Autor Wątek: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?  (Przeczytany 7600 razy)

luk1217

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« dnia: Sierpień 27, 2015, 02:22:56 am »
Cześć,

Przed kupnem osprzętu łuczniczego chciałbym się dowiedzieć w jaki strzałochwyt warto zainwestować.
Planuje kupić łuk Ragim impala 35# długość naciągu 27,5 cala.
Do wyboru jest kilka opcji:

nr 1 siatka łucznicza cena , koszt 300-500 zł. Jak z jej efektywnością i trwałością? Czy strzały nie będą przechodzić?

nr 2 kostki sprasowanej słomy ściśnięte sznurkiem.

nr 3 czyściwo bawełniane pakowane po 10 kg

Która opcja jest najlepsza? Ja skłaniam się do opcji nr 3.

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderatorzy
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 27, 2015, 05:23:02 am »
Czegoś tu nie rozumiem. Chcesz strzałochwyt czy tarczę, matę? Jeśli strzałochwyt który ma wyłapywać strzały po nie trafieniu w cel to tylko opcja nr 1. Natomiast jeśli chcesz tarczę, matę to opcja nr 3

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


scibor1

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 54
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 27, 2015, 06:33:26 am »
Ja zaczynałem i nadal kontynuuję z opcją nr 2. Z najprostszej możliwej przyczyny: bo mam tego od cholery. Tyle, że od pół roku przesiadłem się z kostek na baloty.

Martin Saber TD

luk1217

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 27, 2015, 09:33:46 pm »
Tomaszu Szybalski miałem na myśli strzałochwyt, sitka łucznicza jest najdroższą z możliwości, na stronie pewnego sklepu łuczniczego polecają dwie siatki jedna za drugą żeby zatrzymać strzałę.
Szukam tańszych alternatyw, żeby nie wydać majątku.

DeK

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 27, 2015, 09:51:36 pm »
Bierzesz pod uwagę jeszcze inne opcje? Jeśli nie będzie to jakoś raziło w oczy nikogo w okolicy, a przede wszystkim Ciebie, to na strzałochwyt dobrze nadaje się też stary dywan (najlepiej jeszcze z tych badziewnych, grubych, o ciasnym splocie) - duże, trwałe, nie niszczy strzał, trudne do przestrzelenia z takiego łuku o jakim wspominasz (z grotami sportowymi), relatywnie łatwe do rozwieszania, ewentualnego przewożenia... w dodatku zazwyczaj kompletnie nic nie kosztuje. Zależy jeszcze, gdzie chcesz to rozkładać, w jakiej odległości za matą z tarczą, czy chcesz to przenosić, co ma być za strzałochwytem (jakie jest ryzyko wyrządzenia krzywdy, jeśli przestrzelisz - jeśli jakiekolwiek istnieje, to prowizorki z dywanem jak dla mnie by odpadały, ale jeśli miałby tylko zmniejszać ryzyko gubienia strzał, to czemu nie?). Może jeszcze ktoś ma jakieś pomysły/doświadczenia... coś wymyślisz.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2015, 09:57:40 pm wysłana przez DeK »

TreQ

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 265
    • XMS Multigaming
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 28, 2015, 07:57:01 am »
AyE!

Interesujący temat. Może podzielę się swoimi obserwacjami jako że do niedawna sam borykałem się z tym problemem :)
Otóż:
Tarcza: Tekturowe pudło wypełnione czyściwem (płaskie, po jakimś telewizorze chyba) ostreczowane, i pod ostatnią warstwą streczu - tarcza. Rozwiązanie proste, tanie i skuteczne. Jak wystrzela się w tym ustrojstwie dziura to dokładamy kawał czyściwa w powstały otwór, kolejną warstwę tektury (wyśmienicie się nadają do tego skrzynki po owocach z Biedry / Tesco) streczujemy i już. Można jeszcze pougniatać ją (poskakać po niej) żeby wypełniły się wszystkie pozostałe dziurki - ale to już poznasz w praktyce.

Strzałochwyt: Rozsądna listwa drewniana podwieszona za tarczą. Do jednej strony listwy za pomocą zszywacza technicznego przymocowany stary, wygrzebany z piwnicy dywan, do drugiej strony przecięty na pół worek 1T (ten do przewożenia materiałów sypkich) Daje to łącznie 3 warstwy materiału, strzały wyhamowuje doskonale przy okazji ich nie niszcząc. Transportować się to da - jak masz auto w kombi. Wymiary strzałochwytu to jakieś 2.5 x 2 m

I pamiętaj o podstawowym prawie internetu - "Jeśli coś wygląda głupio ale działa to wcale nie jest głupie" - eksperymentuj. Byle żebyś komuś krzywdy nie zrobił.

Pozdrawiam!
Ludzie kiedyś byli bliżsi sobie... Musieli. Broń nie niosła tak daleko.
Dzidownica: Samick Polaris 30# 70" Dzidy: Easton Inspire 630
FB: Grupa Łucznicza "Sagittarius"
www.lucznicy.dl.pl - Mapka łuczników

luk1217

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 28, 2015, 01:47:38 pm »
Dziękuje za informacje,  starego dywanu nie mam,  może po rodzinie poszukam.

Strzałochwyt będzie za tarczą w odległości od 1-2m
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2015, 09:07:15 pm wysłana przez luk1217 »

Tomasz Ryszka

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 1445
  • ŚKŁ REFLEX
    • ŚKŁ "Reflex"
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 29, 2015, 09:42:42 pm »
Może to głupie pytanie...ale czy zamiast kostki słomy można użyć kostki siana? Bo akurat sąsiad ma tego multum więc nie muszę szukać.
Success is not final, failure is not fatal - it is the courage to continue that counts.

Tomasz Szybalski (Sonix)

  • Moderatorzy
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 573
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2015, 08:37:47 am »
To w ogóle nie jest dobre rozwiązanie bo będziesz tych strzał tylko szukał i szukał. A przy mocniejszym łuku będą przez taką kostkę przelatywac.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


TreQ

  • Stały bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 265
    • XMS Multigaming
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2015, 12:15:40 pm »
AyE!
Strzałochwyt będzie za tarczą w odległości od 1-2m

Im dalej od tarczy umieścisz strzałochwyt tym większy on musi być żeby spełniał swoją rolę.

Pozdrawiam!
Ludzie kiedyś byli bliżsi sobie... Musieli. Broń nie niosła tak daleko.
Dzidownica: Samick Polaris 30# 70" Dzidy: Easton Inspire 630
FB: Grupa Łucznicza "Sagittarius"
www.lucznicy.dl.pl - Mapka łuczników

luk1217

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2015, 01:27:17 pm »
AyE!
Strzałochwyt będzie za tarczą w odległości od 1-2m

Im dalej od tarczy umieścisz strzałochwyt tym większy on musi być żeby spełniał swoją rolę.

Pozdrawiam!

ok, mogę strzałochwyt pod samą tarczę ustawić.

scibor1

  • Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 54
Odp: Strzałochwyt : siatka, kostki słomy czy czyściwo bawełniane ?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 31, 2015, 07:02:55 am »
Może to głupie pytanie...ale czy zamiast kostki słomy można użyć kostki siana? Bo akurat sąsiad ma tego multum więc nie muszę szukać.

Można. Nawet lepiej, bo słoma jest twardsza i może zarysować strzały (promienie). Pamiętaj, że jeśli układasz kostki, to zawsze możesz trafić między nie i strzała przeleci na wylot, więc trzeba układać "na zakładkę". No i jest to materiał nietrwały, dość szybko wystrzelasz środek i trzeba wymieniać na nowe. Uzasadnieniem stosowania jest cena i dostępność.
Martin Saber TD