Autor Wątek: Szerokość blaszki do podstawki  (Przeczytany 3803 razy)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Szerokość blaszki do podstawki
« dnia: Grudzień 04, 2013, 12:48:59 pm »
Prosiłbym o poradę w kwestii blaszki do podstawki. Zakupiłem takową jako backup i mam pytanie czy rozstaw blaszki musi być taki aby stopki lotek przechodziły na zewnątrz podpórek podtrzymujących strzałę? U mnie tak nie jest, rozstaw stopek lotek jest zbliżony do rozstawu "języczka" na blaszce przez co zapewne będą podczas strzału zahaczać. Czyli potrzebowałbym węższą blachę? Z drugiej strony test papierowy na dzień dobry wyszedł idealnie, co sugeruje że strzały wychodzą czysto.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Hungry

  • Gość
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2013, 01:45:18 pm »
Zwykle producenci sportowych podstawek dostarczają 2 blaszki: o wąskim rozstawie widełek do cienkich strzał letnich oraz o szerokich widełkach do grubych strzał halowych.
Jak widać na filmikach slow motion, piórka strzały niekoniecznie muszą przechodzić po blaszce podstawki

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2013, 02:12:02 pm »
Ja dostałem 2 blaszki różniące się sztywnością tylko. Postrzelam, zobaczę jak z celnością i czy nie ma śladów na lotkach.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 04, 2013, 02:37:37 pm »
Sztywność sztywnością, Darkowi chodzi po prostu o szerokość blaszki :), występują z taką samą sztywnośćią ale z różną szerokością




pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2013, 02:43:24 pm »
To że istnieją blachy szersze i węższe to wiem, chodzi mi o zasady doboru i czy taka sytuacja jak u mnie jest dopuszczalna czy nie. Obie moje blachy mają identyczny rozstaw.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2013, 02:48:19 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2013, 02:57:31 pm »
zasady doboru jest waga strzały, a to czy strzelasz z cienkiej czy grubej to już twój wybór, taka szersza łatwiej trzyma szeroką strzałę. Ja strzelam niezależnie od strzał wąskimi i jest ok.

0.008" blades are suitable for arrows with an arrow weight less than 300gr
0.010" blades are suitable for arrows with an arrow weight of 300-400gr
0.012" blades are suitable for arrows with an arrow weight of 400gr and above.

można też podejść do tego jak Dave cousins :)

http://instagram.com/p/hPUbmVgDXa/


pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2013, 03:26:23 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukilak1994

  • Gość
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2013, 04:20:28 pm »
Łukasz chyba nie zrozumiałeś :)
Jackowi chodziło o to, czy szersza blaszka nie zapewniająca czystego wyjścia strzały(o którą mogą zachaczać stopki lotek) będzie miała wpływ na grupowanie się strzał, powtarzalność itd. A nie o to, czy wybrać twardszą czy miękkszą.
Co można wyczytać tutaj:
Cytuj
Prosiłbym o poradę w kwestii blaszki do podstawki. Zakupiłem takową jako backup i mam pytanie czy rozstaw blaszki musi być taki aby stopki lotek przechodziły na zewnątrz podpórek podtrzymujących strzałę? U mnie tak nie jest, rozstaw stopek lotek jest zbliżony do rozstawu "języczka" na blaszce przez co zapewne będą podczas strzału zahaczać. Czyli potrzebowałbym węższą blachę?



Cytuj
chodzi mi o zasady doboru i czy taka sytuacja jak u mnie jest dopuszczalna czy nie.
Wg. poradnika eastona blaszka powinna być dobrana tak, aby o blaszke opierał się tylko promień(lotki nie mają prawa ocierać, podnosić strzały podczas opuszczania podstawki).

Ale możesz postrzelać narazie z tą blachą, jak zauważysz pogorszenie skupienia itd. to ją poprostu wymienisz.


PS. Poza twardością ugięcia blaszki, twardość całej wyrzutni można również zmieniać poprzez zmiane kąta nachylenia blaszki do strzały. Im bardziej blaszka będzie pionowo tym twardziej będzie się zachowywała, i odwrotnie. REO używa jednej twardości do różnej wagi strzał. Osobiście nie sugerowałbym się tym, co pisze producent, jest to kwestia dyskusyjna, wszystko zależy od konfiguracji naszego sprzętu.(overdrav, długości strzał, wagi grotów itd. itd). Jest to bardzo indywidualne dopasowanie :o

« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2013, 04:26:20 pm wysłana przez lukilak1994 »

Marek Klimczak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 871
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2013, 04:54:50 pm »
odnośnie tych blaszek to coś niecoś wiem bo sobie ich połamałem chyba ze 3 w dosyć krótkim czasie (pierwsza po prawie roku strzelania, coś musiałem przestawić w podstawce przy zmianie strzał myślę, że ją opuściłem zmieniając kąt blachy). Wychodzi, że na tą łamliwość  największy wpływ ma kąt pochylenia blaszki. Producent best launchera podaje że, optymalny kąt jest w przydziale 30 - 40 stopni, ja kiedy zrobiłem bliżej gdzieś na te 30 to w bardzo krótkim czasie straciłem dwie albo 3 blaszki, od jednej odłamał się języczek (?? ale to był chyba przypadek jakiś pechowy), a kolejne szybko pękły zaraz za miejscem mocowania do podstawki, czyli zmęczył się materiał od nadmiernego uginania blaszki, a było to 0,010 strzałki carbone one, grot 80, więc lekkie.

Potem zmieniłem na blachę 0,008 i podniosłem ten kąt i blaszka pracowała bez żadnych przygód.

Teraz strzelam z 0.012 a strzałki to X7 ze 180 grotem i jak na razie też nic się nie dzieje, ale ten kąt to mam gdzieś 35 stopni.

Wszystkie używałem w wersji standard czyli tej węższej. Tak jak koledzy pisali wcześniej to dobieramy po 1 tak aby blaszka nie haczyła o lotki, a jak strzałka jest grubsza i obie by mogły być to już chyba kwestia gustu, mi tam X7 czasem spada z blaszki przy naciąganiu, ale to już zazwyczaj jak zmęczony jestem i mniej gładko naciągam.
 
Victory37 45#, Axcel AX3000+X-41+Viper, Spot-Hogg Edge, T.R.U. Ball HBC, HT Pro, Bee-Stinger Premier Plus, Avalon Tec One

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2013, 10:39:32 am »


PS. Poza twardością ugięcia blaszki, twardość całej wyrzutni można również zmieniać poprzez zmiane kąta nachylenia blaszki do strzały. Im bardziej blaszka będzie pionowo tym twardziej będzie się zachowywała, i odwrotnie. REO używa jednej twardości do różnej wagi strzał. Osobiście nie sugerowałbym się tym, co pisze producent, jest to kwestia dyskusyjna, wszystko zależy od konfiguracji naszego sprzętu.(overdrav, długości strzał, wagi grotów itd. itd). Jest to bardzo indywidualne dopasowanie :o

Zrozumiałem zrozumiałem.

Co do tego cytatu jak najbardziej to kwintesencja doboru blachy, sam walę 0.10 wszystkimi strzałami i jest oki :), a blaszki nigdy nie połamałem i nie narzekałem na pracę ).

Co do tego OBCIERANIA blaszkę to też tak nie do końca w praktyce ma przełożenie, a ww przez ciebie czynniki mogą to powodować u jednej osoby a u drugiej nie, nawet na identycznych strzałach. Mało tego niektóre strzały są zakańczane nockiem NASADOWYM który wychodzi poza obrys strzały i nie przeszkadza to ludziom walić maxów, również warpsy nie powodują problemów a tworzą krawędź ( małą bo małą ) na strzale i też blaszka mogła by o to haczyć, a nie jest to w ogóle problemem.

Nie mniej jednak uważam, że te szersze blachy są pod naprawdę grube i ciężkie batony gdzie ryzyko obtarcia lotek jest minimalne albo żadne, choć osobiście uważam, że wąska blacha z racji takich samych parametrów jak szeroka jest bezpieczniejsza pod każdym względem, kwestia doboru kąta podstawki i jej grubości. Zwłaszcza jak ktoś klei HELIKALNIE, bądź ze sporym offsetem lotki to duża blacha ma dużo mniejszą rację bytu niż cieńsza.

Ta gruba to raczej dla początkujących na halę, pod jakieś standardowe grube strzały z prosto oklejonymi lotkami, żeby nauczyli się naciągać poprawnie łuk bez zwalania strzały.

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukilak1994

  • Gość
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 05, 2013, 12:52:21 pm »
@Marek musiałeś trafić na wadliwą serie poprostu, moja blacha jest bardzo mocno wyśmigana i narazie nie zamierza się łamać :)
Kilka fotek:




Różne nachylenia, różny overdraw..... ale czy na naszym poziomie jest sens zagłębiania się w takie szczegóły? Chyba mnie troche poniosło :)
Co do wypowiedzi Łukasza to w 100% się zgadzam, pokrywa się to z moimi doświadczeniami.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2013, 12:54:02 pm wysłana przez lukilak1994 »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 05, 2013, 01:10:20 pm »
http://youtu.be/2qDdAzw_vY0?t=23s Tu można zobaczyć slow motion podczas strzału z blaszki ;D
Blacha też raczej szeroka i widać że lotki chyba nie zahaczają.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2013, 01:21:21 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 05, 2013, 01:31:21 pm »
Co do fotek pochylenia blaszki to Dave powinien być na 1 miejscu xD



A jak ktoś lubi się pobawić to polecam tą podstawkę model EDGE

http://www.spot-hogg.com/products/arrow-rests

Posiada microregulację kąta pochylenia blaszki, nie trzema luzować śrub i machać bolcem na wszystkie strony, jesteśmy w stanie klikami za pomocą klucza regulować kąt pochylenia blaszki bez ingerencji w żadną inną stronę. Sama podstawka jest pancerna, że pewnie młotkiem ciężko by było przestawić nastawy.

pzdr. Łukasz


Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

lukilak1994

  • Gość
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 05, 2013, 02:07:31 pm »
http://youtu.be/2qDdAzw_vY0?t=23s Tu można zobaczyć slow motion podczas strzału z blaszki ;D
Blacha też raczej szeroka i widać że lotki chyba nie zahaczają.

Na podstawie jednego filmu nie możesz takich wniosków wyciągać, tak jak wcześniej pisaliśmy wszystko jest sprawą bardzo indywidualną. I tak jak pisałem, postrzelaj a jak będzie pogorszone skupienie to poprostu wymień na węższą :)

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Szerokość blaszki do podstawki
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2013, 03:33:48 pm »
Cóż parę setek strzał wystrzelałem na tej blaszce, śladów na lotkach brak, skupienie mnie zadowala. Zatem przyjmuję że jest ok i chyba zostawię sobie blachę na dłużej. Teraz powoli czas na wymianę sznurków i ustawienie łuku bo obecnie wszystko na oko założone.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2013, 03:37:14 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)