Autor Wątek: Witam i pytam:)  (Przeczytany 18716 razy)

seavolve

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 112
Witam i pytam:)
« dnia: Listopad 22, 2014, 02:30:17 pm »
Witam Serdecznie

Mam na imię Przemek i razem z dziewczyną ( tzn. pomysł był mój, ale o dziwo jej też sie spodobał) chcielibyśmy zacząć przygodę z łucznictwem. Poczytaliśmy trochę  forum, na szczęście bo w planach było kupno Cobry:) Teraz już mierzymy w coś poważniejszego ale nadal, w rozsądnej cenie. I tu zaczynają sie pytania, na które mam nadzieje będziecie mi mogli odpowiedzieć.
Dla dziewczyny ( długość naciągu 24”) wybraliśmy wstępnie Bear apprentice 3 ( 15 – 50 lbs) – spełnia wszystkie warunki również cenowe:) Co sądzicie o tym łuku, może ktoś ma z nim doświadczenia?
Dla siebie (długość naciągu 29”)  wybrałem Bear attitude – również prosiłbym o Wasze opinie na temat tego łuku. Zastanawiam sie jeszcze nad wyborem wersji i dlatego też mam pytanie jak bardzo bedzie można odpuścić  wersję 60lbs dla długości naciągu 29”. O ile dla apprentice ‘a znalazłem fajną tabelę zależności siły i długości naciągu, o tyle dla attitude’a nie mogłem nic takiego znaleźć.

A może zaproponowalibyście jakieś inne ciekawe propozycje w podobnych cenach?

Pozdrawiam

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2014, 02:53:56 pm »
 seavolve
Cytuj
Zastanawiam sie jeszcze nad wyborem wersji i dlatego też mam pytanie jak bardzo bedzie można odpuścić  wersję 60lbs dla długości naciągu 29”.
Witam.. Jeśli dla Ciebie długość naciągu 29" jest odpowiednia to siłę łuku ustawiasz sobie niezależnie ....Z tego co znalazłem to łuk Bear attitude posiada siłę od 50lb chyba że się mylę...
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2014, 03:06:14 pm wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

seavolve

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 112
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2014, 06:51:19 pm »
Z tabeli o której pisałem wcześniej wynika ze Bear apprentice 15 – 50 lbs dla długości naciągu 27” ma regulację w zakresie od ok 34-38lbs do ok 50-54lbs. Dla długości naciągu 24” te wartości zmieniają się odpowiednio od ok 26-30lbs do ok 44-48lbs.
Jako laik zrozumiałem ze długość naciągu w jakiś sposób determinuje regulacje siły naciągu, stad moje pytanie.   

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2014, 06:57:04 pm »
Zgadza się. Jak długość naciągu jest mniejsza to siła naciągu też się zmniejsza. Ja na Twoim miejscu szukał bym jakiegoś łuku o długości minimum 32 cale i czym więcej tym lepiej. Będzie Ci się celniej i przyjemniej strzelało.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2014, 07:04:48 pm »
Nie jest to regułą. Np na Stingu miałem 58# niezależnie od ustawionego DL. I obecnie bardzo wiele łuków trzyma siłę niezależnie od ustawionego DL. Zależy to chyba od sposobu ustawiania DL czy jest przestawialny moduł czy np zmianą zaczepów cięciwy.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2014, 07:13:40 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2014, 11:32:07 pm »
Jeśli fabryka tak podaje.to może coś w tym jest ...dynamometr ,,,powie dokładnie...
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

spite

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 216
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2014, 12:36:13 am »
Nie jest to regułą. Np na Stingu miałem 58# niezależnie od ustawionego DL. I obecnie bardzo wiele łuków trzyma siłę niezależnie od ustawionego DL. Zależy to chyba od sposobu ustawiania DL czy jest przestawialny moduł czy np zmianą zaczepów cięciwy.

Przy zmianie długości naciągu  na pewno zmienia się liczba fps-ów. Więc jest to możliwe żeby siła naciągu pozostawała bez zmian?


Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2014, 12:57:58 am »
Jeśli po zmianie na dłuższy naciąg ,,podczas naciągnięcia łuku ,,ramiona nie wykonają dalszego odchylenia, jak podczas tego z mniejszym naciągiem ,to siła wyrzutu będzie stała ...
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2014, 01:03:49 am wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2014, 05:12:20 am »
Nie jest to regułą. Np na Stingu miałem 58# niezależnie od ustawionego DL. I obecnie bardzo wiele łuków trzyma siłę niezależnie od ustawionego DL. Zależy to chyba od sposobu ustawiania DL czy jest przestawialny moduł czy np zmianą zaczepów cięciwy.

Przy zmianie długości naciągu  na pewno zmienia się liczba fps-ów. Więc jest to możliwe żeby siła naciągu pozostawała bez zmian?

Panowie poprawcie mnie, ale tu chyba jest błąd w myśleniu bo mój Stinger 3G ma chyba niezależne siłę od długości naciągu - no chyba że w skrajnych ustawieniach.

Np: 60# ustawię niezmiennie od min do max długości naciągu.
Samick Polaris 70" 36#

seavolve

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 112
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 23, 2014, 10:36:11 am »
Panowie po waszych wpisach poszukałem podobnych tabel na stronach innych producentów, i okazało się że np. PSE Fever One zachowuje regulacje od 35-50 # w całym zakresie DL. Wychodzi że to jest zależne od producenta ( konstrukcji danego łuku). Czyli moje wątpliwości odnośnie tej kwestii w Attitude mógłby rozwiać tylko posiadacz, ewentualnie sklep. Bo trzeba to sprawdzić na konkretnym modelu.

Teraz prosiłbym abyście skupili się na ocenie i opiniach na temat tych łuków, ewentualnie jakichś alternatywach w podobnych cenach.

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2014, 10:51:17 am »
spite
Cytuj
Przy zmianie długości naciągu  na pewno zmienia się liczba fps-ów. Więc jest to możliwe żeby siła naciągu pozostawała bez zmian?
   Sorry że nie o wymienionych  łukach   Pamiętam że kiedyś po zmianie długości naciągu,strzały w bijały się  z różnica wysokości na tarczy ...Byłem zdziwiony bo przecież zmieniłem tylko długość naciągu...Może na szybkość wyrzutu strzały ma też,,, sama długość naciągu przy tej samej, sile naciągu...
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2014, 10:54:20 am wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2014, 11:43:05 am »
spite
Cytuj
Przy zmianie długości naciągu  na pewno zmienia się liczba fps-ów. Więc jest to możliwe żeby siła naciągu pozostawała bez zmian?
   Sorry że nie o wymienionych  łukach   Pamiętam że kiedyś po zmianie długości naciągu,strzały w bijały się  z różnica wysokości na tarczy ...Byłem zdziwiony bo przecież zmieniłem tylko długość naciągu...Może na szybkość wyrzutu strzały ma też,,, sama długość naciągu przy tej samej, sile naciągu...

Przy krótszym DL spada prędkość strzały bo droga jej rozpędzania (tzw power stroke) jest krótsza. Analogia z krótka i długą lufą w broni palnej przy tym samym naboju. Zobaczcie sobie tabele w manualach PSE ile łuków trzyma ten sam naciąg niezależnie od DL. Oczywiście nie jest to regułą i zależy od konstrukcji cama.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 23, 2014, 12:01:48 pm »
Jeszcze nawet z łuku żadne z nich nie strzeliło a przeżywacie +/- parę FPS, i +/- parę funtów naciągu no litości :), będzie trzeba to się odkręci... jeszcze żadnych strzał, ustawień podstawki niczego :), może się okazać, ze trzeba bedzie ciut odkręcić łuk bo strzałą będzie ciut za miękka, i np na 57# bedzie lux, albo i na 58.5 ... albo po prostu zrobi się to na pałę i jak nawet głupi papier test wyjdzie idealnie ( prawo lewo zwłaszcza ) to będzie można zostawić ... a dywagacje czy ta siła będzie miała tyle czy tyle jest póki nie ważne... właściwie potem też będzie nie ważne ...

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 23, 2014, 03:42:19 pm »
Jak zwykle  , wszystko wyjdzie w praniu...
Jaco
Cytuj
Przy krótszym DL spada prędkość strzały bo droga jej rozpędzania (tzw power stroke) jest krótsza.
I to jest odpowiedź...        Jak wiadomo jednak, kolegę interesuje opinia o łukach    PSE Fever One   /  Bear attitude 
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2014, 06:41:28 pm wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

tomo

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 592
Odp: Witam i pytam:)
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 23, 2014, 08:56:53 pm »
Weźcie sobie coś z PSE. Jest tam duży wybór modeli, duża regulacja no i jakość będzie lepsza od Bearów.

Pozdrawiam
MATHEWS APEX 7 , PSE SUPRA, MATHEWS HALON X COMP