Autor Wątek: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?  (Przeczytany 12778 razy)

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 27, 2014, 12:36:52 pm »
Czyli jak rozumiem:
a) sprawdzam środki ramion i zaznaczam.
b) Tak ustawiam button (ew. podstawkę) aby grot był na lewo od cięciwy patrząc na cięciwę względem czego? - wyznaczonego środka ramion?
c) czy w punkcie b patrzę czy grot odstaje przy naciągniętym, powiedzmy, znamionowo łuku, czy nie ma to znaczenia bo to ta sama oś?
d) lotki przystrzygę jak będzie trzeba ale zacznę od pkt a i b.

Czy dobrze zrozumiałem, że odsunięcie buttonem lub podstawką strzały od majdanu ma na celu wymuszenie większego ugięcia strzały w węzłach w momencie strzału bo np. okno w majdanie jest zbyt głębokie?
Jaką dobrać długość lotek do strzał? Myślę o strzelaniu tarczowym, field i 3d na dystansie do 55m. Oklejać prosto czy z offsetem?
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 08, 2014, 03:11:45 pm »
Do albumu http://www.fotosik.pl/u/_sx_/album/1705644 dorzuciłem zdjęcie ze zrobionego testu papierowego wg opisu na www.plaszowianka.fc.pl.
Jak bardzo wyniki testu odbiegają od stanu prawidłowego?
Z testu wychodzi mi, że strzały są za twarde. Zmiękczać poprzez zwiększenie masy grotu?
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:05:52 am »
Nie o to chodzi. Ja bym zaczął od sypania talkiem bo z wyjściem masz jak widać największy  problem. Pozdro.

Piasecznik

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 11, 2014, 02:33:01 am »
Czyli jak rozumiem:
a) sprawdzam środki ramion i zaznaczam.
b) Tak ustawiam button (ew. podstawkę) aby grot był na lewo od cięciwy patrząc na cięciwę względem czego? - wyznaczonego środka ramion?
c) czy w punkcie b patrzę czy grot odstaje przy naciągniętym, powiedzmy, znamionowo łuku, czy nie ma to znaczenia bo to ta sama oś?

b - cięciwa w stanie spoczynku, patrzysz na cięciwę tak aby pokrywała się z pionową osią środka ramion. Obserwujesz na wysokości strzały. Strzała powinna dla praworęcznego majdanu odstawać na wysokości grotu w lewo tak aby delikatnie prawą krawędzią grotu dotykała widoku cięciwy.
Cytuj
Czy dobrze zrozumiałem, że odsunięcie buttonem lub podstawką strzały od majdanu ma na celu wymuszenie większego ugięcia strzały w węzłach w momencie strzału bo np. okno w majdanie jest zbyt głębokie?
W tym majdanie okno jest zbyt płytkie i prawidłowe ustawienie strzały osiągniesz przy praktycznie całkowicie schowanym buttonie. Button musi amortyzować ugięcie strzały a całkowicie schowany nie ma takiej szansy.
Jedyny jakotaki ratunek to biała podstawka Hoyta. Jest bardzo cienka więc możesz albo dociąć tą pionową "klapkę" nad podstawką (która robi w pewnym sensie za amoryzację ugięcia strzały), albo ją całkiem ściąć i użyć buttona.
Ja mam regulowaną magnetyczną podstawkę i jest ona zdecydowanie za gruba do tego majdanu. Prawidłowy centershot uzyskuję przy całkowicie schowanym buttonie.

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 27, 2014, 09:15:26 am »
A proposito podstawki. Całkiem ostatnio natrafiłem na ten problem przy odkurzeniu zeszłorocznych strzał Carbon Express X Buster które maja średnicę ok 8 mm oraz dodatkowo  obączkę przy nasadce wzmacniającą co dawało koło 10 mm sumarycznie. Co sie okazało? Shibuja za 180 zeta podczas wyjscia unosi zawias mocujący drucik do wewnątrz o jakieś 2-3 mm co wystarczało do kolizji własnie z tą obrączką na strzale. Strzały tańczyły  "od deski do deski" . Widac było gołym okiem, że coś nie gra. Zamiana podstawki na białego Hoyta za 5 zeta i jak ręką odjął. Skupienie wróciło . Pozdro

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 27, 2014, 10:45:24 am »
Pamiętaj Piotr, że sztywność tych strzał ma się nijak do zaleceń więc strzały wychodzą niepoprawnie i zmiana podstawki jest tu tylko czynnikiem ukrywającym ten fakt.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Solon

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Dlaczego strzały uderzają lotkami o majdan/podstawkę?
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 08, 2015, 07:51:08 pm »

Mój zawodnik miał kiedyś ten sam problem.
Strzały miały prawidłowy spin, kiedy strzelałem z jego ustawienia były nawet za miękie.

Jak dla mnie masz za "twarde" palce na cięciwie. Plus może dochodzić odrywanie ręki w momencie strzału.

To powoduje iż strzała w momencie zwolnienia cięciwy zostaje wygięta i takim mocnym ruchem wychodzi z Łuku.
Dodatkowo wolne cięciwy jak dakronowa jeszcze mocniej uwidacznia ten błąd, pokusiłbym się o 16 z fastflightu, to bardzo dobra cięciwa do drewniaków.

Warto dać komuś mocno obstrzelanego łuk do strzelania i sprawdzenia czy to obcieranie się powtarza, jeśli u doświadczonego zawodnika tego nie ma warto poszukać w technice.
Czasem jedna lekcja z Trenerem bardzo dużo daje.

Pozdrawiam

W&W AXT, W&W Inno Power 70"/38#
Carbon Express Nano X-treme 600
Cięciwa BCY - 8190