Autor Wątek: Cięciwa - Samick Polaris  (Przeczytany 16548 razy)

Sławomir Cichacz

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 124
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 08, 2014, 10:13:01 pm »
śledzę jak mam czas a czasem go mam :) no tak z opisu wcześniejszego tak wywnioskowałem :)
BEAR ATTITUDE 60#
podstawka - TROPHY RIDGE WHISKER BISCUIT
celownik - TROPHY RIDGE PUNISHER
stabilizator - TROPHY RIDGE
spust - T.R.U. BALL STINGER
strzały - Easton Camo Hunter 2219, Easton Realtree HD 2216

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 08, 2014, 11:40:47 pm »
powiem tak, tak myślałem że pewnie założyłeś do góry nogami ;) możesz zamienić jak najbardziej tylko czy to konieczne? skoro skręciłeś ją w odpowiednią stronę i już zaciski poustawiałeś.

Zadam podchwytliwe pytanie: jeśli skręcił cięciwę w "odpowiednią stronę", to w którą stronę będzie cięciwa skręcona, jeśli założy ją odwrotnie?  ;D

W sumie to zadam jeszcze jedno podchwytliwe pytanie: która strona skrętu cięciwy jest "odpowiednia"? ;D

Mam nadzieję, że moje pytania sprowokują kogoś do samodzielnego myślenia, zamiast powielania obiegowych bzdur ;)

W większości przypadków założenie odwrotnie cięciwy powoduje, że brakuje owijki w miejscu gdzie za nią łapiemy... no ale to zależy od sposobu wykonania samej cięciwy więc może być to problemem lub nie.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 09, 2014, 07:59:11 am »
powiem tak, tak myślałem że pewnie założyłeś do góry nogami ;) możesz zamienić jak najbardziej tylko czy to konieczne? skoro skręciłeś ją w odpowiednią stronę i już zaciski poustawiałeś.

Zadam podchwytliwe pytanie: jeśli skręcił cięciwę w "odpowiednią stronę", to w którą stronę będzie cięciwa skręcona, jeśli założy ją odwrotnie?  ;D

W sumie to zadam jeszcze jedno podchwytliwe pytanie: która strona skrętu cięciwy jest "odpowiednia"? ;D

Mam nadzieję, że moje pytania sprowokują kogoś do samodzielnego myślenia, zamiast powielania obiegowych bzdur ;)

W większości przypadków założenie odwrotnie cięciwy powoduje, że brakuje owijki w miejscu gdzie za nią łapiemy... no ale to zależy od sposobu wykonania samej cięciwy więc może być to problemem lub nie.

AD 1 w tą samą wysoki somdzie ??????  ;D
AD 2 Strona zależna od reki cięciwnej - tak mnie tu "ćwiczyliście". Skręt zgodnie ze wskazówkami.
3 nie brakło mi owijki dlatego dopiero teraz wiem ze jest odwrotnie.
Samick Polaris 70" 36#

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 09, 2014, 08:59:28 am »
AD 2 Strona zależna od reki cięciwnej - tak mnie tu "ćwiczyliście". Skręt zgodnie ze wskazówkami.

No to teraz spróbuj to logicznie uzasadnić nie używając argumentów typu "no bo tak" :D
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 09, 2014, 12:23:39 pm »
AD 2 Strona zależna od reki cięciwnej - tak mnie tu "ćwiczyliście". Skręt zgodnie ze wskazówkami.

No to teraz spróbuj to logicznie uzasadnić nie używając argumentów typu "no bo tak" :D

Dla praworęcznych gdzie cięciwę mamy w ręce lewej - cięciwa opuszczając palce skręca się w tym przypadku w stronę zgodną ze wskazówkami zegara. Wskazań dlatego żeby cięciwa nie była skręcona odwrotnie.

BTW twoja odpowiedz drugi post = link
pierwsza strona tego tematu - odpowiedz kolegi TTT na moje kolejne pytanie odnośnie kierunku skręcenia.

Zdałem ? ;)
Samick Polaris 70" 36#

noctilus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 09, 2014, 12:48:30 pm »
Sorry, może dziwne pytanie, "zgodnie ze wskazówkami zegara"  patrzymy na cięciwę od góry łuku?

noctilus
Using Tapatalk

sx_

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 09, 2014, 12:49:02 pm »

Dla praworęcznych gdzie cięciwę mamy w ręce lewej


Ja jestem praworęczny i ciągnę cięciwę prawą ręką. W lewej trzymam majdan. Łuk ma w moim przypadku oznaczenie RH ;-)
Ragim Impala 62" 45#
15x PowerFlight .500 + grot 125 + lotki plastik 2,6"

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 09, 2014, 02:26:22 pm »
pierwsza strona tego tematu - odpowiedz kolegi TTT na moje kolejne pytanie odnośnie kierunku skręcenia.

Więc jak już w tym temacie pisałem, jest to bzdura. Przy skręceniu cięciwy zgodnym z zasadą prawej dłoni (jak przy prawym gwincie) w przypadku praworęcznego łucznika górna połowa cięciwy będzie skręcana a dolna rozkręcana w identycznym stopniu. Można wykazywać, że przesunięcie nasadki strzały w górę będzie miało znaczenie, lecz jest to różnica marginalna i zależna w dodatku od indywidualnych cech strzelającego, a ściślej od rozkładu obciążenia na palcach ręki cięciwnej. IMHO różnica będzie niemierzalna i bez znaczenia dla powtarzalności.

Sorry, może dziwne pytanie, "zgodnie ze wskazówkami zegara"  patrzymy na cięciwę od góry łuku?

By nie pozostawiać dowolności w interpretacji lepiej definiować to właśnie regułą prawej dłoni, gdzie kciuk i palce wskazują kierunek oraz postęp skrętu.

Dla praworęcznych gdzie cięciwę mamy w ręce lewej

Prawo czy leworęczność nie determinuje wyboru ręki cięciwnej. Dla mnie naturalne jest, by ręka sprawniejsza manualnie wykonywała pracę bardziej finezyjną jaką jest obsługa cięciwy, jednakże w moim przypadku taki układ chwytu jest zgodny z moim wiodącym okiem. Dla kogoś innego lepszy wybór może być przeciwny, mimo że ta osoba również może być z natury praworęczna ;)

Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 10, 2014, 10:40:25 am »
pierwsza strona tego tematu - odpowiedz kolegi TTT na moje kolejne pytanie odnośnie kierunku skręcenia.
Więc jak już w tym temacie pisałem, jest to bzdura. Przy skręceniu cięciwy zgodnym z zasadą prawej dłoni (jak przy prawym gwincie) w przypadku praworęcznego łucznika górna połowa cięciwy będzie skręcana a dolna rozkręcana w identycznym stopniu. Można wykazywać, że przesunięcie nasadki strzały w górę będzie miało znaczenie, lecz jest to różnica marginalna i zależna w dodatku od indywidualnych cech strzelającego, a ściślej od rozkładu obciążenia na palcach ręki cięciwnej. IMHO różnica będzie niemierzalna i bez znaczenia dla powtarzalności.

Wyjaśnij mi zatem dlaczego wszyscy nazwijmy to topowi zawodnicy i trenerzy w naszym kraju (wszyscy z którymi miałem kontakt) preferują skręcanie cięciwy w przypadku strzelania z prawej ręki, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a w przypadku lewej, odwrotnie? Ja rozumiem, że można być samoukiem (nie wiem czy nim jesteś), można opierać się na własnej wiedzy z dziedziny fizyki itd. ale uważam, że nie można odrzucać tego co mówią jedni z najlepszych specjalistów od tego sportu w kraju, nawet jeśli mówią, że tak ma być bo tak. Może nie znają się tak dobrze na zasadach fizyki i innych dziedzin, które mają zastosowanie w łucznictwie, ale wiedzą, że tak ma być bo tak jest lepiej.

W sobotę rozmawiałem z zawodnikiem, który od lat jest reprezentantem Polski, brał udział także w Igrzyskach Olimpijskich i na ustawianiu sprzętu zna się bardzo dobrze. Powiedział mi to co i ja pisałem, po prostu potwierdził to czego byłem uczony.

Proszę Cię zatem przekonaj mnie dlaczego ja i wiele innych osób, na co dzień będących czynnymi zawodnikami lub trenerami się mylimy.
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 10, 2014, 10:51:22 am »
To ja mam inne pytanie o cięciwę ale już skręconą = Flmandzka http://e-luk.pl/cieciwa-flamandzka-p8294.html takowa jak ta. Oczywiście pacjent to mój samick. Warto taka kupić jako drugą zapasową.  Rozumiem ze tej już nie muszę skręcać -czy nadal muszę aby uzyskać odpowiednie BH  8)
Samick Polaris 70" 36#

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 10, 2014, 10:53:19 am »
Dogmat?

TTT, strzelasz już wiele lat i masz doświadczenie. Uzyskujesz zapewne niezłe skupienie, więc możesz zrobić miarodajny test porównawczy: skręć cięciwę w drugą stronę z zachowaniem właściwego BH i opisz jaka jest zmiana w grupowaniu oraz przesunięciu wypadkowego środka grupowania przy tych samych nastawach celownika co obecnie.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"