Autor Wątek: Cięciwa - Samick Polaris  (Przeczytany 16549 razy)

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 21, 2014, 09:26:03 am »
A wy dalej o cyferkach! BH musi być takie aby strzała "nie widziała " łuku. Mówiąc po chłopsku od momentu zwolnienia cięciwy nie ma prawa dotknąć czegokolwiek oprócz celu. Widać to dokładnie na skupieniu oraz wyraźnie słychać ( powinno być słyszalne głuche puknięcie bez obcych trzasków a tym bardziej kontaktu najbardziej wystających części strzały czy lotek) . Pozdro

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 21, 2014, 12:16:20 pm »
Każda cięciwa ma dwa końce, a trzyma się ja na środku - tak więc jeśli przy puszczaniu cięciwa skręca się w prawo to jeden koniec będzie się skręcał a drugi rozkręcał... Tak więc TTT, ważne jest by skręcał się górny koniec cięciwy czy dolny? ;D

Sent from my BlackBerry 9790 using Tapatalk
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 21, 2014, 01:49:47 pm »
Ja wiem, że tak jest nie mniej jednak bawię się już w to łucznictwo prawie 8 lat, nigdy nie byłem samoukiem i wszyscy trenerzy którzy w mojej obecności o tym mówili, mówili tak jak napisałem wcześniej. Nie wymyślam swoich teori zawsze się opieram na tym czego mnie uczono.


Wysłane z mojego iPod touch przez Tapatalk
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 21, 2014, 02:15:56 pm »
Jak w kościele haha. "Uwierz a zostaniesz zbawiony..." A tak poważnie to autorytety muszą być silne ale jednak własne doświadczenie "robi" najwięcej. Ty masz stanowić jedność z łukiem i strzałą a nie trener za plecami, któremu nie podoba się coś tam coś tam.
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2014, 02:20:14 pm wysłana przez Piotr D »

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 21, 2014, 11:40:26 pm »
Niestety, już nie mam do czynienia z tak dobrym trenerem jak kiedyś. Ja podchodzę do tego w ten sposób, że ja wiem co mam robić a trener mi wytyka (trochę za mocne słowo) błędy. Po paru latach człowiek wie co zrobić by danego błędu nie popełniać, ale najpierw musi być świadomym tego popełniania błędu. Tak jak mówiłem wiem sam co mam robić, jednak nie widzę samego siebie dlatego potrzebny jest ktoś obok. W pewnych kwestiach się nie zgadzam ale wtedy się rozmawia i da się technikę zaadoptować o ile nie są to jakieś herezje :)


Wysłane z mojego iPod touch przez Tapatalk
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 21, 2014, 11:52:31 pm »
Niestety panowie nie każdy ma dostep do torów i trenerów - więc korzysta z internetowej pomocy.

No cóż ja dziś nawoskowałem cięciwę woskiem pszczelim i.....
1. woskowałem nienaciągniętą potem niby wytarłem tak żeby nie było widać wosku. Cięciwa odnoszę wrażenie zrobiła się sporo głośniejsza (pomijam ze zmieniłem punkt kotwiczenia) i pierwsze 10 strzał poleciało gdzie sobie chciało.
2. skręciłem cięciwę 25 razy i uzyskałem wartość ~ 19.5 mm

----z wcześniej tutaj podanych danych 70"- 8 1/2 ~ 9 1/4 powinno być około 21.6 do 24,8 mm ----

bez skręcenia wynik mam w granicach 16.5 mm

[wartości podaje w mm bo taką miarkę miałem pod ręką  ;D]

Pomijam ze po skręceniu celność w pionie się zmieniła / pogorszyła.

Dodatkowo zaobserwowałem dziś inna przyjemną sprawę (straciłem druga strzałę - jedną trafiłem w drugą) a wygląda to tak:
na dystansie 10 m strzały trafiają w miarę poprawnie ale wszystkie wbijają się pod kątem około 30 stopni w poziomie(wygląda to tak jak by strzelał ktoś stojący za moimi plecami w odległości około 5m w lewo)

Problem znika na dystansie powyżej 15/18 metrów w tym wypadku strzały wbijają się już w miarę pod katem prostym do tarczy i nie trafiam jedną w drugą.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2014, 01:05:01 am wysłana przez Axit »
Samick Polaris 70" 36#

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 22, 2014, 08:35:37 am »
Już ci podpowiadam. 1.Źle ustawione siodełko ( prawdopodobnie za wysoko). 2. Nie umiesz strzelać- mam na myśli że nie masz żadnej powtarzalności. Acha i 3. " z 15-18 m .... już nie trafiam jedna w drugą" - ja raczej bym dążył aby trafiać przynajmniej jedna obok drugiej.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2014, 10:01:28 am wysłana przez Piotr D »

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 22, 2014, 10:42:35 am »
Już ci podpowiadam. 1.Źle ustawione siodełko ( prawdopodobnie za wysoko). 2. Nie umiesz strzelać- mam na myśli że nie masz żadnej powtarzalności. Acha i 3. " z 15-18 m .... już nie trafiam jedna w drugą" - ja raczej bym dążył aby trafiać przynajmniej jedna obok drugiej.

Siodełko - masz na myśli to na zdjęciu poniżej - pozycje wyznaczyłem poprzez założenie strzały i znalezienie kąta 90* następnie podniosłem o około 13 mm wyżej tak jak to podają wszelkie poradniki. Tym bardziej ze potem jak już ogarnąłem NOWY punkt kotwiczenia to pojawiła się powtarzalność. Dzis jeśli czas pozwoli podjade poćwiczyć dalej. Tylko ten wbitych strzał na krótki dystans mnie zastanawia. Może brak buttona jest powodem?


Samick Polaris 70" 36#

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 22, 2014, 11:00:30 am »
Kurdeee!!!!!! Niemota! Siodełko ustawiasz strzelając z co najmniej 30 m serię wraz z nieopierzoną strzałą. Jesli jest grupowanie i goła strzała jest na górze to siodełko jest za nisko, jeśli jest na dole to siodełko za wysoko jeśli jest w grupie jest oki. Aczkolwiek lepiej jak jest trochę niżej wtedy zmniejsza się prawdopodobienstwo kolizji z podstawką. Poza tym to co na focie jest to jakieś zgrubienie a nie siodełko. Wiesz jak wygląda kształt siodła końskiego? Tam gdzie wkładasz tyłek wkładasz również nasadkę strzały i nie ma prawa sie ruszać w dół czy w górę ani wypadać bo to dopiero jest niebezpieczne. Można siebie albo kogoś obok postrzelić.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2014, 11:04:36 am wysłana przez Piotr D »

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 22, 2014, 03:32:09 pm »
Kurdeee!!!!!! Niemota! >:(  Siodełko ustawiasz strzelając z co najmniej 30 m serię wraz z nieopierzoną strzałą. Jesli jest grupowanie i goła strzała jest na górze to siodełko jest za nisko, jeśli jest na dole to siodełko za wysoko jeśli jest w grupie jest oki. Aczkolwiek lepiej jak jest trochę niżej wtedy zmniejsza się prawdopodobienstwo kolizji z podstawką. Poza tym to co na focie jest to jakieś zgrubienie a nie siodełko. Wiesz jak wygląda kształt siodła końskiego? Tam gdzie wkładasz tyłek wkładasz również nasadkę strzały i nie ma prawa sie ruszać w dół czy w górę ani wypadać bo to dopiero jest niebezpieczne. Można siebie albo kogoś obok postrzelić.

a skąd ja ci wezmę nieopierzone strzały. Zacisnąłem na sucho - to co dali w zestawie. Bo zakupiony sprzęt przyszedł pocztą bo ANI SKLEPU, ANI ŻADNEGO innego PUNKTU w OKOLICY NIE MAM!!!!! Więc robie tak jak umiem / wyczytam / dopytam na forum. Ale widzę że krytykować każdy umie.
Samick Polaris 70" 36#

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 22, 2014, 06:06:59 pm »
polecem poczytać, to  zarówno dla bloczków jak i klasyków. http://www.bowhunter.pl/luczniczy-sprzet-mysliwski/102-regulacja-sprzetu/120-regulacja-luku-konfigurowanie-strzal.html

strzały bez lotek, albo robisz samemu w sensie skladając strzałe z osobno kupionych elementów (promień, grot, lotki, nasadka itd) albo jak już sobie zniszczysz jakąs lotkę to wtedy można zerwać pozostałe wyczyścić promień i jest nieopierzona.

Niestety nie mając innych łuczników (tych bardziej doświadczonych, bez złych nawyków pod ręką) trzeba samemu temat zgłębić, na forum, youtube itp.

A generalnie na razie się nie przejmuj tak testem papierowym czy innym, teraz to głownie poszukaj swojej postawy, trochę kondycji, techniki trzymania łuku, zwalniania cięciwy i samego oddawania strzału, swobodnego opadu łuku po strzale itp.

Takie ćwiczenia to z kilku metrów od maty możesz robić, naklej sobie na niej kilka punktów celowania i pykaj po 1 stzale w punkt.

Z czasem przyjdzie pora na testy, klejenie strzałek sammeu itp.

Pozdro,
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2014, 06:18:29 pm wysłana przez Marek Klimczak »
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 22, 2014, 06:44:37 pm »
Jaka krytyka? Przeca ci wyłożyłem jak ksiądz Magdzie co i jak.Prościej sie nie dało. A jesli nie jestes w stanie pozbawić strzały lotek to hmm. Bez komentarza

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 22, 2014, 07:17:17 pm »
Nie unoś się Piotrek, są na świecie ludzie, którzy nie bawili się od dziecka nożem i nie traktują go jako uniwersalne narzędzie do wszystkiego ;)
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Axit

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 530
Odp: Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 22, 2014, 11:58:53 pm »
polecem poczytać, to  zarówno dla bloczków jak i klasyków. http://www.bowhunter.pl/luczniczy-sprzet-mysliwski/102-regulacja-sprzetu/120-regulacja-luku-konfigurowanie-strzal.html

strzały bez lotek, albo robisz samemu w sensie skladając strzałe z osobno kupionych elementów (promień, grot, lotki, nasadka itd) albo jak już sobie zniszczysz jakąs lotkę to wtedy można zerwać pozostałe wyczyścić promień i jest nieopierzona.

Niestety nie mając innych łuczników (tych bardziej doświadczonych, bez złych nawyków pod ręką) trzeba samemu temat zgłębić, na forum, youtube itp.

A generalnie na razie się nie przejmuj tak testem papierowym czy innym, teraz to głownie poszukaj swojej postawy, trochę kondycji, techniki trzymania łuku, zwalniania cięciwy i samego oddawania strzału, swobodnego opadu łuku po strzale itp.

Takie ćwiczenia to z kilku metrów od maty możesz robić, naklej sobie na niej kilka punktów celowania i pykaj po 1 stzale w punkt.

Z czasem przyjdzie pora na testy, klejenie strzałek sammeu itp.

Pozdro,
M

Oki powoli i na spokojnie - może mnie trochę poniosło.
Link już widziałem i po części się z nim zapoznałem - właśnie na podstawie
Cytuj
Instalacja gniazda (nocking point)
montowałem to jak to kolega wcześniej nazwał zgrubienie na cięciwie. Stąd te 13 mm wcześniej wspomniane.

Kolejny PKT to centrowanie strzały i ustawienie węzłów oscylacji - i tu właśnie autor wspomina o buttonie , o którym pisałem wcześniej że NIE posiadam,a podstawka pod strzałę jest naklejona na majdan - chyba ta najprostsza/ najtańsza.

I tu jest chyba w tym momencie "pies pogrzebany" bo wygląda na to że muszę znabayć button i ewentualnie lepsza podstawkę pod strzałę.

Jeśli źle rozumuje to mnie teraz wyprowadźcie z błędu. Ponieważ dalsze rozważania opierają się na regulacji buttona.

Jutro na spokojnie zajmę się poprawniejszym ustawieniem celownika i wysokości cięciwy (BH ?)

W każdym razie dziękuje za udzielone rady.


BTW u mnie występuje zjawisko
Cytuj
Pływ ryby (fishtailing)
  - zgadza się ze potrzebny test strzał nieopierzonych, ale z braku Buttona chwilowo nie bede tego robił.  ;)
Samick Polaris 70" 36#

TTT

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
Cięciwa - Samick Polaris
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 23, 2014, 12:38:10 am »
Wiem, że nie każdy ma dostęp do klubów i trenerów, dlatego staram się pomóc na podstawie tego czego w klubie się nauczyłem.

Moim skromnym zdaniem to nie miejsce do nazywania ludzi niemotami, nikt się łucznikiem nie urodził i każdy się uczył od podstaw (czy byliśmy niemotami jak z braku wiedzy coś zrobiliśmy źle?).

Button jak najbardziej Ci się przyda, jak korzystasz z clikera to postawkę proponuję magnetyczną, jeśli chodzi o ustawianie buttonu i siodełka to radziłbym trenować na początek, ktoś już to z resztą napisał wcześniej. Ustawiaj sprzęt jak już na 30m będziesz miał ładne skupienia.

Jeszcze jedna ważna rzecz nie strzelaj wszystkich strzał w to samo miejsce na krótkich odległościach, szkoda nasadek i strzał :)




Wysłane z mojego iPod touch przez Tapatalk
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2014, 12:39:42 am wysłana przez TTT »
"Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powtarzałem sobie - nie poddawaj się, przecierp teraz i żyj resztę życia jako mistrz"
Muhammad Ali

Dopóki myślisz, że możesz przegrać, przegrasz na pewno.
<---------------<<<