Autor Wątek: Strzały  (Przeczytany 38821 razy)

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Strzały
« dnia: Luty 11, 2007, 12:00:31 pm »
Witam!

To bolączka wszystkich łuczników. Stzały trzeba mieć, i co gorsza, od czasu do czasu kupować nowe.
Sam na razie - jako że strzelamy w sali - mam tylko Gamegetter II Eastona. Do strzelania halowego są OK. Dobre i tanie. Ale już za kilka tygodni wydziemy na  otwarty teren i zmienią się dystanse i warunki. Czyli bez nowego kompletu strzał się nie obędzie.
Proszę podajcie Wasze preferencje co do strzał, którymi strzelacie. Oczywiście można powiedzieć, że "mam X10" lepszych nie znajdziesz"... Ale chodzi mi raczej o rozsądny stosunek jakości do ceny. Wszak na Eastonie świat się nie kończy!

Pozdrawiam
Maciek

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Strzały
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2007, 01:14:02 pm »
Witam!
Mam pytanie dotyczace strzal, ktore mnie nurtuje.
Wielu producentow oferuje strzaly wlasnie takie jak opisales o malej srednicy ale stosunkowo ciezkiej do strzelania na dworzu.
Czym jest podyktowane stosowanie takich strzal?
Czy np strzelanie na dworzu ze zwyklych strzal carbonowych majacych srednice odpowiadajaca rozmiarowi 19xx easonowskiemu znacznie odbije sie na punktacji?
Strzaly carbonowe sa znacznie lzejsze i szybkosc w tym wypadku chyba jest na plus??

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Strzały
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2007, 09:29:22 am »
Dzieki za odpowiedz.
Pytam, poniewaz sezon sie zbliza i trzeba bedzie jakies strzaly nabyc.
Zastanawialem sie dlatego, czy oplaca sie inwestowac w takie np navigatory i czy przy moim obecnym miernym poziomie dadza one jakakolwiek roznice w stosunku do FMJ Eastona, Redline'ow albo jakimkowiek Carbon Expressom. Roznica w cenie jest jednak znaczna.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

adamc1

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2007, 06:40:27 pm »
Cześć Marku, jakoś tak że mały przekrój poprzeczny to mały opór, masa ma wpływ na energie pocisku (strzały), lecz prędkość jest najważniejszym czynnikiem.
Ty strzelasz z łuku 60# o ile pamiętam więc pozostaje Ci zadbać o maksymalna prędkość i stabilność :) ale namąciłem, pozostaje popróbować jak powiedział Andrzej
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2007, 06:42:40 pm wysłana przez adamc1 »

adamc1

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 17, 2007, 02:02:42 pm »
Masz rację lecz mnie chodziło o wpływ na energię gdzie masę mnożymy przez prędkość podniesioną do kwadratu a potem wynik dzielimy na dwa jeżeli masę podstawimy w kilogramach a prędkość w metrach na sekundę to wynik otrzymamy w [J] - dżul (joule)

lucznikruda

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2007, 08:17:40 pm »
Z mojego doświadczenia wiem, że szybkość strzały ma znaczenie, a w niektórych monemtach nawet bardzo duże. Szybka strzała wyłapuje mniej błedów w technice strzelania w przeciwięństwie do grubszej i wolniejszej strzały,a poza tym jest to duży atut przy złej pogodzie np. podczas mocniejszego wiatru. Zresztą można zauważyć, że większość zawodników używa strzał typu X10 albo A\C\E itp. czyli bardzo szybkich strzał.

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Strzały
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 18, 2007, 08:52:43 pm »
Witam!
> Zresztą można zauważyć, że większość zawodników używa strzał typu X10 albo >A\C\E itp. czyli bardzo szybkich strzał.

A z czego wynika ich szybkosc?
Strzaly x10 nie sa wcale lzejsze od Redlinow ani  typowych carbonow wiec nie powinny tez byc szybsze.
Maja mniejsza srednice ale to nie powinno az tak mocno wplynac na ich szybkosc bo przeciez mowimy o minimalnych oporach powietrza.
Zastanawie mnie po prostu na czym polega ich przewaga.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Strzały
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 18, 2007, 10:22:43 pm »
Zastanawie mnie po prostu na czym polega ich przewaga.

Ja wiem!
Nawet ja (bawiąc się łucznictwem czwarty miesiąc)., Nie kwestionuję tych produktów jako flagowych osiągnięć producenta. Są to po prostu dobrze opracowane strzały. Dobrze dobrana masa, perfekcyjna powtarzalność w produkcji, czyli najwyższa jakość, mała średnica (niewrażliwość na niesprzyjająca warunki atmosferyczne... itd itp...) mógłbym zacytować cały bełkot matrketingowy producenta.
Ale ja - jak rzeczywiście zauważył Mathews - szukam czegoś, co da porównywalną jakość w stosunku do ceny. Jest sporo innych producentów strzał: amerykańskich, koreańskich czy też innych. Ich ceny są bardziej atrakcyjne niż to, co oferuje Easton.
Powtarzam zatem pytanie: czy są na rynku dostępne strzały porównywalne z np. A/C/C Eastona, w niższej cenie??? Celowo wybrałem A/C/C. To nie najdroższy model, a prawie bez wad. No z wyjątkiem jednej: kosztuje w Polsce 50 zł za promień... Miałem nadzieję, że pojawią się tutaj wypowiedzi zadowolonych użytkowników tańszych marek. Mój błąd, powinienem był zaznaczyć to wyraźniej w pierwszym poście. Tak czy owak, dyskusję uważam za ciekawą.

Pozdrawiam
Maciek

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Strzały
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2007, 09:25:42 am »
>Nawet ja (bawiąc się łucznictwem czwarty miesiąc)., Nie kwestionuję tych produktów jako flagowych osiągnięć producenta. Są to po prostu dobrze opracowane strzały.

Ale ja tez nie kwestionuje, tylko dopytuje sie, dlaczego te strzaly sa takie dobre, co sprawia, ze sa wyjatkowe.
Dostalem ostatnio strzaly Carbon Express CX i bylem zaskoczony ich wykonaniem i parametrami. Nie pisze tego zeby sie chwalic ale zeby zwrocic uwage, ze sa inni producenci i wielu produkuje strzaly na poziomie Eastona.
Dlatego tez, wydaje mi sie, ze jest wazne, zeby okreslic co sprawia jaka jest przewaga tych strzal.

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

adamc1

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2007, 11:08:20 am »
Wspominałem już o oporze promieniowym, a opory nie są pomijalne jak piszesz narastają w postępie kwadratowym.
Pozdrawiam Adam

msl72

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 187
Odp: Strzały
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2007, 11:45:51 am »
Dostalem ostatnio strzaly Carbon Express CX i bylem zaskoczony ich wykonaniem i parametrami.

O! Właśnie sprawdziłem na cabelas.com. 12 strzał kompletnych to niecałe 105 USD. Po doliczeniu cła i VAT-u daje to około 33 PLN za strzałę (plus koszty transportu). To dobra cena.
Maciek

irackman

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 04, 2007, 02:14:03 pm »
A tak z innej beczki:
Co to za groty?
http://www.smog.pl/wideo/8124/dekapitacja_indyka/

Marek Pietrusiak

  • Administrator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 491
Odp: Strzały
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 05, 2007, 11:29:45 am »
Witaj,
To groty dokladnie do tego co pokazuje film a wiec ucinania glowy indykom:)
Znajdziesz takie np tutaj:
http://www.obsessionarchery.com/gobbler-guillotine-p-669.html

Marek
--------------------------------------------------------------------
PSE Dominator 3D, TT SmackDown, Copper John ANTS, Vibracheck CFX, Fatboy, ACE

adamc1

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 05, 2007, 01:38:07 pm »
W łuksporcie pojawiły sie promienie aluminiowe do strzał myśliwskich po 15zł/szt
Pozdrawiam Adam

Archon

  • Gość
Odp: Strzały
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 17, 2007, 03:49:48 pm »
Mam pytanko. Chciałbym kupić strzały do mojego łuku, ale nie za bardzo wiem jakie będą do niego odpowiednie. Nie wiem jakie parametry strzał mam wybrać. Parametry mojego łuku to: Siła naciągu 55Ibs, waga: 1,8 kg, długość: 41,5 cali, długość cięciwy 28".