Autor Wątek: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek  (Przeczytany 11964 razy)

Michał Ciesielski

  • Gość
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 28, 2014, 02:08:48 pm »
zacznij od 21,cm

lonei

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 82
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 01, 2014, 12:03:50 am »
Nic niedaje mam nową cięciwe jeszcze nienaciągnietą BH wynosi 21cm. Strzelałem nieopierzona i opierzoną strzała na przemian wkońcu po wielu próbach zmieniłem technike na najbardziej popularna technikę śródziemnomorska i jest dobrze wysokość siodełka 5/8cala i nieopierzona strzałka dobrze lata gładko wychodzi na 15m wbija się pod takim samym kątem co opierzona na dalej strzelać niestety dzisiaj niemogłem a moja strzelnica ma równe 15metrów. Niestety bede musiał się przyzwyczaić do nowego chwytu ale to niepowinno być trudne bo wkońcu mieśnie te same pracują tylko jeden paluszek więcej dochodzi  ::)
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2014, 12:46:41 am wysłana przez lonei »
Samick Phantom 50#
Diana 30#
Nawalny longbow 40#
Bearpaw plain stick 30#

Peregrinus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 10, 2015, 05:46:49 pm »
Hej, odgrzewam temat - u mnie podobnie:
Niby strzały są poprawnie dobrane, mam powtarzalność i jest też ona taka, że jak strzelam opierzonymi, to ładnie się grupują i już sie do nich przyzwyczaiłem, ale jak strzelam takimi samymi nieopierzonymi, to lądują niżej i końcem strzał do góry. Niestety dzieje się tak niezależnie od wysokości siodełka.
Wdzięczny będę za pomoc
-----------
Patyk i sznurek
:)

Munin

  • Gość
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 10, 2015, 06:06:25 pm »
Opuść siodełko dość drastycznie i zobacz czy też tak samo grupować się będą.
To może być też sprawa tillera ale za tego typu regulacje i tuning zdalnie przez forum to bym się nie zabierał :D

Peregrinus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 10, 2015, 09:39:38 pm »
No niestety - niezależnie jak nisko zaczepię strzałę na cięciwie (choćby nawet i poniżej podstawki), to i tak zawsze naga strzała leci kitą do góry i wbija się pod kątem, z grotem niżej.
Zauważam to też w locie na opierzonych, ale lotki znacznie, niemal do zera, to korygują.
Co z tym fantem zrobić?
-----------
Patyk i sznurek
:)

Peregrinus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 10, 2015, 09:59:18 pm »
To może być też sprawa tillera ale za tego typu regulacje i tuning zdalnie przez forum to bym się nie zabierał :D

- regulacja tillera w łuku tradycyjnym i w dodatku jednoczęściowym (Samick Lion) ??? to chyba niemożliwe... chyba, że shebluję któreś ramię ;)
Serio są jakieś sposoby na tiller w tradycyjnym?
-----------
Patyk i sznurek
:)

Munin

  • Gość
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 11, 2015, 05:18:36 pm »
Podaj dokładne dane, jaka odległość testowa, jaki mocny łuk, strzały- jaki materiał, jaka waga, jaki ciężki grot i w którym miejscu jest środek ciężkości. Bo to co opisujesz gryzie mi się z prawami fizyki zwłaszcza siodełko poniżej podstawki. Nic nie pisales o rodzaju łuku w tym temacie dlatego poruszylem temat tillera.

Wysyłane z HTC za pomocą Tapatalk 2

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2015, 08:03:37 pm wysłana przez Munin »

Peregrinus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 11, 2015, 09:44:32 pm »
Odległości testowe 5-20 m, tzn próby na 5, 10, 15, 20m pokazują, że naga strzała ląduje niżej niż opierzona i lotkami do góry. Wraz ze wzrostem odległości różnica jest bardziej widoczna.
Łuk Samick Lion 40#/28" (długość łuku 60"), zmierzona wysokość cięciwy 7,5".
Strzały aluminiowe Easton XX75 Tribute 1916, grot combo 100gr, mają pełna długość 31", a środek ciężkości jest na 12,5" licząc od czubka grotu.
Wdzięczny będę jak ktoś coś poradzi :)
-----------
Patyk i sznurek
:)

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 11, 2015, 10:02:29 pm »
A długość naciągu jaką masz? Tak na szybko i bez liczenia parametrów a opierając się na easton arrow tuning guide można wnioskować, że masz zbyt długie strzały a konkretniej chodzi o zbyt daleko do przodu przesunięty środek ciężkości. Powoduje to problem z czystym wyjściem strzały, którego nie da się skorygować położeniem siodełka na cięciwie, bo odchylka jest poza zakresem regulacji. No ale to tylko mój wniosek i mogę się mylić ;)


Sent from my BlackBerry 9790 using Tapatalk
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Peregrinus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 11, 2015, 11:50:50 pm »
Długość naciągu mam średnio trochę poniżej 28".

Podoba mi się taka próba wytłumaczenia, w każdym razie jest to kierunek do sprawdzenia - jest z czego ciąć i chętnie spróbuję. Piękne dzięki za tę podpowiedź.

No dobrze, ale wtedy jak rozumiem staną twardsze a przy obecnej długości i parametrach zakładam, że są OK (nie mają odchyleń na boki przy testach), czy nie będą za twarde?




-----------
Patyk i sznurek
:)

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 12, 2015, 06:24:43 am »
Na pewno będą twardsze. Niestety, dobór parametrów strzał jest lekkim horrorem i bywa, że kilka kompletów trzeba wymienić nim trafi się na właściwy. Twardość mozna nieco zredukować zwiększeniem masy grotu, zmniejszeniem masy lotek, zmniejszeniem wysokości cięciwy - ten ostatni parametr jest znaczący. Niemniej jednak w każdym przypadku istnieje optymalny zakres przedziału parametrów w którym trzeba się zmieścić.
Na pewno poszukaj zaleceń co do długości strzał w stosunku do długości naciagu, optymalnego położenia środka ciężkości oraz zakresu regulacji wysokości cięciwy (to parametr charakterystyczny dla konstrukcji danego modelu łuku).


Sent from my BlackBerry 9790 using Tapatalk
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Peregrinus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 12, 2015, 08:58:44 am »
Wielkie dzięki!
A gdzie znajdę informacje o optymalnym położeniu środka ciężkości? od czego to jest zależne? Tak sobie myślę, że to pewnie mniej więcej uniwersalny parametr od-do, bez większych zmian - ?
-----------
Patyk i sznurek
:)

Munin

  • Gość
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 12, 2015, 10:34:44 am »
Z moich doświadczeń strzałoroba wynika, że strzały ze środkiem ciężkości do 60% latają dalej po bardziej płaskim torze lotu, powyżej 60% latają "szybciej" ale ich maksymalny zasięg jest krótszy, przy strzelaniu na dalsze dystanse należy brać wyższa poprawkę niż w strzałach o niższym środku ciężkości.
Nie miałem okazji ani zrobić ani strzelać strzałami o środku ciężkości umiejscowionym na środku geometrycznym albo i blizej osady. Takimi że środkiem ciężkości dalej niż 65% też nie strzelałem.


EDIT
Szumak. jednak co doświadczenie to doświadczenie, zaintrygowalo mnie Twoje spostrzeżenie i przy nadarzającej się okazji będę strzelał strzałami do koreańskiego strzelania z jakiegoś łuku i naciągu tureckiego. Aż muszę sam tego doświadczyć żeby na przyszłość wiedzieć o takich drobnych prawidłowościach w funkcjonowaniu :)


Wysyłane z HTC za pomocą Tapatalk 2
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2015, 11:35:03 am wysłana przez Munin »

Peregrinus

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 12, 2015, 11:49:21 am »
Do 60% czego, długości strzały?
jeśli za środek ciężkości przyjąć punktu, w którym podparta strzała się równoważy, to na jakim odcinku długości strzały ten punkt powinien wylądować, żeby nie był za blisko grotu ani za daleko?
-----------
Patyk i sznurek
:)

Munin

  • Gość
Odp: Pomocy ! Wycieranie się materiału na półce i lotek
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 12, 2015, 12:34:49 pm »
Przepraszam za skrót myślowy.
Długość mierzoną od dna osady w stronę grotu, 50% to środek promienia.

Wysyłane z HTC za pomocą Tapatalk 2