Autor Wątek: Łuk INITECH II, dobór strzał  (Przeczytany 21724 razy)

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 22, 2013, 11:56:03 pm »
Poczytajcie o tuningu (Arrow Tuning Guide by Easton) - w tym poradniku dokładnie jest opisane zjawisko "myszkowania" strzały w locie oraz jak sobie z tym radzić.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Michał Ciesielski

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 25, 2013, 10:52:32 am »
niewiem czy moja wiedza jest wystarczająca ale czy przypadkiem nie przeciągacie łuków przy strzale
większa siła większe wygięcie strzały więc większa twardość strzał
-ewentualnie dusicie majdan co niepozwala mu pracowac prawidłowo miałem podobnie

Michał Ciesielski

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 25, 2013, 02:01:18 pm »
sugeruje też nastawić prawidłowo button

Danusia Śnieguła

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 26, 2013, 09:49:03 pm »
z problemem "myszkowania" już sobie poradziłam, z tym że nie używam ani buttonu ani clickerów. Chyba, że jest ktoś z Goleniowa i okolic, kto potrafi coś takiego założyć.

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 28, 2013, 04:56:08 pm »
Witam,

Mógłbym prosić o dwa słowa objaśnienia, bo nie umiem znaleźć precyzyjnej informacji.
Zrozumiem, ze myszkowanie to zjawisko wychylania się grotu w obrębie strzały (to że strzała "faluje" się podczas lotu)

W moim przypadku jednak zaobserwowałem, że strzała leci tak jakby po łuku (albo slalomem, ale mam niewystarczająca odległość), powiedzmy, że mija cel po lewej stronie a wbija się w ziemie centralnie za tarczą.

I teraz proszę o radę. Nie wiem czy wina leży po stronie mojego wypuszczania strzały czy w samych strzałach? Czy zostawić 750 przy 31" i 20 LBSach i usprawniać postawę, czy zmienić strzały na sztywniejsze (powiedzmy 630, abo 500 ) czy przeciwnie na giętsze ?


Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 28, 2013, 06:31:52 pm »
Wg selectora powinieneś mieć 630 lub 570 dla tych parametrów... niemniej jednak u mnie dobór wg tej tabeli nie bardzo się sprawdza i zwykle testy nie potwierdzają moich (tabelkowych) wyborów i zawsze wybrana strzała okazuje się zbyt twarda.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 15, 2013, 12:36:14 pm »
Ok. Rozumiem , tylko jak określić/poznać czy strzała jest za twarda czy za miękka ?

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 15, 2013, 12:41:37 pm »
Testem papierowym, albo strzelając strzałami bez lotek. Google - "arrow paper test" "bare shaft tuning"
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 19, 2013, 12:36:05 pm »
Wszytko fajnie, ale raczej wole nie odklejać lotek żeby próbować bez nich.
Druga sprawa, to taka że moja technika jest daleka od ideału, dlatego nawet test papierowy nie da wiarygodnych wyników

Wg selectora powinieneś mieć 630 lub 570 dla tych parametrów... niemniej jednak u mnie dobór wg tej tabeli nie bardzo się sprawdza i zwykle testy nie potwierdzają moich (tabelkowych) wyborów i zawsze wybrana strzała okazuje się zbyt twarda.

No właśnie, chodzi mi głównie o podstawy, kupiłem strzały jak pisałem wyżej o p. 750 i się zastanawiam czy nie są za miękkie (bo strzała leci niestabilnym lotem? ),

froko

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 20, 2013, 07:24:29 am »
Cześć. Test papierowy i test nieopierzonej strzały to właśnie podstawy. Prościej tego nie sprawdzisz. Moja rada, zapomnij na pewien czas o parametrach strzał (według tego co pisali Ci inni, mieścisz się w rozsądnej normie) i skup się na technice. Dopóki nie będziesz w miarę powtarzalny żaden test nie będzie wiarygodny bo każdy z założenia testuje strzały/łuk, a nie łucznika. Powodzenia.

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:04:31 am »
No chyba że tak podejść do sprawy :)

Dzięki za uwagi. Muszę dokupić jeszcze strzał, stąd te pytania, ale skoro lepiej stratować z twardszych to dokupię chyba stopień twardsze czyli 630 i pozostanie ćwiczyć i ćwiczyć.

A jeszcze takie pytanie na koniec. Warto dokopywać celownik na początku czy najpierw trzeba dopracować umiejętności ?

Dzięki za cierpliwość i odpowiedzi.

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:51:34 am »
Moim zdaniem nie warto startować z celownikiem. Walki z samym sobą, ręce, nogi, wdech-wydech, do tego poprawne ustawienie celownika kiedy tak naprawdę ma się więcej pytań niż odpowiedzi. To jest moim zdaniem dodatkowa komplikacja + irytacja z ustawienia pina na celu/w celu/pod celem/jak nisko pod celem/może trochę z boku/te strzały latają jak jakiś chore toć cyluje w środek/to może trochę bardziej w prawo/czemu one wbijają się jak bym stał z boku a nie na wprost celu/.../

froko

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:53:16 am »
Absolutnie nie strzelaj strzałami o różnych twardościach. Pogubisz się zupełnie. Dokup dwie strzały takie jakich używasz obecnie, zdejmij z nich lotki i będziesz miał komplet do testu nieopierzonej strzały.

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 20, 2013, 10:57:35 am »
Moim zdaniem trzeba wiedzieć co się robi i umieć to zrobić dobrze żeby brać się za jakiekolwiek testy. Jak nieopierzone strzały mają pokazać co jest co jak ja prawidłowo stanąć, przymierzyć i uwolnić cięciwy nie potrafię?
Tak jak pisze froko dokup strzał o takich samych parametrach, jak masz ich za mało i idź ćwiczyć.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2013, 10:59:06 am wysłana przez dziki »

gruby

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 20, 2013, 09:12:04 pm »
Powinieneś dużo ćwiczyć a sam dobór strzał jest sprawą bardziej skomplikowaną niż jest tutaj opisany.
Sam zaczynałem od łuku 68 28# ze strzałami 900 Beaman ale lotki zawadzały o podstawkę,ponieważ były i są zapewne błędy w strzelaniu,trzymaniu majdanu,wypuszczania strzały,itd,itp...
Najlepszym rozwiązaniem byłby trener,ale no cóż,jak go nie ma to jest internet.
 You Tube " Kim archerych - coach Kim lectures- 3 of 7 - release.
 Pamiętaj aby cięciwa była na środku ramion,majdanu nie trzymać w ogóle tylko opierać o dłoń,a dłoń która wypuszcza strzały nie skręcać w nadgarstku oraz przy wypuszczaniu strzały cofać do tyłu ruchem pleców.
Ponieważ w łucznictwie ważną rolę odgrywają plecy.
   Aha pamiętaj jak ktoś mówi że 20 funtów to mało to jest w błędzie,ponieważ jak zaczynałem rok temu moją przygodę z łucznictwem to było dużo,w tej chwili czuje niedosyt przy 60 funtowym Samicku,no chyba że dużo serii powtórzę w dany dzień to wtedy czuje dziwne zmęczeni w plecach,osłabienie,ale co dziwne nie ból.
   Noto żem się rozpisał...Coś mi się wydaje że jeszcze nie raz zmienisz strzały,ale co tam.
 Wydaje mi się żebyś został przy tych strzałach na razie tak jak proponują panowie wyżej,dobij je połam je a potem,może,kupisz coś innego.
      Powodzenia z Sejn.