Autor Wątek: Optymalne ustawienie tilerów.  (Przeczytany 8788 razy)

Cynamonowy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
Optymalne ustawienie tilerów.
« dnia: Listopad 08, 2013, 02:11:02 pm »
Mimo że już trochę strzelam nigdy nie zastanawiałem się nad prawidłową pozycją tilerów zawsze ramiona opierały się na maksymalnie wsuniętych (ponoć powtarzalny błąd przestaje nim być). Mimo wszytko chciałbym uzyskać od was rade lub jak ustawiać tilery by jak najefektywniej oddawać celne strzały, zapewne przyda się to nie tylko mi, pozdrawiam.

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2013, 03:28:59 pm »
Materiały piśmiennicze mówią, że najczęściej stosuje się dodatni "tiller" i zazwyczaj wynosi on 5mm różnicy między górnym a dolnym (czyli górny jest o 5mm większy, by nie było niedomówień).
Niestety, nie dotarłem do materiałów jasno tłumaczących z czego to wynika.

Trochę na ten temat można znaleźć w pdf: "Olympic Recurve Bow Setup" - do odszukania w googlach :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2013, 03:30:41 pm wysłana przez Szumak »
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

fangel

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 118
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2013, 03:42:06 pm »
Jest to zależne od łuku, ramion i samego łucznika. Z tego co mi udało się doczytać to przeważnie górne ramię powinno być maksymalnie o 1/8" na plus względem dolnego, z tym, że dla większości łuczników równy tiller jest odpowiedni.

A nierówność tillera wynika z przesunięcia teoretycznego środka łuku (strzała nie leży idealnie w środku)- tak mi się wydaję :)
Pozdrawiam Marcin Sadyś

SF Forged+ 25"
SF ELITE F/F 42lbs 70"
celownik SF Velocity Carbon Pro
button SF Forged
podstawka SF Elite
Cartel Alu/Carbon przód, Carbon boki
Carbon One 600, PowerFlight 500

Cynamonowy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2013, 12:29:12 am »
Trochę pośpieszyłem się z tematem ponieważ dziś (będąc dokładnym to wczoraj) wymieniłem ramiona na 15kg bo po co mi 18kg na hali dolne ramie było pod takim kątem że strzała spoczywajaca na siodełku była daleka od bycia prostopadle do cieńciwy, odchylenie dolnego tilera skorygowało ten niuans. Na ramionach 18kg wsunięte maksymalnie tilery akurat były na właściwym miejscu. To tyle z wizji lokalnej : D dzięki za to co znaleźliście liczę na więcej.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2013, 12:30:52 am wysłana przez Konrad F »

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2013, 09:03:40 am »
Jeszcze drobna uwaga: strzała nie powinna być prostopadła do cięciwy bo nie leży w osi symetrii.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2013, 02:34:54 pm »
Z mojego doświadczenia niedużego (ale jednak jakiegoś tam praktycznego) wynika, że całe to niesymetryczne ustawienie łuku ma na celu doprowadzenie do takiego toru wyjscia strzały z łuku aby wyżej wymieniona opusciła cieciwę bez jakiegokolwiek kontaktu z czymkolwiek co do łuku należy ( majdan, podstawka,button itp ). Łuk dla strzały musi być całkowicie "przezroczysty" . Dobrze ustawiony łuk strzela za każdym razem w to samo miejsce ( pod warunkiem że mu się nie będzie przeszkadzać). Pozdrawiam

Cynamonowy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2013, 10:32:16 pm »
Jeszcze drobna uwaga: strzała nie powinna być prostopadła do cięciwy bo nie leży w osi symetrii.
Łuk dla strzały musi być całkowicie "przezroczysty"
Zmartwiliście mnie, może to tłumaczy obrywanie plastikowych lotek mimo przeciągania przez klikier, bo o coś zahaczają ja nie wiem o co i po treningu zawsze 2/3 strzały są do mają lotki do wymiany.

Co ja tu muszę poprawić?

fangel

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 118
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2013, 08:32:54 am »
Zmartwiliście mnie, może to tłumaczy obrywanie plastikowych lotek mimo przeciągania przez klikier, bo o coś zahaczają ja nie wiem o co i po treningu zawsze 2/3 strzały są do mają lotki do wymiany.

Co ja tu muszę poprawić?
Miałem niemal identyczny przypadek (szczególnie zauważalny przy spinwingach). Na początku zganiałem na rodzaj użytych lotek ale ostatecznie okazało się, że siodło było nisko i przy wyjściu tyłek strzały haczył o podstawkę. Spróbuj sprawdzić testem papierowym, a później na odchodzenie. Ogólnie nie ma raczej możliwości żeby strzała była prostopadła do cięciwy bo zawsze zahaczy o podstawkę.

Z tego co widzę na zdjęciu (a widać niewiele) to chyba masz ramię podstawki wystające poza promień strzały. Tak być też nie może.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2013, 08:34:39 am wysłana przez fangel »
Pozdrawiam Marcin Sadyś

SF Forged+ 25"
SF ELITE F/F 42lbs 70"
celownik SF Velocity Carbon Pro
button SF Forged
podstawka SF Elite
Cartel Alu/Carbon przód, Carbon boki
Carbon One 600, PowerFlight 500

Piotr D

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 179
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2013, 08:40:49 am »
Witam. PO pierwsze czy masz dobrze dobraną twardość strzał? ( na twardość nie składa się tylko cyfra lecz całokształt- długość, waga grotu ustawienie buttona które powodują iż strzała powinna ominąć łuk podczas początkowej fazy lotu ) Po drugie z Twojej fotografii nic własciwie nie wynika.Już lepiej sfotografować łuk od góry i na początek sprawdzić wszystkie osiowości ( lub ich brak). Naprawić sytuację może także ( oby ) tylko trywialne obrócenie o kilka stopni nasadki strzały.W końcu wina może również tkwić w sposobie w jaki strzelasz. Pozdrawiam

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2013, 10:15:59 am »
Przy lotkach gumowych w analogicznych sytuacjach widać wyraźnie jak strzała uderza o półkę majdanu pozostawiając ślad rozsmarowanej gumy.

Test papierowy raczej dla bloczków. Łatwiej wykonać testy z nieopierzoną strzałą - najprostszy: analizując kąt wbicia i drugi z grupowaniem strzał.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Cynamonowy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2013, 12:07:52 pm »
rany okazuje się zż mój trener jedyne czego nas nauczył to postawa, bo migrując między klubami na początku tylko to się nie zmieniało, zawsze wszystko było "odpowiednio" "masz problem z postawą" aż mnie coś skręcało w środku słysząc ten tekst po raz enty wiedząc że sprzęt jak i zapewne postawa jest do po prawy, a nie potrafił mi pomóc.
Cytuj
Z tego co widzę na zdjęciu (a widać niewiele) to chyba masz ramię podstawki wystające poza promień strzały. Tak być też nie może.
A no mam, dał nam zlepek podzespołów z rożnych firm, rożnych lat i nie jak tu się nie denerwować.
PO pierwsze czy masz dobrze dobraną twardość strzał?
Nawet nie wiesz jak bardzo chciałby Ci odpowiedzieć na to pytanie bo sam się głowie.

W mieście nie ma żadnego sklepu łuczniczego w którym ktoś doradziłbym odnoście ustawień.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2013, 12:23:39 pm wysłana przez Konrad F »

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2013, 12:25:55 pm »
"masz problem z postawą"
A to jest insza inszość :) każdy ma problem z postawą i to jedna z najtrudniejszych rzeczy do korygowania.
A no mam, dał nam zlepek podzespołów z rożnych firm, rożnych lat i nie jak tu się nie denerwować.
To nie jest błąd, od lat rewolucji tu nie było, generalnie wszystko da się ustawić tak, by ze sobą lepiej lub gorzej ale współpracowało.

Cytuj
W mieście nie ma żadnego sklepu łuczniczego w którym ktoś doradziłbym odnoście ustawień.
Zaczynasz szukać od tabeli parametrów producenta Twoich strzał. Musisz znać prawidłową długość swoich strzał, swojego naciągu jak i siłę ramion przy tej długości (w momencie zwolnienia klickera). Tabele i selector producenta daje Ci ogólne pojęcie o potrzebnej twardości strzał. Jeśli chcesz to dokładniej wyliczyć to musisz skorzystać z oprogramowania typu "onTarget2" na przykład.
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2013, 12:30:52 pm wysłana przez Szumak »
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Cynamonowy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 14, 2013, 12:30:35 pm »
generalnie wszystko da się ustawić tak, by ze sobą lepiej lub gorzej ale współpracowało.
Było by słodko, jednak trener nie przekazał nam żadnej wiedzy odnośnie ustawień samego łuku. Mimo wszystkiego strzelam całkiem celnie jednak czasem strzała potrafi mi uciec w dowolnym dla niej kierunku i głowie się czym to było spowodowane.

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Optymalne ustawienie tilerów.
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 14, 2013, 12:32:03 pm »
Materiały piśmiennicze "Easton arrow tuning guide" to absolutna podstawa.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

fangel

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 118
Pozdrawiam Marcin Sadyś

SF Forged+ 25"
SF ELITE F/F 42lbs 70"
celownik SF Velocity Carbon Pro
button SF Forged
podstawka SF Elite
Cartel Alu/Carbon przód, Carbon boki
Carbon One 600, PowerFlight 500