Autor Wątek: Łuk INITECH II, dobór strzał  (Przeczytany 21725 razy)

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 08, 2013, 11:02:20 pm »
To wtedy wychodzi że strzała musi mieć minimum 32" i spine 0.500 i nie wiem jak to przełożyć na 30"

a to co wcześniej napisałeś czyli 630 lub 750 to strzały sztywniejsze, stąd moje pytania.

A nie chciałbym zaczynać na czymś co będzie mnie denerwowało i zniechęcało.


Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 08, 2013, 11:41:40 pm »
Po prostu aproksymację robisz dla kolumny 30" - wychodzi grupa E czyli 630... a co do parametrów, to zwykle są lekko niższe niż nominalne ale by mieć pewność to trzeba by było użyć dynamometru do odczytu siły potrzebnej do napięcia łuku dla Twojej długości.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 08, 2013, 11:57:04 pm »
a to co wcześniej napisałeś czyli 630 lub 750 to strzały sztywniejsze, stąd moje pytania.
A widzisz ... nie rozumiesz, cyfra wyższa w tym przypadku oznacza promień "miększy" ponieważ obciążony 2 funtowym odważnikiem wygiął się bardziej, czyli 500 oznacza wygięcie na 0,5"; 750 wygiął się na 0,75"; a promień o parametrze 1400 wygiął się 1,4". To tak w telegraficznym skrócie
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2013, 12:01:25 am wysłana przez dziki »

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 09, 2013, 07:36:19 am »
A.. ok faktycznie źle doczytałem.

No dobra, jako że nie ma w sklepie 750 wezmę 630. mam nadzieję że będą ok.

A czy takie strzały można sememu dociąć, albo ewentualnie jak strzała wystaje bardziej to bardzo wpływa na lot?,
Bo nie jestem pewien czy 31" nie będą lepsze od 30", 

mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 09, 2013, 08:05:31 pm »
A.. ok faktycznie źle doczytałem.

No dobra, jako że nie ma w sklepie 750 wezmę 630. mam nadzieję że będą ok.

A czy takie strzały można sememu dociąć, albo ewentualnie jak strzała wystaje bardziej to bardzo wpływa na lot?,
Bo nie jestem pewien czy 31" nie będą lepsze od 30",
Cześć! Nie kupuj strzał o parametrze 630 przy sile naciągu 20 funtów będą za sztywne tu masz linka: http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=2348.msg22331#msg22331, do tematu kiedy ja szukałem strzał dla siebie. 630 sprawdzą się dopiero przy 30 funtach naciągu.
Pozdrawiam
Piotr
P.S.
poszukaj na naszym forum tu wielokrotnie była omawiana prawidłowa długość strzały i zależność miedzy długością a sztywnością strzał.
P.

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 09, 2013, 08:14:16 pm »
To zależy jeszcze przecież od długości strzał.
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


mrsimson

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 09, 2013, 10:11:02 pm »
To zależy jeszcze przecież od długości strzał.
Ok. Ale jeśli 630 zostanie skrócona to będzie jeszcze sztywniejsza, a i tak yahman musi mieć strzały o cal do dwóch dłuższe od swojej długości naciągu.
W shaftselektorach lepiej zamiast długości strzały podawać długość własnego naciągu, wtedy wyniki są bardziej zbliżone do rzeczywistości.
Piotr

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 09, 2013, 10:38:04 pm »
W shaftselektorach lepiej zamiast długości strzały podawać długość własnego naciągu, wtedy wyniki są bardziej zbliżone do rzeczywistości.
Ale spin bezpośrednio wynika z parametrów fizycznych strzały a nie długości naciągu, więc uważam, że jest dokładnie odwrotnie do tego co piszesz.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 09, 2013, 10:41:50 pm »
Ok. Ale jeśli 630 zostanie skrócona to będzie jeszcze sztywniejsza,
yyy nie, parametr 630 dotyczy odcinka 28" na których była mierzona twardość promienia. Każdy cal dodany powoduje że promień jako całość pracująca staje się miększy choć nadal statycznie ma parametr 630.

W shaftselektorach lepiej zamiast długości strzały podawać długość własnego naciągu, wtedy wyniki są bardziej zbliżone do rzeczywistości.
Czyli ma wziąć miększą strzałę i dodatkowo przez dodanie 2" ją zmiękczyć ... ? Intrygująca teoria. Proszę podaj nam przykłady kiedy i na jakim sprzęcie to sprawdziłeś i jak to działało u Ciebie?

Mój naciąg "wyliczony" to trochę ponad 30", naciągam strzałę na 33", jej parametr to 400 a mój łuczek ma tylko 40# ;)

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 09, 2013, 11:40:40 pm »
A.. ok faktycznie źle doczytałem.

No dobra, jako że nie ma w sklepie 750 wezmę 630. mam nadzieję że będą ok.

A czy takie strzały można sememu dociąć, albo ewentualnie jak strzała wystaje bardziej to bardzo wpływa na lot?,
Bo nie jestem pewien czy 31" nie będą lepsze od 30",
Cześć! Nie kupuj strzał o parametrze 630 przy sile naciągu 20 funtów będą za sztywne tu masz linka: http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=2348.msg22331#msg22331, do tematu kiedy ja szukałem strzał dla siebie. 630 sprawdzą się dopiero przy 30 funtach naciągu.
Pozdrawiam
Piotr
P.S.
poszukaj na naszym forum tu wielokrotnie była omawiana prawidłowa długość strzały i zależność miedzy długością a sztywnością strzał.
P.


Tylko wszędzie jak czytałem to np dla 28" polecają nawet parametr 1000, ale ja mam strzały długie czyli automatycznie bardziej giętkie, czyli jedyna opcja jaka mi zostaje to kupić strzały 750 dla 30" po parametr 900 dla 30" już jest niedostępny.
: http://e-luk.pl/strzala-beman-carbon-flash-p191.html

Zastanawia mnie tylko czy jest duża różnica przy strzelaniu strzała 31" 630, a 30" 750 ? (czyli najbardziej giętkimi z danej serii), bo się obawiam czy ten 1" zapasu będzie ok gdybym brał strzałę 30".
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2013, 11:47:47 pm wysłana przez yahman »

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 10, 2013, 09:01:56 am »
hello
Po "konsultacji" z zaprzyjaźnionym łucznikiem jestem zbity z tropu gdyż znajomy podtrzymuje wersję mrsimson-a, twierdząc iż najistotniejszym elementem jest długość naciągu strzelającego i pod niego należy dobierać parametr strzały niezależnie od tego jaki przewidzimy margines bezpieczeństwa.

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 10, 2013, 09:16:48 am »
No to długość naciągu mam 29"  (informacji o dopuszczalnym dla łuku nie znalazłem, więc olewam, z nadzieją że łuk sie nie popsuje) tak więc, muszę brać strzały pod 29" i 20# siły.

Czyli jeśli dobrze przeanalizowałem tabelkę BEMAN'a wychodzi mi dla 29" naciągu - mniej więcej 750,
Więc jeśli dobrze rozumuj, powinienem wziąć strzały 30" 750 (1" zapasu), (bo już 31" 750 nie mają.)

Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 15, 2013, 08:57:45 pm »
Może trochę późno odpowaidam, ale dopiero teraz pozwala mi czas.
W opracowaniu/tłumaczeniu tekstu łuczników z Marymontu http://www.marymont.waw.pl/lucznictwo-barebow/ na stronie 7 (ostatnie akapity) jest napisane, że strzały na początku powinny być dłuższe i twardsze (długość je zmiękcza). Jeżeli dobierzesz strzały zbyt twarde do łuku to nie będzie dużej biedy. Jak już opanujesz w miarę poprawne strzelanie to twarda strzała będzie miała tendencje do lekkiego odbicia w lewo względem celu (przynajmniej tak jest napisane w poradniku tungu Eastona). Przy słabej sile łuku zjawisko nie powinno być mocno odczuwalne.

W sklepie Łuksport dobrano mi strzały Beman Flash 750 31'' (mój naciąg to 29'') do Samick Polaris 28#@66'', zatem Beman 750 będą pewnie zbyt twarde dla 20#. Jednak wg mnie to dobry wybór, zwłaszcza jeżeli w przyszłości będziesz chciał kupić łuk o trochę większej sile naciągu.

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 22, 2013, 06:32:33 pm »
Witam.

Kupiłem strzały beman flash 750 31" (całkowita długość z grotem) i zastanawia mnie fakt, ze strzała  po wystrzale mniej lub bardziej faluje (strasznie wolno stabilizuje lot). Widać gołym okiem, że strzała leci bardzo niestabilnym lotem raz w prawo raz w lewo.

Zastanawia mnie czy to wina miękkości lub twardości strzały czy jeszcze złej techniki wypuszczania.

Danusia Śnieguła

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 22, 2013, 10:44:39 pm »
Mam podobny problem. Jednak ja strzelam z łuku Samic Polaris 26# 66" i posiadam Strzały Carbon Flash 750, 30". Strzały jakimś sposobem trafiają do tarczy ale trajektoria lotu jest dość dziwna. Dosłownie rzuca nimi na prawo i lewo. Sprawdzam za każdym razem czy strzała nie jest uszkodzona oraz czy łukowi nic się nie stało lecz niczego takiego nie zauważyłam. Jako początkujący łucznik nie mam takiego zasobu wiedzy aby określić co tak na prawdę jest nie w porządku :D