Autor Wątek: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.  (Przeczytany 9297 razy)

Shonsu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Witam,
Na wstępie się przywitam ;). Mam na imię Paweł i jestem z okolic Otwocka.
Od razu podziękuje adminowi za aktywację konta  = DURZE DZIĘKUJĘ ;).

Do rzeczy.
Mianowicie naszła mnie (niestety) chęć poeksperymentowania, nauki z łukiem bloczkowym (nigdy nie strzelałem). Od jakiegoś czasu czytam to forum (jako gość) i buszuję po necie w celu zebraniu wiedzy.
Chciałbym dobrać coś dla siebie,wiek 32, mam 182 wzrostu (choć to przy bloczkowym chyba nie ma takiego znaczenia), rozpiętość ramion to 194 cm i tu jest problem, bo wychodzi że długość naciągu ma mieć 30,5 cala, co ogranicza wybór łuku.

I tu pierwsze pytanie czy jak maksymalny naciąg wynosić 30 cali to nie będzie to dla mnie jakimś dyskomfortem (niby powinienem mieć te 30,5)? 
Gdzieś tu wyczytałem że jak stosuje się spust nadgarstkowy (lub palcowy - nie jestem pewien który) to długość naciągu można zmniejszyć o pół cala, więc dałoby mi to sporo większy wybór jeśli chodzi o sprzęt.

Drugie pytanie ważniejsze i trudniejsze.
Mam niestety lewe oko celujące, a jestem praworęczny :/. I teraz pytanie jaki łuk wybrać, LH czy RH ? Czy lepiej się uczyć strzelać  lewo ręcznie (czy jest w ogóle możliwe) czy zmusić się do celowania prawym okiem ? Dodam że lewe oko mam lepsze, mocniejsze, zdrowsze  i lepiej na nie widzę;). mam wrażenie że lepiej jak będzie to łuk LH.

Interesujący mnie przedział cenowy to coś około 1200 -max 1400 zł, najlepiej używany z osprzętem. Myślałem o pse stingerze 3g, albo rally lub ostatecznie pse vision/Pse surge jeśli długość naciągu 30 cali była odpowiednia dla mnie.

Prosiłbym o pomoc :)
Pozdrawiam
Shonsu



« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2014, 03:43:31 pm wysłana przez Shonsu »

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2014, 04:22:01 pm »
Raczej czeka cię łuk LH, albo RH i technika strzelania jak MAJA MARCEN ;).

co do 30" a 30.5 itp , musiał byś sprawdzić, ale do tego dochodzi jeszcze długość loopa spust,, temat rzeka, do sprawdzenia.


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2014, 04:24:05 pm »
 Sam też jeszcze niedawno myślałem ze kupie bloczka o długości naciągu 30" (tyle miałem na klasyku) okazuje się że z powodzenie używam naciągu 28.5" Wiec myślę ze powinieneś spotkać się z kimś z okolicy i popróbować innych długości. Myślę ze spece tutaj potwierdzą moją hipotezę.

Co do LH czy RH to sie nie wypowiem bo u mnie oko zgrywa sie z ręką.

Co do ceny to tu na forum akurat jest kilka fajnych używek już gotowych do strzelania min Stinger 3G.

Co do lokalizacji widzę że masz niedaleko do stolicy - jest tam chyba kilku uprzejmych łuczników którzy pozwolą pomacać sprzęt. 
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2014, 04:26:16 pm wysłana przez Axit »
Samick Polaris 70" 36#

Shonsu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2014, 05:05:02 pm »
Raczej czeka cię łuk LH, albo RH i technika strzelania jak MAJA MARCEN ;).

co do 30" a 30.5 itp , musiał byś sprawdzić, ale do tego dochodzi jeszcze długość loopa spust,, temat rzeka, do sprawdzenia.


pzdr. Łukasz
Technika Maji nie jest głupia w moim przypadku, tylko ciekawe czy bardzo męczącą jest taka pozycja głowy... Miałbym większy wybór używek praworęcznych ;)

Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2014, 06:29:39 pm »
Nawet lepiej by było z tą techniką , bo jak miałbyś zamiar zmieniać łuk to łatwiej znależć chętnych na łuki RH
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2014, 06:52:29 pm »
 Axit
Cytuj
Wiec myślę ze powinieneś spotkać się z kimś z okolicy 
  Shonsu.. Też myślę, że dobry byłby dla Ciebie,  bezpośredni kontakt z kimś doświadczonym.. Taka pomoc na początku wiele ułatwia i przyspiesza... A pomimo wielu cennych wskazówek i tak wybierzesz te akurat Tobie odpowiadające.. 
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2014, 07:28:19 pm wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc

Shonsu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2014, 07:30:17 pm »
Shonsu..Myślę, że dobry byłby dla Ciebie, także bezpośredni kontakt z kimś doświadczonym.. Taka pomoc na początku wiele ułatwia i przyspiesza... A i tak pomimo wielu cennych wskazówek wybierzesz te akurat Tobie odpowiadające..
Masz rację, choć z drugiej strony dużego wyboru wśród łuków na początek i tak nie mam - bo cenowo nie chcę przesadzać i z czasem się okaże czy dostałem bakcyla czy nie. A jeśli da się strzelać jak Maja (mam nadzieję że to nie aż takie trudne) to raczej kupie stingera 3g rh i nie będę kombinować, bo i tak będę musiał do kogoś (sklep czy ktoś inny) pojechać i go ustawić pod siebie, przy okazji dobrać strzały(więc pewnie jakiś sklep).

Nawet lepiej by było z tą techniką , bo jak miałbyś zamiar zmieniać łuk to łatwiej znależć chętnych na łuki RH
To też przemawia za RH ;)

Łukaszewski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2014, 08:16:30 pm »
Jestem praworęczny, lewe oko dominujące. Strzelam z lewego łuku.
Przyzwyczajenie do lewego łuku zajęło mi ok 2 tygodnie. Dziś nie potrafię strzelać z prawej ręki.
Próbowałem z prawego, lipa. Ciągle na siłę zamykane lewe oko męczy po czasie wręcz boli, czasami łzawi.
Lewe oko - lewy łuk. Rękę przyzwyczaisz, oka nie.
PSE Evolve 35      -  LH  -

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2014, 08:21:06 pm »
U nas w klubie jest kolega praworęczny a strzela z LH z powodu oka. Kwestia przyzwyczajenia.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Shonsu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2014, 09:33:11 pm »
Teraz pytanie czy zrobię źle wybierając dla siebie łuk praworęczny i ucząc się strzelać jak Maja? Czy może lepiej jak wybiorę po prostu lh ?
Podyktowane to byłoby przede wszystkim względami ekonomicznymi. Tym, że łatwiej dobrać i znaleźć łuk RH (zwłaszcza używany i potem go sprzedać/wymienić na inny.


PS. czy tak jak łuki LH istnieją celowniki, spusty, podstawki stricte pod LH czy też będą one pasować od łuków RH?

Tomasz_R

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 444
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2014, 09:39:05 pm »
osprzęty są też rh albo lh mało która część jest uniwersalna... o ile nie żadna
Buck Trail Antelope 40# Buck Trail BlackHawk 40#
PSE Stinger 3g 70#

Łukaszewski

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 07, 2014, 09:49:09 pm »
Kup RH, jak Ci się spodoba, sprzedaż i kupisz docelowy LH. Jak się nie spodoba, to łatwiej sprzedaż RH. Tak czy tak, zawsze trochę stracisz.
PSE Evolve 35      -  LH  -

Jacek D

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 58
    • Drewno, rękojeści, kolby
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 07, 2014, 10:02:47 pm »
Niestety konstrukcje 'oburęczne' to większy wydatek. Zdaje się że ktoś z forum jeszcze niedawno strzelał z PSE Dominator-a?
Ten OK Archery Pio też jest oburęczny prawda?
Jak to wyglądało w przypadku strzelania leworęcznego z łuków z 'oknem' - np. celownik można wtedy zostawić RH? (pomijam wygodę ustawień z drugiej strony).
Bowtech Airborne 82nd
CBE Elite 3D, Viper
Stan Mag Micro
www.drewtak.pl

aro1569 - Arkadiusz Kania

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 249
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 07, 2014, 10:10:46 pm »
Jestem praworęczny, lewe oko dominujące. Strzelam z lewego łuku.
Przyzwyczajenie do lewego łuku zajęło mi ok 2 tygodnie. Dziś nie potrafię strzelać z prawej ręki.
Próbowałem z prawego, lipa. Ciągle na siłę zamykane lewe oko męczy po czasie wręcz boli, czasami łzawi.
Lewe oko - lewy łuk. Rękę przyzwyczaisz, oka nie.

Nieprawda, nie sprawia mi najmniejszego problemu przymykanie oka dominującego. Wręcz odwrotna sytuacja jest dla mnie nienaturalna. Kwestia co komu bardziej pasuje.
Bowtech Invasion CPX 70#, Mathews Drenalin 70#,
TR Micro Alpha v5, Sure- Loc QC,
Ripcord Code Red, Mathews HD II,
Cartel Midas Max ,
Octane 11'' , Bee stinger pro hunter max 8"
CE Maxima 250

Robson

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 720
Odp: Dobór łuku (LH czy RH) 50-60#, ATA w granicach 33 lub większe dla nowicjusza.
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 07, 2014, 10:50:22 pm »
Shonsu ..Sam czytasz  i z pewnością sam już  i jeszcze ,,nie wiesz co wybrać .. Racje ma każdy, bo każdemu coś przypasowało ,z jakąś tam różnicą ..I Tobie też  ,jakiś sposób przypasuje ...A  jaki,, nikt tego nie wie .  A czy Twoja pierwsza decyzja będzie trafna ???? Obyś miał szczęście..I tak radzę dla pewności, spróbować wszystkiego ,co tylko możliwe ,by trafić w końcu w to , co będzie najbardziej dla Ciebie odpowiednie,,, czego Tobie bardzo życzę...     
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2014, 12:09:54 am wysłana przez Robson »
Hoyt Pro Elite  XT 3000 ,carter chocolate,,, , superlite acc