Autor Wątek: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości  (Przeczytany 38552 razy)

yokai

  • Gość
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 02, 2013, 12:08:44 pm »
Po filmach zaczynam się zastanawiać czy to z czego strzelamy i czym strzelamy nie ma drugoplanowego znaczenia względem tego gdzie strzelamy o jakiej porze dnia strzelamy i czy w południe było dużo cieplej niż popołudniu, żeby ciepłe powietrze unoszące się mogło porwać pocisk i ponieść go znacznie dalej. Takie zaprzęgnięcie matki natury do współpracy, ale czy jest to w porządku względem innych i wiarygodności wyników, to już nie mi oceniać.

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 02, 2013, 12:22:52 pm »
Film Don Brown 1992..

z opisu:

"Przesłano 8 kwi 2011
Don Brown Shooting a Drake Flight Bow at the 1992 US Flight Nationals. Unlimited class, approximately 150# draw weight."

Rekord ustalił w 1987.. wiec, robił podejście, żeby go poprawić, pewnie nieraz.. chyba wówczas w '87 sprzyjało mu wszystko. :)
zapalony łucznik

Rodrigues

  • Gość
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 02, 2013, 12:31:22 pm »
Cieszę się, że wreszcie zainteresowałem tematem szerszą społeczność łuczniczą w Polsce. Oczywiście zawsze niektórych będą odrzucać duże naciągi. Jednak jeśli mamy się odwoływać do historycznej wizji łuku to duże naciągi są wpisane w tą wizje. Pozostaje tylko to sobie uświadomić lub odrzucać tą rzeczywistość, bez szkody dla wyników na tarczy.

Dzięki Piotrowi widzę ile mi jeszcze brakuje. Wreszcie poznałem szczegóły rekordu Manusa 653m (trzeci link YouTube). Bił go silnym łukiem 134#. Moje łuczki 77# i 117# budziły silne kontrowersje, ludzie podziwiali 50kG jako 50# :). Trzeba wytrzeć mleko z wąsów i iść dalej 130#, 150#, ... .

Małe różnice zasięgu przy ogromnej różnicy naciągu mnie nie dziwią. Przy dochodzeniu do ściany można czapkę wypełnić ołowiem, a i tak głową muru nie przebijesz, co najwyżej uszczerbek ściany będzie większy. A ołów jako metal miękki może odrobinę zamortyzuje uderzenie :).

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 02, 2013, 12:41:02 pm »
Moim zdaniem ciężko się dziwić że mało kto się w to bawi, skoro aby mieć jakiekolwiek szanse na przyzwoity wynik w unlimited trzeba zamawiać customowy bloczek o niebotycznej sile naciągu. Historia historią, a czasy obecne to inna sprawa. Ani na polowaniu ani na tarczy takie monstrualne naciągi nie mają żadnego uzasadnienia. No chyba że kogoś to kręci to można też strzelać w kategoriach limitowanych. Trzeba mieć też konkretny teren oraz możliwość dokładnego pomiaru dużych odległości.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 02, 2013, 01:31:28 pm »
.. ciepłe powietrze unoszące się mogło porwać pocisk ..
Racja yokai..
I jeszcze to trzeba by mieć, rozrzedzoną atmosferę. :)

Łukiem PSE MACH X 70# 30" kiedyś strzeliłem na ok 480-500 metrów Gold Tipem XT HUNTER 5575 z blazerami 2 cale instertem i grotem 100 grainów.
Mając dokładne punkty odniesienia, można lwią część lotu strzały wyznaczyć w google earth, resztę miarką lub na kroki.. wiadomo, że nie policzymy do cm tak łatwo.
Tak się składa, że mam promień, który ostatnio w niemiły sposób skasowałem o beton :>..

Dla porównania kilka strzałek.. ta przeznaczona na flight, to ta ze skasowanym grotem.  :) Obok ta cieniutka to kolegi znaleziona X10 PRO TOUR.



Ten skasowany VICTORY VAP TARGET V6.. jest 4 cm krótszy i wiadomo nie nadaje się do strzelania na pkt. czuję, że świetnie posłuży za strzałkę flightową to testów :) spin 350.. średnica niecałe 6 mm, będzie można tym huknąć z grubej armaty.. grot oszlifuję, żeby miał dobry kształt oraz stracił trochę na wadze. Pin nocka wymienię na ultra lekkiego nocka. Mini loteczki okrojone okleję na prosto.

Czuję, że szykuje się dużo chodzenia i mało strzelania.. :D jak tam Panowie koledzy z okolicy Szczecina.. robimy w przyszłości taką imprezę? Może nowy rok?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2013, 04:01:41 pm wysłana przez Piotr Pietraszun »
zapalony łucznik

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 02, 2013, 04:22:48 pm »
Tu będzie można się pobawić. Nawet rekord niemalże pobić.. w co szczerze wątpię. ;D

« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2013, 04:26:41 pm wysłana przez Piotr Pietraszun »
zapalony łucznik

Sebastian

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 276
  • спасибо
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 02, 2013, 04:39:46 pm »
Piotr a nie masz jakiejś rzeki/jeziora obok?
Lotki z żyletek chyba będą lepsze.
Bicie rekordu to już połączenie fizyki, meteorologii i szczęścia
Wypłata (a)- łucznictwo(d) - żona(g) = kieszeń (k)
My wiemy że czasem (a) = (d) w tym przypadku (g) i (k) = 0
Żona myśli że (a) = (g) przy (k) i (d) <= 0
A łuk Cię nie ocenia, nie wytyka palcem Twoich błedów matematycznych. Są mundurówki, trzynastki >= a

pio

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 1746
    • https://www.facebook.com/StowarzyszenieLuczniczeGryf
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 02, 2013, 04:49:28 pm »
Plany oczywiście są typowo zabawowe.

Można pocisnąć na zielonym i w zimę na na białym wymierzyć maksymalne wartości.. a, później na świeżo zaoranym kominie wznoszącego prądu powietrza w słoneczny bezwietrzny dzień.
Ciekawy jestem takiego zestawienia.. :)
zapalony łucznik

Sebastian

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 276
  • спасибо
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 02, 2013, 04:56:32 pm »
Wiatr w końcowej fazie lotu od dołu będzie przydatny. Oczywiście do tego nie mniej nie więcej jak 45 stopni


Wysłane z mojego A211 przy użyciu Tapatalka

Wypłata (a)- łucznictwo(d) - żona(g) = kieszeń (k)
My wiemy że czasem (a) = (d) w tym przypadku (g) i (k) = 0
Żona myśli że (a) = (g) przy (k) i (d) <= 0
A łuk Cię nie ocenia, nie wytyka palcem Twoich błedów matematycznych. Są mundurówki, trzynastki >= a

Rodrigues

  • Gość
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 03, 2013, 12:25:10 am »
W tym tempie to na Nowy Rok będziemy mieli jakiś bloczkowy rekord Polski (i nie tylko bloczkowy) rzędu pół kilometra. Powodzenia. Sądzę, że wystarczy ta druga łąka, jeśli to łąka, a nie pole.

Myślę, że mogę dolać trochę oliwy do ognia. Mianowicie warto się spieszyć z ustalaniem "rekordów", bo na wiosnę odbędzie się pierwszy konkurs flightowy tradycyjnych (strzały drewniane!). Jeden z obecnych mógłby coś więcej napisać, jeśli będzie potrzeba i wola ku temu.

W każdym razie bloczki mogłyby się wysforować na początku. Na strzałach drewnianych tradycyjni pewnie nie osiągną wyników bloczjowców. Sądzę jednak, że po pewnym czasie recurve na carbonowych strzałach przebije wyniki bloczków (w Polsce). Innymi słowy bloczkowcy macie swój czas na dominacje.

Może ktoś coś jeszcze wie o Monusie/Grozer:
1) 653m uzyskał strzałą drewnianą?
2) łuk miał z włóknem szklanym?
3) ile strzelił w USA na drugim filmiku w poście Piotra? Pokazują medale, a nie widzę konkretów.
4) gdzieś tam się przewijał w Chinach wynik 221 czy 241m Monusa. Wie ktoś co to była za kategoria z tak względnie słabym wynikiem?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 03, 2013, 12:48:09 am »
No to po co ja bloczka kupowałem skoro recurve bije go na łeb....  ;D Ja pozwolę sobie postawić na bloczka w pojedynku na ten sam funtaż i DL.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 03, 2013, 06:50:25 am »
No to po co ja bloczka kupowałem skoro recurve bije go na łeb....  ;D Ja pozwolę sobie postawić na bloczka w pojedynku na ten sam funtaż i DL.
Eeeee, Jaco... mnie się wydaje, że twoja wiara w tej sprawie może nie mieć oparcia w fizyce. Chodzi mi o to, że ilość przekazanej energii przez bloczka będzie mniejsza. Wynika to z wykresu pracy (siła/DL) gdzie energia przekazywana, jak mnie pamięć nie myli, jest polem pod wykresem.
Dla recurve wykres pracy przyjmuje w dużym uproszczeniu kształt funkcji logarytmicznej. Bloczek natomiast po dosyć szybkim osiągnięciu maksimum gwałtownie odpuszcza siłę.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 03, 2013, 08:51:50 am »
No tak odpuszcza bo po to jest BLOCZEK :), nie mniej jednak Z powrotem oddaje dość gwałtownie całą energię.


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 03, 2013, 09:10:53 am »
Łukasz, to nie jest perpetum mobile, bilans energii musi się zgadzać. Bloczek stworzono po to byś nie musiał trzymać tych 70# w łapie podczas celowania, więc jeżeli siła rośnie tylko w pewnym zakresie naciągu a potem mocno spada to całka z tego musi być mniejsza niż w przypadku gdy siła rośnie stale wraz z DL, i gwałtowność tej zmiany nie ma tu nic do rzeczy.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Bloczek vs recurve w rekordach świata odległości
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 03, 2013, 09:40:13 am »
Nie widzę specjalnego związku spuszczenie 60# z Revurve w stosunku do spuszczcenia 60# z bloczka, jedyna różnica taka w jaki sposób zostanie te 60# oddane, inny będzie czas i prędkość oddania tej siły, i to czy pójdzie ona na ramiona, bloczki, cięciwę, strzałę itp, nie mniej jednak 60# to dalej 60#, nie zależnie czy z recurve czy bloczka.

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350