Autor Wątek: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem  (Przeczytany 8623 razy)

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« dnia: Styczeń 25, 2015, 08:18:00 pm »
Koledzy bardzo proszę o pomoc. Nie mogę jakoś uporać się z prawidłowym kotwiczeniem.
Według mnie ręka jest za daleko od szczęki(bliżej ucha),cięciwa nie dotyka czubka nosa(aby tak się stało muszę nienaturalnie pochilic głowę do przodu). Końce lotek od strzały są za ustami,przez co jest możliwość,że będą dotykać twarzy. Niby cięciwa przebiega przez kącik ust i kotwiczę w ten sposób w miarę powtarzalnie,ale daleko odbiega to od zalecanych standardów.
Wydaje mi się,że pozycję przybieram prawidłową,ręka cięciwna wyprostowana. Zmierzyłem się. Mam rozstaw 177 cm(wzrost 179 cm),co po przeliczeniu daje 27.8". Łuk mam ustawiony na 28"
Wydaje mi się,że naciąg jest jeszcze za długi,ale może to nie jest przyczyną ,że nie mogę się prawidłowo zakotwiczyć(tak aby cięciwa przechodził i dotykała czubka nosa i przechodziła przez kącik ust a ręka ze spustem opierała się na szczęce).
Daje link do krótkiego filmiku,może na jego podstawie coś zasugerujecie.
https://www.dropbox.com/s/zscqs28f7tn9e9w/2015-01-25%2019.21.04.mp4?dl=0
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2015, 09:21:06 pm »



Tak to wygląda u najlepszych, czasem może pomóc kisser (sporo łuczników go używa) ale najważniejsze żeby pozycja była powtarzalna i wygodna no, i żeby sobie ucha nie urwać. Na początek możesz sobie skrócić naciąg na np. 27,5" i zobacz czy nie będzie Ci lepiej.

https://www.youtube.com/watch?v=2st1wH9W-nI
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2015, 09:24:36 pm wysłana przez Marek Klimczak »
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2015, 09:38:10 pm »
Oko  układa się do peep sights   JEŚLI   jest za wysoko to kotwiczenie może być za daleko..
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2015, 09:44:39 pm wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2015, 09:39:28 pm »
Oglądałem te zdjęcia i między innymi na ich podstawie wydaje mi się,że źle kotwicze. Jednak jedno mnie zastanawia. Zdjęcia przedstawiają zawodników strzelających z łuków tarczowych o dużym ATA. Ja mam raczej łuk mysliwski o ATA 33". Może przy takim łuku kotwiczy sie troszkę inaczej ?
Nie wiem czy dobrze kombinuję,ale jeśli zmniejszę jeszcze długość naciągu w swoim łuku na np. 27" to kat rozwarcia cięciwy powinien się zwiekszyć i po pierwsze ręka kotwiczna przesunie się w przód(bardziej w kierunku szczęki) a po drugie zmniejszy się odległość cięciwy od nosa. Wtedy być może ułoży się to tak,że przy naciągnięciu cięciwa będzie już zarówno dotykała nosa, jak i przechodziła przez kącik ust. Minusem może być to,że peep w obecnej pozycji będzie za wysoko i trzeba go będzie obniżyc.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 25, 2015, 09:46:27 pm »
Oko  idzie za peep sights  jesli jest za wysoko to kotwiczenie jest za daleko..
Nie gniewaj się,ale nie bardzo rozumiem. Wcześniej strzelałem ze spustu nadgarstkowego,teraz strzelam z palcowego ,który haczyk ma prawie na krawędzi dłoni (nie jest na zadnej wypustce).Po przejsciu na ten spust musiałem podnieśc peppa prawie o 1.5cm. Teraz jak kotwiczę,to oko jest od razu w peepie. Nie muszę robic żadnych przyruchów. Ale aby dotknąć nosem to musiałbym pochylic nienaturalnie głowę do przodu i wtedy peep musiał by być niżej.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 25, 2015, 09:57:42 pm »
Co miałbym się gniewać,, to moja sugestia dla dobra sytuacji .. Sam widzisz że można jeszcze kombinować z długością naciągu i wysokością Peep sights...I może być że ten naciąg jest za długi..kombinować trzeba do skutku...  Nie będzie tak byś tego nie znalazł...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2015, 10:26:59 pm wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2015, 10:26:55 pm »
To wina ATA, nie uzyskasz takiego kotwiczenia jak na zdjęciach tak krótkim łukiem. 
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 25, 2015, 11:46:34 pm »
Tak właśnie przypuszczałem,że z takim ATA jak ma mój łuczek jest to po  prostu niemozliwe do zrobienia.
Ale nikt nic nie pisze o moim kotwiczeniu ,które widac na filmiku. Co moge jeszcze poprawic?. Czy mozna na jego podstawie określić,czy długość naciągu nie jest za duża?
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

wojtek9929

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2015, 12:22:00 am »
wydaje mi się, że powinieneś wyraźnie skrócić długość naciągu i próbować. zdaje się, że nikt ci nie da złotej rady, bo wyliczenia daja tylko podstawę orientacyjną, a potem trzeba pokombinowac i dopasować wszystko pod siebie. Ja bym to skrócił conajmniej o cal i próbował się ustawić wtedy poprawnie, ale są tu bardziej doświadczeni i może się mylę
sprzęt:
łuk do strzelania w tarczę
celownik przykręcany do łuku
podstawka taka ze sznureczkiem
spust czarny
strzały z lotkami
motto:
trzymajmy się ramy, to się nie zesramy :D

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 26, 2015, 11:37:08 am »
WEŹ nakręć filmik w POZIOMIE nie w pionie ;)

Pytanie też czy nie próbujesz się na siłę dociągnąć do peepa, do twarzy itp, ma to wyjść raczej naturalnie swobodnie.

Zrób inaczej zamknij oczy, złóż się tak, żeby było ci wygodnie zakotwiczyć sie na twarzy, ułożyć spust cięciwę itp, dopiero POTEM OTWÓRZ oczy i zacznij patrzeć co się dzieje na peepie itp a nie próbuj na siłę, czy to zgiąć głowę, czy to przekrecać rękę tylko po to żeby się WPASOWAĆ na siłę w to co masz wystrugane, MASZ TO wystrugać pod siebie a nie siebie dostrugać pod to co jest.

Jak trzeba to zmień loopa, wysokość peepa itd...

Zastanawiają mnie też twoje WYMIARY które podałeś, wzrost 179 rozstaw ramion 177, jakoś praktycznie większość  ludzi ma dłuższy rozstaw ramion niż wzrost ;), ja mam 183cm wzrostu jakoś i strzelam z 29.5-30" :), nie chce mi się wierzyć, żebyś ty nagle mając praktycznie 1.8m miał nagle naciąg z właściwy na poziomie 27.5-28".... , nawet na fimie widac, że bark łuczny masz wbity w siebie a rękę w łokciu jakby zgiętą lekko, dlatego mówię, nakręć film w POZIOMIE ;)


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2015, 11:43:34 am wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

bołhónter

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 26, 2015, 02:52:04 pm »
To wina ATA, nie uzyskasz takiego kotwiczenia jak na zdjęciach tak krótkim łukiem.
bez jaj, każdym bloczkiem uzyskasz takie kotwiczenie, jest tylko kwestia doboru długości naciągu i wysokości peepa

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 26, 2015, 02:54:26 pm »
Nie, łukiem z długim DL i krótkim ATA nie osiągniesz takich samych katów cięciwy jak łukiem z dużym ATA to chyba logiczne. Niejeden pisał że są problemy z takimi łukami jeśli chodzi o przechodzenie cięciwy przez kącik ust i dotykanie nosa. Nie znaczy to oczywiście że tak być MUSI.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2015, 02:56:32 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


bołhónter

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 26, 2015, 02:55:59 pm »
czyli co? pozostaje operacja plastyczna albo zmiana łuku? 8)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 26, 2015, 02:57:18 pm »
Nie, zostaje kotwiczenie takie na jakie zezwala kąt cięciwy i wcale nie musi to być gorsze. Po prostu nie zawsze jest możliwe takie kotwiczenie jak na zdjęciach prezentują panowie prosi z długimi tarczówkami. Ale dla mnie to detal i nie przejmowałbym się tym aż tak bardzo.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2015, 03:00:02 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Kłopoty z prawidłowym kotwiczeniem
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 26, 2015, 03:10:31 pm »
WEŹ nakręć filmik w POZIOMIE nie w pionie ;)

Pytanie też czy nie próbujesz się na siłę dociągnąć do peepa, do twarzy itp, ma to wyjść raczej naturalnie swobodnie.

Zrób inaczej zamknij oczy, złóż się tak, żeby było ci wygodnie zakotwiczyć sie na twarzy, ułożyć spust cięciwę itp, dopiero POTEM OTWÓRZ oczy i zacznij patrzeć co się dzieje na peepie itp a nie próbuj na siłę, czy to zgiąć głowę, czy to przekrecać rękę tylko po to żeby się WPASOWAĆ na siłę w to co masz wystrugane, MASZ TO wystrugać pod siebie a nie siebie dostrugać pod to co jest.

Jak trzeba to zmień loopa, wysokość peepa itd...

Zastanawiają mnie też twoje WYMIARY które podałeś, wzrost 179 rozstaw ramion 177, jakoś praktycznie większość  ludzi ma dłuższy rozstaw ramion niż wzrost ;), ja mam 183cm wzrostu jakoś i strzelam z 29.5-30" :), nie chce mi się wierzyć, żebyś ty nagle mając praktycznie 1.8m miał nagle naciąg z właściwy na poziomie 27.5-28".... , nawet na fimie widac, że bark łuczny masz wbity w siebie a rękę w łokciu jakby zgiętą lekko, dlatego mówię, nakręć film w POZIOMIE ;)


pzdr. Łukasz

Jak to mam nagrać film w poziomie? Chodzi o to zeby obraz był szerszy?
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500