Autor Wątek: Wybór stabilizatora  (Przeczytany 16073 razy)

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Wybór stabilizatora
« dnia: Styczeń 20, 2015, 07:18:43 pm »
Zawsze sobie mówiłem,że nigdy tego nie zamontuje na swoim łuku,ale jednak najlepsi nie mogą sie mylić i postanowiłem,ze jednak spróbuje . Chodzi mianowicie o długi stabilizator.
Jednak pytanie,że skoro nie mam łuku typowo tarczowego,to czy w ogóle warto go mieć założonego?. W kontekscie strzelania 3D i czasami do tarczy.
Jeśli uważacie,że tak- to jaki stabilizator byście polecali i o jakiej długości? Co do ceny, to najlepiej jak najlepszy -za jak najmniejsze pieniądze. No bo nie wiem czy mi taka laga z przodu :) przypasuje.
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

rafcio

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2015, 07:55:07 pm »
Myśle że jak tylko założysz ten stabik, spróbujesz to nie bedziesz go chciał zdjąć ;) myśle że na początek dobrym i w tym momęcie w miare tanim pomysłem bedzie Beiter. Rurkowa konstrukcja nieźle tłumi, nie jest bardzo podatna na wiatr i można ją fajnie dociążyć. Możesz nawet zapolować na używkę ;) Co do długości to juz są preferencje osobiste. Wielu zawodników woli długą lage i mniejsze obciążenie(wieksze ramie wiec masa wymagana do obciązenia jest mniejsza) wadą takiego układu jest wieksza podatność na wiatr, inni wolą krótsze i mocniej dociążone stabki xd Jak nie spróbujesz to nie bedziesz wiedział jak Ci jest lepiej. Jeśli byś sie zdecydował na Beitera to kupuj jak najdłuższego, rurkowa konstrukcja daje możliwość przycięcia xd

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2015, 08:37:11 pm »
A w praktyce prawie wszyscy tarczowcy strzelają z lagami co najmniej 30 cali + boczna laga. Dodatkowo dla mnie laga ma jeszcze dwa bonusy:
-ze stojakiem na łuk stanowi  świetną trzypunktową podpórkę
-podczas nakładania strzały łuk opieram na stabilizatorze przez co ręka się nie męczy.

Czy przeszkadza? W niczym ;) Jaka laga? Nie wiem, mi wystarczają najtańsze, ważne aby mieć możliwość dołożenia ciężarków wg uznania.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


maciej6619

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 197
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2015, 09:12:03 pm »
Ze stabilizatorami to cała historia. Jak ktoś zaczyna z nimi przygodę to są lekko wk...jące, szczególnie jak się miało krótki stabilizator myśliwski i zapominając chcemy się szybko przemieścić z łukiem. Ale jeśli chodzi o tarczę to są nieocenione, jak są odpowiednio dobrane. Ja się mordowałem z kilkoma aż powróciłem do starego dobrego Cartela carbon 30" , boczny 10 " z przedłużeniem  3" czyli razem 13" laga z amortyzatorem i ciężarkiem o masie 219 g boczny 214 g + v- brek cartela. W tarczy stabilność łuku to podstawa, poza tym stabilizatorami bocznymi korygujemy ustawienie nadgarstka. Wszystko to rzecz indywidualna trzeba próbować aż do skutku, ale warto. Do meritum, myślę że nie koniecznie trzeba stabilizatorów z górnej półki, ważne żeby były solidne ( trwałe ) i odpowiednio wyważone do naszych potrzeb.
Mathews Apex 7
celownik CBE 3D
Shibuya Ultima
carbon one 500

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 20, 2015, 09:39:20 pm »
sipap248 dla podniesienia precyzji strzelania warto..

W zależności od zasobności portfela.. zauważyłem, że często płaci się za markę, ale stabiki z wyższej półki oferują dużą sztywność i względną lekkość lag.. taką, jaka nie jest dostępna w niższych przedziałach cen..

Przy popularnych cartelach łuk po strzale wpada w spore palpitacje, można to niwelować za pomocą dumperków..
Druga sprawa to układ lag i dobranie ciężarów (bardzo spersonalizowane).. wszystko ma stabilizować i grać w momencie celowania i strzału, oraz chwilę po strzale..

Dla tych którzy liczą każdy punkt kupienie pro zestawu jest wskazane.. zawsze na sukces składa się suma szczegółów, nawet gdyby wydanie ponad 2 tysiaków dało 0,5% do wyniku.. :)
Tanim zestawem też da się strzelać i to dobrze.. wszystko zależy od konkretnego podejścia i co kogo kręci..

Wszakże wygląd ma ogromne znaczenie w tym sporcie :D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2015, 09:41:30 pm wysłana przez pio »
zapalony łucznik

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2015, 09:41:33 pm »
Ale czy przy takiej długiej ladze np. 30" nie jest tak,ze łuk bedzie ciązył do przodu i cały czas musimy korygować położenie aby strzała była poziomo ? .  Pewnie częściowo rekompensuje to celownik sportowy,który w większości jest na długim ramieniu. A ja chciałbym na razie zostac ze swoim mysliwskim HHA(zresztą nie mam teraz kasy na kupno dobrego celownika i lipka). Czy to nie przeszkadza w zastosowaniu długiego stabilizatora?. Rozumiem też,że jak montujemy lagę,to i trzeba od razy montować stabilizator boczny?
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 20, 2015, 09:59:50 pm »
Stabi zawsze odpowiada za stabilizację.. nie istotne jaki masz celownik.
Używanie bocznego zależy od preferencji..

Sama laga w zależności od ilości złomu ciągnie do przodu mniej lub bardziej.. ale, przy technice parcia na ścianę.. (rozciąganiu układu, napięcia tylnego, back tension.. zwał jak zwał). Jest to wręcz wskazane..
Ponieważ to "opadanie" łuku, łucznik próbuje opanować nie podnoszeniem ręki z łukiem.. tylko ciągnięciem ręki ze spustem, gdzie ręka łuczna zapiera.
W momencie strzału następuje czyste rozerwanie układu.. gdzie siła wypadkowa odwodzi spust i rękę w przeciwnym kierunku do lotu strzały.

Poniekąd do tego służą też długie stabilizatory.. , wymuszają parcie na ścianę w łuku. (później wchodzi to w nawyk)..
Przez co idzie za tym powtarzalność.. wyrabianie prawidłowych nawyków itd.

Z łuku bez stabów, czy z tzw.. krótkim, też da się fajnie strzelać jak ktoś ma opanowaną prawidłową technikę, ale zdecydowanie łatwiej o jakiś dziwny odpał. Więc, warto kupić dłuższe.. Nie koniecznie 30 cali. :)

Mnie do huntera kręciły by jakieś takie z przedziału 20-24 i wąs 12-15.. ale, nie mam takiego łuku i zmartwienia :)
zapalony łucznik

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 20, 2015, 10:01:21 pm »
Zwykle montuje sie też boczny stab który jest też skierowany mocno w tył - dowalając na niego złomu można wyważyć łuk jak chcemy. Ja też długo strzelałem z samym przednim stabem i nie ma żadnego problemu z taką konfiguracją. Warto też kupić regulowany Vbar i szybkozłączki.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 20, 2015, 10:08:55 pm »
Sipap
Cytuj
Zawsze sobie mówiłem,że nigdy tego nie zamontuje na swoim łuku,ale jednak najlepsi nie mogą się mylić i postanowiłem,ze jednak spróbuje .
Mi osobiście też długa laga wizualnie nie podchodziła.. Jednak jak raz strzeliłem bez lagi to więcej już nie próbowałem ..Po naciągnięciu łuku nie czuje żeby laga przechylała łuk ,,Czuć tylko większą wagę łuku.. I wiaterek trochę bardziej kołysze łukiem... Boczny stab niekoniecznie aczkolwiek zawsze to  lepiej... Zastosowanie lagi nie ma związku z rodzajem celownika... 
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

bołhónter

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2015, 12:18:57 am »
Sipap
Cytuj
Zawsze sobie mówiłem,że nigdy tego nie zamontuje na swoim łuku,ale jednak najlepsi nie mogą się mylić i postanowiłem,ze jednak spróbuje .
Mi osobiście też długa laga wizualnie nie podchodziła.. Jednak jak raz strzeliłem bez lagi to więcej już nie próbowałem ..Po naciągnięciu łuku nie czuje żeby laga przechylała łuk ,,Czuć tylko większą wagę łuku.. I wiaterek trochę bardziej kołysze łukiem... Boczny stab niekoniecznie aczkolwiek zawsze to  lepiej... Zastosowanie lagi nie ma związku z rodzajem celownika...
heh dla odmiany ja nigdy w życiu nie strzelałem z stabilizatorem dłuższym niż 7''
a u mnie sam stabilizator służy jedynie za mocowanie kamerki.
może w tym roku jak się w koncu wybiorę na fielda albo 3D to sobie sprawie jakąś dzidę :P
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2015, 12:23:07 am wysłana przez bołhónter »

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 21, 2015, 02:37:27 pm »
NA fildach normalnie wali się z tarczówek z tarczowymi stabami... Dobre staby + wiadro ciężarków do zabawy, oraz dobre ustawienie tego pod siebie to już wg mnie najmniej 1/3 sukcesu w strzelaniu ;). Wg mnie nie warto iść w jakieś podstawowe serie czy inne półśrodki, warto kupić porządny set i po prostu zapomnieć o stabach ;)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2015, 11:09:23 am »
Szkoda że u nas w sklepach jakiś słabo są dostępne produkty firmy BeeSTINGER. Widziałem na przykład ich reklamę całego zestawu stabow  (centralny, boczny)montowane na takie pomysłowe szybko złączki. Nazywało to się chyba sport hunter.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2015, 01:18:03 pm wysłana przez sipap248 »
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500

forlorn

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 909
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2015, 11:23:48 am »
Na pewno są dostępne, czasem na stronie sklepu po prostu nie ma . Podzwon troche po sklepach, z usa lepiej nie kupuj bo kurs dolca jest "masakra".
Bowtech Sentinel FLX, 60# 28" RipCord
Hoyt Carbon Element G3, 60# 28" RipCord
Old Mountain 15" ILF + TRADTECH Blackmax 38#
Kinetic Novius 25" ???

rafcio

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 126
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2015, 12:54:22 pm »
Sklepy sprowadzają każdą rzecz jaką chcesz, to tylko kwestia czasu oczekiwania. Bstingery to fajne stabki i sporo osób na świecie z nich strzela. Ja obecnie strzelam z 2 stabami bocznymi Soma i pokusiłem sie o ich wymiane. Wybór padł na nowe Eastony Z-Flex 15cali, model na 2015 rok, i szczerze nie moge sie doczekać na paczusze :p

sipap248

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1854
Odp: Wybór stabilizatora
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2015, 01:13:35 pm »
Rozumiem,sądząc po stopce że jako głowny jest stab Beitar?
PSE Supra Focus XL
Axcel Achieve Carbon 9" + Axcel AV-31
Hamskea Trynity MicroTune
Carter Whisper
BeeStinger Premier Plus 30"/10"
Victory VAP V1/Easton Lightspeed 3D/X-Buster 500