Autor Wątek: Ocena odległości przy wzniesieniach  (Przeczytany 5196 razy)

Marcin Borowski

  • Stowarzyszenie
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 664
  • operator bloczka
Ocena odległości przy wzniesieniach
« dnia: Październik 13, 2013, 09:43:09 pm »
Wiem, że o tym było już ale nie mogę znaleźć...

Chodzi mi o to jaką brać poprawkę do oceny odległości np gdy cel jest 20m ode mnie ale na wzniesieniu 5m, albo na odwrót 20m od łucznika ale 10m poniżej.
Czy brać pod uwagę odległość jaką przemierza strzała (40m ode mnie na wzniesieniu 30m czyli strzała musi pokonać 50m)

Przyznam, że do tej pory to nie przykładałem do tego aż takiej wagi bo te kilka pkt w plecy na Field czy 2D było dla mnie mało znaczące, ale ostatnio mam chęć powalczyć wyższe miejsca wiec każdy pkt jest ważny :)
TRG7 59# / Strother SX1 70#
Axcel Achive/  accutouch + CBE/x41/x31...
Nap Smartrest /Vapor limb driver
BeeStinger microhex 33",15",12"
"czekulatka" insideoutX
Vap V1 400/ X-buster 400/ eclipse 2315
W wolnych chwilach tradycyjny kijek i bambusy z Aliexpres

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2013, 09:58:04 pm »
W takim wypadku oceniamy odległość "po płaskim" ignorując różnicę wzniesień. Upraszczając - ignorując różnicę wzniesień - na płaskim odległość wynosiłaby 25m to strzelamy pinem na 25m mimo że będąc na wzniesieniu odległość między nami a celem wynosi wtedy np 30m. Jest to spowodowane spłaszczeniem trajektorii lotu strzały jakie następuje podczas strzelania w górę lub w dół.

Przykład: Strzelając z wysokości np 15m i mając cel w odległości 34m (linia wzroku) powinniśmy nastawić celownik na 30m (odległość do celu po płaskim)

Z reguły odejmujemy na celowniku niezależnie czy strzelamy pod górkę czy z górki, aczkolwiek strzelając z górki odejmujemy z celownika więcej, pod górkę mniej, albo niekiedy wcale (zwykle strzelając pod niewielkim kątem w górę) Dlatego metoda z oceną odległości "po płaskim" jest troszkę uproszczona. No i dużo ludzi sądzi że strzelając pod górę należy zawsze "dodać" na celowniku co z reguły jest błędem.

Problem jest dość skomplikowany, niemniej to co napisałem powyżej powinno się sprawdzać na odległościach do 50m.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2013, 11:47:45 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Sebastian

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 276
  • спасибо
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2013, 05:56:53 am »
http://www.archery.org/UserFiles/Document/FITA%20website/07%20Publications/02_Downloads/Field_Guidelines-e.pdf

Co do wypowiedzi Jacka to będzie działać tak jak to opisał tylko przy mocnym łuku bo trajektoria lotu strzały jest owszem płaska na dłuższe dystanse i tym one dłuższe czym mocniejszy łuk nazywa sie to strzałem bezwzględnym
Wypłata (a)- łucznictwo(d) - żona(g) = kieszeń (k)
My wiemy że czasem (a) = (d) w tym przypadku (g) i (k) = 0
Żona myśli że (a) = (g) przy (k) i (d) <= 0
A łuk Cię nie ocenia, nie wytyka palcem Twoich błedów matematycznych. Są mundurówki, trzynastki >= a

yokai

  • Gość
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2013, 07:50:52 am »
Witam
Nie wiem jak to się ma do strzelania z łuku ale czas temu jakiś słyszałam od "kulowca" określenie-dewizę "idąc w dół mierzysz niżej, idąc w górę jeszcze niżej" co miło oznaczać, że pocisk przy strzelaniu pod kątem zawsze pada ponad miejscem celowania i jest to ściśle związane z krzywą balistyczną pocisku. Może pomoże, mam nadzieję, że nie zamiesza bardziej (o:

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2013, 09:33:59 am »
By się zgadzało bo ja robiłem odwrotnie na 1 fieldzie w życiu i przy strzelaniu pod górkę i 1 strzała poleciała NAD tarcze :)


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Grzechu A3D

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 358
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2013, 12:31:09 pm »
Przy strzelaniu pod kątem, to odległość rzeczywista (po prostej), a odległość którą należy ustawić na celowniku wynika z trójkąta prostokątnego, podaje przykładowy trójkąt:
http://www.math.edu.pl/trojkat-prostokatny
I tak, jak stoimy w punkcie A i strzelamy do punktu B to ustawiamy odległość która wynosi od A do C, natomiast jeżeli stoimy w punkcie B i strzelamy do punktu A to ustawiamy odległość która wynosi od C do A, czyli w tym przypadku taką samą. Tak że nie ma tu żadnej filozofi, tylko trzeba się nauczyć oceniać kąt i później korygować swoje ustawienia na celowniku. Oczywiście trójkąt jest przykładowy może on być niższy lub wyższy w zależności pod jakim kątem strzelamy, ale zasada  obliczania odległości którą mamy sobie ustawić na naszym celowniku, do odległości rzeczywistej, jest zawsze taka sama.   
Łuk - Mathews TRX-38 50#
Łuk - Mathews TRX-38 G2 50#
Stab - B-Stinger 33''
Cel - Shibuya Ultima Carbon CPX 365 "9" / SHREWD 0,75"
Podst - Spot Hogg EDGE
Spust - Tru Ball Fulkrum, Tru Ball GOAT, Tru Ball Executive
Strzał - Vap1; X23; XX75

staphylococcus

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 89
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 14, 2013, 02:44:51 pm »
Są wyjątki. Powszechnie wiadomo, że aby oddać celny strzał z bardzo bliska t. 2-6 m. mierzymy z pina ustawionego na 20-30 metrów. Jest to spowodowane niższym położeniem strzały w stosunku do celownika oraz początkowym jej "wspinaniem się."
 I tu haczyk.
Przypuśćmy, że strzelamy z ambony położonej 10 m nad celem, który w linii prostej, od podstawy, jest oddalony tylko o 3 m. Jak będziemy strzelać mierząc na 3 metry czyli np. pin na 30 m, to przestrzelimy bowiem realna odległość to 10m i strzała osiągnie już swoje apogeum. Wychodzi na to, że każdy powinien wiedzieć, gdzie jego strzały osiągają tzw. zero, po którym zaczynają już swobodnie opadać. Powyżej pewnej wysokości i małej odległości od celu należy doświadczalnie przystrzelać swój łuczek. Jest to szczególnie ważne przy polowaniu z ambony przy gęstej szacie gałęzi naokoło stanowiska.
Wyrzutnie:
Hoyt contender elite, sureloc + viper
mathews Z7 Extreme Axcel Armotech-HD

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 14, 2013, 03:09:46 pm »
Jest to tzw "point blank" czyli najmniejszy dystans na jaki możemy ustawić celownik. U mnie wynosi on około 11m, dystanse bliższe trzeba strzelać wyższymi nastawami. Zależy to chyba od wysokości peepa oraz szybkości strzały.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2013, 03:11:52 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2013, 03:22:20 pm »
JA tam ustawiałem każdą odległość do 5m, bo rozjazdy były różne a już na pewno 5m nie pokrywało mi się z 30m, bardziej 25m a tak najbardziej najdokładniej uśredniając to pewnie ze 27m. Nie wiem czy dużo czy mało ale 5m to sporo, choć nie mniej jednak te mniej więcej wyliczenia tak wychodzą :), zgłębiłem tę wiedzę po 2 fildzie jak pewien Marcin wymyślił strzelanie na 5 metrów, to zrobiłem tylko yyyyyy xD i była to jedna z najgorszych moich serii xD, mimo że mi powiedzieli po 2 strzale, żebym dał na 30m ustawienie celownika ale to tak czy siak nie pokryło się w praktyce z środkiem, a jak strzelam w domu czasem z 6-7m w ramach treningu itp, to za cel mam dziury po strzałach i 9/10 w nie trafiam a ten 1/10 zahaczam :). Więc po tym fildzie pomiary robiłem co 5m.

pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2013, 03:32:26 pm »
Dla każdego łuku wyjdą inne nastawy, nie ma uniwersalnego przepisu "na 5m ustaw na celowniku 30m" Każdy ma inną prędkość strzały wysokość peepa itd.

Ps Co do zawodów Field to regulamin chyba ogranicza minimalny dystans dla bloczków do 10m. A i te 10m jest rzadkością na Fieldzie.

« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2013, 04:14:54 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2013, 03:51:21 pm »
O widzisz :P , no ale nie ważne tamtego filda i tak wygrałem więc nie mam co przeżywać :P, choć gdyby nie ta odległość to mógłbym przekroczyć wtedy 350ptk :) ( na nie oznaczonych tarczach ).


pzdr. Łukasz
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1514
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 14, 2013, 07:13:42 pm »
o nie widziałem fotki :)


łee te małe tarcze MAX do 15metrów ? Żart my tam z powodzeniem 5-6 rypaliśmy z 20stu :), a 40dziestki to szły na 30-35m spokojnie :), stwierdzam, że chyba sobie mocno utrudniamy na siłę te nasze fildy, bo nie dość, że nie piszemy odległości to tarcze też używamy mniejszych na dalsze odległości niż przewiduje to regulamin, gdyby tak to stosować to po samym widoku tarczy już się wie, że nie może  być np ani dalej niż np 30 ani blizej niż 20 :), a to już połowa sukcesu.

pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2013, 07:17:10 pm wysłana przez Łukasz »
Łuk -HOYT PODIUM X 30" 58#
Celownik - AXCEL CXL
Lipco - Axcel 31mm x6
Podstawka - Spot Hogg EDGE
Stabiki - Bee Stinger Premier Plus 33"/12"
Spust - Stan just X /Scott EXXUS
Strzały - Vap V1 350 / CX CXL 350

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Ocena odległości przy wzniesieniach
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 14, 2013, 07:21:16 pm »
Zatem zmieciecie konkurencję na Fieldach ogólnopolskich, które na dodatek są na odległościach oznaczonych.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2013, 07:23:16 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)