Autor Wątek: Kilka pytań odnośnie łuku  (Przeczytany 15026 razy)

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Kilka pytań odnośnie łuku
« dnia: Lipiec 06, 2013, 03:41:45 pm »
Witam. Niedawno nabyłem łuk Samick Polaris 68" 32# (z ramionami SF Optimo+ ). Łucznictwo od zawsze mi się podobało lecz jestem na razie początkujący, więc mam do was kilka pytań:
1. Strzały Beman Carbon Flash. Jakie będą dobre parametry?
2. Do czego są i jak się zakłada zaciski na cięciwę? (dostałem dwa i nie wiem co z nimi zrobić :) )
3. Momentami wydaję mi się po dźwięku że cięciwa jest zbyt luźna. To normalne?
4. Czy w okolicach Sieradza (łódzkie) jest jakiś klub albo inny pasjonat łucznictwa?
Z góry wam dziękuję za odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2013, 03:45:56 pm wysłana przez Naznaczony »
Samick Polaris 68" 32#

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2013, 05:16:46 pm »
Witaj
ad 1. nie znam się za bardzo, producenci udostępniają różne tabele z których można wyczytać parametr strzały, parametr strzały dobiera się do mocy łuku i długości strzały. Zapewne jest więcej rzeczy które ma na to wpływ ale te są zapewne podstawowe.
ad 2. Zacisk na cięciwę wyznacza miejsce na cięciwie pod które jest "zaczepiana" strzała. To miejsce wyznacza się odpowiednimi gusłami których w tej chwili w słowa ubrać nie potrafię. Zaciska się je zaciskaczem :D, można by i kombinerkami ale potrafią poszarpać gładką powierzchnię pierścienia zacisku. Podobno niszczą cięciwę szybciej niż siodełko wykonane z nici.
ad 3. hmmm ... podejrzewam, że zostałeś poinformowany o niebezpieczeństwie puszczania cięciwy bez strzał i dźwięk który słyszałeś był od cięciwy pod obciążeniem.  Nie wiem jak dźwięczy polaris, Falco moich młodych dziwnie pusto brzęczy jak "zerwą" strzał czy w inny sposób poruszą cięciwą w czasie uwalniania jej, tak ze następuje coś jak dodatkowy ruch prostopadły do ruchu cięciwy do ramion. Wtedy cięciwa tak dziwnie dźwięczy a strzały latają jak chcą. Nie wiem czy zrozumiale to opisałem.
ad 4. Jest tu gdzieś dział z tematami o poszukiwaniach towarzyszy "broni" :)

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2013, 06:51:05 pm »
Dzięki za odpowiedź. Trochę moich problemów zostało rozwiązane.
Samick Polaris 68" 32#

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2013, 08:56:32 pm »
Nie ma za co. Nie śpiesz się tak, poczekaj na odpowiedź kogoś bardziej doświadczonego, jestem przed Tobą może z 2 tygodnie, czyli tak samo świeży ^^

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2013, 09:19:25 pm »
ad ad 1. Tak jak kolega dziki pisze - do Bemana znajdziesz tablice doboru strzał w plikach pdf, zwykle nazywa się to "Beman Selection Chart" lub "Beman Chart Spread". Po oswojeniu się z łukiem i wyleczeniu pierwszych siniaków zachęcam do zapoznania się z materiałem na temat tuningu posiadanego sprzętu - można znaleźć na sieci przetłumaczony poradnik Eastona "Arrow Tuning And Maintenance Guide" na przykład tutaj: http://www.plaszowianka.fc.pl/articles.php?id=3
ad ad 2. Zamiast metalowych zacisków lepiej jest nawinąć siodełko z nici dentystycznej. Sposób wiązania nici znajdziesz w temacie wykonywania owijek na naszym forum chociażby. Miejsce osadzenia wstępnie ustala się tak jak w artykule o tuningu, a dokładnie wyznacza się go wykonując testy z nieopierzoną strzałą jak również zostało opisane w powyższym dokumencie.
ad ad 3. Z tego co zdążyłem zauważyć w swoim bardzo krótkim doświadczeniu łuczniczym wynika, że nawet ten sam model łuku może mieć zależnie od egzemplarza zupełnie inny dźwięk, będzie on uzależniony od wielu czynników wśród których znaczące miejsce ma długość i stopień skręcenia cięciwy (patrz tuning).
ad ad 4. Zobacz również na stronie PZŁ w dziale klubów.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 07, 2013, 09:09:12 am »
Dzięki. Mam jeszcze jedno pytanie gdzieś widziałem że są różnice co do długości strzały czy coś takiego między ramionami Samick Polaris a zamiennikiem Optimo+. Tabelkę znalazłem tylko nie wiem jaką długość strzały wybrać.
Samick Polaris 68" 32#

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 07, 2013, 09:57:27 am »
hello
Długość strzały się dobiera do konstrukcyjnych możliwości strzelającego, tak w telegraficznym skrócie.
Musisz zmierzyć rozstaw łapek, jeśli dobrze pamiętam od czubka palca wskazującego do czubka palca wskazującego, wynik zamieniasz na cale czyli dzielisz przez 2,54  ten wynik z kolei dzielisz już przez 2,5 i masz swoją własną długość naciągu. Jako początkujący przy doborze strzał do swojej długości naciągu powinieneś dodać 2", jest to dla Ciebie bardzo istotne zdrowotnie, przeciągniecie strzały nie spowoduje jej spadnięcia z podstawki i urazów ręki łucznej czy innych niespodzianek jakie życie niesie ze sobą. :D

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 07, 2013, 10:23:45 am »
Aha czyli na razie wiem "wszystko". Jeżeli nasunie mi sie kolejne pytanie wiem gdzie je zadać :) Dzięki
Samick Polaris 68" 32#

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 10, 2013, 11:08:36 am »
Jeszcze jedno pytanko: otóż zmierzyłem swój rozstaw ramion i po przeliczeniu wyszło mi że powinienem mieć strzały 29" a z tabeli Beman Selection Chart (czy coś takiego) wynika że strzały powinny mieć parametr 570. Tylko że na http://www.centrum-lucznicze.pl/product_info.php?cPath=2_37&products_id=19 takowe strzały mają długość 32". To trzeba je przyciąć czy co? Bo ja już nie wiem.
Samick Polaris 68" 32#

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 10, 2013, 11:28:13 am »
Jak się przyjrzysz to promienie o różnych parametrach są rożnych długości. Akurat Beman Flash nie jest tu najlepszym przykładem gdyż każdy parametr ma inna maksymalną długość ale promienie są produkowane w określonych maksymalnych długościach aby każdy strzelający dopasował je do siebie. kupujesz o strzały parametr xyz w wymiarze 2x"-3x" i są docinane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 10, 2013, 06:09:36 pm »
A gdzie mogą dociąć? Bo akurat w centrum łuczniczym nie jest napisane o takiej możliwości.
Samick Polaris 68" 32#

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 10, 2013, 09:00:13 pm »
O matko ale ja dziś bełkocze w piśmie, no nie da się odszyfrować tego bałaganu ...
Normalnie tam gdzie kupujesz zamawiasz dzwoniąc/pisząc/rozmawiając -I tych Beman Carbon Flash z parametrem 570 przyciętych na 29" tuzin poproszę. ;)

Spięty

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 11, 2013, 10:23:13 am »
Możesz również samemu dociąć strzały stosując piłkę do metalu.

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 11, 2013, 10:33:32 am »
Karbony piłką? Żartujesz?
Można małą szlifierką precyzyjną z tarczą ścierną do cięcia metalu - na przykład dremel lub coś podobnego.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Naznaczony

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Kilka pytań odnośnie łuku
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 11, 2013, 08:42:32 pm »
Dremel mam ale wolę żeby jakiś fachowiec mi to dociął. Dzięki za pomoc.
Samick Polaris 68" 32#