Autor Wątek: Kilka pytań odnośnie łuku  (Przeczytany 15028 razy)

Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 15, 2013, 08:30:21 pm »
Ubity 'ciuk' słomy lub bela na  początku ładnie się zachowują, ale po pewnym czasie (z badań empirycznych):
- dużo brudu - wszędzie się wala słoma
- strzały zaczną się szybko i głęboko chować
- ciężkie i nie poręczne
- zmieniają właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych

Pianka montażowa nie jest dobrym materiałem, kolejny raz z autopsji. Po wbiciu strzała zostawia trwałą dziurę (nie zasklepia się). Ponowne trafienie przechodzi na wylot. Jeżeli się pośpieszysz to środek nie wyschnie i pobrudzi strzałę (bardzo trudno to wyczyścić).

Za chwilę zamieszczę Ci patent na moją matę podróżną.

Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 15, 2013, 08:44:09 pm »
Tak jak powiedziałem wyżej:

Ostatnio Pan Andrzej na strzelnicy na Potockiej podsunął mi pomysł na względnie tanią matę (koszt ~50-60zł).
Materiały jakie są potrzebne to:
- Rolka taśmy dylatacyjnej 150mm x 8mm x 50m koszt ~30zł, lub pianka PE (ta wychodzi trochę drożej ale szybciej się robi)
- Klej ANSER Tapicer w sprayu – wstępnie łapie po 2-3 minutach, po 48 godzinach wysycha i nie brudzi strzał. Używam go bardzo oszczędnie tylko w miejscach łączeń wtedy wystarcza jedna tubka (warto kupić od razu 2 by mieć na naprawy), i łatwo wtedy wymieniać wystrzelane części.
Kilka kilogramów zużytych ubrań pozbawionych elementów plastikowych i metalowych, wiadomo tkanina to najlepszy materiał jakość/cena na 'strzałochwyt'
folia spożywcza – do owinięcia maty po sklejeniu – trzyma matę w kupie (taniej aniżeli dużo kleju)
Ostry nóż (nawet kuchenny) i 2-3 godziny czasu

Całość wygląda tak:



Mata ma wymiar około 55x55cm (tak aby dobrze mieściła się w bagażniku samochodowym) i waży około 6kg (sama pianka to 2kg, reszta to szmaty)

Te ciemne pasy to pianka PE (można też użyć pasów taśmy dylatacyjnej - na jedno wychodzi). Część biała to ~8cm obwódka z taśmy dylatacyjnej wewnątrz są dobrze wymieszane i ubite zużyte ubrania. Tak jak mówiłem zamiast pianki PE można użyć pasów taśmy dylatacyjnej – ten sam materiał ale mniejszy koszt. Czoło ma około 10cm grubości - wprowadza równo strzałę, i szmaty ją wyhamowują. Strzała wchodzi równo i są małe siły poprzeczne.

Zamiast kleju jak się komuś śpieszy można użyć kleju na gorąco. Osobiście nie polecam, pod wpływem tarcia strzały klej potrafi się stopić i oblepić strzałę. Na szczęście łatwo to usunąć.

Mata na powyższym zdjęciu jest tuż po renowacji (wycięty wystrzelany środek, wklejone nowe warstwy taśmy dylatacyjnej, ponownie owinięta folią spożywczą + tarcza ~4zł)

Mój najsilniejszy łuk ma to 40# (Javelina) i strzała potrafi się wbić trochę poza środek. Zależy to ilości szmat, ułożenia/wymieszania/ubicia oraz od samej pianki na czole

Ostatnio środek również wypełniam pianką tapicerską (ściśnięta gęsta gąbka) na przemian z pianką PE, wtedy wytrzymuje około 2-3 tyś strzał, potem środek czoła maty trzeba wymienić. Oczywiście jak, ktoś ma dobre skupienie to punkt wystrzela o wiele szybciej, ja mam jeszcze długą drogę do tego.

Może komuś powyższy patent się przyda.

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 16, 2013, 09:21:26 am »
Bardzo fajny pomysł. Chyba spróbuję. O i jeszcze jedno: buttony i clickery. Jak się tego używa i czy potrzebne to do mojego łuku.(oraz czy najtańsze mogą być :) wiadomo dużo kasy nie mam)
Samick Polaris 68" 32#

Spięty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 16, 2013, 09:23:41 am »
Danielu, wygląda całkiem nieźle, warte jest uwagi. Ciekawi mnie tylko jak długo wytrzyma, jeśli używa sie silniejszego łuku (mam refleksyjny 70#)?

Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 16, 2013, 09:30:25 am »
Obawiam się, że ta mata takiej siły nie wytrzyma. Jednak przychodzi mi do głowy pomysł aby użyć mocniejszej pianki (cena pójdzie w górę), oraz szmaty wzmonić np krochmalem ubić w cegiełki i pozwolić im wyschnąć, potem ułożyć (coś w rodzaju jak robi to http://www.biggreentargets.com/)

Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 16, 2013, 11:29:59 am »
Naznaczony tutaj znajdziesz odpowiedź: http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=1440.0

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 19, 2013, 03:45:38 pm »
W tym temacie co podałeś było tylko o clickerach, ale dzięki. A o co chodzi ze skręcaniem cięciwy? Bo wszędzie pisze tylko np. żeby skręcać ale nie pisze nigdzie jak się to robi.
Samick Polaris 68" 32#

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 19, 2013, 04:47:38 pm »
hello
Skręcanie cięciwy skraca ją delikatnie, robi się to w celu zwiększenia/dopasowania BH "brace height".

Gdzieś wyczytane, że do mocnych łuków ze strzałami z grotami myśliwskimi ktoś stosuje materac kokosowy do łóżeczka dziecięcego. Tnie na pół i składa, zawija stretchem i ma względnie tanią całkiem solidną matę.

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 22, 2013, 08:38:43 am »
Mniejsza o to że nie odpowiedziałeś jak to się robi  ;D Takie jeszcze jedno pytanko mam: Otóż nie wiem jaką max długość naciągu ma mój łuk, a strzały jak wybiorę 29-30" to nie przeciągnę przypadkiem, jeżeli łuk ma mniejszą długość naciągu? Bo wyliczyłem ze wzoru że długość strzał pasująca do mnie to 29". I sorki za moją niewiedzę. Jestem początkujący i nie mam nikogo bardziej zaawansowanego w otoczeniu. :-[
Samick Polaris 68" 32#

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 11, 2013, 12:55:56 pm »
Witam. Widzę że nikt mi nie odpowiedział ale mniejsza o to. Mam pytanie czy to:

może być niebezpieczne dla cięciwy i dla mnie? Czy to rzecz którą się nie warto interesować?
Samick Polaris 68" 32#

wisniowy

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 11, 2013, 01:11:52 pm »
Witam. Widzę że nikt mi nie odpowiedział ale mniejsza o to. Mam pytanie czy to:
...
może być niebezpieczne dla cięciwy i dla mnie? Czy to rzecz którą się nie warto interesować?

Moja cięciwa na pętelce wygląda podobnie i również jestem tego ciekawy.
Majdan Polaris, ramiona SF Optimo
 68"  32lbs

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 11, 2013, 01:53:00 pm »
Nic się nie stanie, ewentualnie przyglądać się czy w tych miejscach włókna cięciwy nie zaczynają się przecierać. W bloczkach też się czasem tak robi.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 11, 2013, 02:32:17 pm »
Dzięki. Teraz jestem o wiele spokojniejszy.
Samick Polaris 68" 32#