagi, bo tylko wtedy ten łuk pokaże swoje pazury ;)
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Irion

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Długość łuku bloczkowego
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 10, 2015, 03:06:25 pm »
Jeszcze wrócę do siły naciągu. Pamiętaj, że czasem zawody to 250-300 strzałów, ostry trening nawet 400-500. Mimo że rozłożone w czasie, to jednak daje w kość. Poza tym na zawodach po prostu nie wolno mieć łuku mocniejszego niż 60#, łuk najlepiej pracuje w górnych partiach swoich ustawień, a jeśli przez przypadek przy sprawdzaniu naciągu będziesz miał więcej niż 60# (bo może się zdarzyć), to albo będziesz musiał odkręcić(kontrola przed zawodami), albo zostaniesz zdyskwalifikowany(kontrola po strzelaniu). Dlatego lepiej mieć łuk do 60#. Poza tym do polowania taki naciąg aż nadto wystarczy.
Bowtech RPM360 70#/28"
Mathews Conquest pro Z4