Autor Wątek: Łuk dla początkującego  (Przeczytany 9831 razy)

TomekW

  • Gość
Łuk dla początkującego
« dnia: Maj 10, 2008, 11:46:30 pm »
Witam,

chciałbym zająć się łucznictwem (raczej rekreacyjnym) może w przyszłości jeśli osiągnę odpowiedni poziom spróbuje sił w zawodach. Szukam informacji jaki sprzęt byłby odpowiedni dla początkującej osoby. Moja rozpiętość rąk to 186 cm wzrost 180 cm i 87kg wagi raczej dysponuje siłą.
Najbardziej podobają mi się bloczki niemniej nie wiem czy jest to odpowiedni sprzęt do nauki. Kwota jaką jestem w stanie przeznaczyć na cały sprzęt to 2000 - 2500 PLN.

Będę wdzięczny za Wasze sugestie co do sprzętu (łuku, celownika, podstawki, etc.)

Szukając w internecie trafiłem na http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=90_92&products_id=694

Jakimi kryteriami powinienem się kierować ?

Z góry serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam,

Tomek

Daro

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2008, 11:51:27 pm »
W opisie tego łuku, jest napisane:
"Jest to doskonały łuk dla zaawansowanych strzelców. " - zatem...  :-\ :-\

Ja osobiscie, będąc twojej postury zaczynam od KAP'a Maxtry ... i chyba dobrze. Póki co - zgodnie z założeniami i w tych samych relacjach cenowych (z osprzetem oczywiście).
Pozdrawiam,
Daro

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 11, 2008, 06:01:50 pm »
Ja posiadam łuk bardzo podobny do znalezionego przez TomkaW łuku Rage One firmy Browning. Mój ma bardziej równoległe ramiona, przez co uzyskano większą siłę (do 70lbs) i prędkość strzały do 305fps. poza tym jest prawie identyczny, w dodatkiu oparty o ten sam system krzywki Ignitor6. Jeśli jesteś początkującym - spokojnym i dociekliwym (zanim coś zrobisz to poczytasz i zapytasz) - to nie ma przeszkód byś zaczynał z takim łukiem. Siła i długość naciągu są tam bardzo łatwo regulowane, można go odpuścić o 4 obroty śruby i uzyskać łuk z siłą naciągu "dla niemowlaka"  ;D, tak samo długość naciągu, bez żadnej prasy i mocowania się z napiętą cięciwą - regulowana w krzywce  :). Poza tym jest to system One Cam - wymyślony na warunki łowieckie - więc w trakcie regulacji łuku odpada drobiazgowa synchronizacja obu krzywek. Szkoda byłoby jedynie - z takim sprzętem uczyć się na własnych błędach. Z kolei jeśli planujesz starty - to masz już wystarczający łuk na zawody. Pozdrawiam.

MartinSaber

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2008, 08:38:20 pm »
Jak zwykle krotko i na temat:) - za ta cene ten komplet jest ok:). Polecam:)

MarcinS

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2008, 02:07:45 pm »
Witam!
Nie bede zaczynal nowego watku bo mam podobne pytanie.
Luk jakiej firmy polecacie na poczatek?
Czy luki browninga to dobry wybór???

MarcinS

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2008, 07:58:46 pm »
Wlsnie zastanawialem sie nad Range one. I tak kupilbym go w usa bo polskie ceny powalaja na kolana...
Ale sam luk to nie wszystko... Co jest jeszcze potrzebne jako osprzet???

Coyot22

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 02, 2008, 07:10:12 am »
Witam.
Jako osprzęt potrzebujesz:
Podstawkę pod strzałę.
Celownik.
Spust.
Peep sight.
Jakiś stabilizator też by się przydał.
I oczywiście także strzały  ;D

Chyba o niczym nie zapomniałem, aczkolwiek jakby co to proszę o korektę.

Pozdro.

Michał
Reflex Charger 70# @ 30"  284fps
Podstawka:Spot Hogg Whammy
Celownik:King Cobra 1 w 2x/mag
Stabilizator:Black sheep carbon
Spust: Tru fire Judge
Strzały: EASTON Lightspeed 392gr

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 02, 2008, 08:41:27 am »
Ja jestem jednym z nielicznych jak się zorientowałem użytkowników łuku Browninga. Mam stary (produkowany w latach 2000-2006) model Tornado i sobie chwalę. To świetny, wytrzymały, tani i stosunkowo łatwy łuk na początek - gdy człowiek wszystkiego się uczy i cały czas przy łuku manipuluje  ;). Browning robi łuki do polowań a nazwa firmy od wielu, wielu lat kojarzona jest z bronią myśliwską (strzelby, sztucery) i wyposażeniem strzelców. Browning jest ścisle związany z PSE - i jak łatwo zauważyć łuki tych firm są niezwykle podobne.
Co do wyboru konkretnego sprzętu, to zadanie jest wyjątkowo trudne, bo możliwości jest bardzo dużo a przykładowo ze słabego łuku bloczkowego w strzelaniu tarczowym, ze znanej odległości można osiągnąć dobry wynik, natomiast w zawodach 3D, dopiero silny łuk i duża prędkość strzały potrafią zminimalizować błąd w ocenie odległości do celu. Z kolei na realnym polowaniu konfiguracja musi zapewniać dodatkowo jak najwiekszą energię kinetyczną strzały.
Reasumując, zagadnienie jest dość skomplikowane, więc dobrze poradzić się doświadczonego strzelca przed zakupem łuku i osprzętu. Wg mnie wybór producenta sprzętu nie jest najważniejszy o ile nie jest się sprzętowym fetyszystą  :D.
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2008, 03:05:43 pm wysłana przez kissielec »

MarcinS

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 02, 2008, 09:14:52 pm »
Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz:)
Widze ze jako posiadacz browninga jestes zorientowany w temacie:)
Czyli kiedy kupuje luk od producenta dostaje luk bez zadnego osprzetu???
Czy pomiedzy lukami browninga istnieja jakies znaczne roznice??? Bo rozpietosc cenowa jest dosc duza...

pawrud1973

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 02, 2008, 10:17:10 pm »
Witaj, miesiąc temu byłem w podobnej sytuacji co Ty! Chciałem kupić łuk bloczkowy... dzięki dobrym radom użytkowników forum zakupiłem taki zestaw:
Łuk - DIAMOND THE ROCK 2008
Celownik - TOXONICS K955
Podstawka - NAP QUICKTUNE PRO SERIES 1000
Strzały - EASTON POWER FLIGHT (12 szt.)
Spust - TRU-FIRE PATRIOT
+ kilka drobiazgów (stabilizator, smycz)

Razem - około 2200. Na marginesie gabarytami jestem ciut większy od Ciebie...

Dziś po kilku już strzelaniach mogę napisać, że jestem bardzo zadowolony z zakupu -  to mój pierwszy bloczek. Siła, zasięg, celność. Możliwości tego łuku zaskoczył mnie po pierwszych strzelaniach na strzelnicy.

Mnie odradzono zakup zestawu - bo "zestawiane" części wychodzą tylko ciut taniej, niż dokładane wg uznania do łuku, których jakość jest o niebo lepsza!

P.S. Łuk z linka już bardzo długo leży w specshopie...  :)
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2008, 10:23:34 pm wysłana przez pawrud1973 »
DIAMOND THE ROCK 2008
TOXONICS K955
NAP QUICKTUNE PRO SERIES 1000
TRU-FIRE PATRIOT
EASTMAN CAMO 6 STABILIZER   
EASTON POWER FLIGHT

MarcinS

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 02, 2008, 10:39:40 pm »
Witam!
A gdzie zaopatrzyles sie w sprzet???

pawrud1973

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 02, 2008, 10:48:31 pm »
DIAMOND THE ROCK 2008
TOXONICS K955
NAP QUICKTUNE PRO SERIES 1000
TRU-FIRE PATRIOT
EASTMAN CAMO 6 STABILIZER   
EASTON POWER FLIGHT

kissielec

  • Gość
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 03, 2008, 08:50:29 am »
Sklep do którego link widnieje poniżej, jak najbardziej polecam ! Zalety, to dobry kontakt ze sprzedawcą, szybka wysyłka, e-maile klienta nie pozostają bez odpowiedzi,...no i wydaje mi się, że chyba najrozsądniejsze ceny  8). Jeśli udało by Ci się zamówić łuk, tak by był już wyregulowany (test papierowy i na skupienie 20-25m) wg ustalonych ze sprzedawcą parametrów to nie musiałbyś przy nim grzebać po zakupie, no i szybciej się uczysz strzelać, bo jak łuk jest dobrze ustawiony, to w trakcie strzelania masz pewność, że to Ty popełniasz błąd.
Sklepy takie jak Hunter's Friend, ponoć przysyłaja perfekcyjnie wyregulowane łuki, z wybranym osprzętem, strzałami i walizką no i co ważne - z pełną dokumentacją, rejestrem dokonanych ustawień i testów (np. zmierzona predkość strzały, waga naciągu... itp.). Wszystko jest cacy, ale czeka się na to i czeka...  :-\
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2008, 03:03:01 pm wysłana przez kissielec »

pawrud1973

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 03, 2008, 12:20:52 pm »
Witam, sklep bardzo polecam.

Człwiek po drugiej stronie kabla okazał się osobą bardzo komunikatywną (przed zakupem i w zakresie wszelki pytań po zakupie, służy rozsądną radą również w kwestii regulacji)!

Ceny jak na nasze warunki są chyba najlepsze.
Czas dostarczenia sprzętu wyniósł około 7 dni, w związku z oczekiwaniem na podstawkę do strzały!
DIAMOND THE ROCK 2008
TOXONICS K955
NAP QUICKTUNE PRO SERIES 1000
TRU-FIRE PATRIOT
EASTMAN CAMO 6 STABILIZER   
EASTON POWER FLIGHT

MarcinS

  • Doświadczony forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 134
Odp: Łuk dla początkującego
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 03, 2008, 04:40:48 pm »
Hej
kissielec a gdzie kupiles swojego browninga?