Autor Wątek: Łuk INITECH II, dobór strzał  (Przeczytany 21722 razy)

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Łuk INITECH II, dobór strzał
« dnia: Lipiec 02, 2013, 12:21:15 pm »
Witam.

Kupiłem okazyjnie łuk z Decatchlonu (wiem, że nie najlepszy wybór, ale na początek musi starczyć)
Jako, że dopiera wdrażam się w tematykę łucznictwa mam 3 pytania:

1. Łuk ma rozmiar 68' o sile naciągu 20 funtów, jest jakaś możliwość sprawdzenia jaki jest maksymalny naciąg do tego łuku, bo nie chciałbym go uszkodzić, a takiej informacji nie mogę nigdzie znaleźć.

2. Chciałbym zakupić strzały, ale nie wiem jak odkodować oznaczenie rozmiar promienia: 1816, 1516, 2016 (- to się odnosi jakoś do długości czy grubości promienia ? )

3. Rozumiem, że przy 20 funtach naciągu jakiś odpowiedni dobór strzał nie ma aż takiego znaczenia, ale lepiej zaczynać na aluminiowych czy drewnianych ?


Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 02, 2013, 01:03:21 pm »
"Czterocyfrowy kod strzał firmy Easton:
- dwie pierwsze cyfry / np. 18..,19..,20.. / = średnica strzały określona w calach, np. 18/64 cala, 19/64 cala, 20/64 cala, itd.;
- dwie kolejne cyfry określają grubość ścianek aluminiowego promienia strzały,np. ..16 czy ..17 oznacza 16/1000 cala albo 17/1000 cala.
Im dwie pierwsze cyfry są większe tym średnica strzały większa i to samo jest z grubością ścianek.Maksymalnie grubość ścianek u Eastona wynosi 20/1000 cala a max średnica strzał 26/64 cala.W Polsce max średnica strzał na zawodach łuczniczych FITA i 3-D wynosi 23/64 cala czyli 9.3 mm."




Dobór strzał ma bardzo duże znaczenie. Ja bym brał karbonowe, aluminium się lubi krzywić, drewniane mało wytrzymałe. A konkretny parametr strzały zależy jeszcze od jej długości.
http://www.eastonarchery.com/store/shaft_selector/type:target
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2013, 01:08:51 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 02, 2013, 01:32:23 pm »
Wielkie dzięki. 

Czyli jak się nie chce wydawać na początek dużej kasy na strzały to lepiej drewniane ?

i czy np coś takiego warto kupić czy niekoniecznie:
Strzała drewniana tarczowa 27" D-003A
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2013, 01:36:11 pm wysłana przez yahman »

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 02, 2013, 01:51:48 pm »
Za tą cenę podejrzewam że będą bardzo kiepskie, niespinowane, krzywe. Na Twoim miejscu na początek kupiłbym te: http://www.sklepluczniczy.pl/strzay/1365-beman-carbon-flash-12szt.html
Nie połamią się tak szybko jak te drewniaki, są prostsze, lżejsze.
Jeśli koniecznie drewniane to szedłbym w cedrowe, no ale ze 20 zł trzeba dać.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2013, 01:56:22 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 02, 2013, 02:42:34 pm »
Poniżej masz informację na temat doboru strzał:
http://www.arcus-lucznictwo.pl/index.php?id=16

Jeżeli masz możliwość, to udaj się do jakiegoś sklepu ze sprzętem łuczniczym (lub przynajmniej skontaktuj się z jakimś specjalistycznym sklepem).

Długość naciągu jest dość mocno skolerowana ze wzrostem i jeżeli jesteś dorosłym facetem, to wybrana przez Ciebie strzała zapewne jest za krótka (przy moim ~180cm wzrostu mam naciąg ~29''). Zobacz co robią zbyt krótkie strzały http://hunting.outdoorzy.com/arrow-shot-through-hand/

Jak zaczynałem przygodę z łukiem, to w sklepie Łuksport dobrano mi strzały dłuższe (za co należy podziękować) aniżeli długość mojego naciągu. Oprócz długości jest kilka innych parametrów (spin, średnica, długość/waga grotu, a nawet lotki)

Na początek polecam Ci strzały karbonowe (np. flash firmy Beman). Pierwsze strzały z łuku są głównie 'brudne' (błędy postawy, trzymania łuku, zwolnienia cięciwy) przez co strzała nie wbija się prostopadle do czoła maty i jest narażona na siły poprzeczne. Wybrana przez Ciebie strzała może złamać się już po pierwszym użyciu.

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:02:45 pm »
Dzięki za podpowiedzi.

W takim razie kupię mniejszą ilość ale te carbonowe.

Musze tylko się dowiedzieć jaki maksymalny naciąg ma ten łuk. 

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:14:26 pm »
Ale co masz na myśli? Długość naciągu?
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:15:29 pm »
hello
W instrukcji nie napisano jak daleko go ciągnąć w zależności w jakim rozmiarze został nabyty?
Tu było małe ostrzeżenie na temat wcześniejszego modelu tego łuku. http://www.forumlucznicze.pl/index.php?topic=1994.0
Jak byś nam podał swój wzrost lub rozpiętość/rozstaw łapek powiedzieli byśmy Tobie jaką masz długość naciągu :P
Beman Carbon Flash są całkiem przyjemnymi strzałkami.

Daniel Nowacki

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:23:39 pm »
Sprawdzanie maksymalnego naciągu łuku skończy się jego uszkodzeniem. Tutaj jest ważna Twoja długość naciągu. Napisałeś, że łuk ma 68'' zatem jak nie jesteś jakiś olbrzymem i łuk jest dobrej jakości, to wszystko będzie dobrze.

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:32:32 pm »
Jak już piałem łuk nabyłem okazyjnie.
Nie mam do niego instrukcji, a widziałem ten watek o poprzednim modelu, dlatego nie chce ryzykować i np za bardzo go naciągać.

No nic, pozostanie mi wybrać się do Decatchlonu i dopytać.   

Jaco

  • Global Moderator
  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 3537
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 02, 2013, 03:50:44 pm »
No ciekawe jak Ci w Decathlonie doradzą, pewnie się znają na tym niewiele. Moim zdaniem spokojnie do 28 cali można naciągać, łuki są zwykle skalowane przy tej długości naciągu. Z drugiej strony ten łuk jest prawdopodobnie słabej jakości... Podaj rozpiętość swoich ramion to Ci powiemy jaką mniej więcej będziesz miał DL.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2013, 03:53:54 pm wysłana przez Jaco »
Cięciwy i kable do łuków bloczkowych
maxbowstrings@gmail.com

(kontakt na maila, nie priv forumowy)


yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 04, 2013, 03:04:08 pm »
Jeszcze nie trafiłem do decathlonu,

Ale mam jeszcze jedno pytanie, Czy do łuku 20 funtowego przy doborze strzał ważny jest ich parametr czy jeszcze nie gra aż tak dużej roli ?

Czy 750 i długość 30" będzie ok ? 

Sebastian Sliwka

  • Gość
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 04, 2013, 04:31:25 pm »
To wszystko zależy od materiału z jakiego wykonane będą strzały, parametr 750 przy porównywaniu promieni różnych materiałów (drewno, carbon, alu) daje nieco inne wyniki. Moim zdaniem Beman Carbon Flash z parametrem 750 mogą być za wiotkie, nawet jeśli naciągniesz je do tych 28". Ja brał bym 630 przycięte na 30"

Szumak

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Keep Calm and Kill Spider
    • UKS Morświn
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 05, 2013, 01:05:43 am »
Hmmm a to dziwne rzeczy Waść prawisz, bo do mojej 20# Beman Carbon Flash 630 o "fabrycznej" długości jest za sztywny a po przycięciu do 28" nie da się nim strzelać. Wg selectora powinienem mieć ramiona w przedziale 32-38# do tych strzał.
Strzelam obecnie z 900 i po ustawieniu buttona jest prawie dobrze.
Riser: Hoyt Formula Excel Pro 25"
Limbs: Hoyt Formula Carbon 720 68" 38#
Shibuya Button DX
Decut Nova Arrow Rest
Spigarelli Carbon 30 Sight with Shibuya Sight Pin Fiber Optic
Cartel Carbon Stabilizer
Easton Carbon One 730 28"

yahman

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Łuk INITECH II, dobór strzał
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 05, 2013, 08:46:35 am »
Z sąsiedniego tematu:
SiD napisał": "Ja proponuje 900 dla 26# i 1000 dla 20#. 750 miałem do polarisa 32# przy długości strzały 28" "

Także skusze się na co coś w okolicach 1000 na 30"  (jak będą za długie najwyżej sobie przytnę. )

Dzięki za rady, dziś powinienem trafić do Decatchlonu :)